Godzilla tai Mechagodzilla

• angličtina

Godzilla Against MechaGodzilla

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2002, 88 min

6+/10 V rámci modernej ságy určite nadpriemer a to najmä oproti predošlému dielu. Digitálne efekty sú tu využívanie s mierou (tj. minimálne) a všetko to stojí na miniatúrach a Japoncoch v kostýmoch monštier. Tak ako to má byť. Nový príbeh okolo Mechagodzilly je skvelý, aj Godzilla prešla oproti minulému dielu fajn redisignom, i keď na verziu z Godzilla 2000 to nemá. Škoda len toho konca-nekonca; celkovo mám dojem, že po originálnom rozbehu film zbytočne upadol do rutiny a na konci akosi nevedeli ako skončiť, tak to proste utli.(30.5.2014)

Opäť ignorácia predošlých dielov a opäť recyklácia starých nápadov. Japonci pripravujú ďalší projekt na zničenie Godzilly a nie je to nič iné ako Mechagodzilla. Tá tu našťastie vyzerá podstatne lepšie než v 90-tych rokoch keď sme ju videli naposledy a tentoraz ju poháňa DNA z pôvodnej Godzilly zabitej oxygen destroyerom v prvom filme. "Nová" Godzilla je však už tradične tuhá ako podrážka, všetky tie rakety a lejzry ju len šteklia a aj zmrazenie na absolútnu nulu jej akurát tak vyžehlí akné. Je to proste nesmrtelná mrcha a Mechagodzilla má len minimálne šance na víťazstvo. Inak niet o čom vyprávať, všetko je tak ako má byť a stokrát videné. Dej je priamočiary, efekty tradične podarené ( aj keď súboj oboch Godzill na férovku vyzerá ako tanec ožranov ), akcie, výbuchov a rozprskávajúcich sa budov dostatok ( najviac sa mi páčila Mechagodzilla prechádzajúca skrz mrakodrap, zjavne ju obťažovalo obísť ho ). Len nových nápadov minimum. Nevadí, to od Godzilláckeho filmu aj tak nikto nečaká a ja som sa bavil veľmi dobre(24.7.2011)

Tenhle start restartu se teda dvakrát nepovedl.. Japka i jejich ještěrka se zde topí v hromadě pathosu, který se sice snaží vyvážit nadhledem ale nestačí to. Mechagodzilla je parádní ale její pilotování zvenčí je nesmysl, který boří napětí vycházející z obav o pilotův život. Tenhle zásadní nedostatek se sice na konci na chvilku napraví ale zase to není dost aby to napravilo nemastnou neslanou pachuť předešlých 3/4 filmu. Samotný fight je svérázný možná až moc a vkrádá se pocit, že jde spíše o nezvládnutí režie a střihu než o záměr(což víceméně potvrzuje následující SOS)(27.7.2013)

Z moře se vynořila příšerka a Japoncům opět hoří koudel u zadku. Veškerá těžká palebná síla se na Godzillu nechytá, i paprsky nestačí, takže na řadu přijde další vládní projekt: Mechagodzilla, robotická obdoba Godzilly, vybavená drtivým palebným arzenálem a raketovým pohonem. A destruktivní battle začíná... Film je zpracován řemeslně velmi dobře, tedy až na samotné souboje monster. Ty dělají dojem, že si v trochu nepřesvědčivých kulisách města dávají na hubu Transformer s gumovým panákem. Avšak je to legrační a má to spád, tudíž ta umělost nevadí (triky jsou jinak na slušné úrovni). A tak budeme držet palce hlavní hrdince v kokpitu kovové obludy (opět motiv touhy po pomstě jako v Godzilla vs. Megaguirus) a budeme se při tom výborně bavit.(9.10.2006)

• Lateef

Samozřejmě, ve dvanácti letech bych na to koukal s otevřenou pusou - vždyť se atmosférickými výboji napájená Godzilla pere se svou mechanickou napodobeninou...no, dvanáct mi není, a proto nemůžu přehlédnout do očí bijící špatné městské kulisy(připadá mi, že aby tvůrci ušetřili, postavili všechno z Lega, Chevy či Merkuru), klišovitost příběhu anebo tedy tu Godzillu, která připomíná loutku šlehající modrý laser(?)...MechaGodzilla, až na několik vystřelených raket a rozbité Absolute Zero, nepředvede skoro nic...osobní souboje vypadají jako škádlení medvíďat...celý film je plný výrazných logických chyb, nicméně je to pořád součástí kultovní série.(17.12.2006)

• - Pro retrospektivní scény byla speciálně zkonstruována replika původního kostýmu Godzilly z roku 1954. (Israha)

• - Inkarnace Mechagodzilly, která je protagonistou tohoto filmu, je lépe známá pod jménem Kiryu (což v doslovném překladu znamená „mechanický drak“). Svým pojetím se od předešlých Mechagodzillů liší – zatímco „originální“ Mechagodzilla byl dálkově řízený robot a „devadesátkový“ Mechagodzilla zase pilotované bojové vozidlo; moderní Kiryu je ze všeho nejvíc kyborgem – řiditelným, ale také schopným autonomního fungování. (Israha)

• - V původní verzi scénáře se počítalo rovněž s monstrem jménem Titanosaurus (z filmu Terror of Mechagodzilla, 1975). Ten se měl s Mechagodzillou spojit v boji proti Godzillovi, podobně jako při svém prvním objevení se; pouze role hrdinů a padouchů byly prohozeny. Stejně dopadl také Anguirus, s nímž se počítalo jako se záporným monstrem, bojujícím proti Mechagodzillovi. (Israha)