Krvavý příliv

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 1995, 116 min

Dobrý film, ale pro mě o hodně slabší než je Hon na ponorku. Výborní herci, ale nedostatek možností dokázat kvalitu jejich i scénáře. Tony Scott před svým začátkem svého vizuálního šílenství točil vcelku obyčejné snímky, ale měl štěstí na vojenská tématiku, která mu nejen sedla, ale dokázal do ní sehnat i adekvátní herecké osobnosti.(25.6.2004)

• Sabrewulf

Militantní sranec. Mně už se nějak začínají příčit ve filmech uniformy a všechno kolem armády. Když jde o skutečný konflikt např. druhá světová válka - s tím problém nemám, ale jakmile se něco vymýšlí, nejlépe ve stylu: Koho dáme proti nám? Moment, mrknu do brožury... á jasně, dáme tam Rusáky - tak to fakt ne. Už začátek mě vytáčel, když Denzel místo, aby šel natáčet narozeniny své dcerky, tak čumí na telku, kde se zrovna hlásí, že Rusové ohrožují chudinku Ameriku. Samozřejmě u toho Denzelovi stojí. To není vidět, ale je to zřejmé. A pak když manželka pošle Viga, aby přitáhl Denzela zpátky na oslavu, tak zkysne u televize s ním, přičemž jim stojí oběma. Prostě vylízané militantní mozky. Tváří se jakoby v šoku, ale ve skutečnosti je to výraz vzrušení, že je konečně někdo zase ohrožuje a oni tak můžou ukázat světu, že oni jsou ti mistři zeměkoule, přičemž si v duchu mnou ruce (a péro), jak skvěle zase vyšlo strkání čumáku kam neměli a nějaké ty pletky, aby ty Rusáky vyprovokovali. No a když se ozve pípátko, tak samozřejmě div nevystříknou, že zase můžou jít dělat "pořádek". Hnus.(30.4.2016)

Jeden z těch horších a hloupějších filmů Tonyho Scotta. Začátek nic moc, obvyklé proslovy o nejlepší zemi na světě a hrdosti na vlajku. Tohle umějí točit fakt jen Američani. Scott tu ještě nemá vycizelovaný ten svůj obvyklý styl, proto tu kromě občasných (a až příliš digitálních) výbuchů pod vodou je jen občas nějaká akce. Jinak jde hlavně o psychologický a ideový souboj dvou autorit. Nebýt Hackmana a Washingtona, kterým navíc výborně přihrává i tehdy ještě relativně neznámý Mortensen, dopadlo by to mnohem hůř. Je to hlavně záruka jich tří a dalších pár herců (Gandolfini, Dzundza), že tenhle film dokoukáte až do konce. Hodně jednoduchý a průhledný příběh, který by vymyslel asi každý.(27.10.2009)

Máte-li rádi přirovnání, pak vězte, že jde o slabý americký odvar německé Ponorky od Petersona. Té jsem si dovolil vytknout nedostatek akce na její dlouhou metráž. Jenže Ponorka vše doháněla psychologií a napětím. Krvavý příliv nejen, že akci nenabízí už vůbec žádnou, ale pokulhává i ve zbylých disciplínách. Scottovi se nepodařilo dostatečně vystihnout stísněnost, kterou musejí všichni pociťovat uvnitř té ponorné obludy. Na co se navíc těšíme u filmu o ponorkách snad nejvíce? Ano, na záběr periskopu pročesávající hladinu moře. Ani jeden! Z charakterů jednotlivých postav nebyl žádný rozveden do takové míry, aby divákovi přirostl k srdci. Vše bylo dopředu jasně nalajnované a bohužel i průhledné. Co bychom ale od těch zapřísáhlých patriotů chtěli, že? Denzel Washington hraje svůj standard, Gene Hackman je coby pejskař sice roztomilý, ovšem nepředpokládám, že to byl prvotní záměr. A světe div se, tentokráte mě nechala chladným i Zimmerova muzika.(28.7.2011)

Jde prostě o skvělou záležitost, co mě bavila. Dva rozdílní kapitání v jaderné ponorce. Je jasné, že to nebude dělat dobrotu. Hvězdné herecké duo (myslím, že Gene Hackman byl o něco lepší, než Denzel Washington), musí zákonitě potěšit, zpracování také neurazí a připočteme-li k němu skvělou Zimmerovu hudbu, tak se rozhodně nemusíme nudit. Jde hlavně o psychologický souboj. Nicméně doporučuji vidět, ponorková hra na honěnou je dobrá. Ale ten Happy End mi prostě k tomuto filmu vůbec neseděl.(22.11.2017)

• - K podobné situaci, jako představuje film, v minulosti podle odtajněných dokumentů na sovětské straně opravdu došlo. Během tzv. "Karibské krize" na konci října 1962 vrhala americká flotila Alpha hlubinné pumy poblíž sovětské ponorky B-59 doprovázející na Kubu lodě s balistickými raketami. Pumy měly být signálem k vynoření, což ale velení ponorky netušilo, protože ponorka byla kvůli utajení bez spojení s Moskvou a Američané zase nevěděli, že je vyzbrojená jadernými střelami. K odpálení byl podle předem daných instrukcí nutný souhlas všech tří velicích důstojníků ponorky. Navzdory naléhání kolegů však 3. důstojník, kapitán Vasilij Archipov, k palbě nekývl, čímž svět zachránil od jaderné války. (džanik)

• - Tommy Lee Jones odmítl roli, do které byl nakonec obsazen Gene Hackman. Tato role byla původně nabídnuta i Al Pacinovi. (becki_tu)

• - Během scény, kdy je poručík Hunter zbaven služby, říká kapitán Ramsey : „Get Lt. Zimmer in here! (Přiveďte sem poručíka Zimmera!)“. Hans Zimmer totiž složil k filmu hudbu a jeho jméno bylo dopsáno do scénáře jako pocta za skvěle odvedenou práci. (becki_tu)