Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

Pit

Je to stále na 5 hviezdičiek, ale už tomu niečo málo chýbalo v porovnaní s prvým dielom. Al Pacino je suverén o tom neni pochyb, ale pár scén už je braných inak a zdalo sa mi, že trošku zbytočne rozpytvaných oproti jednotke. Ale stále super na to, že s pravidla dvojky bývajú najmenej tak o 20-30 percent slabšie. Česť výnimkám. ()

P1tr

Větší neznamená lepší. Tak by se dala shrnout dvojka legendárního Kmotra. Přemrštěná stopáž přesahující tři hodiny by se dala jednodušše zredukovat. Vůbec by nebylo na škodu ze dvojky odstranit linku mladého Vitta Corleona. Ačkoliv De Niro hraje obstojně, není Vitto Corleone jako Vitto Corleone. Jeho linie působí jako urážka jeho veliké osobnosti, když se ve filmu vyskytuje pouze jako doplněk, kterému není věnováno příliš prostoru a jeho příběh je značně povrchní. Jeho cesta vzhůru by vydala na samostatný film. Myslím, že by snímku prospělo soustředit se pouze na Michaela. Z něho se stává surovec a loajální jednání jeho otce je pryč. Po zdlouhavé a nudné první hodině, kterou bych minimálně o půlku zkrouhl, začne film nabírat na obrátkách a rozjede se další mafiánský příběh plný zvratů a vražd. Díky přeskakování časových rovin mi druhý Kmotr přišel jako nesoudržný film, který se za každou cenu snaží překonat jedničku a samotnému Michaelovi nevěří a proto nasadili i příběh z minulosti. Největším problémem filmu je jednoznačně stopáž, která je mnohdy ubíjející a na posezení bych našel spoustu momentů, které bych odstranil. Nicméně i přes úmorný začátek a několik chyb se stále jedná o kvalitní dílo, které jedničce nestačí, ovšem pokud jste ji viděli, musíte vidět i pokračování. ()

Sir-Filip

Bylo opravdu těžké z této trilogie vybrat jen jeden jediný nejpovedenější díl. Pro mě se tím Nejlepším stalo 2.hé pokračování a to přesto, že jsem po jeho zhlednutí považoval toto pokračování za typickou "slabší" dvojku. Ovšem druhý den ráno jsem razantně změnil názor. Dvojka má prostě to, co chybělo jedničce, nemůžu říct přesně co to je, ale vím, že to tam je. Byla by ovšem velká škoda zapomenout na zbylou část trilogie. Celé toto mafiánské dílo, na které už napadala spousta prachu, je skvělým uceleným snímkem. Dokonce i přes značný časový odstup 2.hého dílu od třetího.....Skvěle navazují, přestože spolu příběhově nesouvisí. Nesmrtelnou hláškou pro mě na vždy zůstane " Dali jsme mu nabídku, kterou nemohl odmítnout" !!!Všechny ostatní filmy z mafiánského prostředí jsou už pro mě jen do větší či menší míry kopírovací záležitostí kmotra. Všechna čest a klobouk dolů pane Coppolo....takhle jsem si vždycky představoval mafiány.... "ENJOY IT !!!" ()

rubik1

Dlhé, nudné, nezáživné, zbytočné, chaotické (to sú zápory) proti Robertovi De Nirovi (to sú klady). Po celkom slušnej jednotke som sa aj tu tešil na zaujímavý dej, popravy a streľbu ale bohužiaľ nič z toho sa nedialo. Skutočne nechápem ako sa mohla táto vyše 3 hodinová nuda (navyše + cez hodinu v taliančine) dostať do TOP 10 na CSFD. Je mi jasné že "oddaní" fanúšikovia jednotky dávali 5* automaticky, ale každý súdny človek musí uznať, že toto sa s prvým dielom nedalo ani porovnať. Jediné čo v dvojke stálo za to (a vďaka čomu som dal nakoniec 3*) bol De Niro ktorý bol naozaj fantastický. Úloha Vita Corleone mu sadla dokonale a jeho herecký výkon v tomto filme definitívne odštartoval jeho hviezdnu kariéru. A to čo mi najviac vadilo na tomto filme som už spomenul - STOPÁŽ !!! ()

U.Tarare

Film mě zaujal tak do první poloviny, jak už to začlo s rodinou Corleonů jít z kopce, přestávalo mě to bavit. Navíc takováhle stopáž tomu taky příliš neprospěla. ()

Vercinix

Bylo to o malinkato lepší než jednička! Dokonce jsem uvažoval nad tím zda nedát čtyři hvězdy, ale za ty tři hodiny to snad není ani možné vyslovit (napsat) nahlas (viditelně)! Zkrátka a dobře nerozumím tomu kultu Kmotra, který ovíjí tento snímek! Málem bych zapomněl jmenovat ještě jeden z kladů (jsou sporadické a v menšině, tak abych neubíral :) )! Jména kladů jsou: Al Pacino a Robert De Niro! Tady tomu kultu rozumím:) ()

Liqid

Druhé pokračování klasické gangsterky. Tento díl je zajímavě zpracovaný, jsou totiž vyprávěny dva příběhy najednou - pokračování s Michaelem a jako druhý začátky jeho otce Vita. Líbí se mi, že Siciliáni mluví italsky. De Niro vystihl Vita opravdu mistrovsky, zvláště ve scéně, kdy zabije mafiánského bossa v bílém obleku. ()

Masrii

Oproti jedničce tady příběh dost pokulhává. Film se natáhl na neuvěřitelných 193 minut, které jsou ale z půlky o ničem. Jediné, co stále tento film drži nad průměrem jsou skvělé herecké výkony jak Al Pacina, tak i Roberta De Nira a taky úcta k předešlému dílu. 75% ()

Jello Biafra

Filmový diamant vybrúsený k absolútnej dokonalosti a bezpochyby jeden z najlepších filmov všetkých čias. Pokračovanie gangsterskej ságy ďalej rozvíja príbeh mafiánského kápa Michaela Corleoneho, ktorý sa snaží prežiť v tvrdých podmienkach pozičných vojen gangsterských klanov a popritom musí zniesť aj zásadné rany v svojom živote. Film súčasne rozvíja druhú flashbackovú dejovú linku, kde sa dozvedáme ako sa starý "Kmotr" Don Vito Corleone (tentoraz v podaní Roberta De Nira) dostal do USA a ako sa následne prebojoval na vrchol organizovaného zločinu. Precízne filmové dielo s nezabudnuteľnou atmosférou, ktoré by nemalo ujsť žiadnemu milovníkovi dobrých filmov. ()

lewwin

Pravidlo, že druhý díl bývá horší, než ten první, se Kmotrovi vyhlo obloukem. Neuvěřitelně strhující film, skvělé výkony herců, režiséra a vlastně úplně všeho dělají z tohoto filmu klenot světové kinematografie. ()

Zemi11

Jestliže jsem v prvním díle kritizoval prachbídnou zápletku, ve dvojce si to dovolit nemohu. Zápletka se totiž jaksi nedostavila. ještě ke všemu polovina filmu v italštině... Nechápu průměrné hodnocení 93% od všech uživatelů. lehce podprůměrný film. ()

Houda666

Asi nepoteším ostatných divákov, keď prezradím svoj názor, že podľa mňa ide o celkom obyčajný film. Hodnotenie by som však rozdelil na dve časti: prvá časť o živote Vita v mladosti (prevzaté z knihy) mala ešte celkom zaujímavý príbeh, no časť o Michaelovi bola dosť nudná (s výnimkou niekoľkých málo okamihov). Ostatné aspekty filmu nebudem hodnotiť, pretože sú irelevantné, pokiaľ film nezaujme svojim scenárom. Hodnotenie: 70% ()

ranp

V tomhle filmu všechno až neskutečně dokonale klape. Vynikající výkony předvádějí především Pacino a De Niro. Tohle je film, který jsem si užíval od začátku až do konce. Strhující, úchvatné, mistrovsky natočené. Film jenom potvrzuje své vysoké postavení v žebříčcích nejlepších filmů. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)