Kovboj Bebop: Lovec odměn

• Japonsko Cowboy Bebop (více)
Japonsko, (1998–1999), 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Kamera:

Jóiči Ógami

Hudba:

Jóko Kanno

Kóiči Jamadera, Unšó Išizuka, Megumi Hajašibara, Norio Wakamoto, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Iššin Čiba, Maaja Sakamoto, Mika Doi, Šigeru Čiba, Šin'ičiró Miki (více)

Epizody(26)

Bývalý nájemný vrah, bývalý polda, podvodnice, hacker a datový pes tvoří nesourodou partu lovců odměn, která pročesává vesmír a má věčně hluboko do kapsy. (Netflix)

Melios

"I'm not going there to die. I'm going to find out if I'm really alive." Nestarnúca anime klasika o lovcovi odmien a jeho tragikomickej ceste za láskou. Cowboy Bebop je dnes už dobre známy projekt so statusom klasiky, vzdávajúc hold béčkovým westernovkám, sci-fi kúskom a špionážnym projektom zo začiatku druhej polovičky 20. storočia, dokreslený dychberúcim Jazzovým podmasom. Dej pojednáva o skupinke menej úspešných "živnostníkov", skladajúcich sa z charizmatického, chronického fajčiara Spike-a, bývalého policajta Jet-a, hackera Radical Edward (určeniu pohlavia sa radšej vyvarujem), svojráznej vesmírnej podvodníčky Faye, ktorá už nemá, čo stratiť a špeciálne vyšľachteného psa menom Ein. Príbehová štruktúra je hlavne zložená z osvedčených honov na ľudí, ktorých právny systém označil za nebezpečných, no okrem týchto pasáži sa tu striedajú dejové linky daných postáv, ktoré vám vyrozprávajú svoje motívy, príbehy a trápenia. Hlavná dejová linka sa venuje najmä Spike-ovi a jeho príbehu o tom ako "Bowser odniesol Máriovu princeznú do iného hradu" teda až na to, že Bowser je v tomto prípade hlavný záporák Vicious (ktorý, paradoxne až toľko priestoru na scéne nedostane) a princezná Peach sa volá Julia. Seriál výborne strieda vážne témy s tými veselými a tak sa, narozdiel od Fullmetal Alchemist, nemusíte báť toho, že by sa na dlhšiu dobu zasekol na monotématickej nôte. Koniec hovorí za svoje. Kruh uzavretý a nechá vás premýšľať nad tým, čo ste to vlastne videli. Jedinú väčšiu výhradu, na ktorú som narazil je občasná otravnosť postavy Ed, ktorá mala očividne slúžiť, ako katalizátor seriálovej sentimentality. Ak by som to mal nejako zhrnúť, potom je podľa môjho skromného názoru Cowboy Bebop perfektný seriál aj pre ľudí, ktorých anime absolútne nezaujíma. Vrúcne odporúčam, aj po tých rokoch (a Netflix live-action adaptácii) sa stále dá, na čo pozerať. "See You Space Cowboy..." ()

mm13

Má to všetko - postavy, o ktoré sa divák zaujíma, hravé zápletky a každou ďalšou epizódou to odkrýva viac vrstiev a graduje do emočne riadne vybičovaného finále. A tiež to má ŠTÝL! (opakovačka najneskôr  do roka a do dňa nevyhnutná, pretože jedno pozretie na plné doladenie a stratenie sa v tomto svete nestačí) ()

Starletka

Nepůjdu tak daleko abych tento kousek uctívala jako modlu nebo dokonce prohlásila, že je to nejlepší anime, které jsem kdy viděla. To ani náhodou. Ale souhlasím s názorem, že stojí za to se na něj podívat. Už jen proto, že je to kult. Vtip, akce, fanservice, noir, atmosféra, jazz, dokonalý opening, fajn ending, typická 90's animace... Jenom příběh jaksi chybí. Respektive objeví se až úplně na konci a pak skončí stejně rychle jako začne. A taky postavy (s výjimkou snad jen Spika), ač víceméně sympatické, jsou šíleně prázdné a ty jejich jednoepizodové nebo ještě lépe pětiminutové backstories s dalšími ještě prázdnějšími postavami jim na hloubce nepřidají. Ve výsledku to pak znamená, že se mi 90% děje za těch pár let naprosto vykouřilo z hlavy. 7/10 ~~~ EDIT: Rewatch po zhruba 10 letech mě bavil více, protože jsem za tu dobu stihla dozrát do cílové divácké skupiny, ale to si zase člověk začne všímat jiných věcí, třeba jak strašně se všechno podobá Lupinovi III, jen s vesmírným zasazením. Ale i tak je to pořád fajn a můj původní názor se zase až tolik nezměnil. A tohle sedí. ()

McM

Skvělý seriál! Dokonalá hudba, podtrhující atmoféru a úžasná animace (strašně se mi líbili linie). Jediné dvě věci mi vadily - a to byla malá návaznost dílů (takové moc epizodické-snad mi rozumíte) a druhá - že to nebylo delší. Naopak díly, zabývající se minulostí hrdinů měli každý svůj vlastní styl. Jak melancholický Spike, tak noirovsky působící Jet. Feye je nádherná ženská, kterou doma nechcete mít! Což já osobně nemůžu říct o Ed s Einem - ti byli tak dokonale roztomilí a infantilně ulítlí. Díl Hard Luck Woman mne úplně dojal. A konec..no škoda slov.. Prostě super seriál! ()

Adasin

Stylový seriál, který má všechno a ještě víc. Legenda anime, řeknete si, nenechám se do toho taky zatáhnout, prostě se na to podívám. Jenže Kovboj Bebop není seriál, na který se dá jen tak podívat stylem „no, tak si dneska dám jednu epizodu, a zítra třeba další.“ Původně jsem si takhle chtěla Kovboje Bebopa pouštět, ale jak jsem nemohla delší dobu pokračovat, zjistila jsem, jak mi tenhle seriál chybí, a že chci vidět další dobrodružství Spikea a Jeta, že chci vidět, jak naberou další členy posádky, že chci poznat minulost všech postav. K tomu velmi povedená animace, skvělá akce a hudba od Jokó Kanno (blues a jazz jsem nikdy předtím nevyhledávala, ale tady mi to fakt sedlo). Následují SPOILERy: Popravdě se nemůžu rozhodnout, kdo z posádky Bebopa je moje nejoblíbenější postava. O tuhle pozici spolu celou dobu soupeřili Spike s Jetem, v těsném závěsu byla Faye. Spike má ze všech asi nejzajímavější a nejkrutější minulost, která v průběhu seriálu dohání nejen jeho, ale působí problémy celé posádce Bebopa. Byl členem syndikátu Rudý drak, syndikátu, který zkřížil cestu i Jetovi a připravil ho o levačku. Rukou syndikátu zemřela i jeho známá Annie a jeho „holka“ Julia, kterou v průběhu seriálu Spike hledá a diváci odhalují informace o ní spolu s dalšími členy posádky Bebopa. se syndikátem je spojený i nejlepší padouch seriálu Vicious, který byl dle flashbacků Spikeův přítel, jenž jej kvůli Julii zradil. Každý střet Spikea a Viciouse stojí za to, hlavně ten úplně poslední – ten nakonec rozhodl o Spikeově vítězství jakožto mé nejoblíbenější postavy. Jet je opravdu sympaťák, je škoda, že s jeho minulosti jakožto Ganymédského policisty neukázali víc než jeho bývalou a parťáka, z něhož se vyklubal člen syndikátu. Faye mi byla ze začátku, jak se přidala k Spikeovi s Jetem, i trochu protivná, ale jakmile jsem poznala její minulost a jakmile si na tu minulost ona sama vzpomněla, tak se můj názor na ni od základu změnil. Ed je asi nejdivnějším lidským členem posádky. Vsadím se, že nejen mě překvapilo, že to není kluk, ale holka. Na druhou stranu se ostatním nejednou hodilo její hackerské umění. Co se týče skutečného pohlaví, není to jediná postava, co mě překvapila: ten druhý je Gren z obou částí Jupiter Jazzu, kdy jsem zažila šok spolu s Faye. No a nakonec je tu ten nejroztomilejší člen posádky, Ein. Kdybych někdy měla mít psa, tak to určitě bude velšský corgi a dostane jméno Ein. Co se mi na seriálu opravdu hodně líbí, je vykreslení budoucnosti, kdy je Země zdevastovaná a většinou opuštěná a lidé žijí na různých tělesech Sluneční soustavy (např. vesmírné kasino z epizody Ballad of Fallen Angels, Venuše v epizodě Waltz for Venus, Mars). Je to hodně blízké mému oblíbenému kyberpunku a podobnou vizi můžete najít v knize Schismatrix od Bruce Sterlinga. Ke kyberpunku pak odkazují i různá kybernetická vylepšení (třeba Jetova ruka), implantáty, hackování, hlavní hrdinové žijící mimo společnost… Velmi mě potěšila epizoda Brain Scratch, kde je podobná myšlenka jako v Ghost in the Shell – duše v podobě dat ve společné síti (=osvobození od těla). Mimo to je zde parodie na CBS (CBC), televizní vysílání připomínající úvodní znělku Krajních mezí a tvůrci zde předpověděli herní využití virtuální reality. Rovněž se dle mého dá tato epizoda brát jako varování před propagandou a masmédii, však dnes hodně lidí (třeba jen podvědomě) koupí nějakou pitomost, kterou viděli v televizi. Další trefná předpověď je i v epizodě Speak Like a Child ohledně osudu „videokazety“ – hodně lidí dneska neví, co to vlastně je a již dnes se chodíme do technických muzeí dívat na staré přehrávače vidokazet, protože jsme ty svoje už dávno vyhodili. Pro mě se navíc jedná o hezkou připomínku dob, kdy jsme doma měli „VHSky“ a jak je pak začala nahrazovat DVD. Mezi mé další oblíbené epizody patří Heavy Metal Queen (kocour Zeros je úžasně roztomilý), Toys in the Attic („neměli byste nechávat věci v ledničce“), Mushroom Samba a finále The Real Folk Blues. Ještě musím zmínit tu loď ve tvaru samopalu z epizody Black Dog Serenade, záporáka podobného Tučňákovi z Batmana z epizody Pierrot Le Fou (mimochodem skvělý soundrack u flashbacků z jeho minulosti) a Wena z epizody Sympathy for the Devil, který mi připomínal Pridea z Fullmetal Alchemist: Bratrství - že by se zde autorka Alchymisty inspirovala? Konec SPOILERů. Doporučuji u každé epizody počkat na konec závěrečných titulků, preview na další epizody jsou vždy komentována jedním ze členů posádky Bebopa. Věčná škoda, že není víc sérií. Jak zakončit tento komentář? I když se v seriálu se objevuje více variant textu na konci, i já napíšu jen: „See You, Space Cowboy…“ 9/10 () (méně) (více)

• Pes Ein je pojmenován podle německého čísla 1 a patří ke psímu plemenu Welsh Corgie Pembroke. (Natami)
  • Trojice starochů (Antonio, Carlos a Jobim), je ve skutečnosti odkazem a poctou populárnímu brazilskému skladateli a muzikantovi Antonio Carlos Jobim. (P. J. D.)
  • Souboj mezi Spikem a Abdulem Hakimem ve druhé epizodě na mostě se shoduje se soubojem mezi Billym (Bruce Lee) a Hakimem (Kareem Abdul-Jabbar) ze snímku Hra smrti (1978). Spike používá i stejný bojový styl a to Jeet Kune Do. (Jigvell)

Kovboj Bebop míří na Netflix

Kovboj Bebop míří na Netflix

29.11.2018

Streamovací gigant Netflix oznámil novou desetidílnou hranou sérii slavné japonské anime ságy Kovboj Bebop. Kultovní vesmírný western bude Netflix produkovat společně s Tomorrow Studios a kreativně… (více)