Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

Nocturno culto

Perfektní ukázka toho, co lze s trochou drzosti a důvtipu dokázat .. DiCaprio válel už v té době skoro tak dobře jako v současnosti, Hanks mu dobře sekunduje ..Za zmínku stojí i Walken, ve vedlejší roli ..Kvalitní počin - 80% ()

ZnalecH

Naprosto geniální a promyšlený film. Příběh o tom, že všechno je možné. O tom, že každý zločin, ať je sebelepší a sebepreciznější, je jednou po právu potrestán. Tento film mi mnoho dal a inspiroval mě ve spoustu věcech i do života. ()

mira.l

Doprdele, tohle mělo být co??? Nehodnotím, protože jsem to vydržel asi 20 minut, pak jsem tu kravinu bez hlavy a paty vypnul. Kde tohle vzalo hodnocení 80% +, to nechápu. ()

Mouchal

Spielberg se rozhodl pro zfilmování životního příběhu proslulého podvodníka Franka Abagnaleho, který v Americe řádil v minulém století a i přes názory zdejších Spielbergových fanatiků, že je to mrhání jeho režisérským umem, jsem se já náramně bavil. Tvář Frankovi propůjčil lamač dívčích srdcí Leonardo DiCaprio (s jeho vystupováním a vzhledem musí být oblbování dívek pouhou formalitkou), na druhé straně barikády se nám představí Tom Hanks v roli agenta FBI, který mu je na stopě během celého jeho působení v podvodnických vodách. Frank celý film působí na svůj věk velmi vyzrále, ale ani on se nevyvaruje několika zbytečným zaváháním. Nebo to jen byla jeho mladistvá drzost, kdy například agentovi namluvil, že je agent kontrarozvědky jménem Barry Allen (Flash, jak všichni víme)? I jeho neustále vánoční telefonní popichování lze vyložit oběma způsoby. Každopádně tento rozhodně schopný mladík nám dokonce objasnil tajemství neviditelnosti (obklopení se krásnými mladými slečnami popravdě působí asi jen výhradně na muže, ale pro jeho účel to fungovalo bezvadně) a jeho nespočetné měnění identit (doktora bych si asi zrovna nevybral, když by se mi z krve dělalo šoufl) nás jen utvrdí v tom, že ať děláme co děláme, kdyby přišel Frank a jen předstíral, že to dělá, bude v tom lepší než my. Na konci se dozvíme, že i přes kriminální činnost Frank dnes vydělává legálně opravdu hromadu peněz a pomáhá bankám omezit počet podvodníků, jako byl jednou on sám. K dokonalosti chybí opravdu málo. 85% ()

Wyrdas

Dokonalý film, který si mě získal od první minuty až do té poslední. Rozhodně je to jeden ze snímků, který člověk prostě MUSÍ vidět, než zemře. Krásný film, dojemný, dramatický, nechybí mu románek a koření jej povedené komediální chvilky. Klidně bych dal i šestou hvězdu, kdybych mohl. ()

mrtn

zklamani. nuda. film o nicem. spolecne s Terminalem nejhorsi film od Spielberga, ktery jsem zatim videl. snad nebude s Hanksem do tretice vseho zleho a u Mostu se trochu pochlapili.......reknem si za 3 - 5 let ()

neo93

Velmi dobrý snímek Stevena Spielberga o jednom podařeném mladíkovi. Leonardo DiCaprio znovu předvádí své herecké umění v roli vychytralého mladého muže, který si svou lstí a přesvědčením užívá život plnými doušky. A tak si vyzkouší jaké to je být pilotem, doktorem nebo právníkem. Už od začátku ho však pronásleduje jeden zarputilý agent FBI v podání Toma Hanksa, jenž ho chce zatknout. Skvělá poskládaná mozaika těchto profesí, která Frank W. Abagnale vykonává a která přinášejí velmi povedený a trefný humor. Líbila se mi také celá stylizace filmu v atmosféře 60.let s hudbou Johna Williamse. Příjemná a pohodová kriminálně-životopisná komedie. ()

Dzvandzi

Co také očekávat od mých dvou nejoblíbenějších herců že? Ale tohle je až přehnaně dobré.! Ani pořádně nevím čím mně film tak moc oslovil,ale stalo se tak :) Jeden z mnoha filmů,který udělá hrdinu z někoho,kdo vlastně ani hrdina není..Ale Steven Spielberg to dokázel Nejlépe :) Opět velmi dobře hodnotím také hudbu..100%..!:) ()

Inozuka

Příjemný "podvodnický" film, který nijak zvlášť nenadchne, ale neurazí a je poctivě udělaný. Co by také člověk čekal jiného od čtverylky Spielberg - Hanks - DiCaprio - Walken, že? Člověka jen zaráží, jak málo stačí k oblbnutí lidí. Základem všeho je drzost, protože to, co je nejméně pravděpodobné, pak asi vždycky projde. ()

RajAthen

Tak tohle se povedlo na jedničku. Leo se již tehdy uspokojivě rozehrál a Tom Hanks ještě nejel na automat. Výsledkem je překvapivě dost vtipný koncert dvou hlavních protagonistů, přičemž jsem byl moc rád za celkové vyústění. Moc mi do toho úplně nezapadal soutěžní úvod, ale hudba a děj mě brzy nechaly na vše zapomenout. ()

Nix

To, že Steven má velké jméno, tak ho to v tomto případě zachránilo. Protože kdybych měl čistě jen hodnotit příběh, bude to skoro průměrný, jenomže Tom a Leo pozvedli film o dva levely výše. Samozřejmě i zbytek osazenstva, postavy jsou naprosto brilantně napsaný a Leo je opravdu kluzký jak had a dokáže se vymanit snad z každé situace a Tom ho ne a ne chytit. Je to takový nenáročný film, který umí pohladit na duši. Nebo spíš se Vás snaží taky chytit a u mne se to povedlo. ()

gemi

Fake it till you become it. Silně inspirativní příběh based on true story. Příběh o schopnosti dokonale se přizpůsobit daným vnějším vlivům, identifikovat příležitosti a bezezbytku jich využít. Nejlepší na celém filmu je, že jeho scénář napsal sám život. Je to skoro přesný přepis toho, co Frank Abagnale skutečně prožil. Určitě to není člověk, který by měl být nějak adorován, ostatně zahájil kariéru jako kriminálník. Ale inspirativní je zcela mimořádně, protože ukázal, že když se člověk nevzdá, tak se dokáže ze společenského vyvrhele vypracovat na respektovaného odborníka, a to dokonce u těch, které léta okrádal. Neuvěřitelné... Je zajímavé, že jsem to právě viděl potřetí (minimálně!), ale už jsem si to prakticky vůbec nepamatoval, přestože je to fascinující podívaná, která ani chvilku nenudí. Zápletka je bohatá na nejrůznější zvraty, zamotaná, ale přesto velmi přehledná. Akorát ne zapamatovatelná, což je vlastně skvělé, protože má velký potenciál znovuzhlédnutelnosti. Jsou to hodně, hodně silné čtyři. ()

GTS_PUNK

Snímka režiséra Stevena Spielberga o podvodníkovi Frankovi W. Abagnaleovi (vo filme stvárnený Leonardom DiCapriom) z roku 2002 papierovo predstavuje životopisnú kriminálnu drámu. Vďaka Spielbergovmu poňatiu však v mnohom film pôsobí skôr ako životopisná komédia. Ani nie tak pre samotný životný príbeh Franka W. Abagnalea, ale skôr pre spôsob, ako ho Spielberg zobrazuje. Takmer nekonečná hra na mačku a myš medzi Abagnaleom a agentom FBI Carlom Hanrattym (Tom Hanks) so sebou totiž prináša pomerne veľké množstvo zábavných, ba až bizarných scén, ktoré dokážu diváka zabaviť. Rovnako je to aj v prípadoch Abagnaleovej podvodnej vynaliezavosti, vďaka ktorej sa mu darí v živote tak dobre klamať a švindľovať. Spôsob, akým je film napísaný, sa odráža aj na jeho skvelej dynamike. Tvorcovia vedia dobre pracovať s tým, v ktorých scénach je nutné spomaliť a v ktorých naopak zrýchliť. Vďaka tomu vzniká vyvážený súvislý celok bez zdanlivo badateľnejších prázdnych, respektíve takzvaných hluchých miest. Zásluhu na tom, že príbeh dokáže fungovať a divácky baví, majú nepochybne aj herci. Hlavná dvojica DiCaprio-Hanks jednoznačne "ťahá" celý film a bez ich charizmy a kumštu by vyznel podstatne inak. V snímke sa objavujú tiež viaceré ďalšie zvučné mená, vo vedľajších úlohách však nemajú výraznejšiu šancu zažiariť. Film má schopnosť zaujať aj z hľadiska dobovej výpravy. Odohrávajúc sa z veľkej väčšiny v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia vytvára špecifickú atmosféru tohto obdobia, ktorú navyše necháva Spielberg vyniknúť vďaka skutočne širokému využitiu mnohých filmových lokácií. Catch Me If You Can dokáže zabaviť, aj keď primárne nejde o dielo komediálneho žánru. Poňatie Abagnaleovho príbehu spôsobom, akým ho divákovi prezentuje Steven Spielberg, však tak vyznieva - a je to možno lepšie, než ak by išlo o "suchú" a príliš vážne sa berúcu životopisnú snímku. Zároveň je zaujímavé zamyslieť sa nad tým, do akej miery ide o vianočný film, alebo či si Abagnale vytváraním cudzím identít iba hľadal vlastné miesto vo svete po rozvode svojich rodičov. ()

Ahsoka

Fascinujúci, ba priam, neuveriteľný skutočný príbeh natočený do filmového diela, ktoré je podľa reálneho Franka Abagnala zhodujúci sa na 80-90%, čo je vo filmarine milimetrová presnosť. Charizmatické duo DiCaprioHanks tu neskutočne hviezdia, je medzi nimi skvelá chémia. Čo obzvlášť oceňujem je strhujúca a chytľavá hudba s detektívnym podtónom od majstra Williamsa, ktorú som hneď po prvom zhliadnutí filmu pridala na svoj playlist. Catch me if you can je film, ku ktorému sa veľmi rada vraciam aj po rokoch, stále baví a stále rovnako inšpiruje. ()

src

Mam pocit, jako bych v zivote nic nedokazal, na rozdil od hrdiny filmu Catch me if you can, ktery jeste nez mu bylo 19 zvladl pododne ziskat miliony dolaru a vydavat se za pilota, doktora a pravnika. A pak ze se podvody nevyplaci ... Oddychova retro komedie nejenom prostredim ale i stylem natoceni, ktera mohla byt trochu kratsi. Hanks a Walken vyborni jako vzdy a i ten DiCaprio ukazuje ze umi hrat (coz samozrejme neni poprve). A do kina prijdte vcas, titulky jsou velmi originalne a pekne zpracovane. ()

Bukiet

Proč to točil Spielberg? Tohle se mi celý film honilo v hlavě. Po druhém shlédnutí po dvanácti letech a po přečtení knižní předlohy, asi ubereme hvězdičku. Kniha je výrazně zajímavější a hlavně zábavnější. ()

Jozka7

Skvělý "šedesátkový" retro počin Mistra Stevena. Leonardo DiCaprio opět zavřel ústa posměváčkům, Tom Hanks byl zpočátku k nepoznání a pánové Walken se Sheenem rovněž bravurní. Vybroušené, vyvážené, šťavnaté. Člověk měl tendenci spíše fandit sympatickému anti-hrdinovi než suchopárnému agentovi FBI, jenž sice mnoho práce v terénu asi dosud neabsolvoval, ale podezřelého pronásledoval se sveřepostí vpravdě buldočí. Závěr pak jen korunoval celé toto velice podařené dílo. ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)