Daniel Auteuil jako policista, který poznal příliš zla... Thriller podle skutečné události je zahalen do temného roucha kruté beznaděje a bezpráví. Kriminální policista Louis Schneider řeší těžkou havárii své ženy alkoholem. V opilosti unese autobus, je zatčen a je mu odebráno vyšetřování zločinů sériového vraha. Zbaven policejní hodnosti, nezbývá mu nic jiného, než se s problémy vyrovnat po svém… Originální název filmu MR73 byl zvolen podle typu revolveru Manhurin MR 73, který byl vyroben společností Manhurin na objednávku pro francouzskou policii a četnictvo, právě v roce 1973. Režisérem a scenáristou filmu je Olivier Marchal, zajímavá postava francouzského filmového a televizního kriminálního žánru. Začínal jako policista a každý jeho scénáristický a režijní počin odráží nejen jeho vlastní zkušenosti z praxe, ale i zklamání, traumata a frustrace z policejní práce. Kdysi prohlásil, že to všechno chtěl v sobě uzavřít, ale kdyby to ve svých filmech znovu neotevřel, možná by skončil jako mnozí z jeho hrdinů. Leitmotivem jeho filmů je marný boj policistů se systémovou policejní a polickou garniturou, jeho hrdinové jsou poznamenáni prací u kriminálky a tímto nerovným bojem, a končí s krutými šrámy a zničenými životy, pokud to ovšem přežijí. Ti, kteří si nyní připomínají kdysi tak oblíbený seriál Komisař Moulin, objeví Oliviera Marchala v jeho začátcích, jako scenáristu, herce i režiséra. (Česká televize)

CrazymanM

Velmi dobrý film,temný,syrový,depresivní!Výborný Auteuil v hlavní roli,dobré téma,budu muset dohnat resty a lépe se seznámit s tvorbou pana Marchala!Zatím jsem viděl jen také skvělou Válku policajtů! ()

ambrio

Náhľad do temného sveta vyšetrovateľov skrz jedného z nich, ktorému dochádzajú možnosti a pribúda whisky. Toto nie je žiadna novodobá kriminálka z americkej liahne dokonalých vyšetrovateľov a vedeckých metód na hranici fyzikálnych zákonov. Skorumpovaná polícia, prekrúcanie faktov, zavádzanie verejnosti sú na dennom poriadku. Svedomiu hlavného hrdinu nič nenahrá až príde na rad MR 73 a vyrieši hlavolam tak, ako to len ona vie. Vysoký kontrast kamery bodá ako črepy skla. Nie je to náhoda, pozeráme sa na svet očami hlavnej postavy a ten svet už nie je čo býval. ()

CorvusBlek

Už dlouho mě nějaký film tak nerozsekal na kusy. Těžce depresivní atmosféra, naléhavost příběhu, skvěle natočeno i zahráno.Brutální, syrové. Jen těžko uvidíte v neevropském filmu, potažmo americkém pláč, při kterém krásné dívce teče nudle z nosu! Je v tom taková uvěřitelnost, že mě až doteď mrazí. Vynikající, jen podruhé už bych si to nedal, nebo možná po delší době...90% ()

Dangerman

Atmosféru Sedm, Vražd podle Jidáše atd. nečekejte, ale na film z ponuré Francie je to slušný psycho.. Závěr je opravdovou pikantní, brutální a bez slitování - 75%. ()

gu-staff

Tohle je ta stará francouzská škola? Ano, to je ona. Film, který vás tiskne celou dobu ke zdi, a nenechá vás odpočinout. Film, ve kterém není jediný světlý moment, jediná naděje. Deprese a zoufalství od začátku do konce. Temná stylizace. Výborný herec v hlavní roli. Nádherná krátkovlasá bohyně ve vedlejší roli. Ano - to se mi líbilo. P.S. Livingdead: Nechtěl bych mít takovou sestru. A nechtěl bych být tebou. A já vlastně nejsem. Fuj - to mi spadl kámen ze srdce. Svět je zase báječný. ()

kedluben

pro mě lepší než válka policajtů. atmosféra našlapaná k neuvěření. ani jsem nedýchal. ve svém žánru maximum! ()

Ruadek

Drama, které napsal sám osud a je to na něm sakra znát. Výborná one-man show D. Auteuila, silný ( přestože jednoduchý a nekomplikovaný ) příběh, perfektní režie. Velmi temné, drsné a syrové. **** 12.3.2010 ()

necrosrandist

Protančil jsem se ležérním krokem, který udává sám film, až na samotný závěr. Těch několik výborných momentů to z průměru nevytáhne, a přestože atmosféra s deštěm a všudypřítomná temnota působí tak jak má, přiblížit se nedej bože vzoru jakým je Sedm, to je tvrdý oříšek k rozlousknutí. Ať to příště zkusí Marfuša. Jinak Auteuil za 1. ()

Hawaitypek

Skutočný príbeh o policajtovi/alkoholikovi ktorý otvára dvere výhradne kopom, s oceľovou lebkou (všetkým ostatným po strele strieka krv...). Dosť som sa nudil......3* ()

uncle

No ze začátku mi to přišla celkem nuda, ale s přibývající stopáží se z toho vyklubalo skvělé psycholgické drama... a Daniel je úchvatný... ()

FiFoo

Velmi nudné, bez pořádného napětí, bez spádu. Jakoby se v průběhu celého filmu vůbec nic nedělo a když už přeci jen k něčemu dojde, je to tak trochu k smíchu a ne vždy úplně pochopitelné. Celou dobu jsem spíše přemýšlel, kolik minut "tomu ještě dám, než to vypnu". Druhá hvězdička je za kameru, ta je celkem obstojná. ()

da-a

Stal se troskou z vlastního přičinění a stínem z lepších časů. Klouže do temnoty žalu a permanentních kocovin a světlo na konci tunelu jen tak neuvidí. A moc dobře ví, že než bude líp, bude mnohem hůř. MR73 je film plný tvůrčích rozporů. Evidentně se snaží vymezit fabrikovaným americkým kriminálkám podobného žánrového zařazení tvůrčím využitím "art" postupů a nekonvenčním přístupem zajišťujícím divácké nepohodlí zpodobňující do neštěstí uvržené postavy, prosycené pohlcující depresí z nemohoucnosti postavit se čelem korumpovaným soukolím vlivných mocipánů, kterým není lecos vhod. Působivá kamerová práce a pečlivý střih pak dodají atmosféru tak hustou, potemnělou, mlžnou a deštivou, jako samo nitro hrdinů, když úleva od bolesti nepřichází, jen roste jak zhoubný nádor, co se brání operování. Navíc má Olivier Marchal oporu ve vlastních zkušenostech a talentu všímat si detailů v ději a také v autentickém podání Daniela Auteuila, který se záměrně skromnějším výrazivem zdárně vyzařuje ničivé běsy deroucí se na povrch. Jenže, jenže. Ono moc dobře nejde se vymezit vůči zažitým standardům a přesto kolem nich stále kroužit - skutečnost, že příběh byl sestaven z reálných předobrazů, nic bohužel neusnadňuje - a divácká (tedy má) investice pozvolna prchá, když jsem svědkem nasazení příběhu na dobře vyježděné koleje a kdy všechna netypičnost vyznívá jen jako jakési pozlátko z druhé ruky. Tím pádem žádná z katarzí na mě nemůže zafungovat jak by měla, jen jsme se složitými cestami dostali k něčemu již viděnému, (naštěstí jen) ve filmu zažitému a sdělenému. Což vnímám jako tvůrčí prohru právě proto, že dohoda mezi mnou a tvůrci se zdála býti jasnou: my ti dáme strašlivě pomalu plynoucí a hutně náladový děj s nesympatickým postavami, svrab a smrad zatuchlé francouzské kriminálky a reálný look a ty naopak s koncem očekávej mimořádný výnos silného zážitku. A nikoliv, jen komplikovaně vstříc prostému, co už jinde fungovalo lépe. Možná je mé nízké hodnocení způsobeno i tím, že dost dobře nemůžu soucítit s obětí, která si přeje, "aby vrah zabíjel zase, když už je teda pustěnej, ať všichni čumí" a tato z výčitek mu pak do vězení pošle nejen osobní dopis, ale i vlastni FOTKU. Dalším motivem je šéfka útvaru, která se stává stále bezradnější a svým milencem ubitější, ale přiliš pasivní, než aby udělala krok stranou (a mně zavdala příčinu se o ní zajímat). Když nevěřím pravdivé story, něco být špatně musí. Nakonec je tak MR73 hrou na skutečnost, kterou se příliš nevyplatilo sledovat: efektní a vzletnou bublinou, která v kritickém bodě vzestupu praskne a zmizí. ()

Cascabel odpad!

Kdo se těší na další Válku policajtů, může to zapíchnout už v první čtvrthodince. Koho zajímá vyšetřování případu, ten zase může film vypnout 20 minut před koncem. To je sice sympatické ale ani na jednu hvězdičku to nestačí. ()

kaukola78

Potemnělý výborný francouzký krimi thriller u kterého si nelze nevzpomenout na kdysi natočené Purpurové řeky,které mají stejnou charakteristiku jako tento film.Tolik beznaděje a ponurosti jsem dlouho ve filmu neviděl.Je fakt že první polovina filmu má svižnější tempo než ta druhá ale i přesto si film u mně určitě 80.procent plně zaslouží. ()

punco

Krásny príklad ako zo sľubného atmosférického krimi thrilleru urobiť melodramatické "niečo". Prostredie aj farby fantastické, vraždy na štyl Sedem skríženým s Purpurovými riekami, hlavný "hrdina" niečo medzi Renom a De Nirom z Nolanovej Insomnie. Toto všetko funguje. Ale !! akonáhle príde na samotnú akciu je to zbrklé, odfláknuté a málo strhujúce, a v konečnom dosledku zloduchovia z počiatku posobiaci nebezpečne nehrajú žiadnu významnú rolu, rovnako ako samotný detektívny postup. Zmiešané pocity ale vďaka vyššie spomenutým plusom je to na jednorazovú priemernú podívanú. ()