Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller / Historický

USA, 1987, 119 min

Je až s podivem, jak vysoké hodnocení tento film má. Rozhodně se nemůže rovnat těm nejlepším gangsterkám. Co působí vyloženě trapně je onen finanční úředníček, který by stále jen někoho stíhal pro drobné daňové podvody. Několik dalších scén snad autoři nemysleli vůbec vážně. Každý blbeček je mrtvý po první ráně, ale Connery je rozstřílenej jako řešeto, ale ještě vklidu počká, až přijde Costner, řekne poslední větu a zhebne. Další scéna s kočárkem na schodech je jak z béčkové tragikomedie. Jsem dost na rozpacích. Jediný dobrý dojem dělá jako vždy gangstersky uvěřitelný Robert De Niro. 70% Zajímavosti: Souprava pro Caponeho osobní holírnu v Lexington hotelu zahrnuje množství malých položek (kolínská voda, štětky na holení), které patřily skutečnému Al Caponemu. *** Brian De Palma se setkal nad drinkem v Los Angeles s Bobem Hoskinsem a diskutovali o roli Al Caponeho, kdyby Robert De Niro odřekl. Když De Niro roli přijal, poslal De Palma Hoskinsovi omluvný šek na 200000 dolarů. Hoskins mu pak zavolal, jestli nemá víc takových filmů, ve kterých ho nechtějí. *** Albert H. Wolff, poslední člověk, který přežil skutečné Nedotknutelné, pracoval u filmu jako konzultant a radil Costnerovi, jak pojmout Eliota Nesse. *** Roli Nesse odmítl Mel Gibson i Harrison Ford. *** Robert De Niro trval na tom, že bude nosit stejný styl hedvábného spodního prádla jako nosil skutečný Al Capone, přestože se na kameru nedostalo. *** De Niro nosil vycpávky a polštáře, aby vypadal mohutnější jako skutečný Al Capone. *** Navzdory závěrečné soudní scéně se Al Capone a Eliot Ness nikdy tváří v tvář nesetkali. *** Pro roli Eliota Nesse byli zvažováni Michael Douglas a Don Johnson. *** Robert De Niro vystopoval skutečného krejčího, který pro Al Caponeho šil a měl mu pro film dělat totožné oblečení. *** Brian De Palma našel ideu pro vlakovou stanici ve filmu Křižník Potěmkin z roku 1925. Námořníci, kteří naletěli do křížové palby v Nedotknutelných jsou ódou na Křižník Potěmkin. *** Scéna ve vlakové stanici byla parodována v Bláznivé střele 33 1/3. *** Scéna, kdy Al Capone náhle vytáhne basebalovou pálku a utluče k smrti dva ze svých mužů je založena na skutečné události, která se stala 7. května 1929. Dva Caponeho nejobávanější zabijáci Albert Anselmi a John Scalise zosnovali spiknutí za účelem zabít Caponeho a převzít jeho gang. Capone se to dozvěděl, všechny své muže pozval na banket, včetně dvou zrádců Alberta Anselmiho a Johna Scaliseho a uprostřed společnosti vytáhl pálku, oba ubil a pak každého střelil do hlavy. *** Každý policajt, který v tomto filmu pije alkohol, je zabit. *** Ve scéně, kdy je Malone zabit, Connery nevyprskoval tak, jak by se slušelo na tolik krvavého muže. Vzali jej do nemocnice s mrtvolou a podle ní mu zakrvavili oči. *** Skutečný Frank Nitti zemřel jinak, než je zobrazeno ve filmu. Když šel Capone do vězení, tak jeho říši převzal. V roce 1943 měl prudký spor s několika šéfy v Chicagu. Když pochopil, že si právě podepsal ortel smrti, šel domů a spáchal sebevraždu.(7.9.2007)

Když se řekne prohibice vybaví se mě Chicago a Al Capone a s tímto jménem se mě vybaví jednoznačně tento film. Na "vinně" je majsrtštyk De Palmy s výbornými hereckými výkony včetně Andyho Garcii. Možná by bylo na čase nějaké neuplatné pozvat do ČR mezi nás úplatné.(7.7.2006)

Skvělá atmosféra honu na Al Caponea je především zásluhou Briana De Palmy.Kde by ale byl bez Kevina Costnera a především Seana Conneryho?Řekl bych,že v prd...:))(19.8.2003)

Z toho množství emocí a filmového umění, které dal De Palma do Neúplatných, jsem se kolikrát přistihl, že jsem zapomněl dole čelist. Akční stránce jasně vévodí dech beroucí scéna z metra, Morriconeho hudba dodává válce s alkoholem i záporáky nenapodobitelnou auru a herecká smetánka v ústředním týmu hvězd definitivně dodává pocit, že takhle už by se dnes gangsterka nenatočila, což je možná ten důvod, proč k těmhle zlatým s přibývajícími léty tíhnu čím dál víc. Prohibiční mafiánka je sice úplně jiná než cokoli od Leoneho, Coppoly nebo Scorseseho, přesto se zapsala zlatým písmem. Může za to sice dokonalá druhá polovina, ale i ta první, přestože v tempu občas překvapivě zadrhává, je svým způsobem nezapomenutelná, protože ta hmatatelná dobová atmosféra je úžasná.(18.6.2006)

De Palma si v gangsterkách ide vlastnou cestou a táto caponeovka šliape na päty aj mojej srdcovke, môjmu mafiánskemu filmovému prvenstvu, ktoré drží 'Scarface'. Skvelo natočené prestrelky, nielen so zbraňami ale aj tie slovné, veľa kultových scén (baseballka, nádražie, sklad) a mohol by som pokračovať, skončil by som pri perfektnom hereckom obsadení a hrajúcom nasadení. 100%.(14.3.2008)

• - Navzdory závěrečné soudní scéně se Al Capone a Eliot Ness nikdy tváří v tvář nesetkali. (Kulmon)

• - Pro roli Eliota Nesse byli zvažováni Michael Douglas a Don Johnson. (Kulmon)

• - Valentino Cimo, představitel Caponeho (Robert De Niro) bodyguarda Franka Ria, kterému Eliot Ness (Kevin Costner) přerazí nos a kterého později zastřelí během přestřelky na nádraží, si později svou roli zopakoval v seriálu Untouchables (od r. 1993). (Karlos80)