Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller / Historický

USA, 1987, 119 min

Dokonalý mix gangsterky a westernu, do kterého De Palma cpe nápady po kilech (kromě nádraží taky FPS vloupačka k Malonovi, zátah na mostě, honička na střeše) a u kterého po pěti minutách víte, že máte před sebou neotřesitelnou klasiku žánru. Boží scénář, boží režie (každá vražda člena týmu emocionálně bolí jako by to byl příbuzný, i zdánlivě obyčejná scéna je napínavá), naprosto fantastický "pan charisma" Connery a samozřejmě bezchybný Ennio, který je mi v téhle komornější rovině ještě sympatičtější, než když ze sebe vrhá špagetové melodie. Film, který jsem měl při startu závěrečných titulků chuť pustit okamžitě znovu.(28.9.2014)

Ze všech "mafiánovek" mám tuhle DePalmovu epopej ze "správné strany" zákona rád nejvíce. Imponuje mi férový fízl Sean Connery i nejistý, ale vždy odhodlaný, Kevin Costner... Tvůrcům se podařilo vytvořit velmi sugestivní atmosféru Chicaga 30. let, ve kterém nebylo příliš jasno, kdo je zákon a u koho vymáhat právo. Příběh čtyř neúplatných, kteří se rozhodnou k bláhové křížové výpravě proti Al Caponemu, je natočen dostatečně svižně, přičemž zbývá i čas na prokreslení figur a vztahů mezi nimi. Některé brutální scény jsou obzvláště působivé a citace Ejzenštejna nemá chybu... Zkrátka fajnové hollywoodské drama se vším všudy. Osobně nemusím kmotrovské glorifikace mafiánských rodin, podvědomě jsem prostě na straně Eliotta Nesse a Jim Malona.(24.4.2004)

Popravdě jsem od tak slavného filmu čekal víc. Je to dobré, ale ne vynikající.(7.6.2006)

„Ja neschvaľujem vaše metódy.“ – „To preto, že nie ste z Chicaga.“ Brian De Palma je ďábel. Ostré tempo mu vydrží od začiatku po koniec. Na tom má rovnaký diel „viny“ vynikajúce herecké obsadenie (De Niro je „štandardný“, no Costner, Connery, Garcia a účtovník Smith nemajú chybu), výborne vystihnutá „dobová atmosféra“ (kostýmy, účesy, správanie postáv, autá, masky, výprava, rekvizity), rozkošne silácke hlášky, ktoré som filmárom žral z ruky („TAKÉTO kvičanie si mal na mysli?“; „A čo si TERAZ ochotný podstúpiť?“; „Tak toto je ale riadna fušerina.“) a kultové scény. Kvôli niektorým sa vo vás Michael Myers krvi nedoreže: ak by vám nestačila nezabudnuteľná scéna vo výťahu, potom vás akiste dostane majstrovská pasáž v Conneryho dome. Tento film odsýpa, ale je to taká „poriadne chlapská záležitosť“ (asi som úchylný, ale tak dobre a „včas a na správnom mieste“ použité krvavé detaily ma takmer dojali), že si skutočne nie som istý, nakoľko sa snímka (napriek prítomnosti dvoch mužských sex symbolov) môže páčiť ženám. Ak vás rozosmeje hrdinova odpoveď „V aute.“ na otázku „Kde je Nitti?“, päť minút po tom, čo ho zhodil na auto zo siedmeho poschodia, vpustite si toto vybíjacieho komando k sebe domov. P.S. Sranda je, že De Niro v tom čase mal na konte KRSTNÉHO OTCA II a Andy Garcia sa chystal na tretieho. P.S. 2 Nech to znie akokoľvek čudne a rozprávkovo, neslávne slávny mafiánsky boss Al Capone nakoniec skutočne išiel do basy za „obyčajné“ dane.(26.10.2004)

Jedno z nejlepší dramat s mafiánskou tématikou vůbec... Skoro až antický rozměr tragického souboje dobra a zla...(1.2.2007)

• - Sean Connery dostal za film 50 tisíc dolarů a 10% ze zisku. (zigot7)

• - Producent Art Linson byl z De Nirovy přeměny tak unesen, že nedovolil zveřejnit jeho fotografie a neukázal ho ani v upoutávkách. Chtěl, aby to celé hrálo ve prospěch propagace filmu. (Rocky62)

• - V dobe, kedy sa film odohráva, mal skutočný Al Capone 31 rokov. Jeho predstaviteľ Robert De Niro mal počas natáčania filmu už 44 rokov. (Methodix)