Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

Saul_Hudson10

Chytrý film s výtečným DiCapriem v hlavní roli. Skvělý výkon podal také Christopher Walken. Tom Hanks jako vždy průměrný (ale to je asi mojí předpojatostí). Bod navíc za nápadité úvodní titulky. ()

han.ci

Opět zhlédnutí tohoto filmu ve mě zbouralo předsudky o trapné krimi komedii. Některé scény byly vtipné, ale takovým geniálním způsobem, navíc je to z velké části vážným způsobem zfilmované drama, takže jsem nadšená. DiCaprio, díky kterému jsem si film vyhledala, nezklamal a já mu držela palce a zírala nad nápady jeho postavy celý film. Ráda se na něj kouknu někdy znovu. ()

oasismanik

Jeden z mojích najobľúbenejších Spielbergov. Natočené pomaly, nenútene, nevtieravo a elegantne. Dicaprio a Hanks samozrejme skvelí, ako vždy, stopáž primeraná, akurát...ja neviem, podobný typ filmov ma až tak nikdy nenadchne, pretože keď sa tak človek nad tým spätne zamyslí, za vyše dve hodiny sa neudialo dokopy skoro nič... ()

Peter-1307

Svieži film plný elegantného humoru, ktorý som sa ihneď po prvom zliadnutí rozhodol mať určite vo svojej filmotéke ako originál aj s b-čkovou stranou o nakrúcaní. Je to podľa mňa perfektná retro komédia s vynikajúcimi hereckými výkonmi Leonarda DiCapria a Toma Hanksa. ()

yaqwsx

"Ježiši, to má zase 2 hodiny 20...." - takto jsem k tomuto filmu usedal. Jenže ono těch 140 minut mi uteklo jako nic. U tohoto filmu jsem se skutečně bavil. Tomu určitě přispěla přímočarost děje - žádné odbočky k vedlejším dějovýml iniím, díky čemuž měl film i spád. V hlavě mi asi nezůstane dlouho, ale i tak jsem se bavil. ()

Tominni

Krásný retro snímek od Stevena Spielberga založený na skutečné postavě Franka Williama Abagnalea, který svými podvody motal hlavu slavné FBI. Vynikající režie a kamera - ostatně, co jiného taky od dua Spielberg a Kaminski očekávat? Když se k tomu navíc přidá výborné herecké obsazení - je se na co podívat - a to ne jen jednou. ()

Týnidlo

Možná to bude znít pateticky, okoukaně, převzatě, nebo naopak zase přehnaně a tzv. "na just", ale to né! Po zhlédnutí tohoto snímku jsem si DiCapria oblíbila, vyskočil ze škatulky Titanic a skočil do nové. DiCaprio je opravdu herec s talentem a v poslední době se to opravdu jen potvrzuje. Film od filmu je mi čím dál tím víc sympatičtější. Jinak... je to skvělý snímek, vtipný, "akční" a hlavně pohoda. Nic nenuceného, věřte, ty 2 hodinky uběhnou jako voda a ani si nevšimnete. ()

offlineman

Nemám rád Leonarda, ale tady mě příjemné překvapil. Tom Hanks nezaostává, děj je sice malinko rozevlátý, ale není to na škodu! ()

rob_troy

Oh my god. Tenhle film naprosto miluju. Pamatuji si, že když jsem film viděl poprvé dostal mě natolik, že jsem si ho po chvilce musel pustit znovu a pak zase znovu, dokud se z toho nestala několikadenní posedlost. DiCaprio je perfektní herec, ten mi nemá co dokazovat, ale Tom Hanks, ten nikdy nezestárne ze svých špičkových hereckých výkonů. Hanksovi filmy mě prostě bavěj, bavěj, bavěj. ()

konysua

Vždy mě nadchne film podle skutečné události a tenhle se opravdu povedl. DiCaprio si s tím poradil bravůrně a s Hanksem tvoří skvělý páreček. Ani ten humor tu nechybí. 8/10 ()

thomasnikrs

Málo kdy se povede zachytit tak dobře skutečnou událost, ale příběh sám o sobě je tak suprový, že už stačilo jen dobře obsadit hlavní role... a tady? Super ()

dzberry

Abagnale je skoro stejně tak dobrej jako Harry Jelínek... Akorát nevím, jestli byl spíš chytrej než blbej, anebo blbější než chytrej, nebo vychytrale blbej... Sám sebe několikrát (pro)zradit, proč? Výběr oborů, ve kterých se pohyboval, taky nic moc, rizikové... Ale jako filmový příběh moc fajn. ()

Catenburey

Každý fandíme padouchům. Těm chytrým, nepolapitelným... zvlášť když se jim to všechno daří. Leonardo DiCaprio si určitě zaslouží obdiv každého filmového fandy. Určitě jeden z mých nejoblíbenějších kousků. ()

kubilov

Chyť mě, když to dokážeš je pro mě to nejlepší od Stevena Spielberga. Skvělé tempo, spousta skvělých scén a hlavně, vynikající herecký tandem ve složení Leonardo DiCaprio & Tom Hanks, kterým přihrávají i Christopher Walken, Martin Sheen a mladičká Amy Adams. Herecký koncert předvádí hlavně první jmenovaný, protože jindy nesporný tahoun celého filmu, Tom Hanks, zde hraje trochu překvapivě až druhé housle. Milý film plný nezapomenutelných scén, ke kterému se velmi rád vracím. ()

helrohir

Na Stevena Spielberga je to veľmi netradičný film, ale o to viac ma prekvapilo, s akou precíznosťou dokázal prerozprávať príbeh jedného z najšikovnejších kriminálnikov, pričom sa striedavo pohyboval v rôznych filmových žánroch (tu dráma či krimi, tam komédia). Nadmieru dobre sa mi javili všetky tri hlavné postavy (DiCaprio, Hanks aj Walken) a taktiež ten jednoduchý, ale pritom geniálny hudobný motív Johna Williamsa. Suma sumárum, skvelý odľahčený príbeh, Spielberg znova nesklamal a len mi potvrdil, že je najlepším režisérom súčasnosti. ()

Bazinga2563

Tom a Leo jsou dokonalí. Film, který si zaslouží vaši pozornost. Moc nechápu, proč je na začátku filmu úvod do nějaké "soutěže", kde přeskočí film do děje tak, že Leo začne vyprávět a pak už se to k "soutěži" nevrátí, ani k ní není žádná zmíňka. I kdyby to nebylo podle pravdy, stejně by to bylo super, pravda je v tomhle případě taková třešnička na dortu. ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)