Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014 - 2017, 42 h 15 min (Minutáž: 66x42 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, B.D. Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., David Chen, Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jason Martin, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney, Zachary Infante, Alena Chinault, Zachary Spicer, Abbi Snee

Scott White

Scénografie:

Doug Kraner

Seriál má podobný problém jako konkurenční Agents of SHIELD - pomalý rozjezd první řady. I když do Gothamu jsem "vklouzl" už asi od čtvrtého dílu. U Agentů mi to trvalo asi šest. Seriál se každopádně diváku odvděčí krásně ponurou atmosférou, poměrně nečekanou mírou brutality a skvěle vykreslenými postavami, u kterých víme, kam směřují. Pár výplňových epizod by se samozřejmě našlo, ale v rámci celkového obrázku se dají odpustit. První série zatím za hraničních, ale přeci jen zasloužených pět hvězd.(5.11.2015)

// Po pilotu: Úvodní půl hodinka je lehce zmatená, občas ty dialogy skřípou a vy si říkáte "to jako fakt?" ale pak se to rozjede, Ben "ten sympaťák z O.C." McKenzie se na roli mladého komisaře Gordona hodí skvěle a já osobně nemám problém mu ten vztek a odhodlání věřit. Mladej Bruce Wayne moc prostoru nedostal ale na tom malém prostoru taky přesvědčil, jsem zvědavej jak mu to půjde dál. Samozřejmě vedlejších postav tam je tuna a ještě to chvíli potrvá, než půjdou nějak zařadit ale potenciál tam rozhodně je. Gotham nebude seriálem roku, není to "Emmy" materiál (zato na MTV bude válet!) ale to od něj vlastně ani nikdo nechtěl snad. Je to poctivě komiksové a na rozdíl od Agents of SHIELD to není tak přiblblé, jak jsem se bál. Za mě dobrý ;) // edit: třetí díl už lehké zklamání, dostanu vůbec epizodu, která by mi dokázala vytřít zrak? já doufám.(24.9.2014)

Pilot: Tak tohle mi překvapivě sedlo. Dětinský seznamovací úvod je sice nechtěně humorný a děsím se budoucích scén se Selinou, pak se ale začne fuckovat o sto šest a hrdinové se brodí gothamským podsvětím. Tváří se to jako alternativní The Wire, které napsal spisovatel urban fantasy na drogách s kýblem pop-cornu vedle klávesnice, ne jako ždímačka příběhů postav z DC universe. Sleduju.(25.9.2014)

Tak nám Foxové Batmana vrátili zpátky na televizní obrazovky !! Konečně, chtělo by se říct.. Nicméně nabízí se zásadní otázka, zda má vůbec šanci Batman bez Batmana, byť jako prequel zodpovídá v rámci mytologie komiksu poměrně dost zajímavých otázek, v té dnešní neskutečné konkurenci uspět.. První řada nakonec spíš vyznívá jako zklamání tomu rozkošnému bladerunnerovskému vizuálu a výtečnému Alfredovi Seana Pertweeho navzdory, tak přemýšlím, zda se dál ještě nechám překvapit.. Jako varovný vztyčený prostředník se však jeví především jméno režiséra Dannyho Cannona, který už jednoho komiksového hrdinu pěkně zprznil, o čemž by Soudce Dredd mohl vyprávět..(7.9.2015)

Slušný průměr, jedinou zajímavou postavou je ale zatím pouze Oswald / Tučňák. Zbytek je takový nemastný neslaný...snad se to zvedne.(1.11.2014)

• - Původně se předpokládalo, že Donal Logue bude obsazen do role detektiva Jamese Gordona (Ben McKenzie). (Nathanielmon)

• - Postava Fish Mooney (Jada Pinkett Smith) v původních komiksech neexistuje a byla vytvořena speciálně pro seriál. (Barghest)

• - Ve scéně, kdy Selina Kyle (Camren Bicondova) ukradne z nákupu plnou láhev mléka a nalévá ho do misky, lze vidět, že je láhev skoro prázdná. (glumka)