Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

eraserhead666

Trojka mě bavila asi nejvíce. A pravděpodobně proto, že zde Stark má na sobě oblek opravdu skoro minimálně. A konečně docela zajímavý záporák. Dětský kámoš. Více prostoru a akce pro Gwyneth. Není to tak dětsky pohádkové jako předchozí dva, ale poměrně temnější. ()

AlfaNumerO

Jsem poměrně překvapen. Ač je IM neustále poťouchlý, nemůže se mu upřít určitá dospělost (když ne přímo jemu, filmu ano). Líbí se mi spousta vychytávek, nápady s brněním, finální souboj (oproti dvojce) a hlavní záporáci. Vůbec nápad s ohnivou regenerací je šíleně cool a dokázal bych si velice dobře představit hrdinu s touto superschopností (ač v roli záporáka či klaďase) v nové filmové sérii. 3Dčko typicky nic moc, ale scéna, kdy nalétnou vrtulníky na sídlo Starka (scéna s tlakovou vlnou) patří k nejefektnějším, co jsem v poslední době viděl. Závěrečná po titulková pasáž je už jen třešinkou na dortu. Shane Black odvedl velice dobrou práci. 82% ()

Thomick

"Is it...?" - "Yes, it is" - "Are those...?" - "Yes, they are" --- Nailed it! Měl jsem ho před sebou už potřetí, a pořád jsem si jako malej kluk užíval naprosto každou jeho "oblíkačku" a "obouvačku". Každou píď tý skvostný technologický skládanky. Iron Man si holt všechny ostatní marvelácký superhrdiny dává s přehledem k snídani - ve trojce tím spíš. Na paškál si se svym uštěpačnym humorem bere větší spektrum "kolegů" a zároveň (sympaticky) není na vtip uplně sám. Konečně prožívá pořádnou emocionální krizi. Přichází s novými nápady a novými bojovými technikami (což byly vlastně samozřejmosti). A předevšim ... všechno válcuje svou dokonalou nedokonalostí - což si může dovolit doopravdy jen taková osobnost jako Iron Man. No prostě fenomén. ()

Xeelee

Tony Stark je nesmrtelnej i bez obleku. Škoda. Neuvěřitelnost civilních scén mi zkazila dojem z jinak velmi povedenýho a dospělejšího filmu. ()

ReneeS

Tony Stark je frajer a ať se děje s Iron Manem co se děje, Tony nepřestává bavit... tentokrát i akční scény po chvíli nezačaly nudit, i když ta na konci nemusela být tak dlouhá. Jak mi většina přemoudřelých dětí na plátně příjde jako ideální terč na odstřelení ...nejlépe po 2 minutách, tak tady jsem se křenila od ucha k uchu a scéna kdy Tony od chlapce odjíždí byla jednoduše krásná. (podruhé se mi to líbilo ještě o malinko víc...co k tomu říct, já jsem spokojená) ()

Ilicka

...aneb jak byl tentokrát hrdinou Tony Stark, nikoli Iron Man... Krutý pád na dno, zpochybnění vlastního statutu superhrdiny a hledání sebe sama v souboji s opravdu nepříjemnými padouchy. Úplné nadšení však brzdily neodbytné otázky, jako například: Kde se flákal Shield, když se Tony topil v největším průšvihu své Iron-Maní existence? ()

ARI50

Třetí iron man je epický nebezpečný a vytrhne vás ze sedaček protože tahle jízda je skvostná. Všechno je přesně na svém místě jak má být. ()

JASON_X

Pár docela vtipných momentů a hlášek, pár docela dobrých scén, svým celkovým vyzněním ovšem dementní megasračka primárně určená americkým dětem nebo retardovaným dospělým. Jako dementní megasračky jsem odhodil i oba předchozí díly, aniž bych je vydržel dokoukat - sotva jsem je dokázal proklikat bez toho, abych se trapností nepropadl a hnusem nepoblil. Pak jsem si tady od někoho přečetl, že Iron Man 3 je oproti dvěma předešlým mnohem lepší, tak jsem ho tedy zkusil. A úspěšně letí do koše za prvním a druhým. Downey je stále nekonečně nesnesitelný kretén, Iron Man je bezkonkurenčně nejtrapnější a nejidiotštější comicsová postava jakou znám, a děj filmu je zahuštěným koncentrátem huráamerického debilismu, dětinsky přiblblého patriotismu a uslintaného pathosu. Hnus. ()

Will_X

Možná jsem čekal trošilinku více, ALE film mě určitě nezklamal. Charisma Roberta Downey-ho Jr. to celé táhne již od začátku. Vtipy, sarkasmus jsou výborné,no a co dodat.. Možná to bylo místy trošku přehnané (Záporák chrlící ohěn), ale to se dá přehlédnout. Epický konec(teamwork "Ironmanů") a jako celek je I-M 3 super a nemůžu říci, že bych se místy nudil, či něco podobného! Parádní "aeroscénka" ve 3D a celkové efekty také na jedničku. Určitě stojí za shlédnutí a za mne 90% :-) ()

luka4615

Změna režiséra filmu rozhodně prospěla. Iron Man 3 hraje na temnější strunu a je tak nějak více osobnější. Shane Black nechává Tonyho Starka dopadnout až na samé dno. Po rozpačitém záporákovi z druhého dílu má Iron Man opět pořádného soupeře, o něhož se celý děj může bez problému opřít. Akce je skvěle smíchaná s osobními linkami a Downey do nás opět pumpuje hlášky a své charisma. A finální akce na konci? Lahůdka! „I'm Tony Stark. I build neat stuff, got a great girl, occasionally save the world. So why can't I sleep?“ ()

MáŠa

Asi jsem čekal víc. Akční části mě zajímaly mnohem míň, než ty neakční. Přišlo mi divný, že tam Tony bojoval tak často bez obleku. ()

Coleator

Od filmů s komixovými hrdiny se nikdy nečekalo, že budou sbírat Oscary za scénář... Naštěstí tady se scénář povedl (jistě, spoustu věcí prostě člověk odhalí dřív, než se objeví na plátně, ale tak to prostě v tomto žánru je), frekvence povedených hlášek je poměrně vysoká, záporák funguje také dobře.... 3D je také dobré, i když mi chvíli trvalo, než jsem si na kombinace 3D+titulky s dvojtými brýlemi - ale po pár scénách už bylo všechno v pořádku (nečekejte ale žádné 3D lekací efekty)... Váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale nakonec minimálně do druhé projekce nechám na pěti... ()

Morholt

Nejvtipnější a nejpřepálenější z dosavadní trilogie, ale zároveň si troufám říci, že nejlepší. Starkovy záchvaty, mezihra s chlapečkem a hlavně Ben Kingsley udělali s Iron Mana akční komedii roku, kterou si milerád střihnu ještě jednou. Když už nic, tak aspoň ten iron man je jistota a ani by se nemusel dávat dohromady s dalšíma marvelovskejma panákama, protože sám si v pohodě vystačí. 85% ()

Lucasion

"Things are different now, I have to protect the one thing that I can't live without...That's you." Tony Stark opět na scéně. Dočkal se trilogie, a pokud si to někdo zasloužil od Marvelu, tak Iron Man. Po vzoru The Dark Knight Rises se podíváme na pád a znovuzrození Tonyho alias Iron Mana. Robert Downey Junior opět hláškuje a srší vtipem. V tom byl on vždy dobrý. Navíc jeho záchvaty úzkosti jsou k sežrání. Tuna železa a čím dal tím víc obleků. Konečně jsme se dočkali regulérní finální bitky a ne souboje kov na kov. Scéna, ve které vyhodí Mandarin celý Tonyho barák, jsou nejen vizuální orgie, ale po dlouhé době jsem zažil i epický nádech filmové scény. Ovšem na vrchol se opět film nedostal. Hluché scény a nevyrovnalost děje. Ale i tak je Iron man 3 výborná podívaná, která nedělá ostudu svým předchůdcům. PS: Jsem sakra zvědavý, jak dokáže pokračování Avengers navázat na konec této trilogie. (87 %) ()

Sawy

Temný rytíř s vtipy, kterého nám tak trochu slibovaly trailery, to nakonec není a nejsem si ani jistý, jestli bych třetího Železňáka postavil nad úroveň jeho originu, který mám i po těch pěti letech stále moc rád. Jisté ale je, že marvelovská Fáze 2 byla odstartována zatraceně zábavným filmem, který napravuje dojmy po ne úplně zvládnuté dvojce a zároveň po monstrózní pouťové atrakci jménem Avengers vrací tohle jedinečné superhrdinské univerzum zpátky na zem. Protože tentokrát jde spíš o Tonyho Starka než o Iron Mana a to je moc dobře. Příběh je osobnější, Tonyho fasáda neotřesitelného playboye se hroutí pod náporem psychických problémů a paranoie a celý příběh dostává vážnější kontury než na jaké jsme byli v doposud výhradně limonádových snímcích od Marvelu zvyklí. Zároveň je ale moc dobře, že film neztratil tolik potřebný humor, cit pro nadsázku a sebeironii. Což je všechno nade vší pochybnost zásluhou Shanea Blacka, který evidentně přesně věděl, co Iron Man potřebuje. Takže se nesnažil v epičnosti konkurovat Avengers, což by byla slepá ulička, stejně jako nešel tak úplně po moderním trendu temnoty, která se do popcornem provoněné série tak úplně nehodí. A obzvlášť ne miliardářskému floutkovi Tonymu. Což neznamená, že by zároveň neprohluboval jeho charakter, naopak, ve trojce se hlavní postava posune zatím vůbec nejvíc. Scénář jej staví do situací, ve kterých jsme jej ještě neviděli, často se tenhle technický hračička musí bez technologií úplně obejít, je konfrontován s hříchy své minulosti, trpí záchvaty úzkosti... A právě tyhle sekvence, mezi kterými úplně nejvýš ční anabáze v zasněženém městečku s malým klukem, jsou na filmu suverénně nejlepší. Když Black poruší zavedený koncept nějakým nečekaným úkrokem stranou a podvratně obrátí divákova očekávání úplně naruby. Stejně tak potěší, že třetí Iron Man nefunguje zdaleka jen jako popcornový blockbuster, ale má v sobě nepřehlédnutelné prvky například buddy-movie, thrilleru či (samozřejmě) situační komedie. Abych byl ještě přesnější, film v těchto žánrových odbočkách funguje mnohem lépe než když se pokouší o blockbusterovou akci a velkolepost. V tomto ohledu nejvíc trčí finále, které by moc chtělo být osudové a adrenalinové, ale osudovost z něj na mě nedýchla ani jednou, zatímco akce byla spíš než cokoliv jiného zmateným poletováním po plátně, ve kterém (narozdíl od zbytku filmu) nebyl prostor pro zábavné detaily, které by ji nějakým způsobem ozvláštnily. Destrukce Starkova domu či scéna, ve které se Tony vydá na padouchy bez obleku, vyzbrojen potřebami pro kutily a vánočními ozdobami, mě tak paradoxně bavily mnohem více než celé grandfinále. Což ovšem pozitivní dojem z filmu jen těžko mohlo vyloženě devalvovat. Má totiž opět s gustem hrajícího Downeyho, brilantně pracuje se zápornými postavami (Pearce vzbuzuje respekt, Kingsley si vděčnou roli vyloženě užívá), precizně prohlubuje kořeny marvelovského vesmíru a celkově zvládá napínat i bavit prakticky po celou svou akurátní stopáž. Zkrátka další zvládnutý otvírák letní sezóny, který si někdy s gustem dám podruhé a věřím, že bude bavit stejně, ne-li ještě lépe než napoprvé. 85 % () (méně) (více)

oLí

Po dvojce jen mírné napravení chuti, film je to dobrý. Ale když člověk ví, že šéfkuchařem i kuchařem v jedné osobě byl pro mne a mnohé další vyhlížená skoro-modla legendární Shane Black, tak jen neslaně-nemastně, ale bez hořké pachuti na jazyku korutím hlavou a odcházím s rozpaky a dýškem jako u moc dobrýho párku v rohliku, kterýmu však chyběl osobitej šmrnc. 6/10 ()

Grran

Naprosto vynikající podívaná, přeci jen v jakém jiném filmu hrají lehké slečny pinec? Po ne zcela povedené dvojce a Avengerech, jež mě nechali na rozpacích, je tu bombastická podívaná, které nechybí akce, ale hlavně ani vtip. Ano nebyl by to Iron Man bez určitých megalomanických scén, avšak tentokráte jsou krásně prošpikovány přesnými dávkami děje a i humoru. Navíc rozpálená Gwyneth Paltrow prostě za vidění stojí... ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu