Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (304)

mzss1 

všechny recenze uživatele

|91%| Tak a máme tu první plnohodnotný film o Star treku. Musím na úvod říci, že jsem velkým fanouškem originální série, známou ve zkratce TOS (The original series), takže jsem se plně těšil na tento film, který je jakoby velkým návratem oblíbených hrdinů hvězdné lodi Enterprise po zhruba 10 letech, páč třetí a poslední série TOS končila někdy koncem roku 1969. Rozhodně nechi nějak srovnávat tento film s TOS, ale je jasné, že Tos měl zcela jinou atmosféru a vše ostatní, takže u mě jasně vítězé TOS. Nicméně i přesto je toto perfektní film, který by asi nepotěšil diváka, který by nehltal tolik TOS, nebo-li hůře, kdyby TOS vůbec neviděl a rovnou by se pustil do tohohle – to by byla velká blbost. Atmosféra byla v tomto případě ale dobrá. Taková hvězdná, hlavně asi tak první čtyřicetiminutovka se jakoby rozbíhala a to bylo na tom to nejlepší. Úvodní, dlouhé titulky, které byly vyplněné skvělou hudbou od Jerryho Goldsmitha, který mě nejvíc zaujal složením soundtracků k prvním třem dílů Ramba. Hudbu složil k tomuto filmu vydařeně. Jeho nový základní motiv se v mnoha scénách krásně odrážel. Dokonce dal i prá starých motivů, které zaznívaly v TOS. Úvod se rozbíhal většinou návratem starých, známých a skvělých postav z TOS. Kapitán Kirk byl ve švém živlu, dost energický. Dr McCoy zahrál svůj standart, Uhura – příjemná jako vždy, sympatáci Sulu a Čechov, Scotty, který si zde vypěstoval knír – pohodář, který měl sice o trošičku méně prostoru, ale tak je to jeden film a ne celý seriál se třemi sériemi (celkem 80 epizod). Nechyběl ani Spock, který se zde objevil až v cca 50 minutě filmu. Takže herci měli prostor. Bylo zde hodně zajímavých dialogů. Třeba ještě nová postava Deckera byla zajímavá. Efekty byly teda oproti původnímu seriálu nově provedeny. Především nově zřízené lodi Enterprise. Nová strojovna, nová transportovací místnost, která byla menší teda atd. Skvělá byla pro mě scéna, kdy Kirk se Scottym přijíždějí k nově zrekonstruované lodi Enterprise. Krásné pohledy jak na lod, tak na Kirka, který jí sžírá blahem, páč pro něj lod hodně znamená. Příběh byl v tomto případě takový složitější v tom, kdy padalo dost odborných názvů okolo podivného vetřelce ke kterému se lodí blížili. Mohl být příběh záživnější, ale to je asi tak jediný zápor. Tempo to mělo vysoké, konec měl zajímavou, ale jednoduchou pointu, takže si nemůžu vůbec stěžovat. Padlo i pár hlášek a aspon párkrát tu bylo i klasické poštuchování Spocka s McCoyem. Moje nejoblíbenější postava bude navždy Spock. Za ním je Kirk a pak McCoy, Scotty a další. Takže nic převratného tu nebylo a jak mě to zabavilo. Situace, kdy byla lod v ohrožení tu také byla, takže napětí se zde také objevilo. Nevím, co bych už dodával. Fanouškem Star treku jsem velký, tak se to těžko popisuje. Tos tenhle snímek o fous nepřekonal, ale přesto pálím 5 hvězdu, páč si to prostě zaslouží. Parádní návrat po 10 letech. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ze všech startrekovských sérií se mi nejvíc líbí ta s původní Kirkovou posádkou a ze všech jejích filmů rozhodně hned tenhle první. Jednak proto, že se dost liší od ostatních filmů i většiny epizod seriálu, pak proto, že je vizuálně úchvatný a také proto, že obsahuje spoustu dlouhých scén bez dialogů, které jsou jako stvořené pro nádhernou Goldsmithovu hudbu. A Robert Wise mu dokázal dát něco, co ve mně vždycky vzbuzuje úžas, když film vidím. Paráda! ()

Reklama

KarelR 

všechny recenze uživatele

Jak je u Star Treku zvykem, chytré a s fajn pokusem o přesah, jenže to od půlky začne hrozně ztrácet tempo. Hudba je skvělá a vizuály na svou dobu působivé (Wise pečlivě nakoukal Kubricka), ale jakmile se přejde od shromažďování posádky a cesty za neznámým objektem k nekonečným debatám na můstku, začnete si uvědomovat, jak moc vám chybí nějaká ta akce. Vím, že o tom Star Trek nikdy nebyl, tady by však bodly alespoň nějaké podzápletky, které zahnaly občasný pocit dějového vzduchoprázdna. Přesto všechno povedený sci-fi kousek, který doufám překoná oslavovaná dvojka. ()

Eodeon 

všechny recenze uživatele

přestože i následující startrekové filmy budou patřit k dobové špičce v rámci svého žánru, ten první si vysloužil místo mezi nejlepšími fantastickými filmy všech epoch. zhlédl se v bezprecedentním úspěchu Lucasových Star Wars, volně navázal na již v té době kultovní seriálový Star Trek, ale nejvíce ze všeho jako kdyby se inspiroval u Kubrickovy fenomenální 2OO1: Vesmírné odysei. platí to nejen o kromobyčejně pomalém tempu odvíjení děje, které - stejně jako u Kubricka - dává vyniknout lyrizujícím průletům vesmírných lodí, stanic a orbitálních modulů prázdnotou kosmu a ještě hmatatelněji dovoluje pocítit Goldsmithovu geniální hudbu, ale i o volbě tématu: pro nejlepší sci-fi filmy typický motiv střetu s neznámem, jaké dalece přesahuje dokonce i člověka budoucnosti. díky velice detailnímu a originálnímu produkčnímu designu (Andrew Probert je génius na svém místě a umělecké nadání Roberta McCalla nelze zpochybnit), Trumbullovým bezkonkurenčním schopnostem svého času nejlepšího tvůrce speciálních efektů, Wisově zkušené režii a snad i postřehům konzultanta Isaaca Asimova představuje antagonista filmu entitu dokonale cizí a nepovědomou, záhadnou a znepokojující, gargantuovsky rozlehlou a nepředstavitelně silnou. /// paradoxně právě bezdějové okamžiky jsou nejsilnějšími momenty filmu: dlouhé, geekovsky opojné, uchvacující záběry na Enterprise v suchém doku, dechberoucí průlet kolem gigantické cizí lodi a pozdější exkurze jejím nitrem. /// ač to lze vnímat jako klad i zápor, na rozdíl od Kubricka a jeho černého monolitu se Star Trek: Film vydává cestou postupného zodpovídání pokládaných otázek a odhalování mystérií, během čehož diváka zaplavuje udivujícími obrazy, znepokojivým burácením varhan (respektive blaster beamu) a subtilními hereckými výkony, které spíše jen chytře naznačují pocity a pohnutky postav. v nejlepším startrekovském duchu jsou osudy známých postav důmyslně propleteny jeden s druhým jako i s epickým konfliktem ohrožujícím celé lidstvo. na vztazích hrdinů a každém z jejich drobných, osobně motivovaných rozhodnutí záleží úspěšné rozvinutí celého toho relativně komplikovaného dějového spletence, v němž má takřka každá postava svou významnou úlohu, svůj vlastní konflikt a vlastní téma. skoro se ani nechce věřit, že film, který původně ani filmem být neměl, se těší tak důvtipnému a intelektuálně podnětnému scénáři. svým způsobem až mystický, ba duchovní snímek o bohu, který se vydal hledat svého stvořitele a našel ho v člověku. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Galadriel mi mluví z duše, jsem malý český trekkie odkojený Novou Generací a původní Star Trek se mi zdá tak přešlý dobou, až hanba mluvit....nicméně filmy jsou mladší a tudíž mému srdci bližší. Ale zklamáni budou víceméně všichni trekkies - je to příliš zdlouhavé, hrající si na tísnivou atmosféru, s nepříliš zdařilým scénářem. Ale efektní, to se musí nechat. A dalším plusem je, že komponování hudby se chopil klasik nad klasiky a skoro dvorní Star Trekovský skladatel Jerry Goldsmith, a třeba taková jeho Enterprise je nezapomenutelná...takže i přes veškeré moje zdrbávací kecy v první polovině - 80%, protože druhá půle filmu za to stojí přinejmenším v očích hardcore sci-fistů. ()

Galerie (66)

Zajímavosti (32)

  • Leonard Nimoy pôvodne odmietol zopakovať svoju rolu Spocka v novom seriáli, a tak bola vytvorená nová vulkánska postava nazvaná poručík Xon, ktorého mal hrať David Gautreaux. Keď však nakoniec Leonard Nimoy súhlasil, že vo filme hrať bude, nahradil Xona Spock a David Gautreaux dostal menšiu rolu ako komandér Branch. (Nekrofil)
  • Obdobu plakátu k filmu použila skupina Imagine Fragons u svého alba „Evolve“. (Nathaniell)
  • Klingonské slová, ktoré hovorí klingonský kapitán, boli vymyslené Jamesom Doohanom (inžinier Scott). Neskôr lingvista Marc Okrand vymyslel gramatické a syntaktické pravidlá pre tento jazyk, spolu s viacerými slovami pre Star Trek III: The Search for Spock (1984), a napísal klingonský slovník. (Nekrofil)

Související novinky

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

"Život je jako zahrada. Zažíváme dokonalé chvíle, ale uchovat je můžeme pouze ve vzpomínkách." Takhle před několika dny komentoval život herec a režisér Leonard Nimoy, v němž určitě poznáváte pana… (více)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (více)

Reklama

Reklama