Život a doba soudce A. K.

• angličtina The Life and Time of Judge A.K.
Česko, (2014–2017), 24 h 11 min (Minutáž: 52–57 min)

Scénář:

Zdeněk Zapletal

David Švehlík, Daniela Kolářová, Jitka Čvančarová, Jiří Bartoška, Marek Daniel, Andrea Buršová, Igor Bareš, Ivana Uhlířová, Jaroslav Plesl, Jan Novotný (více)

Série(2) / Epizody(26)

Soudce je člověk, před kterého předstupují lidé se svými problémy a od kterého očekávají jejich řešení. Soudce je člověk, kterému soudní spory vstupují do soukromí a stávají se součástí jeho života, vědomí, konání i snů. Není lehké žít s cizími záležitostmi a den za dnem hledat unikající pravdu, nezbytnou pro spravedlivé rozhodnutí. I soudce má soukromí a snaží se v něm žít podle vlastních představ, ale ani tady pojmy jako láska, čest nebo pravda nelze jednoznačně definovat. Soudce Adam Klos se snaží pochopit nejen své případy, ale i sám sebe. Třináctidílný seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost. Každý z nich se musí snažit pochopit a ukončit svým rozsudkem, svou představou o spravedlnosti. A musí nést nikdy nekončící odpovědnost za to, že se jeho verdikt dotýká bolavých míst našich obyčejných životů. (Česká televize)

alpeew

Není to vyloženě strhující, ale vysokohorsky převyšující ostatní t.č. vysílané původní české seriály. Líbí se mi nezvyklé a neokoukané prostředí, zajímavé příběhy, super hudba. Střízlivost děje i herectví všech herců. Zkrátka zaujal. ()

maoc

Velký potenciál stát se opravdovým dílem je opět (po kolikáté už) nedotažen do konce. Co za tím vězí? Podbízení se cílovému publiku? Produkce ČT? Není to vůbec špatné, jen to prostě není dost dobré. Skvěle to okomentoval Matty, proto si dovolím na něj tímto odkázat. ()

mac000

seriály v zásadě nehodnotím, ale tady jsem musel udělat výjimku. A to proto, abych jej podpořil a poděkoval tvůrcům za způsob ztvárnění hlavního hrdiny, který se v našich vodách nevídá často. Komentáře a úvahy soudce A.K. jsou pravdivé, někdy vtipné, ale vždy namístě... A navíc dodávají hlavní postavě, skrývající se za "pokerface" D. Švehlíka, lidštější rozměr. ()

subic

První série Adama Klose byla fajn, on se svými myšlenkami, létání letadlem a veslování, vztah s jeho rodiči, jeho bejvalka a nová kamarádka, jeho kámoš od policie, jeho kolegyně soudní zapisovatelka, to je jeho svět. Tady je soudcem občanského práva na některém z obvodních soudů v Praze, ve 2. sérii potom už soudcem trestního práva u Městského soudu v Praze. ()

ostravak30

Soudní seriály se u nás moc neobjevují. Jediný, který mi přichází na mysl je Na lavici obžalovaných justice z konce 90. let. I tento seriál si půjčuje slavné a známé případy a v různých formách nám je předkládá, což rozhodně není na škodu, ba právě naopak. Osvěžující jsou i myšlenky soudce, které ho více sesazují z institucionálního trůnu a dělají z něj více člověka. Obě série jsou navíc propleteny jedním hlavním případem z nichž ten první, z úvodní série, je hodně slabý a nedomyšlený. Druhá zápletka je zase dlouze natahovaná, hlavně tajemství Klosových sousedů, a pak najednou až moc rychle a snadno vyřešená. Svým pojetím a velmi kvalitní znělkou, množstvím výborných herců i zajímavostí případů se seriál dá zařadit vysoko. Divák ale musí pominout některé nereálné skutky, které se u soudu dějí a také rozličnost případů, jež by asi ve skutečném životě na stůl Adam nedostal. ()

Luswani

Možná až moc úsečné dialogy a přehnaně úsporné herectví Davida Švehlíka. Naštěstí to zachraňují jeho vtipné myšlenkové pochody. Z odborného hlediska to posoudit nemůžu, ale tento typ seriálu mi sedí. Docela mě zajímá zápletka s výhružnými zprávami, která se nejspíš potáhne celým seriálem. Prozatím 75% ()

Muff

Po prvním dílu dobrý, uvidíme, kam to dál půjde. Jen škoda, že je tam Čvančarová, to její přehrávání nesnáším. ()

Claire.TJ

Je mi hrozně líto, jak se vůbec nedá definovat, co je to vlastně kvalitní dílo. Kdo to udává? Dle čeho se to hodnotí, kdo má právo za něco takového něco označit? Protože já bych za kvalitní rozhodně označila Život a dobu soudce A. K., ale je mi jasné, že jak filmoví kritici, tak ČSFD a široká veřejnost ho moc nepřijme, a nevím, jak moje tvrzení o kvalitě tohoto pořadu podložit. Proč? Protože tak jeden člověk z dvaceti pochopí, čemu všemu se ústřední postava vysmívá. Ten seriál není o nějaké právní přesnosti, není ani o tom, že je úpadek, když už i v Česku se musí k terapeutce kvůli tak smutně běžné věci, jako je rozchod. Samozřejmě nevidím do duše tvůrcům, ale já se domnívám, že seriál je hlavně o oněch kousavých poznámkách, které Adam utrusuje. Poznámkách, ve kterých se pozastavuje nad blbostí výroků lidí, kteří jsou v populaci tak hojní, že když si A. K. pustí, nechápou, co má ten chlap za problém a znuděni jeho neakčností a nepřeexponovaností pořad vypnou. Ale to na tom pořadu není špatně. Protože pak my, kterým Adam mluví z duše, jeho kvalitu oceníme o to víc. // V době psaní recenze aktuálních 66% si (navíc strašně handsome a charismatický) soudce Adam nezaslouží. Zaslouží si totiž mnohem víc. // (Přidávám se k některým komentářům – od Slámy a Sedláčka bych tohle opravdu nečekala.) ()

Lastsurvivor

Nerad hodnotím už po 2.díle, ale nelíbí se mi představa, kam by se seriál jinak dostal. Je docela zajímavý a měl by dostat svou šanci, ale to se nestane, když mu lidi začnou po 1 díle dávat dvě hvězdy a všechny tím odradí. Opravdu, poslední dobou mám dojem, že zde existuje dvojí metr. Být tenhle seriál z americké produkce, vsadím se, že už má alespoň 75%, dost uživatelů radši ale dá dobré hodnocení jiným, méně kvalitním seriálům, prostě jen proto, že jsou ze zahraničí. ()

Sakulnikov

Chtěl jsem dát 3 za snahu o nové prostředí, i když podle mě Švehlík neumí "zahrát" vnitřní dialogy, prostě voiceover mi k tomu nesedí a navíc je tam pořád. Pak jsem se ale bavil s pár přáteli právníky a viděl třetí díl, kde syn soudil případ, kde vystupovala jeho matka jako právní zástupce - pochybuju, že by si to někdo i v naši "podivné" justici dovolil. ()

Neklan006

povedený seriál, zajímavá změna oproti všem těm kriminálkám staré město, nové město, centrum, Smíchov, Anděl a podobně. výborní herci, až na totálně nemastnou neslanou Čvančarovou ()

Gortyna

Postavit seriál na skeptickém, otráveném soudci trpícím depresemi, je na české poměry odvážné. Mně se ale líbí - až na postavu té psycholožky - na ty scény s ní se snad ani nedá koukat. ()

cunicekb

Pročítám tu komentáře a docela se divím, proč má seriál nevalné hodnocení. Já osobně ho považuji za hodně povedený. Myslím, že všichni lidé pracující v oblasti, kde jejich činy ovlivňují osudy druhých, je hodně zátěžové, což se samozřejmě projevuje i v osobním životě, třeba právě tak, jak je to vyobrazené v seriálu. Zde máme jakési koření v podobě ohrožení soudce. Jeho vnitřní promluvy navíc ležérním způsobem naprosto vystihují jeho situaci. Snažit se nebrat si případy moc k tělu, ale být spravedlivý, snažit se oprostit od vlastního trápení, aniž by to mělo vliv v práci. Do toho se nám u soudních stání vyobrazují barvité lidské vlastnosti. Pro mě seriál jednoznačně krutě životní! ()

Fíma

Asi by stálo za to s něčím porovnávat, ale s čím? Nejsem seriálový divák, takže odpusťte, pokud jsem poslední dobou něco přehlédl, ale Soudce AK měl prostě švih a kadenci jak jeho ruský jmenovec. Po dlouhé době nejen, že jsem nějaký seriál doopravdy sledoval, ale dokonce jsem se těšil na další díl. Možná to nebylo tak dokonalé, aby si to zasloužilo plný počet, ale kde nic není, ani smrt hvězdičku neubere. ()

PamelaJJK

Další z řady povedených českých seriálů. Atraktivní soudcovské prostředí, reálné a uvěřitelné případy i celý děj. Zábavný je vnitřní hlas "rozervaného" hlavního hrdiny, který komentuje jednotlivé situace. Je to takové odlehčení. Celkově to působí vkusně, civilně a opravdově. Povedené obsazení. Hlavně jsem byl rád za Janu Čvančarovou a pány Švehlíka, Bartošku a Daniela. Jen mi trošku vadil "otevřený" konec nekonec. Ale možná, že se dočkáme pokračování osudů sympatického soudce Adama Klose a jeho rodiny a přátel. Vůbec by mi to nevadilo. ()

Edeltruda

Nečekala jsem, že mě bude tolik bavit seriál, který je v podstatě jen o "mluvících hlavách". Soudní jednání supr, linka s rodiči a vydíráním napínavá. Jen ty vztahové peripetie rozervaného melancholika mě vůbec nebavily. Škoda taky, že seriál držel od začátku do konce stejné tempo, na konci už nepřišlo nic nového, a proto mu nemůžu dát plný počet hvězdiček. ()

jungewolf

JE to trochu nekonvenční seriál, dávám 4 a půl * a 74 % , jsem zvědavý na 2.sérii. ***Doplnění - 2.série,úterý 12.9.2017: 1., 2. i 3.díl ze 2.série jsou vynikající - oběma dávám 5 hvězd a 85 % : 3.díl (Bílý svině) zpracoval politicky nekorektně a právě proto pravdivě fakt o cikánském=romském rasismu proti Neromům. Sám jsem už v minulých letech několikrát zažil nenávistné výpady Cikánů proti Vietnamcům v Brně.... . Po dvou dílech se těším na další . ()