Akční / Krimi / Thriller / Sci-Fi

USA, 1987, 102 min (Director's cut: 103 min)

Legendární kyberpunková variace na Frankensteina režírovaná Paulem Verhovenem. Zatímco u jiných akčních hitů 80. let se s odstupem času ukazuje, že se jedná o snímky pochybné kvality, Robocop stále zůstává působivým akčním thrillerem, a dokonce se otevírá jako vícevrstevnaté dílo. Verhoven ve svých filmech dodává klasickým žánrovým schématům a postavám silný tělesný rozměr - zde vytvořil výsostně fyzický film o poutu mezi tělem a identitou.(13.8.2008)

Obsahuje spoilery: "Živej nebo mrtvej, půjdeš se mnou." Je to film ze staré školy, kde veškerá moderní sci-fi technologie jsou dělané pomocí mechanických a optických triků. Žádná záplava digitálních efektů. O příběhu: Vědci chtějí vytvořit robotické tělo, které by bylo ovládáno lidským mozkem. Alex J. Murphy je brutálně zabit partou kriminálníků, čímž je vhodným adeptem do projektu. Jako RoboCop pak začíná svůj boj za bezpečné město. Parádní scény: Záchrana ženy od násilníků, smrt hlavního záporáka a jeho první ruky, robot ED 209 a jeho zničení. RoboCop je dnes už kultovní záležitost, která je tak dobře zpracovaná, že nestárne. - 80%.(23.3.2017)

„Pôjdeš so mnou. Živý – alebo mŕtvy.“ Dobré drsné, poviem vám. Tvrďácky a nekompromisný akčný sci-fi triler škandalózneho Holanďana Verhoevena sa stal kultovým vďaka originálnemu nápadu rozstrieľať titulného, veľmi sympatického hrdinu (Peter Weller) na sra*ky už v úvodných 15. minútach, následne ho prerobiť na nezničiteľného robota a vyslať ho na krvavú cestu pomsty. Výborné masky, efekty, akčné scény a herecké obsadenie (Allen, Cox, Smith, Ferrer). Pokračovania, remake a seriál nemali šancu vyrovnať sa tomu. Ale musím sa priznať, že „kura“ (aspoň tak sme mu ako decká hovorili) sa mi vždy páčilo viac, ako samotný RoboCop.(1.1.2005)

„Nice shooting, son. What´s your name?“ - „Murphy.“ Detroitské zločinecké chátře též znám jako Hrobokop.. Cisterna plná krve, dobře zásobovaný Army shop, policejní Kryton fungující na přesnídávku, explozivní stolní hra Nukem a banda grázlů vedena členem Špidlova kabinetu s brokovnicí. To vše lehce úchylný Nizozemec vsypal do mixéru a vznikl cyberpunkový Flesh & Blood koktejl o vzkříšení novodobého Ježíše z neprůstřelného plechu. Brilantní scéna s nepodařenou předváděčkou robotické drůbeže ED-209 mě vždycky zaručeně rozebere.(31.5.2010)

• MM_Ramone

"RoboCop" je absolutne béčkový americký akčný sci-fi snímok z osemdesiatych rokov. Film o fízlovi-cyborgovi a bande gangstov, ktorí vizerajú ako učitelia zo strednej školy. Celé je to prešpikované neuveriteľne stupidnými dialógmi. Predstava režiséra P.Verhoevena o budúcnosti s počítačmi ako skryňa, nezmyselnými technológiami a autami, ktoré už v dobe vzniku tohto diela nemohol nikto považovať za model budúcnosti, je hlúpa. Ako nakonec aj idea a spracovanie celého filmu. A mimo to: A.C.A.B. (All Cops Are Bastards!). **(18.8.2008)

• - Při prvním ukázkovém spuštění a testování RoboCopa (Peter Weller) jsou vidět grafické prvky operačního systému OS X, načítající se příkazy zastaralého operačního systému DOS. (eugeene)

• - Herečka Nancy Allen byla představitelkou sexy dívek s vyfoukanými vlasy. Paul Verhoeven nicméně chtěl, aby postava Anne Lewisové působila asexuálně. Proto jí nechal několikrát vlasy zkrátit až do chlapecké vizáže, která se nakonec objevila ve filmu. (Dinsberg)

• - Michael Ironside a Arnold Schwarzenegger byli další kandidáti na hlavní roli. Tvůrci ale potřebovali do kostýmu RoboCopa navléknout někoho útlejšího. (Šindy)