Godzilla tai Mechagodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2002, 88 min

• Lateef

Samozřejmě, ve dvanácti letech bych na to koukal s otevřenou pusou - vždyť se atmosférickými výboji napájená Godzilla pere se svou mechanickou napodobeninou...no, dvanáct mi není, a proto nemůžu přehlédnout do očí bijící špatné městské kulisy(připadá mi, že aby tvůrci ušetřili, postavili všechno z Lega, Chevy či Merkuru), klišovitost příběhu anebo tedy tu Godzillu, která připomíná loutku šlehající modrý laser(?)...MechaGodzilla, až na několik vystřelených raket a rozbité Absolute Zero, nepředvede skoro nic...osobní souboje vypadají jako škádlení medvíďat...celý film je plný výrazných logických chyb, nicméně je to pořád součástí kultovní série.(17.12.2006)

Jak je možno vyčíst z názvu jde zde o souboj mezi klasickou gojirou a Japonci vytvořenou polorobotickou gojirou. Příběh je zde zase klasika: Gojira začne terorizovat nějaké z Japonských měst a na její zastavení je třeba použijí veškeré možné zbraně. Po vizuální stránce velmi zdařilé, už i Gojira není gumová a tím film působí realističtěji. Samotné souboje jsou taky dobré. Takže celkově hodnotím pozitivně, ale minulý díl z roku 2001 se mi líbil víc. Hodnocení: 71/100.(27.9.2014)

27) GODZILLA AGAINST MECHAGODZILLA (2002)___NEW GENERATION SERIES 2002-2004___Mohlo by se zdát, že se zde recyklují nápady z dílů let 1974 a 1993, ale není to tak. Tenhle díl je svým způsobem novátorský v pojímání celé série. O Godzille se zde poprvé mluví jako o „té další Godzille“, přičemž tou první je myšlena ještěrka, která byla zabita oxygen destroyerem v prvním filmu z roku 1954 a ta nynější je jejím následovníkem. Předchozí filmy jako by byly smazány, protože se zde jasně mluví o „druhém napadení Japonska Godzillou“ a ten bezpočet jiných ataků v předcházejících dílech se vůbec nebere v potaz. Vládní obranný projekt Mechagodzilla je zde nazývána jako ´Kiryu´, přičemž je tvořena robotickým skeletem a biologickým materiálem, jenž sestává z počítačů poháněných godzillí DNA (přičemž tato skutečnost hraje zásadní roli, když Kiryu kvůli biologickým komponentům vypoví poslušnost). Kiryu je vybavena mocnou zbraní, tzv. ´Absolute-Zero Gun´, která svým mrazícím paprskem zničí (zmrazí při teplotě –273 C) atomy protivníka :o) Jinak vše při starém. Emoce jsou zde nablble projektovány skrze dilemata vědcovy dcerušky a řídké napětí skrze pilotku Akane a její manuální ovládání mechagodzilly. Samotné souboje jsou zde trochu ošizeny, ale co už. Popojedeme dále :o)(29.7.2010)

Opäť ignorácia predošlých dielov a opäť recyklácia starých nápadov. Japonci pripravujú ďalší projekt na zničenie Godzilly a nie je to nič iné ako Mechagodzilla. Tá tu našťastie vyzerá podstatne lepšie než v 90-tych rokoch keď sme ju videli naposledy a tentoraz ju poháňa DNA z pôvodnej Godzilly zabitej oxygen destroyerom v prvom filme. "Nová" Godzilla je však už tradične tuhá ako podrážka, všetky tie rakety a lejzry ju len šteklia a aj zmrazenie na absolútnu nulu jej akurát tak vyžehlí akné. Je to proste nesmrtelná mrcha a Mechagodzilla má len minimálne šance na víťazstvo. Inak niet o čom vyprávať, všetko je tak ako má byť a stokrát videné. Dej je priamočiary, efekty tradične podarené ( aj keď súboj oboch Godzill na férovku vyzerá ako tanec ožranov ), akcie, výbuchov a rozprskávajúcich sa budov dostatok ( najviac sa mi páčila Mechagodzilla prechádzajúca skrz mrakodrap, zjavne ju obťažovalo obísť ho ). Len nových nápadov minimum. Nevadí, to od Godzilláckeho filmu aj tak nikto nečaká a ja som sa bavil veľmi dobre(24.7.2011)

Tenhle start restartu se teda dvakrát nepovedl.. Japka i jejich ještěrka se zde topí v hromadě pathosu, který se sice snaží vyvážit nadhledem ale nestačí to. Mechagodzilla je parádní ale její pilotování zvenčí je nesmysl, který boří napětí vycházející z obav o pilotův život. Tenhle zásadní nedostatek se sice na konci na chvilku napraví ale zase to není dost aby to napravilo nemastnou neslanou pachuť předešlých 3/4 filmu. Samotný fight je svérázný možná až moc a vkrádá se pocit, že jde spíše o nezvládnutí režie a střihu než o záměr(což víceméně potvrzuje následující SOS)(27.7.2013)

• - Godzilla z tohoto filmu, známý mezi fanoušky jako „KiryuGoji“ je jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších verzí Godzilly vůbec. Například komiksy, vydávané společností IDW Publishing, používají coby „svého“ Godzillu nejčastěji právě KiryuGoji. (Israha)

• - V cameo roli se filmem mihne baseballový hráč Hideki Matsui, který vystupuje pod pseudonymem „Godzilla“. (Israha)

• - Film je nejen přímým pokračováním původního Gojiry (1954), ale sdílí stejnou časovou kontinuitu i s mnoha dalšími kaiju filmy od společnosti Toho. Přímo v ději jsou zmíněny události a použity záběry z filmů Mothra (1961) a The War of the Gargantuas (1966); doplňující brožura k filmu zmiňuje také útoky dalších monster, což směřuje ke skutečnosti, že ve stejném univerzu se odehrály také události filmů Rodan (1956), The Mysterians (1957), Varan the Unbelievable (1962), Gorath (1962), Dogora (1964), Frankenstein Conquers the World (1965), King Kong Escapes (1967) a Space Amoeba (1970). (Israha)