Život a doba soudce A. K.

• angličtina The Life and Time of Judge A.K.
Česko, (2014–2017), 24 h 11 min (Minutáž: 52–57 min)

Scénář:

Zdeněk Zapletal

David Švehlík, Daniela Kolářová, Jitka Čvančarová, Jiří Bartoška, Marek Daniel, Andrea Buršová, Igor Bareš, Ivana Uhlířová, Jaroslav Plesl, Jan Novotný (více)

Série(2) / Epizody(26)

Soudce je člověk, před kterého předstupují lidé se svými problémy a od kterého očekávají jejich řešení. Soudce je člověk, kterému soudní spory vstupují do soukromí a stávají se součástí jeho života, vědomí, konání i snů. Není lehké žít s cizími záležitostmi a den za dnem hledat unikající pravdu, nezbytnou pro spravedlivé rozhodnutí. I soudce má soukromí a snaží se v něm žít podle vlastních představ, ale ani tady pojmy jako láska, čest nebo pravda nelze jednoznačně definovat. Soudce Adam Klos se snaží pochopit nejen své případy, ale i sám sebe. Třináctidílný seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost. Každý z nich se musí snažit pochopit a ukončit svým rozsudkem, svou představou o spravedlnosti. A musí nést nikdy nekončící odpovědnost za to, že se jeho verdikt dotýká bolavých míst našich obyčejných životů. (Česká televize)

denyny

Bezesporu nejlepší český seriál, který jsem viděla za posledních pár let. S každým dílem mi to přijde lepší a lepší. Švehlíka mám ráda a tahle role mu sedne jako ulitá. ()

rigby

Výjimečně povedené dílo. Už úvodní díl mě zcela srazil na kolena. Pana Zapletala mám moc rád, jeho knížky jsem všechny přečetl, máme stejný sarkastický humor. Jeho komentáře a průpovídky mě opravdu bavily a bez nich by to byla jen nuda. Kauzy byly natočeny velmi poutavě, prospělo jejich uzavření vždy do rámce jednoho dílu. Rovněž představitel hlavní role byl zvolen dobře. Velkou a jedinou slabinou byl příběh, který na třináct hodin nestačil, a který se po většinu času odehrával jen někde v pozadí. Ve druhé polovině seriálu zmizel téměř zcela, aby všechny nitky byly přeťaty v díle posledním. Jen hlavní linie zůstala otevřená a to je trochu škoda. Ale čekal jsem, že to neskončí happyendem. I když jsem se vždy těšil na každé pondělí a mám velké cukání dát plných pět hvězdiček, vzhledem k výše uvedenému dávám jen hvězdičky čtyři. A velké plus jako satisfakci. ()

hony23

Za mně teda spokojenost, Česká televize opět natrhla řiť komerčním stanicím, které produkují jednu seriálovou vymývárnu mozků za druhou. ()

bulawaio

5/10. Seriál dvou tváří. První z nich je zajímavá, dobře zfilmovaná a přemýšlivá ze soudní síně. Druhá v sobě schovává příběh ze života A.K.- rozvláčná, nezajímavá a bez řádného zakončení. ()

zigy

K tomuhle si musíte najít cestu! Na začátku vám totiž přijde Švehlík ubrblaný a protivný, ale postupně přistoupíte na jeho cynické vidění světa a budete si užívat jeho repliky a vnitřní monology, které jsou mnohdy velmi trefné. A pro příští sérii, která doufám přijde, prosím zkrátit pasáže ze soudní síně! A přidat pár milostných scén s Jitkou Čvančarovou. Anebo s Laurou, podle toho, koho si nakonec náš váhavý střelec vybere. A samozřejmě taky scén s Markem Danielem, jehož policajt byl příjemným osvěžením seriálu. A vyhodit zápletku s rodiči, ta byla celkem zbytečná. ()

maara666

Zatím je to hrozně rozvláčné. Seriál by potřeboval agresívního střihače, aby ho trochu zkrátil. Monology působí hodně šuplíkově a částečně jako v telenovele. Pochválit musím vizuál. Vytknout musím procesní chyby. ()

BullittSF

Konečně seriál,kde jsou hlavní postavy a jejich vnitřní svět,než prvoplánová akce. Živoucí dialogy a správně depresivní Švehlík. Těším se na další díl, což je od Četnických humoresek u českého seriálu poprvé. ()

sikky

První dál byl koukatelný, ale nějak nepřesvědčil, nezaujmul, nevím, proč bych se měl dívat na další díl. Což mi u seriálu přijde jako poněkud nedostatek... ()

Pastelka..

Po shlédnutí 5 dílů jsem taková trochu rozčarovaná.. Těšila jsem se na seriál hlavně protože tam hraje David Švehlík... Jen mě mrzí, že každý díl má jednu a tu samou kostru a přijde mi to předvídatelné... Prostě je chvíli v soudní síni, pak na vodě nebo v letadle, pak zase soudní síň a na návštěvě u rodičů či na sezení u psycholožky.. Přijde mi, že většinou vynáší rozsudek i ve stejný čas.. A na konci kousek z příštího soudy... Pořád stejná šablonka.. Asi by to chtělo nějaký zvrat, oživení.. Aspoň, že jsou vtipné jeho myšlenky při soudu. A nebo jsem čekala asi i víc vysvětlení, proč vynesl takový rozsudek a co ho k tomu vedlo. Je pravda, že z některých případů bylo jasné, proč tak musel rozhodnout, ale i tak by mě to zajímalo... Čtyři hvězdičky má seriál, jen díky Švehlíkovi.. ;-) ()

svatem1 odpad!

jak hodnotit ceske serialy!? dat 3 hvezdicky jako Wrong cops? tezko takhle srovnavat, dat 2 hvezdicky? jake hodnoceni pak Ulice apod.? takze na ceske pomery nadprumer, v porovnani se zahranicim opet fail, tvurcum se zjevne nedari naplnit ambice, dej je prakticky neexistujici anebo prilis ridky, herecke vykony prilis malo plasticke (plasticky nerovna se afektovany!), aby chilloutovy konec epizod budil ten spravny zenove doznivajici dojem (na ktery je ovsem zjevne a prilisne tlaceno); pozitiva jsou civilni herectvi a civilne napsane dialogy, sem tam zaskripe nejaka premoudrela a do stereotypu zaraditelna vnitrni prupovidka; vadi "aktualnost" (narazka na Helenu Vondrackovou a jine kauzy, ktere za 5 let nikomu nic nereknou) a vubec vse v soudni sini, skutecne uveritelne herectvi a kvalita se odehrava ve scenach mezi soudcem a terapeutkou, zbytek je bud zbytecnost, neuveritelna fabulace (zminene soudy - nejde o fakticky prubeh, mluvim o zpusobu, jak je zahran); pokud se ovsem nekdy v budoucnu zvrhne dejova linka s terapeutkou v romanci, skrtam vsechny hvezdy a davam odpad; uplne posledni myslenka - co z toho? proc na to koukat? abych si mohl rict, ze mam spravne nastaveny prst na tepu doby, neb rozeznam mapovani kauz na realitu? CT kiddin? nebo kvuli hereckym vykonum? tech je v kazdem dilu kvalitnich a atraktivnich (to je to, co predvadi Hugh Laurie v Dr. Housovi) asi tak na 3 minuty, tak snad protoze dej? zadny; cili toto hlavni problem; pokud pro nekoho dobry duvod, ze je to lepsi nez Ulice krat Ordinace, pak ano; EDIT: hvezda dolu, vole, za ty neskutecne dementni 1st person promluvy; v poslednim dile postava po jedne z nich vypusti "to je ale kravina", aby nasledne v jejich srani z huby pokracovala; vy kripli hovadsky, NE, NEDELATE UMENI, a co, at nezeru, odpad za tu romanci, jak jsem sliboval ()

Tess92

Viděla jsem 1., pak 5. a 6. a na závěr 10. díl (aktuálně poslední odvysílaný). Voiceovery mi přijdou většinou rušivé, v prvním díle mi byl AK dost nesympatický, postupem času už je mi to tak nějak jedno, je to celkem nuda. Obsah dílů, které jsem neviděla, jsem pochopila z krátkých sestřihů předchozích dílů. Ono se tam toho holt moc neděje. ()

Kleofáš

Na začátku nadšení, pak nazdvižené obočí, nakonec už jen zvědavost, jestli se to nějak rozjede aspoň po té osobní stránce, když už ty soudní případy šustí papírem a tím typickým veřejnoprávním moralizujícím zdviženým prstem "domácí porody jsou problém, áno, exekuce jsou velký problém, áno... hnus. ()

Martin_L

Tento seriál nebude mít nikdy svůj fanklub s nekritickými oddanými fanoušky. Většinový vkus si přeje přeci jen mnohem více akce, než jsou čtvrt hodinu trvající scény ze soudních síní. Tvůrci to však moc dobře vědí a nesnaží se konkurovat něčemu, čemu ani nemohou. Pro ty z nás, kteří si dokáží užít i neakční díla, je Život a doba soudce A. K. zdařilou podívanou se skvěle vykreslenými charaktery i epizodních rolí jednotlivých soudních pří. I vnitřní krize prominentní rodiny Klosových je zcela realistická a ze seriálu nikde nečouhá nevěrohodnost. Jednoznačně jeden z nejlepších počinů poslední doby. Pátou hvězdičku si ale přeci jen schovám, neboť vytknout tomuto dílu mohu mdlou hudbu bez nápadu a starosvětskou grafiku úvodních i závěrečných titulků. ()

katapultova

Těžko hodnotit - na jednu stranu filmařsky celkem podařené, David Švehlík ve výborné formě, na druhou stranu trochu nudné a hlavně, odborně místy zcela mimo (zejména v díle, v němž jednoho účastníka zastupuje soudcova matka, což je naprostý nonsens; soudce navíc téměř vůbec nepracuje se spisy, což je ale v reálu hlavní část jeho práce). SPOILER: Závěr první řady a jeho milostného života mi přišel už úplně mimo... ()

jerrik7

Soudní kauzy jsou velmi zajímavé. Nejlepší na celém seriálu je vnitřní hlas soudce. Krajně trapný na celém seriálu je vztah Adama k Lauře, kvůli kterému jsem uvažoval o hodnocení "odpad". Nejdojemnější je výrok na samém konci, na letišti "Laura nepřijela". Seriálům se vyhýbám ze všech sil. Navzdory tomu vím, že výrok "Chosé nepřijel" je proslavený. No a teď pro změnu nepřijela Laura. ()

lubica1995

Prvé diely boli zaujímavé. Aj pochmúrne pohľady A.K. Lenže po štvrtom diely bolo všetko o tom istom. Jeho pochmúrne pohľady už neboli zaujímavé... len deprimujúce a dej bol takmer nulový. Tri hviezdy za prvé diely... ostatné je nič moc. ()

Adelka123

Jeden z nejlepších seriálu v historii české televize... Zajímavé, neobvyklé prostředí, excelentní herecké výkony, parádní scénář a tak dále, a tak dále... Česká televize, děkuji :-) ()