Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014 - 2016, 35 h 15 min (Minutáž: 66x42 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, B.D. Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., David Chen, Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jason Martin, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber

Scott White

Druhá serie je pěkně rozjetá, že jsem musel dát ze 4 hvězd na 5.(29.11.2015)

• sharky

Nuda a šeď, tisíckárat viděné zápletky, bez nápadu, bez atmosféry, hloupoučké a s ochotnickými hereckými výkony v kladných rolích. Někteří záporáci jsou zajímaví a dobře zahraní, ale sami tento průšvih neutáhnou. Zlatý Batman od Joela Schummachera. Ale dvanáctiletýho kluka to třeba může bavit, já starší už chci trošku víc...(8.1.2015)

|| Scenár: Bruno Heller / Postavy: DC Comics | Hudba: Graeme Revell, David E. Russo | Distribúcia: Warner Bros. Television Distribution | Štúdio: DC Entertainment, Primrose Hill Productions, Warner Bros. Television || V tomto prípade budem hodnotit už po pilotnom diely, lebo vlastne prečo nie? Že ucelený dojem z celej série? Preto dávam percentuálne hodnotenia po jednotlivých fázach, buď po epizódach alebo sériách... 42 minút stačí hádam k objektívnemu hodnoteniu úrovne základnej formálnej stránky a obsahu. To by na čsfd nemalo byť 100 stránok pre jednotlivé diely Pat&Mat (A je to), tam je to asi inak že? :D --- Takže. Nový Gotham sa úspešne vyhol kopírovaniu niektorých zásadných scén z všetkých predošlíých Batmanoviek (Burton, Schumacher, Nolan), a tým dal hneď na začiatku najavo, že si bude raziť vlastnú cestu. Mnoho fanušíkov hlavne Nolanovej ságy určite tajne dúfalo, že to bude naopak čo najbližšie k trilógii z doby 2005-2012, a že sa vymenia len tváre hercov. O to viac by ale boli sklamaný v priebehu vyvýjania sa deja seriálu, kde sa už nový počin nebude schopný držať zákonitostí a pevne určených charakterov z Nolanovho sveta. Takže vlastnú cestu Gothamu považujem za pozitívne pojatie, i keď je silne možné, že tvorca Bruno Heller bol DC arzenálom nariadený k vytvoreniu prequel scén k nadchádzajúcemu Batmanovi so Supermanom, čo ale zistíme až po jeho premiére 24.3.2016. --- Casting je naozaj podarený, je až neuveriteľné, jak charakteristické postavy vedeli autori do projektu nájsť. O to slabšie je obrazové prevedenie, z ktorého kôli komixovým scenériám v pozadiach často cítiť na dnešnú dobu lacnejšie digitálne plátno, čo je dosť prekvapujúce, nakoľko interiéry sú bravúrne a naozaj dobové. Dej zatial trpel introdukčnou horúčkou postáv, ale 2. epizóda nám prezradí o schopnosti staronového Gothamu rozpávať príbeh v oveľa intenzívnejšej miere. Najväčšia miera spokojnosti prúdi určite u všetkých fanušíkov z faktu, že môžu vidieť svoje obľúbené postavy v novom, pravdepodobne obsiahlom počine, a tak je úspech nie zaručený, ale silne podporený. Pilot: 75% | 25.9.2014, 1080p, THX, EN DTS | Update: Po niekoľkých ďaľších epizódach seriál opúšťam, nakoľko mi nechutí jeho stavba a dosť často nevysvetliteľný vývoj postáv. Možno sa to vysvetlí časom, ale ja na to čakať nebudem. S01-05: 55%(26.9.2014)

Pro fanoušky Batmana a komiksů povinnost. Čekal jsem trochu víc mafiánské linie a trochu víc drsných případů, korupce atd. Zkrátka jsem čekal Gotham, do jakého vhodil svého Batmana třeba Nolan. To jsem sice nedostal, nicméně i tak jsem se s Gothamem skvěle sžil a užíval si ho. První série je za mnou a těším se na druhou.(12.10.2015)

No... Rozhodně z toho šlo vytěžit MNOHEM víc. Je věčná škoda, že tvůrci se rozhodli jít cestou naprosto neoriginální a zaměnitelné kriminálky, hlavně v prvních pár dílech není prakticky vůbec nic zajímavého. Případy tuctové, hlavní hrdina nesnesitelný Mirek Dušín, snaha natlačit do příběhu hned v úvodu co největší množství ikonických postav trapně na sílu. Naštěstí se Gothamu někdy před polovinou první série podaří oprostit se od otravného konceptu "co díl, to případ", začnou se rodit zajímavé podzápletky, které se řeší na delší ploše a dokonce i toho Gordona se daří relativizovat coby sice kladnou, ale umíněně statickou postavu, která svou snahou dělat věci správně často všechno komplikuje a uvědomuje si, že v podsvětí se s černobílým myšlením nežije snadno. Škoda toho obsazení, McKenzie je dřevo, které tohle všechno nedokáže správně prodat. Herci jsou vůbec šíleně rozporuplní, Donal Louge nebo Robin Taylor coby Tučňák jsou přesní, ovšem šíleně přehrávající Jada Pinkett Smith a především nesnesitelná představitelka mladé Seliny Kyle jsou naprosté castingové přehmaty. Důležité ale je, že od poloviny šlape Gotham velmi dobře. Na logiku jak děje, tak především vnitřních pohnutek postav sice hlavně v závěru dost kašle, ale to se dá přejít, přece jen je to komiksový seriál druhé jakosti. Scénáristům se povedlo vytvořit poměrně živoucí panoptikum gothamského podsvětí, které sice stále postrádá potřebnou temnou atmosféru (aneb když už se snažím natočit městskou kriminálku, musím alespoň trochu tvořit obraz samotného města!), ale je z něj cítit značný potenciál pro další vývoj. Tak uvidíme, druhé sérii šanci určitě dám, protože pokud se kvalitativně udrží tam, kde končila ta první, bude rozhodně fajn. 1. série: 65 % Druhá štace batmanovského prequelu je doslova kvalitativní jízdou na horské dráze. Dá se rozdělit na dvě výrazně odlišné poloviny, z nichž ta první je bez nadsázky výborná, zatímco ta druhá dá vzpomenout na to nejslabší z první série. A je to hrozná škoda, tím víc, že tou slabší polovinou je druhá část série. Prvních jedenáct dílů je špičkově vygradovaných, sledují jasnou příběhovou osu, která má skvělé tempo, parádní záporáky a nebojí se překvapivých řešení, která nejsou vždycky pěkná. Zamrzí jen odsunutí Harveyho Bullocka na vedlejší kolej, naopak Tučňák je díl od dílu zajímavější. Jenže celá tahle paráda, které bych s přehledem střelil 80% se hezky uzavře v mid-season. A co následuje pak je o tolik slabší, až se mi nechtělo věřit, že stále sleduju stejný seriál. Tvůrci si absolutně neví rady s někerými postavami, pročež je ženou do naprosto zbytečných dějových linií, které nikam nevedou. Nestačí jim, že vytahují z klobouku jednoho ikonického záporáka za druhým (Mr. Freeze měl navždy zůstat jen v komiksech), oni navíc přivádějí k životu ty, se kterými se seriál už důstojně rozloučil, a dělají z nichž ještě větší šašky než dřív. Najdou se i dobré momenty a člověk z toho cítí onu cool komiksovou estetiku, která držela při životě i první sérii. Ale když vám začátek té druhé ukáže v celé kráse potenciál celé látky a pak jej zahodí na brakovém a nezajímavém příběhu na jejím konci, je to prostě špatně. Druhá série Gothamu se prostě nedá odbýt jedním číselným hodnocením, protože osciluje mezi odpadem a plnou palbou. 2. série: 20 % - 85 %(2.12.2015)