Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014 - 2017, 42 h 15 min (Minutáž: 66x42 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, B.D. Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., David Chen, Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jason Martin, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney

Scott White

Scénografie:

Doug Kraner

Nejsem žádnej velkej fanoušek Batmana, ale seriál kolem města zločinu a zrodu Batmana by mě prej mohl bavit. Zezačátku nic extra, spíš se v tom najdou právě komiksoví fanoušci, ale nešlo si hned neoblíbit "známou" postavu Penguina, kterej se od podržtašky dostal řekněme na vrchol. Kolem něj dva největší gang rivalové, který se přetahovali o nadvládu. Pak nějaká Fish, kterou sem nemohl vystát žádnej díl, takže buďme rádi za to jak to dopadlo. Detektiv Jim Gordon, hlavní postava, typ člověka kterej se stará o dobro lidstva, ačkoli ho to může stát život. Nějakej Nygma, pošuk, hádankář. Přiběh Catwoman, ne až tak vymakanej. A nakonec asi nejlepší linka malej Bruce Wayne, jako budoucí Batman spolu s komorníkem Alfredem a jeho cesta za spravedlností. Celkově tam horší díl střidal lepší, nebylo tam nic až tak moc luxus. Možná finále vzhledem k tý sérii toho dost vyřešilo, ale tak to se čeká. V pohodě oddychovka, žádnej kultovní seriál, kterej bych doporučoval.(7.5.2015)

Tak po pilotu do toho určitě jdu. Mně se ten perfektně stylizovaný svět Gothamu (New Yorku) ohromně líbí, Jamese Gordona jsem si oblíbila do deseti minut, pousmála se u pár drsňáckých vtípků a celkově jsem se vůbec nenudila, takže se těším i na další díl. Batmana mám docela ráda, ač nejsem zas takový znalec, poznala jsem jen ty nejprofláklejší postavy jako jsou Bruce Wayne, Alfred, malá Catwoman nebo tučňák ( ten je pěkně úchylnej už za mlada ), ale to mi nějak zvlášť nepřekáží, počítám, že je postupně poznám blíž a začnu se víc orientovat. A ačkoliv to jinde moc nemusím, tak tady bych uvítala víc samostatných případů a hlavní příběh odsunula spíš do pozadí, protože to nejvíc funguje právě jako temnější detektivka, což já ráda... PO PĚTI DÍLECH : Tak nakonec bohužel velké zklamání. Vždycky, když se zdá, že by už nějaký případ mohl být i zajímavý, nabalí se na něj spousta podružných vedlejších linek a celé to totálně rozmělní. To mě nebaví, končím. Jen škoda toho potenciálu.(25.9.2014)

Nejsem velký fanda DC, jejich animáky mě nebaví a jejich hrdiny taky vyloženě nemusím. Na Gotham jsem začala tedy koukat jen tak ze zvědavosti, protože mě zaujaly promo plakáty. Pilotní díl nebyl špatný, ale trvalo to trochu déle než se háček zahákl. Jednoznačně největším plus a tahákem celého seriálu je mladý pan Cobblepot, který je naprosto famózní, doslova si celý seriál ukradl pro sebe a každá scéna s ním by se měla zakopat na opuštěném ostrově, protože je to poklad. Další skvělou postavou je E. Nygma, který snad dostane více prostoru v 2. sérii. Jinak celkově herecké obsazení je na Gothamu nejlepší, protože epizody samotné mají kolísavou tendenci a občas mají tendenci se zaměřovat na nezajímavé postavy (Fish Mooney). Ale při zpětném pohledu na celou sérii musím říct, že je to velice zábavný seriál a na další sérii se opravdu těším.(12.5.2015)

No... Rozhodně z toho šlo vytěžit MNOHEM víc. Je věčná škoda, že tvůrci se rozhodli jít cestou naprosto neoriginální a zaměnitelné kriminálky, hlavně v prvních pár dílech není prakticky vůbec nic zajímavého. Případy tuctové, hlavní hrdina nesnesitelný Mirek Dušín, snaha natlačit do příběhu hned v úvodu co největší množství ikonických postav trapně na sílu. Naštěstí se Gothamu někdy před polovinou první série podaří oprostit se od otravného konceptu "co díl, to případ", začnou se rodit zajímavé podzápletky, které se řeší na delší ploše a dokonce i toho Gordona se daří relativizovat coby sice kladnou, ale umíněně statickou postavu, která svou snahou dělat věci správně často všechno komplikuje a uvědomuje si, že v podsvětí se s černobílým myšlením nežije snadno. Škoda toho obsazení, McKenzie je dřevo, které tohle všechno nedokáže správně prodat. Herci jsou vůbec šíleně rozporuplní, Donal Louge nebo Robin Taylor coby Tučňák jsou přesní, ovšem šíleně přehrávající Jada Pinkett Smith a především nesnesitelná představitelka mladé Seliny Kyle jsou naprosté castingové přehmaty. Důležité ale je, že od poloviny šlape Gotham velmi dobře. Na logiku jak děje, tak především vnitřních pohnutek postav sice hlavně v závěru dost kašle, ale to se dá přejít, přece jen je to komiksový seriál druhé jakosti. Scénáristům se povedlo vytvořit poměrně živoucí panoptikum gothamského podsvětí, které sice stále postrádá potřebnou temnou atmosféru (aneb když už se snažím natočit městskou kriminálku, musím alespoň trochu tvořit obraz samotného města!), ale je z něj cítit značný potenciál pro další vývoj. Tak uvidíme, druhé sérii šanci určitě dám, protože pokud se kvalitativně udrží tam, kde končila ta první, bude rozhodně fajn. 1. série: 65 % Druhá štace batmanovského prequelu je doslova kvalitativní jízdou na horské dráze. Dá se rozdělit na dvě výrazně odlišné poloviny, z nichž ta první je bez nadsázky výborná, zatímco ta druhá dá vzpomenout na to nejslabší z první série. A je to hrozná škoda, tím víc, že tou slabší polovinou je druhá část série. Prvních jedenáct dílů je špičkově vygradovaných, sledují jasnou příběhovou osu, která má skvělé tempo, parádní záporáky a nebojí se překvapivých řešení, která nejsou vždycky pěkná. Zamrzí jen odsunutí Harveyho Bullocka na vedlejší kolej, naopak Tučňák je díl od dílu zajímavější. Jenže celá tahle paráda, které bych s přehledem střelil 80% se hezky uzavře v mid-season. A co následuje pak je o tolik slabší, až se mi nechtělo věřit, že stále sleduju stejný seriál. Tvůrci si absolutně neví rady s někerými postavami, pročež je ženou do naprosto zbytečných dějových linií, které nikam nevedou. Nestačí jim, že vytahují z klobouku jednoho ikonického záporáka za druhým (Mr. Freeze měl navždy zůstat jen v komiksech), oni navíc přivádějí k životu ty, se kterými se seriál už důstojně rozloučil, a dělají z nichž ještě větší šašky než dřív. Najdou se i dobré momenty a člověk z toho cítí onu cool komiksovou estetiku, která držela při životě i první sérii. Ale když vám začátek té druhé ukáže v celé kráse potenciál celé látky a pak jej zahodí na brakovém a nezajímavém příběhu na jejím konci, je to prostě špatně. Druhá série Gothamu se prostě nedá odbýt jedním číselným hodnocením, protože osciluje mezi odpadem a plnou palbou. 2. série: 20 % - 85 %(2.12.2015)

Spíše průměrný, ale stále obstojný seriál. Je to spíš kriminálka s komiksovým pozadím, která si některé momenty DC universa vykládá po svém. Což nemusí být na škodu, ale záleží na vkusu. Co mě na seriálu mrzí, je postava Bruce, kterého tam prostě mít nechci a jeho participace na vyšetřování a bratříčkování se s malou Catwoman mě točí. Seriál má na druhou stranu zapamatovatelné postavy (ani jedna ženská není sympatická) a náměty některých dílů jsou příjemně originální. Není to ale v mém případě horečně očekávaný seriál a proto dávám 50%.(2.12.2014)

• - Po úspěšných čtyřech epizodách se tvůrci rozhodli "natáhnout" první sérii z 16 na 22 dílů. (zbyshek)

• - Ve 3. díle ve scéně, kdy Balonkář drží Bullocka (Donal Logue) jako lidský štít, je možné zpozorovat, že revolver není natažený. (Axarus)

• - Původně se předpokládalo, že Donal Logue bude obsazen do role detektiva Jamese Gordona (Ben McKenzie). (Nathanielmon)