Říjen 1957. „To" se probouzí a městečko Derry ve státě Maine už nikdy nebude jako dřív. Stephen King vdechl život ztělesnění veškerých dětských fóbií a obav a vystavil sedm dětí zlovolné síle, která na sebe bere nejrůznější podoby včetně klaunské tváře. Děsivý klaun (Tim Curry) žije v městské kanalizaci, odkud se vydává lovit a zabíjet. O mnoho let později se ti, kdo přežili, jako dospělí vrací skoncovat s další vlnou jeho bezuzdného vraždění – už jednou provždy. (Magic Box)

Mat21

Filmová adaptace více než-li tisícistránkového nejslavnějšího románu od "mistra hororu" Stevena Kinga. Přečíst román mi trvalo 3 měsíce, abych hned vzápětí mohl zhodnotit úspěšnost jeho zfilmování. Myslím si, že ne všechny knihy je možné převést do vizuální podoby a po přečtení To jsem se utvrdil, že snad není románu, který by pro filmaře byl větším oříškem. Kingovo neustálé a s postupem děje ještě gradující prolínání příhod a myšlenkových pochodů hlavních představitelů, které se odehrály v roce 1957 a 1985, je přímo famózní. A aby ukázal své mistrovství, děj doplnil mnoha narážky na události, které jsou vysvětleny až o několik desítek nebo stovek stránek dále. Přes všechna tato "úskalí", filmaři odvedli mnohem lepší práci, než-li bych očekával. Lepší ztvárnění však pohřbily dvě skutečnosti: zpracování formou TV filmu s nízkým rozpočtem a dále záměr dostat na filmové plátno co nejvíce událostí, které byly zmíněny v knížce. Nedokážu si představit, že by někdo vůbec po shlédnutí děje a neznaje literární podobu pochopil všechny narážky, kterým bylo často věnováno jenom několik sekund. Například Bev je honěná po městech ulice svým šíleným a To popadlým otcem. Místní obyvatelé však nečinně přihlížení – vůbec nevidí či si neuvědomují, že se děje něco nepatřičného. Jedním z nich je i stařík, který se raději skryje ve svém domě. Ve filmu zbylo místo pouze na 3 sekundový záběr mizejícího staříka do domu. Krkavec, jeden z posluhovačů Henryho Bowerse, vymyslí další z nástrojů šikany klubu ztracenců – s hláškou, že má v kapse radar na blbost, začne příležitostně používat hlášku – píp – píp. Ve filmu se však již několikrát objeví jen „píp – píp – Richie“. Mnohé velmi dobře zdařilé a vyhrocené dějové události jsou ve filmu přímo zabity televizní inscenací. Hlavní představitelé v cestě za To skrz neznámý kanálový systém mají pouze několik krabiček zápalek, potácí se a bloudí kanály většinou ve tmě několik hodin, často se brodí po kolena v páchnoucí vodě nebo jim v cestě stojí úzký kanál, který musí absolvovat po kolenou a loktech. O co raději by si vyměnili místo se svými filmovými kolegy, kteří se prohánějí podzemím spíše připomínajícím úzké uličky města. Ani se nedivím, že do scénáře se již nedostala celková destrukce města Derry poté, co se jím prožene prudká vichřice, stržení místního vodojemu způsobí potopu a střed města se propadne do kanálového systému. Jsem velmi zvědav, o kolik dále posunou ztvárnění tvůrci již ohlášeného dalšího filmového zpracování. Hyjé, Stříbrňáku! ║21.3.2009║ ()

TaanStari

Většina Kingových knih se nedá zfilmovat - rozhodně ne s takhle průměrnými herci a režisérem a s mizerným rozpočtem. ()

chelsea17

Začátek se určitě povedl, strašidelná atmosféra byla dost cítit. Pak se to ale nějak pokazilo.Možná byla chyba v délce filmu, přeci jen 192 minut je moc.Postupně to tedy klesalo až do příšerného závěru, kde se objevil nějaký ještěr. Nedůstojný konec hodně srazil mé hodnocení. ()

Noomi

Nie...nie nie nie. Prečo sa vždy nájde niekto, kto zničí fenomenálnu prácu Stephena Kinga podpriemerným televíznym filmom? Detská časť - neskutočná, napínavá, dobre natočená s perfektnými hereckými výkonmi. Ale tá druhá polovica... kristepane, načo? Prečo sa do toho vôbec niekto púšťal? Stačilo mi to vidieť raz a už nikdy viac si to nepozriem, radšej sa znova prehryziem vyše tisíc stranovou knihou. K tomu, aby som si tento film vôbec chcela pamätať prispel len Tim Curry a decká, na zvyšok už radšej ani nemyslím, ale dodnes mi je ľúto, že jedna z najlepších Kingoviek sa nedočkala lepšieho spracovania. Tá kniha by si to zaslúžila. No...možno raz... ()

hobbitko

Tento film nemůžu hodnotit objektivně. Viděla jsem ho jako dítě, asi v 10 letech a nikdy předtím, ani potom, jsem z ničeho nebyla tak zes.... strachy (hodně se tomu přiblížil Kruh, viděn v mých +- 22 letech. Když jsem se na něj podívala v 15 letech, říkala jsem si, že už se přece nebudu bát, protože jsem velká holka. Omyl. Když se na ten film podívám dnes, spíše než horor vidím prvky parodie a nechápu, čeho jsem se tak bála. Není to žádný zázrak, předloha ostatně taky ne, herci spíše špatní (kromě samotného klauna), příběh nic moc. Ale nápad jako taký je zajímavý a Tim Curry válí. A Eddie spaghetti forever! ()

edie sedgwic

Bolo by to celkom prijemne polohororove-polopsychologicke becko keby sa to v tretej a zaroven poslednej hodine nezmenilo na velmi zle becko. Ja viem, ze sfilmovat Kingove knihy je velmi tvrdy oriesok a vacsinou prinasaju uplnu smolu. Skoda, na zaciatku to aspirovalo na velmi pozeratelny film, ale napokon sa z toho predsa len vyklulo nieco, co by Markiza odvysielala niekedy v noci a s tym katastrofalnym ceskym dabingom tak typickym pre tieto filmy. ()

Wardan

Nejděsivější je na tom ta dramaturgie.___ Stejně jako knihy film vypráví skrz dvě časové linie, dětskou a dospělou, přičemž dětská je dospělé spíš podřízena. Film začíná tím, že dospělý Mike Hanlon obvolává zbývajících šest postav a každá pak má flashback do děství na setkání s Tím a s kumpány ... a na závěrečný střet s Tím. Rozuzlení dětské linie tak přichází v půlce, asi aby se udržel dojem, že se tam něco děje, než všichni ti dospělí mamlasové dorazí na setkání do hospody. Díky tomu se nemůže pořádně rozvinout a de facto ji chybí "prostředek" (něco jako nějaký vývoj) . Po tomto prvním finále se začnou dospělé postavy trousit do města a než se jde do druhého finále, znovu se každá setká s Tím. Struktura je tak mechanická a ubíjející a je to spíš jako odškrtávat si nákupní seznam. ___ Tam kde King sázel hutné mikropříběhy o působení zla napříč časem s velkou sítí postav, jsou tady jen jednoduché epizodky s minimem informací a moc nepřispívají ani k vývoji postav. Kdyby alespoň jednotlivá setkání se zlem byly povedené hororové "set-pieces" tolik by mi to nevadilo, ale ten film vlastně není moc strašidelný, byť pár momentů se najde. ___ Úpřímně už dlouho jsem neměl takový problém dokoukat film. ()

Bozvav

To je tak debilní, že mne od odpadu odradilo jedině pár zjevně původně nezamýšlených scén, jenž byly svým zvráceným způsobem i vtipné. Jinak děsná Kingovina, tedy kravina na kvadrát. ()

Filmárik

Zhrnul by som to asi takto: Komu sa páčila kniha tomu sa bude páčiť aj film.Sú tu síce vynechané podaktoré momenty z knihy či už z logických dôvodov TV produkcie ( dobrovoľný detský sex, gay scéna na smetisku ) alebo z nepochopiteľných ( dom na Neibolt st., potíčka Mikea vs. Gigantický operenec ),nejedná sa však o nejaké dejotrhajúce prvky.Veľa okolitých komentárov je negatívnych.Rozumiem.Veď kto by sa unúval s knihou ( pre "only" filmových intelektuálov podotíkam: taká ťažká papierová vec z diferentným počtom papierových listov zvyčajne potlačenými písmenami prípadne obrázkami ),keď si môže pozrieť dajme tomu prvých 20 minút v poväčšine príšernom českom TV dabingu a odsúdiť celý film podľa podobne ladených kolegov okolo ( viď Golfista ). Obrovské plus filmu pridáva tiež skvelý Tim Curry v roli Pennywisa,ktorý je nádherne strašidelný.Pre mňa príjemné prekvapenie. ()

gombarix

První část perfektní, druhá slabší, konec úplně trapný. (nedávám to ani tak za vinu filmu, to se mi u Kinga stalo opakovaně) ()

SkyCaptain

Tak knížku jsem teď celou přelouskal a shlédnul jsem tohle dílko. No samozřejmě z toho zrovna na větvi nejsem, je to nechutně televizní a naprosto sterilní zpracování. Dětští herci se povedli, ale ti dospělí to je naprostá hrůza. Druhá polovina filmu je pak naprosto tragická včetně příšerného konce. Jenže tady narozdíl od ostatních nebudu plivat špínu jenom na T.M.Wallanceho, problém je podle mě hlavně u pana Kinga (slova o "mistrovství" a nejlepší knížce života vážně nechápu - to asi ti lidé moc jiných knih nepřečetli). Totiž, při čtení převážně druhé poloviny jeho knihy se mi neustále drala na mysl myšlenka že jestli tahle hromada pitomostí nebude mít nějaký smysl daný závěrem tak to byla vážně velká ztráta času - jenže ouha, závěrečných cca. 100 stran bylo to nejpitomější a hlavně nejnudnější z celé knihy. No a zfilmujte to potom na pět hvězdiček :-) ()

Hapretor

Knížka Stephena Kinga vynikající, film Tommy Lee Wallace debilní. Přečtěte knihu a budete se bát a bavit zároveň. Koukněte na film a budete se nudit a kroutit hlavou zároveň. Dvě hvězdy jsou z lítosti. Zfilmovat dobře díla Kinga neni žádná prdel. A ten klaun "nebyl" špatnej. ()

Faila

Přiznám se, že ani knižní TO nebyl ten nejděsivější horor, který jsem kdy četla, ale oproti tomuhle filmu jsem při něm aspoň občas cukla strachy. Tady vůbec nic. A fakt, že jde o 30 let starý televizní film , není žádnou omluvou. Ani laciné triky a chatrné herecké projevy ještě nemusí znamenat konec znamenitého hororu - ale nevytvoření dostatečného napětí ano. ()

Andronikos

Pre mňa ako detského diváka to bol naozaj horor, ako sa patrí. Dnes to je už ani nie slabý odvar, ba ani ten Tim Curry v pomerne nervydrásajúcom nechutnom prestrojení nemá onú správnu údernosť a démonickosť. O mizernom českom dabingu, v ktorom som túto snímku naposledy (7.-8. 12. 2012) zhliadol, radšej pomlčím, nemá ale zmysel tajiť, že jeho iná verzia bola predsa len lepšia (zapísalo sa mi do pamäti úderné prvé klaunovo: "Ahoj!"). - Paradoxne vo filme funguje najlepšie onen zvláštny humor, ktorý Kingov román vizualizovať pochopiteľne jednoznačne nemohol: napr. scéna s Benom a Pennywiseom v knižnici je výborná. - Od nárekov nad tým, ako bol Kingov román sprznený, rád vo všeobecnosti upustím. Nikdy som to za posledných desať rokov, odkedy som ho prečítal, takto dramaticky nevidel, napr. po dejovej stránke. Musím však povedať, že prinajmenšom psychológiu postáv a maestrovu mystiku pretavil Wallace na obrazovku veľmi mizerne, keď sa napr. pri záverečnom účtovaní obmedzil na pitvanie trochu väčšieho článkonožca. (Korytnačku si odpustil, našťastie! A absencia Kingovho znepokojujúceho, ba až nechutného fantazírovania o sexe mladistvých [3 ks] či detí [4 ks], vydávanom za dôkaz priateľstva, je dokonca asi jednoznačným plusom.) Takže: Vďačne spomínam na bezsenné detské noci, ktoré mi film priniesol, a pripúšťam, že sa aj po čase k nemu ako k nenáročnej kratochvíli vrátim. Objektívne vzaté je to ale dielo skôr podpriemerné (**?). Pri hodnotení ako priemer sa zastavujem preto, že mám značné pochybnosti o tom, že by niekto dokázal Kingove myšlienkove pochody do hýbajúcich sa obrázkov preniesť výrazne lepšie. Ak sa to niekomu v budúcnosti podarí, tunajšie hodnotenie zrazím. ()

Kingův horor To konečně míří do kin

Kingův horor To konečně míří do kin

04.07.2016

Hororový román To už se dočkal tříhodinové televizní adaptace, studio Warner Bros. se jej ale od roku 2009 snaží poslat přímo do kin. O režii se chvíli zajímal Guillermo del Toro (Hellboy) a v červnu… (více)