E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

runner85

Keď sa chcete započúvať do krásnej klavírnej hudby mali by ste mať oči zatvorené, lenže ruku na srdce, ak sa klavírom sedí Kate Beckinsale sa oči zatvoriť proste nedá. Tak musím uznať, že už v momente plnej beznádeje, že dovolenku prežijem bez toho aby som videl poriadny film sa našťastie nekonala. Film ukazuje vlastne konfrontáciu blázna a blázna s diplomom. Kto je hroší? Ten jeden sa má aspoň načo vyhovoriť, a navyše, človek vo vojne ľahko môže stratiť svoju identitu, zvlášť keď chce dakomu pomôcť. Skvelý filmový zážitok ... P.S ten pocit, keď môžete dať film opäť do červených čísel je skvelý :D ()

Duotone28

Eliza Graves je pekne charizmatická, Ben Kingsley skvelo nesympatický, a aj keď by si človek povedal, že táto rovnováha to vo výsledku ideálne vyváži, nie je to tak. Inšpirácia shuter islandu mi nevadila, zbožňujem temné zátišia, skôr mi vadilo, že filmu chýbal "memory point", niečo čím by mi ostal dlhšie v pamäti:). Na husiu kožu a mrazivé scény zapísane ešte dlho v pamäti z El Maquinista si zrejme ešte nejaký ten čas budeme musieť počkať. Nazdar ()

salalala

Do zhruba poloviny výborná žánrovka, které jde vytknout máloco. Atmosféra odlehlého ústavu zahaleného v mlze je parádní a skýtá mnohé možnosti. Anderson s ní pracovat umí, což ukazuje dost často. Od začátku je znát, že tu něco nehraje a není z toho úplně příjemně. K tomu tu jsou velice slušná Debneyho hudba a zajímavě rozehraný příběh, v němž není tak úplně jasné, co se stane dál, což se vždy počítá. Obsazení, které až na malé výjimky netvoří velké hvězdy, je moc fajn a všichni odvádějí solidní výkony. Nejlepší je rozhodně maniakální Kingsley, který táhne celý film a je možná škoda, že Caine nedostal víc prostoru, protože je podobně famózní. Ostudu si ale neuřízl ani velmi dobrý Sturgess, který se snaží ze svého nezkušeného učence nedělat jednorozměrnou postavu, což se mu poměrně daří. Beckinsale je standardně nevýrazná a zaměnitelná, přesto nepřehrává a nijak zásadně nevadí. Problém není ani to, že občas je to celé trošku víc televizní a čiší z toho určitá studiovost a ani vizuální stránka a triky nejsou úplně dokonalé. Horší je spíš to, že ve druhé polovině Anderson povolí, ubere z hutné atmosféry a točí prakticky klasický a ničím zvláštní tajemný thriller, který se nevyhýbá určitým klišé a musí v něm být nějaká ta akce. Závěrečná pointa pak bohužel víc než co jiného působí dost samoúčelně a je znát, že tvůrci chtěli šokovat za každou cenu, což nevím, zda se úplně povedlo. To, že tu ta nejklíčovější věc celé zápletky není vysvětlena, je také trochu na pováženou. Vzato kolem a kolem (a bez znalosti předlohy) se dá říct, že Eliza Graves (taky trošku zavádějící název, protože EG rozhodně není hlavní postavou) je ve výsledku velmi dobrá žánrovka, která ale ke vší škodě úplně nevyužila svůj potenciál a je přece jen trošku víc "user friendly", než by se slušelo. 70% ()

Colby Sawyer

Přeložit Eliza Graves: Stonehearst Asylum jako E.A. Poe: Podivný experiment je poměrně úsměvné, ale jinak nemám filmu, co vytknout. Sice si člověk připadá jak u Prokletý ostrov 2, ale to vůbec nevadí. Skvělí herci, fajn tajemná atmosféra a zajímavý příběh. Co víc si přát? Takových filmů se netočí mnoho a je fajn, když se takhle povede. ()

gegina31

Někdo tady napsal, že ten film je předvídatelný. Samozřejmě že je předvídatelný, když se podíváte na trailer. Tam to v podstatě bylo všechno shrnutý. Ale i tak mě ten film na konci překvapil. Asi neumím tak dobře předvídat. ()

dom156

Díla od E. A. Poe jsou většinou dobře zfilmované. Tento případ koresponduje s větou co jsem napsal jako první. Herecké obsazení spolu se zajímavým dějem dělají pro mě velmi zajímavý mix. Jediné co mi vadilo byl dějový konec, který mi připadal velmi podobný s rozuzlením jako ve filmu Prokletý ostrov. I herecké obsazení v případě Kingsley, který již ve zmiňovaném filmu taky hrál doktora psychiatrie, mně to ještě více připodobnilo. I přes tuto malou nedokonalost se mi film velmi líbil a doporučuji ho všem. ()

L_O_U_S

Spoilery. Tvorbu Edgara Allana Poea mám moc rád (až to mým studentům musí lézt na nervy), ale o téhle povídce jsem nikdy neslyšel. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, tak k méně ambicióznímu kříženci Prokletého ostrova a Obvyklých podezřelých. Ideální film na nedělní odpoledne u televize. (1 036.) ()

Dont

Dobře vyobrazené prostředí zapadlé cvokárny, chytlavá zápletka, působivá atmosféra, kvalitní herecké obsazení, to vše slibovalo zajímavou podívanou. A ty necelé dvě hodiny mě bavily. Předvídatelné mi to zase tolik nepřišlo, minimálně ve vztahu k tomu, jak to celé dopadlo. Jako fanoušek Jima Sturgesse jsem při hodnocení shovívavější, takže na čtyři to stačilo. ()

PP66

Zápletka filmu zajímavá, zvraty leckdy neočekávané. Vede mě to k zamyšlení nad lékařskou profesí - nakolik jsme byli (možná i nakolik pořád jsme) jejími pokusnými králíky.... ()

Moena

Koukám, koukám. Na to, že je to podle E. A. Poa, bych to možná čekal o něco temnější. V tomhle ohledu je to přeci jenom o jeden krok, nebo hvězdičku, za Prokletým ostrovem. Ale ona ta prostředí blázinců, cvokhausů, sanatórií, útulků a ústavů budou vždy svým způsobem atraktivní a napínavou látkou. Když navíc v hlavní roli vystupuje stvoření nejatraktivnější, s dalšími skvělými herci okolo - rozhodně jde o film na který stojí za to se podívat. ()

dee-key

Parádička. Naprosto mi vyhovovalo obsazení, doba i umístění děje, soundtrack i atmosféra. Komornější než Prokletý ostrov a rozhodně to přináší pár otázek k zamyšlení někdejší psychiatrické praxi. Napínavý leč předvídatelný, ale stále vysoko nad průměrem. ()

GrungeChild

Kdyby to tenkrát sám mistr napsal jako utahanou, nudnou a předvídatelnou (alepoň pro průměrného diváka argentinské kinematografie) telenovelu, jistě by jeho jméno zůstalo ukryto v propadlišti dějin a pod zaprášenými deskami obsáhlých rejstříků baltimorských záchytek. Ben sice tentokrát vytáhl z rukávu hned dva (!) různé herecké výrazy, ale na udržení pozornosti pod dopoledním závojem rumového detoxu to nestačilo ani zdaleka. Všechna čest dávnému Poetovi, s touto televizní kratochvílí si ho však rozhodně nespojujte. 2* ()

maverick10

A vida ho Brada Andersona a tim ted nemyslim utocnika tolik zname svedske hokejove petky: Anderson, Pifson, Klakson, Ibalgin a Testosteron, ale toho režižéra Mekanika, nebo takovych zrudnosti jako Sibiřské lokálky, nebo snad Vyzmizikovani se ze sedme ulice. Zase to poradne rozbalil a vzal si k tomu velmi vypecene a osvedcene obsazeni. Odporne slizkej Thewlis, genialni chorej mozek Ghandi (Prokletej ostrov mu asi nestacil), vyfesakovana dvojice Sturdžez - Beck na prodej a nikdy nic nezkazite obsazenim Míší Kejnů. Kloboucek dolu, tohle byla trefa, jako treba cela atmosfera hradu, kde to zvenku vypada jako ten Vrsatiles ve Francii a uvnitr jako vybydlene cikanske ghetto. Pribeh mel napad, dej i pointu. Chybelo mi trochu vic hororovych prvku, no ale co, nemuzu mit vsechno, nejsem pičus. ()

Valsadora

👏👏👏 Ano, přesně tyto typy filmů můžu. Hrůzostrašný barák plný šílenství od psychopatů, vrahů, lidských omylů přírody až po homosexuály, kteří v 19. století znamenali ostudu a vyvrhelství. A jeden válečnej psycho doktor, který se těchto kreatur zmocní. Skvělý děj, výbornré obsazení herců a hvězda navíc za nečekaný a tak skvěle padnoucí závěr. 9\10* ()

Jigy

Špičkově obsazená a zajímavý film podle klasické předlohy. Hraje zde mnoho mích oblíbených herců a rozhodně mě ani jeden z nich nezklamal. Prostředí psychiatrické léčebny na přelomu století (doslova) je velmi přitažlivé a temné. Z mého pohledu se tak jedné o originální a povedený snímek, který stojí za to vidět. ()

Katarine

Trochu zklamání. V závěru jsem čekala poněkud větší šok, ale to bude spíš tím, že jsem o "jakémsi zvratu na konci" věděla od lidí dřív, než jsem to viděla a většinou jsem také slyšela o přirovnáních k Prokletému ostrovu, což zapříčinilo mnohem větší očekávání. Ale zbožňuju Bena Kingsleyho, zvlášť v podobných rolích. Atmosféra byla skvělá a hudba se taky moc povedla. Víc k tomu nemám. ()

applause

Nevím, co bych napsala o tomto filmu ani nevím, co jsem čekala. Moc se mi líbil, měl velmi zajímavý, poutavý děj, ale že by mě zasáhl, to ne. Konec opravdu nečekaný. 4* jsou málo, 5* si zaslouží, ale na titulní stránku ke mně nepůjde. ()

Aljak

Filmy z prostredia bláznivcov a psychiatrických liečební ma vždy bavili, obzvlášť keď sa dajú zaradiť do žánru ako thriller alebo dráma, a keď sú ešte k tomu obalené v nejakom mysterióznom pozlátku, tak to je len ďalšie plus! Tá atmosféra mi často pripomínala slávny Shutter Island, avšak našťastie dejová línia sa našťastie odlišovala a v tomto prípade bola zápletka obohatená aj o posadnutosť k jednej femme fatale menom Eliza. Treba uznať, že tento príbeh mal fantastický spád s viacerými zlomami v deji, ktoré za žiadnych okolností nedovolili, aby film začal v niektorých fázach upadať. Čakal som síce ešte trochu väčšie manipulácie zo strany niektorých postáv, ale v podstate sa niet načo sťažovať. Jim Sturgess, Ben Kingsley a Kate Beckinsale - všetci traja vynikajúci! Brad Anderson odviedol po minuloročnom The Call ďalší skvelý kus práce. ()

M.i.k.e

vydařená atmosferická záležitost,ze které už na dálku čiší Poeovská poetika.Vše navíc podpořené dvěma solidními twisty a dobrými herci (hlavně Ben Kingsley)...80% ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd