Krvavý příliv

• Nový Zéland

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 1995, 116 min

• Marek1991

Síce ma pár filmov Tonyho Scotta zaujalo, no pri väčšine mám skôr zmiešané pocity. Tento kráľ akčných filmov v nich oplýva aj veľkou americkosťou, až prehnanou, ktorá môže byť priam propagandou, či vymývaním mozgov. Tento film je predchodca filmu K-19: Stroj na smrť, s ktorým má veľa spoločného, až na to, že toto je výmysel. Páčilo sa mi, že to zahrali tak, že zahajovať tretiu svetovú by bol nezmysel, no nie príliš presvedčivo, keďže to rozhodol až ten pôvodný kapitán, keď už bol na veliteľskom mieste. Tie vzbury boli len logický dôsledok toho, že dovtedy do nejakého roku 1996 o tom mohli rozhodovať aj velitelia amerických ponoriek a tým mohli priviesť svet do katastrofy. Americký prezident však nie je tiež výhra a preto by bolo lepšie zaobísť sa bez nukleárnych zbraní. V skutočnosti takto pred vojnou svet zachránil ruský dôstojník Archipov počas kubánskej krízy, nie úplne takto, vzbura tam nebola, ale podobne, no iným spôsobom ho aj v roku 1983 zachránil vtedy podplukovník Stanislav Jevgrafovič Petrov, tento film bol preto podľa mňa z americkej strany, vzhľadom na to, že si tam vymysleli nepokoje v Rusku ako ďalšia urážka a potupenie tej krajiny, asi Scottovi chýbala studená vojna. Navyše si tam starý veliteľ, ktorého jednanie úplne neodsúdili sranduje, že je zlý a jednoduchý, má gombík, ktorý mu stačí a keby to bolo na ňom, zhodil by počas druhej svetovej na jedno z miest aj dve bomby, pokiaľ si to dobre pamätám. Tiež sa mi nepáčili ako prirovnávajú 3. svetovú k holokaustu, proste to slovo používajú nevhodne a ešte sa tam sťažujú, že krajiny tretieho sveta by na nich bomby najradšej zhodili, no niet divu, za to, čo Američania porobili vo svete, nemajú dôvod byť uplakaní, za tie zločiny čo porobili. Inak to bol celkom efektný film, ktorý vytváral napätie klasicky tým, že boli ľudia tam na hrane života a smrti a v poslednej chvíli sa zachránili. Nemám rád tieto filmy, ktoré balancujú na hrane správnosti.(12.8.2013)

• Sabrewulf

Militantní sranec. Mně už se nějak začínají příčit ve filmech uniformy a všechno kolem armády. Když jde o skutečný konflikt např. druhá světová válka - s tím problém nemám, ale jakmile se něco vymýšlí, nejlépe ve stylu: Koho dáme proti nám? Moment, mrknu do brožury... á jasně, dáme tam Rusáky - tak to fakt ne. Už začátek mě vytáčel, když Denzel místo, aby šel natáčet narozeniny své dcerky, tak čumí na telku, kde se zrovna hlásí, že Rusové ohrožují chudinku Ameriku. Samozřejmě u toho Denzelovi stojí. To není vidět, ale je to zřejmé. A pak když manželka pošle Viga, aby přitáhl Denzela zpátky na oslavu, tak zkysne u televize s ním, přičemž jim stojí oběma. Prostě vylízané militantní mozky. Tváří se jakoby v šoku, ale ve skutečnosti je to výraz vzrušení, že je konečně někdo zase ohrožuje a oni tak můžou ukázat světu, že oni jsou ti mistři zeměkoule, přičemž si v duchu mnou ruce (a péro), jak skvěle zase vyšlo strkání čumáku kam neměli a nějaké ty pletky, aby ty Rusáky vyprovokovali. No a když se ozve pípátko, tak samozřejmě div nevystříknou, že zase můžou jít dělat "pořádek". Hnus.(30.4.2016)

Americké ponorkové eso před penzí Gene Hackman dá povel k dlouhému ponoření, protože v Rusku to začíná vřít, jenže na palubě je i přemýšlivý pacifista Denzel Washington, který celou situaci vnímá jinak. Boj o kapitánský můstek a klíč k jaderným odpalovacím systémům může začít. Ve stísněném prostoru, s minimem času na chybování. Základ příběhu docela nosný je, jenže myšlenka jde stranou hned poté, co začnou tyhle zelené mozky vytahovat bouchačky a přetahovat se o velení jak v nějaké nepodařené dětské hře. Natočené i sestříhané je to slušně, dvojice Hackman a Washington se snaží, stejně jako Scott zvládá napumpovat do některých scén napětí, ale na víc než průměrná čísla to kvůli scénáři nevidím. Možná i proto, že ponorkové filmy nejsou úplně mým šálkem.(11.6.2015)

Jde prostě o skvělou záležitost, co mě bavila. Dva rozdílní kapitání v jaderné ponorce. Je jasné, že to nebude dělat dobrotu. Hvězdné herecké duo (myslím, že Gene Hackman byl o něco lepší, než Denzel Washington), musí zákonitě potěšit, zpracování také neurazí a připočteme-li k němu skvělou Zimmerovu hudbu, tak se rozhodně nemusíme nudit. Jde hlavně o psychologický souboj. Nicméně doporučuji vidět, ponorková hra na honěnou je dobrá. Ale ten Happy End mi prostě k tomuto filmu vůbec neseděl.(22.11.2017)

Hvězdná sestava herců i tvůrců rozehrála poutavé drama na palubě jednoho z nejničivějších bojových strojů, jaké kdy lidstvo vytvořilo. Hudba Hanse Zimmera je na celém film tím nejlepším - temný, hřímavý soundtrack neustále přes všechen ten ryk na těch správných místech výtečně evokuje "slepotu", kterou prolamuje jen sonar, a tvoří spolu s Doldingerovým Das Boot a Poledourisovým Honem Na Ponorku hvězdné trio ponorkové války. Crimson Tide působí dobrým dojmem, ale zůstává "až" třetí především díky poněkud co do náplně jednoduššímu příběhu. I tak ale zaslouží 80% a poznámku, že i ze samotného OST vám musí běhat mráz po zádech;) PS: Hackmanova řeč k posádce před vyplutím je v dabingu překvapivě lepší než v originále - hlavně George Dzundza totiž to své "Alabama!" řve podstatně méně nahlas a též méně procítěně:)(29.5.2003)

• - Tommy Lee Jones odmítl roli, do které byl nakonec obsazen Gene Hackman. Tato role byla původně nabídnuta i Al Pacinovi. (becki_tu)

• - Existuje ještě jedna válečná ponorka USS Alabama z období druhé světové války. Ta je však natrvalo zakotvena v docích Mobile Bay a slouží jako muzeum. (becki_tu)

• - Krvavý příliv je filmovým debutem Ryana Phillippa. (becki_tu)