Říjen 1957. „To" se probouzí a městečko Derry ve státě Maine už nikdy nebude jako dřív. Stephen King vdechl život ztělesnění veškerých dětských fóbií a obav a vystavil sedm dětí zlovolné síle, která na sebe bere nejrůznější podoby včetně klaunské tváře. Děsivý klaun (Tim Curry) žije v městské kanalizaci, odkud se vydává lovit a zabíjet. O mnoho let později se ti, kdo přežili, jako dospělí vrací skoncovat s další vlnou jeho bezuzdného vraždění – už jednou provždy. (Magic Box)

Susperian

Kultovní záležitost. Bohužel spousta lidí , kterým bylo jako mě když jsem tenhle skvělý kousek viděl jsou odkojení kravinama typu Tajemství lońského léta atd. proto takové hodnocení. Kouzlo filmu je právě v tom, že jej dokáží ocenit pouze a jedině děti. Ikdyž je to může nepěkně ovlivnit . :-) ()

Andul-lhak odpad!

Tak nevim, jestli se tento film vubec muze nazyvat hororem. Poradne jsem se bala asi tak jednou za celou, popravde docela dlouhou dobu. Kdyz se mi zdalo, ze film konecne zacne byt napinavy a bude se neco dit, tak najednou titulky a sup. Navic ty efekty jsou vazne obcas i legracni, pozirajici svetlo, neprilis hruzu-nahanejici klaun, neprilis realisticka krev... ()

Clapped

stejně jako v knize trochu zaostává dospělá část. Film má smysl jen jako doplnění knížky, respektive podívat se, jak si knihu představil režisér. ()

veverysiak

Televízne spracovanie IT-ovi nesmierne ublížilo takmer po všetkých stránkach, ako figúrka je samozrejme ikonou, ale to je asi tak všetko, za dačo stojí ešte scéna v sprchách a to je na trojhodinový horor skutočne málo, a asi najviac mi vadili totálne prehrávajúce detské hviezdičky a nemotorná nohatá paskuda v závere, takže 35% ()

darthdeus

Abych řekl pravdu, tak dlouho mně nepřekvapil žádný film tak jako It/To. Při zjištění, že je film přes 20 let starý moje očekávání klesly, ale po chvíli koukání jsem byl naprosto vtažen do děje. Hlavní zloduch (klaun) vytváří velmi zajímavou atmosféru strachu a napětí, a to i přes to, že ve filmu nejsou prakticky žádné efekty. Jednotlivé postavy jsou zajímavé a každá se trochu liší od ostatních, takže při sledování jejich příběhů se rozhodně nebudete nudit. ()

Texxa

Objektivně je to tak na dvě hvězdičky... Ale subjektivně tomu dávám čtyři, protože tenhle film mě děsil hrozně moc dlouho, byl to asi ten nejděsivější film mého dětství, který jsem viděla s horečkou a díky tomu tři noci prořvala. A vlastně mě přivedl k hororům... Takže za to díky :) ()

Bruce_cz

Hlavní problém tohoto filmu, je v nulové atmosféře. To považuji za Kingovu nejlepší knihu (a že jsem jich přečetl) a nebudu určitě sám. Kniha je skvělá (aspoň pro mě) tím, jak graduje, dovolil bych si říci nikoliv přímo úměrně rostoucí křivkou, ale přímo exponenciálně se rozpíná . hlavně dáno tím, že linie děti/dospělí, které se v knize křižují v závěru se tolik protnou, že samotné výpravy do kanalizace probíhají najednou a King skáče z mladých protagonistů na jejich starší verze ve stále zběsilejším tempu. Film bohužel dělí dvě části, děti první a dospělí druhá, tím pádem byť druhá část přitvrdí na lekacích a nechutných momentech, je výprava do kanálů vykrádáním první části filmu a působí nudně. Je škoda, že jedna z nejdelších mistrových knih se dočkala takto nízkorozpočtového zpracování. Kniha ždímá emoce až na dřeň, hlavně v průběhu vyprávění a jednotlivé (povětšinou epizody setkání s It) úseky jsou značně děsivé. Kniha nabízí (ostatně i film) velké množství otázek (hlavně co It je a kde se vzalo) a neodpovídá příliš uspokojivě, podoba pavouka je pro mě neuspokojivá a filozofičtější závěr, více symbolický (v knize si ho přece jenom člověk představí lépe, než když z filmu leze nějaký alien) bych uvítal mnohem více. It má dle mě potenciál do budoucna, s velkým rozpočtem a odvahou naskládat film do 4 až 5 hodin, kvalitním režisérským uchopením = lahůdka. Ale spíš sci-fi hudba budoucnosti. ()

marrrrian

Niektoré veci sa jednoducho premietnuť na plátno nedajú. Niektoré veci sú predurčené k stvárneniam, ktoré si musí vytvoriť každý sám, za pomoci svojej predstavivosti a fantázie. Medzi tie niektoré veci patrí napríklad aj drvivá väčšina Kingových kníh, vrátane románu To. A To možno ešte viac ako ostatné, už napríklad len kvôli svojej obsiahlosti. Tak ako King pracuje s textom, pracuje kniha s čitateľom a o túto fázu "prežívania" deja film diváka ukracuje. Vlastne je to tak celkovo vo vzťahoch kniha-film, ale u Kinga ide často aj o to, čo priamo ani v knihe napísané nie je, no film to nejak zobraziť musí a tiež ide o to, že keď to nezobrazí, ako celku tomu niečo bude chýbať. Už len samotný názov To, vo mne evokuje niečo, čoho podoba by nemala byť definovaná (limitovaná) filmovým zobrazením. Aby som to zhrunl, filmu chýba hĺbka. Divák, ktorý predlohu nečítal, sa síce dozvie o čom je, ale nebude vedieť aká je. Bude vedieť, aký je film: od polovice nudný a s hercami, ktorý príliš herectva nepredvedú. ()

kverula

TO byl za mého dětství ten nejstrašlivější horor, po kterém jsem nemohla jít sama do sprchy nebo na záchod celý týden (!). Dlouho jsem se pak klaunovi z kanálu vyhýbala, resp. celá leta, až nedávno jsem se odhodlala čelit tomuto děsivému pocitu. A ejhle. Začátek napětí - dobrý, prostředek slábnul - nuda, a ten konec!!! Klaun měl zůstat klaunem a basta. ()

da-a

Po třiceti letech do města Derry ve státě Maine opět přijel cirkus a Robert "Bob" Gray má v rukávu nové triky k předvedení. Nová generace dětí je ale něčím speciální... "To není mistrovským počinem a ani neaspiruje na to být nejdůstojnější adaptací Kingových knižních biblí. S televizní produkcí v zádech a kvalitními herci v popředí servíruje předtím i potom neslavný Tommy Lee Wallace přesto svoji hvězdnou chvilku, když pěkně po Carpenterovsku režiruje hezky vyzobané rozinky pamětihodných momentů předlohy v přijemně neafektovaném duchu a nenákladně starosvětsky. Nevyhnutelně tak "To" očesává o hned několik dimenzí, v knize do mystična a nadživotní osudovosti dovedených, na druhé straně ale s přehledem ilustruje potenciál látky, která by ve svých ambicích vystačila na trilogii celovečeráků či pár sezón vysokorozpočtového seriálu. Velmi dobře je podchycen fyzický základ "Toho" - Tim Curry je jako Pennywise ikonický, střet s bílou hmatatelnou září dětí ve stokách symbolický a finální představa oživlé noční můry v podobě pavouka se zářícím srdcem překvapivě dobře trikově sestříhaná. Navíc - podobně jako v knize - jsou obě části (dětská a dospělá) vystavěny tak, aby oslovovaly svými metodami právě kýžené publikum a nacházeli v nich témata jako počínající pocit zodpovědnosti a prahu dospívání, stejně tak i ztrátu iluzí a neochotu k přehnaným fantaziím. Divák knihy neznalý nepochopí, proč se klaunovy oběti "vznášejí" ani proč jako dospělí musejí vstoupit do brlohu skrze dveře zvící velikosti trpasličí nory - ty jsou tam jako úlitba Kingovým čtenářům, kterým ale nemůžou přinést více než rozvzpomenutí se na epickou knižní verzi, kde působily o sto procent patřičněji. Ono se totiž velmi těžce bojuje proti nejsilnější čtenářově zbrani - jeho vlastní představivosti. A právě na to dojíždí jinak velice solidní Wallaceovo snažení - ve filmu nemůžete s dostatečným zadostiučiněním zobrazit boj s bytostí, která imaginací děsí a jí se živí, světy a dětí požírající. ()

Sarosima

Film sa celkom podobá na knihu aj keď som si tie postavy predstavovala úplne inak. No čítanie tej knihy bol zážitok, je to moja obľúbená kniha od Kinga. Pri filme sa chvíľami nudím. O tom akože konci ani nehovorím. Začiatok ma docela bavil, väčšina stvárnení Toho sa aj podarila, najviac asi samotný klaun Pennywise. Počas celého filmu sa stiedajú nudné aj napínavé scény. Koniec radšej moc komentovať nebudem, pertože to bola hovadina jak sa patrí. Ten pavúk bol riadne nevydarený, herecké výkony tých 6 stáli za hovno a napätie bolo nižšie jak pri pozorovaní rastu trávy. ()

Keytt

Kniha je božská a nejednou jsem musela večer přestat číst, abych vůbec usnula. Myslím, že filmová adaptace vzhledem k rozsáhlosti knihy je poměrně slušná a drží se originálu. Samozřejmě, že konec asi nebylo možné vystihnout tak, jak by si každý představoval, ale to podstatné se zdařilo. Jako celek To řadím k těm zdařilejším Kingovským filmům. ()

knight7

Kdy bych ten to film měl hodnotit s knížkou,tak bych musel dát jen jednu hvězdičku a to ještě s přimouřenýma očima.Ale to by bylo nefér k filmu a tak to hodnotím z dětské vzpomínky,kdy tento film,horor ve mě vyvolal noční můry a strach z klaunů.A z nedávného osvěžení toho to filmu jsem dal tři hvězdy.Hlavně kvuli děsu co mi způsobil v dětsví,jako jiné snímky. ()

lenullka

Když se na To dívám jako "dospělá" :-) už se tolik nebojím, ale jako malé holčičce mi to nervy trochu pomuchlalo, vlastně víc než trochu... První polovina je podle mě hodně dobrá, herecké výkony mladých herců jsou o dost lepší než u jejich dospělých kolegů ve druhé polovině. S odstupem času to prostě zase taková hitparáda není, ovšem klauny nemám ráda dodnes. ()

Trilobajt

Klasika z mládí, u které jsem si málem pokálel (tenkrát ještě) slipy.. Ale s odstupem několika let už to není ono. Jenže když si vzpomenu na mráz, který mi běhal po zádech při sledování tohoto filmu jako malému šušňovi, tak si uvědomím, jak sem TO tenkrát prožíval... Nejhorší je naprosto šílená zdlouhavost filmu. 192 minut se mi zdá opravdu moc a film se neskutečně dlouho vleče. ()

kribr

Knížka byla úžasná, ale u filmu jsem se hróóózně nudila... Dospělí herci nejsou sympatičtí a jejich výkony taky nejsou nic moc... Děti ale byli super... A ztvárnění šíleného Pennywise bylo také výborné. ()

kolodej1

jedna z povedenějších Kingových adaptací. Film ovšem více fungoval v první části za účasti dětských herců, to bylo hodně dobré, se správnou atmosférou. Je s podivem, že mi přišlo, že herci dětských rolí podaly přesvědčivější výkon než ti dospělí. Škoda, možná kdyby zde vystupovala první herecká liga, vyznění by bylo mnohem silnější, ale to v té době v amerických tv filmech nebývalo moc zvykem. Mínusem pak bylo i ztvárnění finále s pavoukem, které by možná oslnilo v padesátých letech, ale určitě ne v době svého vzniku. Čtyři hvězdy dávám především kvůli výborné Kingově předloze, jinak bych to hodnotil průměrně ()

Erienne

Po rokoch pri opätovnom vzhliadnutí mi film naháňal rovnaké zimomriavky. Prvá časť je vynikajúca, druhá žiaľ zaostáva a tak preto je to len za 4. ()

3KnockPenny

Filmové zpracování mojí nejoblíbenější knihy od Kinga mi nahání dodnes husí kůži a nepopsatelný stav paniky pod záštitou traumatu z dětství, kdy jsem po jeho shlédnutí zažila prvotní strach a omračující úzkost, vyhýbala se překročení každého kanálu, bála se balónků, a kdy pro mě klauni představovali děsivé kreatury, volající za noci mé jméno zpod postele, s rozšklebenými bílými zuřivými grimasy, krví podlitýma očima a nabroušenýma zubama. Tehdy byla každá překonaná návštěva sklepa velkým vítězstvím a hry s kamarády při soumraku kolikrát bojem o holý život. Dětská fantazie mi hrála na plné obrátky, a i když jsem posera doteď, horory zbožňuju a myslím si, že právě To byl pro mě takový první odrazový můstek, kdy jsem začala po těch děsuplných, nervy drásajících zážitcích plných nového adrenalinu dychtit... jako po zakázaném ovoci. Klasický horor To doporučuju jako výchovnou metodu pro děti všem rodičům, kteří nechtějí utrácet v mekáči :D ;) ()

Kingův horor To konečně míří do kin

Kingův horor To konečně míří do kin

04.07.2016

Hororový román To už se dočkal tříhodinové televizní adaptace, studio Warner Bros. se jej ale od roku 2009 snaží poslat přímo do kin. O režii se chvíli zajímal Guillermo del Toro (Hellboy) a v červnu… (více)