Dynastie Nováků

Rodinný / Komedie
Československo, 1982, 10 h 48 min (Minutáž: 47–51 min)

Režie:

Ivo Novák

Hudba:

Petr Hapka

Radoslav Brzobohatý, Josef Kemr, Jaromír Hanzlík, Hana Maciuchová, Kateřina Macháčková, Taťjana Medvecká, Oldřich Kaiser, Jarmila Krulišová (více)

Epizody(13)

Po třináct dílů se budeme setkávat s rodinou, která prožívá své problémy i radosti. Každý člen této železničářské rodiny žije svůj život se svými nejbližšími. Život, v němž všichni dohromady vytvářejí rodinný kolektiv, a to nejen tím, že rádi a s chutí muzicírují. Rodu Nováků vévodí patriarcha Maxmilián, bývalý strojvedoucí. Jeho syn Jan vede brigádu socialistické práce na elektrifikaci. Janova dcera Lida funguje jako výpravčí a syn Martin právě dokončil železniční průmyslovku. Jen starší syn Pepa se odrodil. Je mistrem v autoservisu. Otec Jan převzal u příležitosti svých padesátin vyznamenání, může spokojeně rekapitulovat svůj dosavadní život. Jenže ta spokojenost dostala v noci trhlinu, která mu pokazila nejkrásnější den jeho života. (Česká televize)

klúčik

Ivo Novák natočil dielo o rodine železničiarov. Seriál zapadol do doby výstavby soc. spoločnosti ... a o tom to je....40%. Mne sa osobne najviac páčili tie modely vláčikov, vždy som chcel mať také niečo doma.... ()

xaver

Sice průměrný, ale ne špatný seriál z dob minulých. Rozhodně si nezaslouží hodnocení „odpad“. Naopak, pro tyto hodnotitele by měl být jakýmsi ponaučením, že doba se prostě vyvíjí, a že mají možná štěstí, že žijí v jiné době. I když na železnici se toho až tak moc nezměnilo. Často vytýkaná nudnost tohoto seriálů pramení právě z toho, že se autoři snažili věrně vykreslit atmosféru dané doby a problémy a život běžných lidí. Zde by měl současný divák, zejména ti mladší, kteří tuto dobu nezažili, vnímat především jakousi dokumentární hodnotu tohoto seriálu. Vysoké hodnocení ale každopádně zaslouží herecké výkony všech členů rodiny Novákových, a proto dávám celkově 3. ()

wosho

Nejsem žádnej expert na naše seriály, ale tento jsem kouskama viděl kdy se na něj dívala mamina a až taková hrůza to není. Prostě obyčejný seriál na víkendové dopoledne se spoustou našich hvězd z dob kdy vládla Plechová kavalérie či Ingenírská odysea (a toto jsou braky). ()

Paity

Nevím proč mi vždy připadalo, že to muselo být natočeno někdy na sklonu 60. a 70. let. Rozhodně byl ale ze všech Nováků bezkonkurenčně nejlepší Josef Kemr a jeho vláčky přes celý obývák. Co mi to jenom přípomínalo. :D ()

Kovaja

Výborné herecké obsazení z krásného železničního prostředí.Co herec to pojem.Děda Max je nad věcí a na každý problém má své řešení.Jeho mafianské převlečení alias pojištovák je kouzelné.Hlava rodiny Nováků-R.Brzobohatý je dobrák a přísný šéf jak má být.Maciuchová má šmrnc ale Hanzlík mi přijde trošku potřeštěný.Musím říct že se jedná o super oddychovku:-)) ()

Xavi6

Toto je spíše takový usměvavý seriál na pobavení a odpočinek. Rád se na něj dívávám, ale že bych ho mohl sledovat v kuse, to bych nemohl říct. Zde jsem naprosto obdivoval Josefa Kemra, někdo jako on bude opravdu v české filmografii opravdu chybět! ()

asanakis odpad!

Já to prostě žeru. Nováky sleduju každý týden a vždycky si pustím aspoň 3díly po sobě. To je fakt syperrr***7576 hvězd ()

mira007

I za komunismu se v Čechách lidem žilo na pohodu ... teda kdyby to člověk mohl soudit dle tohoto uondaného rozvláčného seriálu .... bída točená na tak odpornej filmovej materiál, že na tu rozmazaninu se dneska nedá koukat ikdyby člověk pominul děj. ()

Haniczka

Rodinná dechovka, Brzobohatý jako zahrádkář, Kemr pod kolejištěm, byt Macháčkové a Hanzlíka plný nakoupené spotřební elektroniky, že tam není k hnutí a nakonec vyprsený Vízner - tohle je vlastně úžasná parodie. Copak to nevidíte? ()

Všežrout

Další výprava do socreálu začátku osmdesátých let, ve které se nám opět vyskytuje notoricky se opakující herecká skavdra tehdejší doby. Nutno ale podotknout, že je to obsazení na úrovni. Jako všechny obdobné seriály nám i tento slouží coby dokument tehdejší každodennosti - nepotismus, všimné, melouchy, zahrádkaření, nedostatek určitých komodit atd. Určitě je ale stravitelnější a neškodnější než angažovanější dílka. 3,5 * ()

GIK

Snad všechny příběhy z tohoto seriálu postrádají elementární logiku. Ve 12. díle se to zvrhtne v totální šaškárnu. ()

Mani

Z mnoha důvodů je to hrozné, plné stereotipů a manipulativní, v tomto směru bych svým komentářem nosil dříví do lesa, co však stojí za sledování a kritický rozbor je zpúsob jednání a komunikace mezi lidmi v deji seriálu sobě blízkými. [Ad1] Chápu, že to vychází z reality naší společnosti, ale to je právě ten problém, lhát, zamlčovat, dělat naschvály a chovat se jako dítě je, minimálně v naší kotlině, společenskou normou. Čím jsou si lidé blíž, tím míň se mluví o důležitých detailech vlastních životů. ...Jasně, kdyby si to hned vyříkali a netáhlo se nedorozumění přes x dílů o čem by to celé pak bylo, kde by bylo to drama, jenže co to říká divákovi? "To je pochopitelný že jsi jí to neřekl", "to sou ty rodiný trable", "to má občas každej", "láska musí bolet" a podobný příšernosti... je smutný tohle "seriálový" jednání vidět v reálu u lidí co jen nevědomky kopírují ty drama stereotipy a raději budou nešťastný než mluvit narovinu, konfortní zóna a egocentrismus se nám v určitých směrech stal svěrací kazajkou. [Ad2] na seriálu je zajímavá práce s otázkou feminismu, nebo chcete-li rovnoprávnosti, nevím jak moc je to modelované, ale oproti dnešní, z řetězů utržené produkci pružných populistů si tenhle bolševický bizár skoro vychutnávám. ()

Tiiso

Jeden z těch hrozných seriálů. Co si pamatuji dobře je ten skvělý panel s kolejištěm a modely vlaků. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová