Život a doba soudce A. K.

• angličtina The Life and Time of Judge A.K.
Česko, (2014–2017), 24 h 11 min (Minutáž: 52–57 min)

Scénář:

Zdeněk Zapletal

David Švehlík, Daniela Kolářová, Jitka Čvančarová, Jiří Bartoška, Marek Daniel, Andrea Buršová, Igor Bareš, Ivana Uhlířová, Jaroslav Plesl, Jan Novotný (více)

Série(2) / Epizody(26)

Soudce je člověk, před kterého předstupují lidé se svými problémy a od kterého očekávají jejich řešení. Soudce je člověk, kterému soudní spory vstupují do soukromí a stávají se součástí jeho života, vědomí, konání i snů. Není lehké žít s cizími záležitostmi a den za dnem hledat unikající pravdu, nezbytnou pro spravedlivé rozhodnutí. I soudce má soukromí a snaží se v něm žít podle vlastních představ, ale ani tady pojmy jako láska, čest nebo pravda nelze jednoznačně definovat. Soudce Adam Klos se snaží pochopit nejen své případy, ale i sám sebe. Třináctidílný seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost. Každý z nich se musí snažit pochopit a ukončit svým rozsudkem, svou představou o spravedlnosti. A musí nést nikdy nekončící odpovědnost za to, že se jeho verdikt dotýká bolavých míst našich obyčejných životů. (Česká televize)

Jonatána

Po dvaceti minutách prvního dílu: hrůza. Nehodnotím herecké výkony a jakože příběh. Hodnotím to, že v seriálu z právnického prostředí se hovoří o stranách v řízení ve věci nezl. dítěte jako o žalobci a žalované, což je absolutní nonsense, jde o řízení nesporné. a argumentace advokátky otce zákonem o rodině je rovněž naprosto mimo, protože zákon o rodině byl zrušen tím, když vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který upravuje rodinné právo. tedy od 1.1.2014. O vystupování té paní, co asi měla být za OSPOD jako kolizní opatrrovník dítěte, ani nehovořím. Takže jsem to přepla a s tímto seriálem jsem skončila, protože na naprosté bláboly se zkrátka ten, kdo tomu rozumí, koukat nemůže. Omlouvám se tímto svým kamarádům gynekologům (Ordinace v Růžové zahradě) a policistům (skoro všechny detektivky a hlavně CSI), kterým jsem říkala, že jsou strašní hnidopiši a měla jsem psinu z toho, jak při vyslovení těchto názvů bledli a rudli. už jim naprosto rozumím. Jedna hvězda proto, že jsem to nedokoukala do konce a nebylo by zrovna fér hodit jako odpad něco, co jsem celé neviděla. ()

tančísvlky odpad!

Ani na prvý raz má to nedokázalo zaujať ničím. Spojiť dvojicu J.Čvančarová a D.Švehlík je do neba volajúce. To nie sú herci a ak sa poriadne pozrete do ich očí tak ten jalový výraz je všadeprítomný. Tu skutočne veriť vôbec ničomu a tak už sa o ďalšie diely ani nebudem pokúšať. Ak toto sú vlajkové trumfy čt v jeseni , tak poteš pánbu. Vyhodené peniaze daňových poplatníkov. Totálne sa to podobá na mnoho nudných počinov , čo sú všade okolo nás. ()

RajAthen

Velmi zajímavý projekt sklouzl do monotónnosti a, alespoň z mého pohledu, nejasnému scénáristickému cíli. Velmi by mne zajímalo, zda prakticky rutinní šablona, podle níž se každý díl odehrával, bylo vědomé rozhodnutí, které mělo nějakým způsobem například podtrhnout styl hrdinova života. Nejsem si tím popravdě jistý. Nechápejte mě špatně, sarkastický soudce usoužený vlastními vnitřními omezeními není špatný nápad (jakkoli rozhodně nejde o českého Dextera), jen měl dostat více děje do vínku a využít tento způsobem narace... nějak. Role paní Čvančarové mě pak vyloženě iritovala, Bůh chraň od takových psychologů. ()

simp23

Zase po delší době seriál, na který se dobře kouká. Netradiční, zajímavý, návykový, syrový a navíc řemeslně zvládnutý. Takových je u nás jako šafránu a spočítal by je na prstech jedné ruky i vysloužilý dřevorubec po dvaceti letech. ()

Inozuka

Prvních pár dílů mě dostalo.... parádní sonda do života dobře postaveného, ale vnitřně rozervaného mladého muže. Jak já tomu Adamovi Klosovi rozuměl. Trochu mi to připomínalo Houllenbecqovy postavy. Ale postupně ztratil seriál grády a spadl do příšerné schématičnosti. Ke konci až trapné. Model každého dílu jel podle šablony: případ-Laura-vyhrožování-psycholožka-rodiče. Zvláštní je, že i sami tvůrci si to možná začali uvědomovat a tak jeden díl natočili v retrospektivě - Adam se probudí na smeťáku a děj pak vypráví předcházející události. Poslední díl vysloveně zklamal, protože žádná s linií se prakticky neuzavřela. Nevím, jak dlouho by chtěli ještě autoři vařit ze sejné zatuchlé vody.... Proč první sérii neukončit a ukázat, že mám koule na to vymyslet do dalších dílů nové zápletky? Nechápu tu pohodlnost. Promarněná šance. UPDATE: Druhá série výrazně lepší - skoro bych řekl skvělá. Zajímavější zápletky a také méně šablonovité než ta první. Gradace nosné linky rovněž dobrá. Zvyšuji proto o jednu hvězdičku... ()

markotter

Ať dělám, co dělám, nedaří se mi vtáhnout do děje. Je to takové sterilní. Švehlík (kterého mám rád) hraje strašně odměřeně (zcela jistě podle pokynů režiséra), ale takoví lidé nejsou - někdy zařve, usměje se přeci každý...Linka s Čvančarovou totální úlet, ještě že v 2. sérii není. Ale stejně je to takové nemastné, neslané, i když jednání ze soudní síně mě baví. ()

-henry-

Hned jsem si říkal, že první díl dělal Sedláček - jeho uondanost a šedivá mrtvolnost je už jeho rukopisem - ukázalo se jako ideální pro zpracování soudních případů :) Každopádně námět, postavy a prostředí se mi líbí a celkový dojem je značně neokoukaný. ()

Don82

Nerad hodnotím hned po prvním díle, takže jen stručně: celkem standardní scénář typického českého "dramatického humoru", do kterého Sedláček propašoval svoje lehce ironické náznaky a dialogy. Kromě více míně dobrých hereckých výkonů, by právě ta skrytá ironie a nadhled mohl být tou správnou přidanou hodnotou, kterou jsem u mnoha seriálů postrádal. Vypadá to nadějně, jen to nezakřiknout... ()

caesius odpad!

Pokud chci vytvořit seriál ze soudního prostředí, jehož provázanost s realitou umocňuji okatým citováním českých zákonů vč. uvedení čísla ve Sbírce zákonů (byť již aktuálně neplatných) a sám nemám právnického vzdělání, přivolám si k tomu odborného konzultanta, který mi mou uměleckou invenci po odborné stránce zkrotí alespoň v těch nejzákladnějších věcech. Odvolací lhůta v civilu opravdu není 14 dní, pracovněprávní spory soudí senát, nikoliv samosoudce, svědka vyslýcháme jako svědka, nikoliv jako účastníka, soudce je opravdu podjatý, zastupuje-li účastníka jeho matka jako advokátka, atd. atd. Co díl, to hned několik perel, bohužel dále dotvářející již tak malou právní gramotnost laické veřejnosti. Seriál by měl být opatřen výrazným varováním, že se jedná o fikci nikterak nespojenou s českým právním prostředním (to až trapné citování konkrétních českých prvních norem bohužel činí pravý opak). Takže narozdíl od ostatních zdejších uvědomělých diváků, kteří čekají se svým hodnocením až po odvysílání všech dílů (chudáci v případě takové Ulice atp.) já dávám odpad už teď. ()

Petus

Vždycky mě zajímalo, jestli jsem jediná, koho napadají tak neskutečné asociace během dění v soudní síni, bez ohledu na to, jestli sedíte nahoře, nebo dole mezi diváky. A ono ejhle, nejsem sama. Za tohle zjištění jsem neskutečně vděčná a po dlouhé době si užívám český seriál, který disponuje humorem tak černým, jako talár Davida Švehlíka. Což je mimochodem kus pěkného chlapa. ()

J.e.r.e.c

Bacha, tohle není český protipól amerického Kazatele Kalašnikova, jak by napovídal název. I když nemám pochyb, že Švehlík by akčního hrdinu zvládnul. Ideálně terminátora, protože umí redukovat pohyb mimických svalů na minimum. Ale dovede se stylově zachmuřit a jak jde čas, dělá to čím dál častěji. Je to hlavně jeho show, což schvaluji, charisma na utáhnutí 13ti dílného seriálu má. Ale to samo o sobě nestačí. Nápad s hlasitými vnitřními monology je OK, ale proč nás jimi musí ubíjet každé dvě minuty? Preciznější timing vedoucí k vypointování scény/dialogu (vzor Kevin Spacey v House of Cards) by mu prospěl jako Vikymu Koženému pár let za mřížemi. Od začátku mě nemile překvapovalo, jak špatně se pracuje s herci, to přitom vždycky byla Sedláčkova silná stránka. Zejména líčení v soudní síni hraničilo se ztrátou soudnosti nebo až parodií, přehnaná mimika, gesta, tón hlasu, nahrané „úsměvy do kamer, úsměvy do foťáků“. A to se jedná většinou o známé tváře, byť možná ne ty úplně nejhvězdnější. Cca od poloviny tenhle nešvar přeci jen poněkud ustoupil (nebo jsem otupěl). Možnosti, které štědrý televizní prostor poskytuje k vyprávění příběhu, zůstaly trestuhodně nevyužity. Děj se sunul kupředu tempem přejetého hlemýždě a pokud měl demonstrovat hledání ztraceného času po českých soudech, vyšlo mu to skvěle. Jednotlivé kauzy nenabídly (až na dvě, tři výjimky) příliš zajímavých témat k zamyšlení, ani nešly dostatečně pod povrch, aby z nich vyplynulo něco "společensky objevného" či alespoň trefného. Pořád je to lepší, než většina domácí tv produkce, ale od takhle silného direktorského triumvirátu jsem čekal podstatně víc. A za ten konec/nekonec bych jim dal doživotní zákaz točení podobných projektů. 65 % ()

Yahey

Dějová linka u sodu super; soudce A.K.: super charakter; kamarád: hulvátsky-správňácký policajt super. --- Psycholožka: zcela nevěrohodná a neosobitá figura stále "nad věcí" - vylhané dialogy šustící papírem. --- Seriál se mi líbí, krásně pochmurný průnik do tématu křehké spravedlnosti na miskách vah. Vzácně nečernobílé vidění dobra a zla. ()

Gord

První díl téhle koukatelné série , zatím neprozradil toho mnoho, ale i tak lze s jistotou tento počin požadovat za zdařilý. Po shlédnutí okamžitě vyvstávají otázky typu , jako fakt? No nechtěl bych být na jeho místě.. Posun do duše soudcovy je rozhodně zajímavý. Počkám si.. Po třetím dílu jsem si již udělal relativně slušný obrázek, o tom co nám veřejnoprávní televize naservírovala. Myslím že jsou k máni silnější témata, ale i tak to nebylo špatně vybráno, ovšem to zpracováni.. nudí. Je to jako číst bulvární tisk a žasnout ,ale já jej nečtu, takže se nudím. Drobná nitka případu kolem soudce je až tak postavena do pozadí, že by se dalo říct, že tam snad ani nepatři. (40%) ()