Krvavý příliv

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 1995, 116 min

Studená válka už byla minulostí a bubák terorismu teprve budoucností, takže v 90. letech si scénáristi museli vymejšlet různý blbosti o tom, jak se nějaký vzbouřenci v Rusku dostanou k jadernejm zbraním a chystaj se rozpoutat termonukleární jatka. Ale tohle ve filmu neni zase tak moc důležitý. Je to takový drama, kde se spolu Denzel Washington a Gene Hackman dohadujou o tom, kdo má většího pinďoura. Je teda fakt, že zahraný je to celkem dobře (i když postavy jsou tak trochu plochý) a zejména ke konci je film docela napínavej, takže jsem to bez problémů dokoukal. Celkově film považuju pouze za průměr.(15.1.2012)

Jeden z těch horších a hloupějších filmů Tonyho Scotta. Začátek nic moc, obvyklé proslovy o nejlepší zemi na světě a hrdosti na vlajku. Tohle umějí točit fakt jen Američani. Scott tu ještě nemá vycizelovaný ten svůj obvyklý styl, proto tu kromě občasných (a až příliš digitálních) výbuchů pod vodou je jen občas nějaká akce. Jinak jde hlavně o psychologický a ideový souboj dvou autorit. Nebýt Hackmana a Washingtona, kterým navíc výborně přihrává i tehdy ještě relativně neznámý Mortensen, dopadlo by to mnohem hůř. Je to hlavně záruka jich tří a dalších pár herců (Gandolfini, Dzundza), že tenhle film dokoukáte až do konce. Hodně jednoduchý a průhledný příběh, který by vymyslel asi každý.(27.10.2009)

Tony Scott a Denzel Washington je ako vždy lákavá ponuka a ja ako inak som nemohol odolať, ale prekvapivo som si k tomuto filmu našiel cestu dosť neskoro. Ale predsa. Už dosť kecania poďme k filmu. Čo sa týka filmu, tak mi úplne vyhovuje, pretože ja ponorkové story mám rád (Das Boot, Hunt for Red October, U-571, K-19) a toto je jedna z nich. Každý s predošlých filmov ma dobrých hercov, či réžiu a Crismon Tide je tiež okorenená dobrými hercami (Washington, Hackman, Mortensen), réžiou (T. Scott) a hudbou (Zimmer). Príbeh sa rozbieha trošku pomalšie a nieje nijak moc strhujúci čo je škoda, pretože by to mohlo byť ešte lepšie, ale koniec filmu je úplná špička v tomto žánri kde s hlbín sršia herecké talenty, réžia je skvelo napätá a adrenalínová a Zimmerová hudba už len podporuje svojimi tónmi skvelý záver. Škoda že si to najlepšie tvorcovia nechali na záver a zo začiatku nás nechali na suchu aj keď sme boli pekne hlboko pod vodou. Obľúbený soundtrack: Roll Tide. 85% - 4*(1.9.2011)

Dobrý film, ale pro mě o hodně slabší než je Hon na ponorku. Výborní herci, ale nedostatek možností dokázat kvalitu jejich i scénáře. Tony Scott před svým začátkem svého vizuálního šílenství točil vcelku obyčejné snímky, ale měl štěstí na vojenská tématiku, která mu nejen sedla, ale dokázal do ní sehnat i adekvátní herecké osobnosti.(25.6.2004)

kvalitní, ale bohužel v mnoha ohledech dost průměrnej film, jediný co vybočuje t průměru jsou výkony Denzela Washingtona a Gena Hackmana, ty hrajou svůj nadprůměr a táhnou celej film, bez nich by to dost špatný i když děj neni vůbec špatnej, ale je takovej nedotaženej, což je dost škoda, protože se z toho dalo vytřískat o hodně víc(20.3.2005)

• - Jméno ponorky je „Alabama“. Jeden fotbalový tým na univerzitě v Alabamě se jmenoval „The Crimson Tide (Krvavý příliv)“. Tento tým vedl slavný trenér Paul „Bear“ Bryant. Ve filmu se takhle („Bear“) jmenuje kapitánův pes. (becki_tu)

• - Tommy Lee Jones odmítl roli, do které byl nakonec obsazen Gene Hackman. Tato role byla původně nabídnuta i Al Pacinovi. (becki_tu)

• - Během scény, kdy je poručík Hunter zbaven služby, říká kapitán Ramsey : „Get Lt. Zimmer in here! (Přiveďte sem poručíka Zimmera!)“. Hans Zimmer totiž složil k filmu hudbu a jeho jméno bylo dopsáno do scénáře jako pocta za skvěle odvedenou práci. (becki_tu)