Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

BoncheR

Proti takémuto filmu nemám právo čokoľvek vytýkať. Je skvelo zrežírovaný, dej má podmanivý, herecké výkony očarujúce a celú tú pavučinu zločinu veľmi dôkladne porozplietanú. Ale jednako... stále mám pocit že tento film nedal to čo som čakal. Možno je to tým že je medzi nami veľa rokov a tak sa doňho nemôžem zamilovať tak bezhranične. Možno. A možno nie. Súhlasím že Krstný otec II. je veľmi dobre natočneý film, so šarmom a urobený tak, že krvi je nie viac ako je potrebné (čo sa napr. o Tarantinovi povedať nedá) čo si veľmi vážim. Azda na ďalšie pozretie pripadne hviezdička navyše. 80% ()

elanius

(47/2014) / Je úžasné sledovať zmenu prístupu k druhému dielu. Je to v princípe stále ten istý Godfather ale zmena v psychológii Michaela a koncentrácia aj na mladosť Vita Corleoneho stačili na to aby sa aj z druhého dielu stala legenda. (10/10) ()

progression

Pokračování nezapomenutelné ságy rodu Corleonů. Jeden z mála případů kdy pokračování úspěšného filmu se minimálně vyrovná originálu. Ústřední úlohu Marlon Branda přebírá neméně vynikající Al Pacino, kterému zdatně sekundují Robert De Niro, Diane Keaton, Talia Shire i další. Na hudbu Nina Roty, která stejně jako v první části výstižně dotváří atmosféru celého děje i prolínání časových rovin příběhu se nedá jen tak zapomenout. Zrovna tak jako na otázku zda je lepší filmové ztvárnění knižní předlohy nebo původní knižní předloha. Ve většině případů filmové verze kvalitních knižních předloh za originálem "pokulhávají", což v tomto případě ani zdaleka neplatí a hodnocení i význam filmového díla to samozřejmě zhodnocuje a povyšuje. ()

noriaki

Kmotr druhý díl nepotřebuje. Muselo to být řečeno. Jeden z největších, nejkvalitnějších, nejoceňovanějších a nejvýdělečnějších filmů všech dob řekl vše podstatné, a každé slovo nad tento rámec devalvuje závěrečnou drtivou scénu. Pokračování to nechtěně přiznává, protože scény z minulosti jsou zajímavější a nosnější, než cokoliv v čem se objevuje Al Pacino. A se vší úctou k jeho charisma, tak jsou i lépe zahrané. Díky nestřídmé stopáži se vyprávění vleče, takže se odbíhání do "přítomnosti" zdá ještě prázdnější, než je tomu ve skutečnosti. Coppolův precizní režijní styl dodat filmu punc neskutečné kvality, ale co naplat, radši bych si pustil dvakrát jedničku, než jednou dvojku. ()

Natabar

Po x-tém shlédnutí uznávám naprostou genialitu tohoto pokračování. Jen musíte být v tom správném rozpoložení, abyste film při této stopáži a epicky pozvolném plynutí děje plně vstřebali. ()

Mihail123

Dvojka dokončuje to, čo sa do predchodcu nezmestilo - tieto dva diely sú kvalitatívne takmer rovnaké. Famózny Al Pacino a jeho životná rola. ()

Tomatáš

Vynikající film..ale jednička u mě vede..pro lidi, kteří ještě Kmotra neviděli, to je nabídka, která nejde odmítnout..;) ()

JohnSmith

Druhý díl Kmotra se mi líbil snad ještě víc než první. Jediné co mi trochu vadilo bylo celkem nelogické střídání Pacinovi současnosti a De Nirovi minulosti. ()

Brain-D

Marlon Brando tu sice už není, své žezlo předal Al Pacinovi a ten zde ukázal neuvěřitelný výkon. Ovšem Rober De Niro byl taky svkělý. ()

Nyck

V mých očích je právě díl č.2 lepším než díl č.1, nevím, proč ale nějak si mě více získal Al Pacino jako "don" než Marlon Brando. Už jen počet ocenění dokazuje, jak kvalitní film to je. První třetina filmu byla taková oťukávající, zatímco ta druhá byla trochu rozjetější a divák se začíná "potápět" do děje. Poslední třetina je pak naprosto mistrovským dílem, při kterém tuhne krev v žilách. ()

hroubek

Po prvním díle trochu zklamání.Čekal jsem malinko něco jiného než se mi dostalo.Já spíš očekával rozvinutý příběh dona Vita jak se stal z imigranta všemi respektovaný a uznávaný kmotr.Pro mě osobně byla tahle linie lepší než ta jak sledujeme Michaela,který pod tíhou svých hříchů přichází o vše.Tenhle film má jedinou chybu a to je málo prostoru pro De Nira. ()

Compadre

Málem stejně tak dobré jako jednička. Takže prvotřídní pětihvězdičková záležitost. Ani jsem nepostřehl, že na to koukám přes 3 hodiny :))) ()

Eleanor05

Rozhodně zábavnější, než první díl. Beze sporu výborní Robert De Niro a Al Pacino, ale na dnešní dobu má film příliš dlouhé a zbytečné scény (jak už to známe z jedničky) a u některých se divák vyloženě nudí. Tři a čtvrt hodiny se řeší něco, co by se dnes vešlo do hodiny a bylo by to nepochybně více nabité emocemi. ()

Sany33

Kto povedal že číslo 2 vo filmovej terminológií znamená to horšie by sa mal streliť. Plnohodnotný druhý diel, ktorý rozpráva životný príbeh rodiny Corleonovcov. Geniálny Pacino, ale aj ostatné herecké výkony boli znesiteľné :-). Veľmi sa mi páčili prechody medzi súčasnosťou a minulosťou, ktoré boli zreteľné a neboli mätúce, ako to zvyčajne pri takýchto pokusoch býva. Nahliadnutie za oponu mafiánskeho života si u mňa získalo krásnych 93%. ()

lykan9

Není, co víc bych dodal, co jsem již nenapsal u Kmotra I. Možná jen, že Robert de Niro byl skvělou volbou pro roli mladého Vita, kterou v předchozím díle skvěle ztvárnil Marlon Brando. ()

VanTom

Pokračování (a zároveň prequel) slavné mafiánské ságy nabídlo ještě výživnější porci než první menu. Jenže… Těch pár roztroušených epizodek z dětství a mládí, zkratkovitě ukazujících cestu k moci Vita Corleona (De Niro chvilkami křečovitě napodobňující Branda), ničím nepřekvapilo a krom úspěšně uzavřeného oblouku pomsty vlastně ani nic zásadního nepřineslo. Zato vládnutí pevnou rukou nemilosrdného Michaela (mrazivý Pacino) už poutalo mnohem více, samotná dějová linka kolem atentátu, mocensko-konkurenčních podrazů a velkého obchodu na Kubě se však zaplétala tak nesrozumitelně a roztahaně, že ztrácela na síle i mrazivost proměny hlavy rodiny v osamocené, chladnokrevné monstrum. Pro mne rozhodně slabší než část I. ()

sskrblik

Navazovat téměř po 11 letech na mnou viděný první díl v roce 2010, asi není nejlepší nápad. Přesto jsem je učinil a ačkoliv už neznám přesně souvislosti z minulého dílu (budu si je muset oživit) i tak jsem byl potěšen touto mafiánskou odyseou jako Coppola vytvořil. Je to více "kecací" záležitost a více pocitová, než-li nějaká krvelačná přestřelka. Je to chladnokrevná hlava mafie, kterou božsky ztvárnil kamennou tváří Al Pacino a pozadu není ani De Niro. Spíše za půlkou mě to více upoutalo ve smyslu ráznějšího děje. No snad na třetí díl nebudu čekat dalších 11 let a pustím si jej brzy, spolu s osvěžením jedničky. Držte mě paltze... ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)