Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (304)

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Nejsem žádný zanícený fanoušek Star Treku, viděl jsem tu a tam pár dílů seriálu a kdysi v televizi snad i nějaký celovečerák, ale dostal jsem chuť ty celovečeráky zkouknout a začátek není špatný. I když.... Kdo by čekal nějaké akční sci-fi, bude velice zklamán. Akční to není vůbec, hrozně se to vyžívá v různých dlouhých nájezdech a šmírování vesmírných lodí (občas je to fakt až zbytečně moc dlouhé, ale kupodivu je to záživnější, než např. 2001 Vesmírná odysea). Děj plyne velmi, velmi pozvolna a v podstatě jej kupředu skoro vůbec neženou herci ani jejich dialogy, ale pouze vizuální stránka filmu. V reálném čase při sledování je pro fandovstvím nezatíženého diváka (tedy mě samotného) až na hranici utrpení sledovat zápletku na cca dvacetiminutový díl seriálu nataženou na více než dvouhodinový film, jenže ono to nakonec přece jen funguje. Po shlédnutí a následné rekapitulaci viděného všechno začne takřka dokonale zapadat do sebe (ty dlouhé scény, podivné rozhovory, ještě podivnější scény) a vytvoří to velmi zajímavý a poutavý (vizuálně i obsahově, tedy duševně) film, který má skvělou pointu a silný filosofující základ (a když už mě má bavit sci-fi, tak to filosofující). Toto je opravdu vesmírná opera, která nakonec převálcuje i ten strašně dlouhý místy až onanující rozjezd a místy toporné až směšné herectví hlavních postav (Kirk je někdy dost na pěst). 3,5* ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Ježišmarja, jak mě ta namachrovaná uhlíková jednotka, co si říká kapitán Kirk, sejří! Ta jeho povýšenost a přesvědčení, že do potahu velitelského křesla smí prdět jen on.. Evidentní inspirace Kubrickem a zároveň údiv, jak o jedenáct let starší vesmírná odysea předběhla svým technickým zpracováním dobu. Nutno poznamenat, že první celovečerák pro trekkies sám slouží jako inspirace pro budoucí tvůrce sci-fi (design vetřelčí lodě byl zjevnou předlohou pro tu mimozemskou v Independence Day). Zajímavým paradoxem, jdoucím proti startrekovým zvyklostem, je to, že nejpůsobivější okamžiky nepřichází při akci či komunikaci postav, ale naopak když posádka mlčí a promlouvá fenomén Goldsmith. Když zjihlý Jim s panem Scottem přilétají k zmodernizované Enterprise, slouží vše jen jako videoklip k pompézní Jerryho hudbě. Ať tak, či onak, pokud ještě nepatříte mezi ty, jenž obklopeni papundeklem, světýlky a kostýmy, ve kterých by se člověk styděl i vynést smetí, cestují galaxiemi za vzdálenými světy, Wiseův film vás může přesvědčit, abyste nastoupili na palubu. „Do vesmíru… Kamkoliv.“ Na místě jeho nadřízených z Hvězdné flotily bych ho za takové pokyny nechal zaplatit pohonné hmoty, frajírka jednoho.. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Na první film jsem se díval z pozice někoho, koho animovaná dobrodružství Kirkovy posádky bavila víc než původní seriál i Nová generace dohromady. Přesto musím říct, že filmová cesta Enterprise za neznámým a do poslední chvíle těžko zařaditelným nepřítelem má něco do sebe. Těch třicet let od vzniku je ale strašně znát. Pyžamové uniformy, zdlouhavé minutové záběry na prolétající loď a efekty, které snad už tenkrát zaváněly výsměchem, jsou až příliš těžké nedostatky na to, abych si film užil úplně. Ty tři hvězdy vyjadřují ale až překvapivě dobře ohraničený příběh a určitý respekt k fenoménu. Nic víc ale zatím ne. ()

Fingon 

všechny recenze uživatele

Star Trek: Film jsem viděl jako malý při jeho české televizní premiéře, což už je pěkně dávno - české startrekovské stránky uvádějí, že to bylo 27.9.1994, tehdy mi nebylo ani devět. Nyní, v rámci slavnostního opakování všech ST filmů u příležitosti oslav filmu v pořadí jedenáctého, si je postupně dávám znovu. A je to docela krušné. Především je to jedna velká vykrádačka v době premiéry něco přes deset let staré 2001: Vesmírné odysey, jak už tady kdosi poznamenal. Zadruhé je to především cílené na trekkieho, protože jen ten si plně užije vizuální zobrazení toho, co si musel v době seriálu pouze představovat. Proto ty oblety Enderprise, proto trvá deset minut, než se Kirk vůbec dostane na palubu. Proto tam lítají všechny ty prťavoučké raketoplány a jiní pidižvíci (rozuměj lidi ve skafandru). Navíc se v prvních deseti minutách mluví klingonsky a JEŠTĚ vulkánsky. No to by zhruba byla pozitiva - ještě jsem zapomněl na úvodní záběr, ve které přilétají tři klingonské lodě a kamera se nad nimi obrací. Trvá další půlhodinu, než Enterprise vůbec odstartuje, tato půlhodina je naplněná dementním Kirkovým chováním (kterého se téměř do konce filmu nezbaví) a konflikty s odporným blonďákem, u kterého jsem byl rád, že nakonec zmizel. Průlet červí dírou sice ukazuje primitivnost počítačových efektů z roku 1979, ale v konečném důsledku nevypadají tak špatně (nepodílela se na nich ILM, jak by někdo mohl předpokládat, ale firma Apogee, která v pozdějších letech tvořila i počítačové hry). Pak se konečně objevuje Spock, jehož pohyby obočí jsou tím nejcharakternějším herectvím, kterého se vám tady dostane. A pak těžká nuda, zpestřená vyražením dvěří z nemocnice. Spock ukradne skafandr a po vzoru Davida Bowmana letí vstříc barevným vzorcům pouštěným na jeho helmu. Film začíná být opravdu zajímavý v momentě, kdy V'ger doletí k Zemi a Kirk už začne konečně jednat jako správný kapitán a vezme konečně situaci do svých rukou, aby zjistil, co se vlastně skrývá uprostřed té obrovské věci (ta musela udělat ve Sluneční soustavě pěkný bordel, řekl bych) a ten otravný blonďák konečně zmizí a dočkáme se zrodu dalšího Hvězdného dítěte... skoro. Kromě toho bych se rád pozastavil nad naprosto příšernými kostýmy - tak odporné uniformy neměli ani v tom úplně nejprvnějším pilotu (Klec je úžasná, mimochodem). Zábavné je také označení Isaaca Asimova jako speciálního vědeckého poradce, to by mě zajímalo, co tam dělal:-) ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ze všech startrekovských sérií se mi nejvíc líbí ta s původní Kirkovou posádkou a ze všech jejích filmů rozhodně hned tenhle první. Jednak proto, že se dost liší od ostatních filmů i většiny epizod seriálu, pak proto, že je vizuálně úchvatný a také proto, že obsahuje spoustu dlouhých scén bez dialogů, které jsou jako stvořené pro nádhernou Goldsmithovu hudbu. A Robert Wise mu dokázal dát něco, co ve mně vždycky vzbuzuje úžas, když film vidím. Paráda! ()

Galerie (66)

Zajímavosti (32)

  • Režisér Robert L. Collins, ktorý tvoril hlavne pre televíziu, bol pôvodne najatý, aby natočil prvú premiérovú časť nového seriálu Star Trek: Phase II, no potom, čo bol projekt zmenený na celovečerný film, chcel Paramount skúsenejšieho režiséra, a tak ho nahradil Robert Wise. (Nekrofil)
  • Maketa V'ger bola taká obrovská, že kým jeden koniec bol natáčaný a používaný v scénách, druhý koniec ešte len stavali. (Nekrofil)
  • Klingonské slová, ktoré hovorí klingonský kapitán, boli vymyslené Jamesom Doohanom (inžinier Scott). Neskôr lingvista Marc Okrand vymyslel gramatické a syntaktické pravidlá pre tento jazyk, spolu s viacerými slovami pre Star Trek III: The Search for Spock (1984), a napísal klingonský slovník. (Nekrofil)

Související novinky

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

"Život je jako zahrada. Zažíváme dokonalé chvíle, ale uchovat je můžeme pouze ve vzpomínkách." Takhle před několika dny komentoval život herec a režisér Leonard Nimoy, v němž určitě poznáváte pana… (více)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (více)

Reklama

Reklama