• slovenský

Akční / Krimi / Thriller / Sci-Fi

USA, 1987, 102 min (Director's cut: 103 min)

Kdybych viděl RoboCopa v dětství, tak by se možná zařadil mezi moje akční/sci-fi srdcovky. Takhle jsem si film docela užil, ale nijak zvlášť mě to nevzalo. Myšlenka filmu je fajn, bohužel děj je chaboučký, ale na druhou stranu se najde celá řada skvělých scén, které stojí za to. 75%(3.9.2014)

Víte, co je zvláštní? Že jsem Robocopa 1 vlastně kompletně viděl až letos v roce 2007. Nikdy dřív jsem se k tomu nedostal, vždycky mi do toho něco přišlo, nebo zrovna nebyl nikde po ruce a nebo jsem ho viděl jen určitou část. Přesto je to zatraceně dobrej film. Spousta krve není nijak přehnaná, Detroit je tvrdý město, a kromě počátečního masakru policisty Murphyho, který je brán dost nadneseně (říkejte si co chcete, ale nikdo neustojí třicet střel z brokovnice, to by padl na zem po první ráně) a naturalisticky (po třiceti kulkách se té krvi vlastně ani nemůžete divit), jich nijak extra moc neuvidíte. Celkově je to zábavné akční SF béčko, s dobrými hereckými výkony a hodně sympatickým Peterem Wellerem. Jeden z dalších kultů, které se sice s postupem let s dalšími pokračováními stále víc rozmělňovaly, přesto kultem zůstaly. Robocop je totiž sympatičtější jak vychlazená skotská uprostřed pouště už jen proto, že je to dosti brutálně zavražděný policajt, co měl rodinu. Hlavní hudební motiv zná každej a je to jeden z těch motivů, který vám stále zní v hlavě (hrdinská hudba jako třeba v Conanovi nebo Predátorovi). Nostalgie se u mě nekoná, a přesto se mi Robo dost líbil.(4.3.2007)

Jmenoval se Murphy a při jedné akci mu nejprve ustřelili ruku a pak z něj vyrobili cedník. Teď mu říkají RoboCop, má tělo z titanu, ze zločinců dělá hromady rozmašírovaných mrtvol a jeho oblíbenou činností je ustřelování koulí potencionálním znásilňovačům... Kontroverzní Paul Verhoeven natočil dynamický a napínavý příběh o pomstě, plný krve, slušné atmosféry a s parádním sci-fi prvkem. Opancéřovaného kyborga, který se přemisťuje skvělými robopohyby a svůj polokulomet nosí skrytý v pravém stehně, jsem jednoduše žral. Dokonce jsem kdysi zkoušel si ze stavebnice Chevy zbudovat onu mechanickou rozevíratelnou nohu, do které by se vložila zbraň. Jeden pokus se skoro zdařil: asi tříkilový postroj složený snad z osmiset kostiček jsem si pracně navlekl na pravou nohu, v momentě, kdy jsem chtěl vnější stranu otevřít a vyjmout pistoli, mi však návlek z nohy sjel, spadnul na nárt, naštípnul druhou a třetí zánártní kůstku a bylo po robocopování. Když jsem nedávno viděl film znovu, vzpomínky se vrátily. Že bych ze sklepa vytáhnul stavebnici s Chevou?? 13 miliónů dolarů(rozpočet)/53,5 miliónů dolarů(výdělek v USA)(9.12.2007)

RoboCop je legenda, ke které jsem se bohužel dostal až mnohem později, než bych asi měl. A když nefunguje nostalgie, je to problém, protože si člověk všímá chyb a nedostatků, a to hlavně pochopitelně v technickém zpracování. Přesto však musím říci, že ačkoliv se jedná o snímek z roku 1987, samotný RoboCop vypadá stále stejně drsně a jediné, co z dnešního pohledu pro nezaujaté může působit směšně je robot ED 209, který tenkrát prostě nešel rozpohybovat jinak, než digitálně. Čeho si cením je fakt, že na mě i v dnešní předigitalizované době dokázal Peter Weller ve své nejznámější roli zapůsobit a místy mě i pobavit. Ještě že se dočkáme remaku, který snad uvede do obrazu i mojí generaci...80%(26.1.2014)

Asi najlepší Verhoeven vôbec - pritom tu ešte nemal taký nadhľad, nehral sa tak s propagandou (i keď televízne reklamy a správy naznačili to, čo vo Hviezdnej pechote dotiahol do dokonalosti). Dalo by sa povedať, že "Bludný Holanďan" Paul otriasol hollywoodskym mainstreamom, a podnietil vzrastajúci záujem o akčné filmy, zaznamenávajúci najväčšie ohlasy koncom 80.-tych rokov. Prvý RoboCop má všetky esenciálne prvky kvalitnej zábavy - výborných hercov (pričom Weller bol v tej dobe vytiahnutý takpovediac odnikadiaľ), atmosférický príbeh, prostredie zločinom prehnitého Detroitu, skvele natočenú akciu a pár výborne využitých žánrových inovácií a vychytávok (napr. pohľad cez RoboCopovu helmu - žiadna závratná novinka, ale doposiaľ nepríliš využívaná - a tu pôsobila skutočne dokonale). Je tam čo vytknúť, ale úprimne, ani sa mi nechce. V tejto dobrej spoločnosti som sa totiž opäť skvele bavil. P.S.: Jones a Boddicker sú skvelý záporáci, ale aj všetky ostatné postavy sú famózne. 90%(20.2.2014)

• - Ve scéně, kdy Anne Lewisová (Nancy Allen) podává Murphymu (Peter Weller) kávu, drží šálek v pravé ruce. Hned v dalším záběru má však herečka volnou levou ruku a v pravé svůj šálek. (Terva)

• - Všichni američtí režiséři, kterým byla režie filmu nabídnuta, odmítli, protože se jim zdál už jen název filmu přiliš hloupý. Producent Jon Davison je ale fanouškem Paula Verhoevena, a tak oslovil jeho. (Šindy)

• - Fanoušci Robocopa měli teorii, že film odkazuje na Ježíše. Například že dobrý člověk je zabit hříšníky a poté znovu oživen, nebo že v jedné scéně to vypadá, jako když chodí po vodě. Ukázalo se, že autor Robocopa to skutečně takhle zamýšlel a chtěl na Ježíše poukázat. (Harroc)