Paranormal Activity: Next of Kin

Trailer 2

Skupina tří prátel se vydává do komunity amišů natočit dokument o jejich životě, ale po čase zjišťují, že celá jejich návštěva možná nebyla až tak obyčejná a že se zde děje něco daleko horšího, než v co doufali. (TheEvilTwin)

Trailer 2

*CARNIFEX*

Paranormal nesúci sa na štipke sektárskeho nádychu - “po svojom”. Musím sa tohto filmu zastať. Mnohí to budú hodnotiť zaseknutý v minulosti: a prečo sa to volá “P.A.”, a keby sa to volalo inak, tak by to bolo lepšie, a prečo to točili formou “F.F.”, a mali to točiť inak, a podobné sračky a omáčky. Skrátka, jasne a zreteľne povedané: nelúbite tento formát spracovania? Taaaaak si hoňte cikule a jebte sa na instagrame, miesto prezentovania nezmyselných názorov. Hodnotím to, čo vidím, a nie to, čo by som chcel vidieť. Objektívne by boli tri jagavé do ruda, no Ja mile rád prihodím, lebo kým prvé časti zápletkovo nijak neohúrili, táto je námetovo predsa len sofistikovanejšia. ()

PavelVanekArt

No, ono to zlý nebylo, pokud od toho člověk nečeká bůh ví co. Jenže u mně bůh věděl co čekat, respektive v co jsem doufal, a nedostal jsem. Do půlky to má hodně (ne)příjemnou atmosféru a bylo to víc jak Blair Witch než PA, od PA to zdědilo jen název a většinu neduh, kterými série trpěla. Že mi zprznili Asmodea budiž, ale když už na něco došlo, tak to bylo ohraný, hloupý a herci v hektických pasážích byli vyloženě k smíchu. Vyloženě hovno, jak jsem prorokoval, to není, ale taky to nevoní po fialkách. Jmenovat se to jinak tak bych dal i tu čtvrtou, takhle jen 3* a.k.a 50% ()

Cappuccino

Priznám sa, okultistické témy ma v hororoch dokážu takmer vždy zaujať, aj keď nemusia byť spracované úplne prvotriedne. Prepojenie na sériu Paranormal Activity je, našťastie, minimálne a tvorcovia sa tentokrát odobrali smerom k folk hororu. Postupné odhaľovanie rituálov komunity odtrhnutej od sveta ma bavilo, scény v tajnej podzemnej miestnosti boli mrazivé a záver pomerne napínavý. Škoda len, že sa film dosť pomaly rozbiehal a miestami diváka veľmi otravoval ohranou a roztrasenou found footage kamerou. Slabšie 4*. ()

tron

Chcel som dať len 3*, ale už sa poznám a tak viem, že by ma to škrelo, zbytočne by som následne premýšľal, prečo som taký prísny a po druhej repríze by som tak či tak šiel na 4*. Ono to síce nie je megazázrak, ale zo všetkých dielov sa mi to páčilo asi najviac. Neviem, či za to môže atraktívne snežné prostredie, pôsobivá výprava odľahlej komunity alebo napojenie na môj obľúbený folk horror, ale fakt som si to užil. Určite tomu pomohol aj sympatický kasting, nepríjemná atmosféra a viacero hnusných scén. Paradoxne ide o najlepší diel série napriek tomu, že s predchádzajúcimi časťami má len málo spoločného; až mi to pripadalo tak, že v štúdiu mali k dispozícii fajn nevyužitý scenár, ale jeho komerčný výtlak/potenciál sa im zdal nízky, tak ho jemne upravili a dodatočne nalepili na slávnu sériu. ()

Willy Kufalt

Dobrá, budu se snažit tvářit, že tam ty poslední scény nebyly, zohlednit v první řadě všechno ostatní a tak můžu v rámci žánru udělit spokojené 4 hvězdičky. Nejdřív se ale musím přiznat, že jsem žádný jiný film z horrorové série Paranormal Activity (na kterou název filmu odkazuje) neviděl a z řady tzv. found footage horrorů jsem měl dosud jedinou (a hodně špatnou) zkušenost v podobě přelomové Záhady Blair Witch. Takže jsem pouze mohl vnímat a ocenit, jak se Williamu Eubankovi podařilo natočit v rámci subžánru kousek tolik odlišný od onoho přeceňovaného kultu z roku 1999... kdežto Next of Kin se již nesnaží lacině podvést diváka, že by video materiál byl skutečně nalezený, záběry amatérské kamery se tu ve vhodných chvílích střídají s profesionálně pořízenými scenériemi a jednání postav (včetně dočasného pohození kamery ve vypjatých chvílích) má zde k uvěřitelnosti mnohem blíž. I zdánlivě výplňové scény postupně naleznou své opodstatnění v jistém prvku, např. když jeden z hrdinů ukazuje amišovskému klukovi, jak a proč lze přehrávat natočené video v spomaleném chodu a později při jedné ze zásadních scén se právě jeden takový záběr z točící kamery přesně z popsaného důvodu spomalí (...a já se tak konečně po delší době dočkal filmu, kde mě uměle spomalené záběry, které obvykle nesnáším, vůbec nenaštvaly a nebyly samoúčelné!). O to více vzhledem k těmto kladům zamrzí závěr, SPOILER ! kdy jsem jednak absolutně nepochopil, proč ti policajti během příchodu na místo činu taky pořizují video (a proč po předchozí černé obrazovce již tyhle záběry nebyly kdyžtak točené klasickým způsobem) + ještě víc pak zamrzí na závěr zvrat s jakýmsi vyvstalým démoném, který střílí a zabíjí očima (?) KONIEC SPOILERŮ, což celému filmu v posledních minutách nasadilo spíše punc frašky, až jsem zamýšlel udělit nižší hodnocení. Konec v doprovodu písničky Lorety Lynn naštěstí navrací osobitou a důstojnou atmosféru a nakonec slabší 4 hvězdičky dám, neboť po většinu času mi to připadalo hodně zdařilé a v rámci současných horrorů mě to dost potěšilo, jak výrazně nadprůměrně zpracovaným nápadem, tak zasazením do prostředí komunity Amišů (s níž jsem se minulý měsíc seznámil díky Weirovu Svědkovi) i celkovým průběhem, které nepostrádalo patřičné napětí. [75%] ()

• I přesto, že název filmu spojuje snímek se sérií Paranormal Activity, nemá s předchozími filmy dějově nic společného. (NiWi)
  • Film měl být původně nasazen do kin, ovšem pandemie covid-19 způsobila, že byl snímek vypuštěn na streamovací platformě Paramount+. (NiWi)