Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

cross

Prakticky stejně výborné jako první díl + navíc bez realizačních chyb. Dokonalá mafiánská podívaná a totální filmová klasika minulého století! ()

ABCD Marta

Tleskám znova, dlouze, ale nikoli ve stoje, jak u prvního dílu, neboť k jeho vražednému tempu tomu něco málo chybí. Začínají se zde totiž vyskytovat zdlouhavější chvíle v hlavní dějové linii, které sice mohou nudit, ale nic neubírají na kvalitě filmu, jehož hlavním pilířem jsou perfektní herecké výkony všech představitelů, přičemž Robert De Niro je opravdu Don Corleone, jak má být - s knírkem, seriózním jednáním a nabídkou, která se neodmítá... ;) ()

Ichabod

Filmu bych dal hvezd co jich na nebi je, bohuzel 5ks je tady maximum :) Dokonaly film, dokonaly Pacino. Scena, kdy Pacino beze slova prijde zatimco se Keatonova loucila s detmi a zabouchne ji dvere pred nosem nikdy nezapomenu. ()

Guzo

Zatímco první díl mě v mnohém zklamal a úplně mi nesed, druhej je úplně špičkovej a o dost lepší. Mladý Vito Corleone a jeho příběh je asi to úplně nejlepší z celého filmu, ale stále šílenější (nebo možná geniálnější) Michael mu šlape na paty. Jediné, co mi tu opravdu schází je Marlon Brando, který je pro mě ten opravdový Kmotr s velkym K. ()

J-o-k-e-r

Důstojné pokračování...díky hlavně za R. de Nira a vedlejší linii, ve které jsou zachyceny prvopočátky kmotra dona Vita Corleona. Druhá, pravděpodobně hlavní dějová linie, mi přijde často nepřehledná, místy roztahaná. Jedině skvělý A. Pacino to zachraňuje. Zkrátka a jasně, na první díl to podle mě zdaleka nemá...ale jednoznačně tato série patří k tomu nejlepšímu co ve filmu vzniklo. ()

horacko

V prvom dieli mi veľmi chýbala tá časť príbehu, keď si mladý Vito Corleone začal budovať svoje postavenie, jeho začiatky veľkej "kariéry". Vtedy som však ešte netušil, že si to Francis Ford Coppola nechal až na druhý diel Krstného otca. Pri scénach s Robertom de Nirom (vynikajúci výber pre mladého Vita) moje srdce plesalo radosťou. Všetky skvelé zážitky, ktoré som zažíval pri čítaní knihy sa opäť vrátili aj pri sledovaní dvojky. A aby toho nebolo málo, samotné pokračovanie príbehu nového Dona Michaela ma taktiež uchvátilo. Al Pacino si ma ako nový Don získal. Ak by som si mal vybrať aký film priradím k slovu klasika, bol by to práve Krstný otec. ()

D28

Už som písala, že asi nemám vnímanie pre náročnejšie alebo umeleckejšie filmy.Objektívne veľmi pôsobivá a dobre odvedená práca, lenže prečo sa mi veľa scén zdá pridlhých až nudných? Rovnako herecké výkony mi zrovna dych nevyrážajú, alebo inak povedané - poznám desiatky lepších.Neberiem to tragicky/ na rozdiel od atmosféry filmu/ - u mňa jednoducho nie je Krstný otec na pozlátenom oscarovom rebríku, skôr na chladnom oceľovom, nemilosrdne postriekanom krvou. ()

Kosmik 1

Na stejné úrovni jako první díl. Ani vteřina nudy, člověk si pomalu přál, aby ani mrkat nemusel, aby mi nic neušlo. Tyhle slova snad mluví za vše. ()

Taio

Godfather 2 ma svoje čaro ale proste mňa svojou dĺžkou začínalo scénami nudiť... Film som zhliadol na 3x ()

mcleod

Nechápu převažující komentáře, které tvrdí, že tento film je povedeným pokračováním prvního Kmotra, případně, že ho ještě převyšuje. První Kmotr je dokonalý film se skvělou atmosférou, dokonalou psychologií postav a zajímavým scénářem. Bohužel toto jsou přesně ty věci, které druhému Kmotru chybí. Povrchní příběh je v mnohém pouhým rozšířením prvního filmu než svébytným filmem, což mi hodně vadilo (odkazů na "staré dobré časy" bylo opravdu přespříliš). Těch pár okamžiků, kde se od svého předchůdce odchyluje, zase nestojí kvůli své nepropracovanosti a neatmosféričnosti za nic. Jediné, co se mi na tomto filmu líbilo, byl příběh Vita Corleoneho po emigraci do Ameriky a také zajímavý závěr filmu. Víc toho bohužel ale nebylo. ()

vyfuk

Pokračování mistrovského díla na mě na poprvé udělalo větší dojem než jednička. Pacino mě v roli kmotra připadal autoritativní a charakteristický. Nakonec po shlédnutí jedničku po druhé a jeho bližším rozebrání mě už bylo vše jasné a tak se dvojka nestala lepší než jednička. Kmotr II byl pro Coppolu úspěšný i na Oscarovém poli a Coppola měl doma na poličce krásnou sošku. Jiné obsazení, jiného kalibru s Pacinem, Duvallem, Keaton a samozřejmě De Nirem... Puzovi to zachránilo kariéru a nadělilo příjemné stáří. Chápu místy negativní ohlas, ale to nic nemění na tom, že je to super. ()

TheRoller

Najlepšia filmová dvojka zo všetkých dvojok. Dve dejové línie, dvaja najlepší herci svojej doby. Časť knihy, ktorá opisuje ako sa mladý Vito dostal k moci je to najlepšie čo som kedy čítal a vykresleniu tejto situácie som nedával veľké šance, no vzhľadom na Coppolu a samotného Puza za, a Roberta De Nira pred kamerou ma vôbec neprekvapilo, že to bolo skvelé. Dotvorenie prvého dielu dokonalé v každom aspekte, a ak sa zdá, že De Niro je to najlepšie, treba si počkať na záver Al Pacina. Geniálne. ()

Autogram

Al Pacino ako nový krstný otec sa snaží, čo mu sily stačia a čo mu scenár dovolí, ale na predchádzajúceho Marlona Branda to viditeľne nestačí. Oveľa zaujímavejší je prelínajúci sa príbeh z dávnej minulosti, v ktorom malý Vito najskôr prichádza o matku a potom cestuje do veľkej Ameriky, kde začne svoju kariéru ako zlodejíček. V tom exceluje Robert de Niro a bohužiaľ tento pútavejší príbeh dostal vo filme menší priestor. Prevažná časť je venovaná politike, nezaujímavej ceste na Kubu oproti krásnemu príbehu v Taliansku v predchádzajúcom dieli a príliš dlhým zamysleniam a dialógom, ktoré dali filmu viac minút ako treba. Podľa tunajších hodnotení som čakal viac a dostal som menej. ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie 2222 obsahuje až príliš 2.. tak som si vybral legendárneho krstného otca dvojku. Druhé pokračovanie bolo o niečo slabšie ako jednotka. Ale na svoj vek zachovalý film. Al pacino a De niro vo svojich mafiánskych úlohách vydarení. Celé sa mi to zdalo ale poriadne zbytočne natiahnuté , ako už bolo spomenuté v nejednom komentári na tento film. 3* ()

drackula

Porovnávaniu s jednotkou sa človek asi nevyhne. Dvojka bola iná. Nebola taká svižná a akčná, ale o to viac ma zaujal príbeh. A myslím obe roviny z ktorých tá historická mala možno ešte o niečo navrch. Inak nemám výhrad. Je to klenot, pri ktorom si človek vôbec neuvedomí, že film má viac ako tri hodiny. Tak krásne plynule to všetko funguje. 100% ()

kklepkaa

Po skvělé jedničce musela hned druhý večer přijít na řadu dvojka. Al Pacino měl víc prostoru a je vidět, jak si tu roli užívá a já si jeho scény užívala s ním. Rozhodně film netrpí prokletím druhých dílů a opět to byl úžasný zážitek. Líbily se mi i flashbacky s De Nirem. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)