• slovenský

Akční / Krimi / Thriller / Sci-Fi

USA, 1987, 102 min (Director's cut: 103 min)

Další z klasických osmdesátkových sci-fi. Sice daleko zaostává za Cameronovým Terminátorem, ale Verhoeven prokázal svůj cit pro daný žánr a přivedl na svět dnes již kultovního akčního hrdinu. V některých momentech je samozřejmě znát, že tento snímek už nepatří mezi ty nejmladší, ale nápaditost a pro Verhoevena typická krvavost akčních scén všechno bohatě vynahradí. Budoucnost je vykreslena poměrně střízlivě, žádná létající auta nebo domy, na což se trikaři asi moc necítili. Místo toho vidíme ponuré ulice plné případů násilí, vloupání a znásilnění, jejichž řešení je pro RoboCopa rutinní a pohodovou záležitostí, asi jako pro nás dojít si na velkou. Tenhle film nás určitě neuchvátí, nenapne ani nepřekvapí, ale bavit bude vždycky. 75%(6.3.2012)

„Pôjdeš so mnou. Živý – alebo mŕtvy.“ Dobré drsné, poviem vám. Tvrďácky a nekompromisný akčný sci-fi triler škandalózneho Holanďana Verhoevena sa stal kultovým vďaka originálnemu nápadu rozstrieľať titulného, veľmi sympatického hrdinu (Peter Weller) na sra*ky už v úvodných 15. minútach, následne ho prerobiť na nezničiteľného robota a vyslať ho na krvavú cestu pomsty. Výborné masky, efekty, akčné scény a herecké obsadenie (Allen, Cox, Smith, Ferrer). Pokračovania, remake a seriál nemali šancu vyrovnať sa tomu. Ale musím sa priznať, že „kura“ (aspoň tak sme mu ako decká hovorili) sa mi vždy páčilo viac, ako samotný RoboCop.(1.1.2005)

Viděna ještě krvavější Director's Cut. Jinak samozřejmě nesmrtelná klasika, která kdysi čile kolovala na WHS. Dnes si troufám tvrdit že kult. Není dne, abych nepomyslel na toužebně očekávaný remake. Clarence J. Boddicker, Leon C. Nash, Emil M. Antonowsky, Joe P. Cox a Steve Minh to je pětice pěkně ostrých záporáků, které stojí za to si připomenout.(24.2.2011)

Tenhle film jsem si v televizi nahrál jaksi "mimochodem." Věděl jsem, že to byl snímek v různých dobách vychvalovaný a...sám se divím, že jsem jím byl tak nepokrytě nadšen. Triky nepůsobí bombasticky, ale roztomile starosvětsky a celé to zobrazení budoucna (no, teď už spíše současnosti) působí velice věrohodně. Zvlášť střižené TV zprávami a reklamami na oblbovací počítačové hry...(6.12.2004)

Verhoeven na svoju dobu a s priškrteným rozpočtom dokázal natočiť peknú nakladačku! Plechoví hrdinovia vládli filmu, Paul využil sedem ročné Cameronove zaváhanie a ďalší kult bol na svete. Zneuctenie v podobe ostatných častí si tento plecháč nezaslúžil. Veď aj on mal nakoniec nejaké tie city. K tomu dobrá sci-fi atmosféra, cool titánový oblek Roba a nadrealistická podoba miest, titánového šatu a iných výdobytkov doby. 90%.(20.12.2007)

• - Auto, které používá RoboCop (Peter Weller) i zbytek policejního sboru, je typ Ford Taurus, modelový ročník 1986. Původně měl robotický policista jezdit ve vlastním futuristickém ryze filmovém vozidle, ale nakonec Paul Verhoeven viděl jet Taurus po ulici a rozhodl se tento typ angažovat ve filmu. Není v podstatě skoro nijak upravený nebo zamaskovaný, a proto ve filmu, který se má odehrává v budoucnosti, působí ve službách policie velmi archaicky. (Stejšn)

• - Film byl studii drasticky krácen a záměr režiséra Paula Verhoevena se podařilo dokončit jen z části. (cariada)

• - Možný SPOILER: V RoboCopovi přišel Miguel Ferrer podruhé o život rukama Kurtwooda Smithe. Poprvé se tak stalo ve filmu Flashpoint z roku 1984. (Šindy)