Godzilla tai Mechagodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2002, 88 min

• Lateef

Samozřejmě, ve dvanácti letech bych na to koukal s otevřenou pusou - vždyť se atmosférickými výboji napájená Godzilla pere se svou mechanickou napodobeninou...no, dvanáct mi není, a proto nemůžu přehlédnout do očí bijící špatné městské kulisy(připadá mi, že aby tvůrci ušetřili, postavili všechno z Lega, Chevy či Merkuru), klišovitost příběhu anebo tedy tu Godzillu, která připomíná loutku šlehající modrý laser(?)...MechaGodzilla, až na několik vystřelených raket a rozbité Absolute Zero, nepředvede skoro nic...osobní souboje vypadají jako škádlení medvíďat...celý film je plný výrazných logických chyb, nicméně je to pořád součástí kultovní série.(17.12.2006)

Z moře se vynořila příšerka a Japoncům opět hoří koudel u zadku. Veškerá těžká palebná síla se na Godzillu nechytá, i paprsky nestačí, takže na řadu přijde další vládní projekt: Mechagodzilla, robotická obdoba Godzilly, vybavená drtivým palebným arzenálem a raketovým pohonem. A destruktivní battle začíná... Film je zpracován řemeslně velmi dobře, tedy až na samotné souboje monster. Ty dělají dojem, že si v trochu nepřesvědčivých kulisách města dávají na hubu Transformer s gumovým panákem. Avšak je to legrační a má to spád, tudíž ta umělost nevadí (triky jsou jinak na slušné úrovni). A tak budeme držet palce hlavní hrdince v kokpitu kovové obludy (opět motiv touhy po pomstě jako v Godzilla vs. Megaguirus) a budeme se při tom výborně bavit.(9.10.2006)

Do režisérského křesla se opět vrátil Masaaki Tezuka, což jsem moc nepochopil. Vzhledem k tomu, že poslední díl Gojira, Mosura, Kingu Gidora: Daikaiju sokogeki (2001) nedopadl vůbec špatně a Shusuke Kaneko je rozhodně mnohem zkušenější režisér. Dle mého názoru, to byl zase krok zpátky. Marně jsem tedy doufal, že se Tezuka poučil ze svých předešlých chyb a konečně se jeho tvorba stane přínosem této série. Velmi záhy jsem však pochopil, že to bylo jen mé zbožné přání. Jediné pozitivum vidím v tom, že se tentokrát rozhodl pro kratší stopáž. Přiznám se, že jsem byl lehce zaskočený z názvu tohoto dílu, protože Gojira tai Mekagojira už tu byla dvakrát a já vážně nechtěl sledovat nějaký nepovedený remake. Naštěstí i tento díl se v duchu posledního trendu zcela vykašlal na to, co bylo „před ním“ a děj se opíral jen o původní film. A to takovým způsobem, že scénáristé nechali původní Gojiru odpočívat v pokoji (tedy jen do doby co byla z hlubin vytažena její kostra) a přišli s myšlenkou, že Gojira nebyla jediná svého druhu (no oni vlastně s touto teorií už přišli Američani ve své Godzille). V tuto chvíli si tvůrci získali mou přízeň a já jim vážně fandil, aby to zas celé neposlali do „kopru“, jenže to jsem ještě netušil, co bude následovat. Kromě zdlouhavého čekání, kdy se konečně Kiryu postaví Gojiře a rozpoutají další demolici všeho, co se jim přichomýtne do cesty, jsme zde nuceni přežvýkat spoustu nezáživných pasáží plných výčitek, rodinného dramatu a „ujetost“ vedlejších postav. I to bych jim však dokázal alespoň částečně odpustit, kdybych se dočkal pořádného závěrečného souboje. Leč ani ten se nekonal (tedy nic závratného).50%(26.12.2014)

6+/10 V rámci modernej ságy určite nadpriemer a to najmä oproti predošlému dielu. Digitálne efekty sú tu využívanie s mierou (tj. minimálne) a všetko to stojí na miniatúrach a Japoncoch v kostýmoch monštier. Tak ako to má byť. Nový príbeh okolo Mechagodzilly je skvelý, aj Godzilla prešla oproti minulému dielu fajn redisignom, i keď na verziu z Godzilla 2000 to nemá. Škoda len toho konca-nekonca; celkovo mám dojem, že po originálnom rozbehu film zbytočne upadol do rutiny a na konci akosi nevedeli ako skončiť, tak to proste utli.(30.5.2014)

Scenáristicky značne odbité, s mytológiu sa tu krúti, ako sa zachce. To však ešte odpustím, pridať nejaký ,,iný,, nápad a inovovať, je v tomto prípade nie až tak na škodu. Lenže triková technológia, ako keby v tejto sérii nenapredovala dopredu, ale ´´godzillými´´´krokmi dozadu. Japonci sa mali vykašľať na CGI ( alebo aspoň požiadať niekoho skúsenejšieho ) a nechať to všetko v starom dobrom ,,papundeklovom,, móde.(8.2.2017)

• - Inkarnace Mechagodzilly, která je protagonistou tohoto filmu, je lépe známá pod jménem Kiryu (což v doslovném překladu znamená „mechanický drak“). Svým pojetím se od předešlých Mechagodzillů liší – zatímco „originální“ Mechagodzilla byl dálkově řízený robot a „devadesátkový“ Mechagodzilla zase pilotované bojové vozidlo; moderní Kiryu je ze všeho nejvíc kyborgem – řiditelným, ale také schopným autonomního fungování. (Israha)

• - V původní verzi scénáře se počítalo rovněž s monstrem jménem Titanosaurus (z filmu Terror of Mechagodzilla, 1975). Ten se měl s Mechagodzillou spojit v boji proti Godzillovi, podobně jako při svém prvním objevení se; pouze role hrdinů a padouchů byly prohozeny. Stejně dopadl také Anguirus, s nímž se počítalo jako se záporným monstrem, bojujícím proti Mechagodzillovi. (Israha)

• - Film je nejen přímým pokračováním původního Gojiry (1954), ale sdílí stejnou časovou kontinuitu i s mnoha dalšími kaiju filmy od společnosti Toho. Přímo v ději jsou zmíněny události a použity záběry z filmů Mothra (1961) a The War of the Gargantuas (1966); doplňující brožura k filmu zmiňuje také útoky dalších monster, což směřuje ke skutečnosti, že ve stejném univerzu se odehrály také události filmů Rodan (1956), The Mysterians (1957), Varan the Unbelievable (1962), Gorath (1962), Dogora (1964), Frankenstein Conquers the World (1965), King Kong Escapes (1967) a Space Amoeba (1970). (Israha)