Pečovatel

• Belgie De behandeling (více)

Policejní inspektor Nick Cafmeyer vyšetřuje případ, kdy byli matka s otcem spoutáni a zbiti a jejich malý synek zmizel. To v inspektorovi vyvolá vzpomínky na vlastního bratra, který byl v dětství unesen... Zdá se, že inspektorovi Nicku Cafmeyerovi vůbec nic nechybí - přitažlivý zevnějšek, inteligence ani slibné kariérní vyhlídky. Přesto se však nad jeho životem a vztahy vznáší temný stín. Od svých devíti let je Nick pronásledován dosud nevyřešeným zmizením svého mladšího bratra Bjorna. Na základě Nickova svědectví byl vyslýchán jejich soused Plettinckx, známý sexuální delikvent, kterého však brzy propustili. Celá ta léta žije Plettinckx v Nickově blízkosti a obtěžovat ho způsobuje Plettinckxovi ďábelskou rozkoš. Jediná žena, která o této dramatické události ví, je Nickova nadřízená Danni. Ta se proto zdráhá Nicka zapojit do velmi znepokojivého případu, kdy byl pár držen násilníkem celé tři dny v zajetí. Útočník zmizel beze stopy i s jejich devítiletým synkem Robinem. Nick se staví do čela masivního pátrání, které se záhy promění v neúnavný hon. (Cinemax)

Frajer42

Rodinný romantický film o hladovém pedokanibalském (ano, to slovo jsem si právě vymyslel, ale bystrý čtenář jistě odhadne jeho význam) čůrajícím a lehoulince mentálně indisponovaném trollovi, který nejvíce ze všech ocení určitě táta s mámou, kterým rozhodně zpříjemní večerní usínání. Zdejší pedofilové si budou určitě pomlaskávat blahem a inspirováni novými zkušenostmi, s plnými vejci pod bříškem a ještě plnějšími kapsami bonbónů, vyrazí brázdit nejbližší parky. Každopádně, kdo očekával nějakou klasickou pedofilní zápletku, kde nějaký strýček unáší děti, někde v soukromí s nimi provede, co by dle zákonu a svědomí dělat rozhodně neměl a posléze je zabije nebo zabije a sní, tak bude mile překvapen. Nechci naznačovat děj, takže to nebudu dále rozvádět. Rozhodně však prozradím, že záporák je vážně super. Detektiv je sympaťák. Stále se někdo ztrácí, takže je pořád a neustále na co koukat. Já tu zápletku přeci jen vykecám, takže bacha na spoiler. Pedofil je zvláštní tím, že vám klasicky nezprzní dítě (chuděra nemůže), jak by člověk čekal, nýbrž ho donutí zprznit vám (jste-li otec). Vše se z pochopitelných důvodů neodehrává před kamerou, ale my zdraví si to rádi představíme a pedofilové zamáčknou slzu. Jste-li matka, tak to máte veselejší. Sice nedostáváte žádnou stravu, a dokonce ani hlt vody, ale můžete pokojně zemřít připoutána k topení a nemusíte se do situace dále angažovat. Aby toho nebylo málo, tak vám trol pochčije kompletně celý dům, protože je chudák retardovanej. Snad konec spoileru. Člověk se absolutně u filmu nenudí a dvě hodinky utečou rychleji než trvají dvě hodiny obvykle. Režisér si vybral ke zpracování citlivé a poměrně těžce zpracovatelné téma a dle mého úsudku si poradil výborně. Mnoho pedofilních filmů jsem neviděl, takže mě nepovažujte za odborníka. Nic pro citlivé dušičky a homosexuály. Tohle je syrový belgický thriller pro tvrdé chlapce. ()

giallo

Filmový zážitek.....Velmi intenzivní, depresivní místy až nahánějící husí kůži s noutnou dávkou napětí. To jsou hlavní devíza tohoto výborného thrilleru. Kvalita 8 MM jasně překonána, genialita Sedm dosažena....Nemám slov. Podobný film se natočí jednou za desetiletí. ()

DwayneJohnson

Chtělo by se říct, že se nám poslední dobou s podobnými filmy, či seriály roztrhl pytel. Po veleúšpěšném Témném případu zkusili v Belgii velmi podobný námět a natočili tentokrát film. Kdybych ho měl nějak popsat, tak řeknu dobrý, mohlo to být lepší, asi tak nějak. Všechno je tak nějak ponuré, depresivní, napínavé, ale podle mě až moc. Hlavní hrdina mi taky moc nesedl, dle mě až moc tlačil na pilu a scénář by šel taky určitě zvládnout lépe. Teď mám na mysli především, dějovou linku vedoucí do minulosti, která mi tam přišla úplně zbytečná. Ale jinak, jak říkám, celkem dobrý... ()

nascendi

Zhnusenie je jediný pocit z tohto filmu, ktorý som si pustil cez deň, aby som nebol ovplyvňovaný únavou. Nechápem, aký zmysel má nakrúcanie takýchto filmov. Nechápem, prečo sa policajt musí správať ako retardovaný jedinec. Nechápem prečo dej musí byť podávaný tak chaoticky a nezrozumiteľne. Nechápem, prečo ktoréhokoľvek pedofila pod zámienkou jeho vyliečenia ešte pustia do spoločnosti. A podobne, ako v ďalšom "kultovom" filme Se7en, nechápem prečo si aj tu neustále svietia baterkami, keď stačí nájsť vypínač. A ak by som nemal zásadu nevyjadrovať sa k hodnoteniam kolegov z ČSFD, napísal by som aj o ďalšom nepochopení. Chápem vlastne iba jedno. Ak by takýchto filmov malo byť viac, tak sa v budúcnosti pokojne obmedzím na filmy nakrútené v normálnejšej dobe, na normálnejšie námety, normálnejšími režisérmi. A ďalším nepríjemným zistením je, že okrem Zory Neoralovej existuje aj ďalší titulkár, ktorý prenecháva tvorbu titulkov počítaču s poškodeným softvérom, nerešpektujúcim, že málokto ovláda holandštinu alebo čím to vlastne hovorili a rovnaký počet divákov dokáže dvojriadkový text prečítať za zlomok sekundy, počas ktorého sa objaví na obrazovke. ()

Trajektt

Není se co divit, že právě v Belgii začali jančit a točit filmy s tímto pro mě nepřijatelným tématem. Odpověď je nasnadě, jelikož ten boom odstartovalo odsouzení Marca Dutrouxe na začátku 21. století, který byl usvědčený sériový vrah a prznitel malých dětí a díky tomu policie společně s mediálním přispěním začala rozkrývat dobře organizovanou bandu těchto pedofilních, deviantních pošuků, kteří bohužel nevymřeli, ale někteří se pomocí internetu a debilních sociálních sítí stáhli do virtuálního světa, kde pobývají v anonymitě dodnes a brousí si drápky na své nové oběti. V tomto naštěstí fiktivním snímku máme jednoho takového slintala, který těch deviací má trošku víc a musím přiznat, že je expertem ve svém oboru a že se na něm ta matka příroda fakt vyřádila, že těm svým bludům dokonce i věří. Už od začátku tohoto příběhu sledujeme příběh nevyrovnaného policisty, který se utápí svými retrospektivními pohledy z dětství, kdy mu zmizel bratr, který se do dnešního dne nenašel a právě asi i kvůli tomuto traumatu se dal k Policii, kde řeší i případy těchto sexuálních delikventů. Jedním z těchto případů je i případ zmizelého malého dítěte, které je bohužel později nalezeno mrtvé a zneužité a tím se mu připomene jeho rána z dětství a začne se chovat jako utrženej ze řetězu. Čím víc se zaplétá do případu tím si je jistější, že to není poslední oběť tohoto morbidního fantoma, kterého jeho známí pedouši přezdívají trol nebo také kousáč. Velice syrovým způsobem vyprávěné a pro někoho možná i nechutné, že chápu některé zdejší slabší jedince, že tento počin ani nedokoukali i když pro mě to byl o dost slabší odvar od německého filmu podle skutečné události s názvem U Zlaté rukavice (2019), kde ten frajer byl taky libovej. Bohužel, taková je realita a musíme si zvykat, že tací podivní jedinci jsou mezi námi a jediné řešení jak tento plevel zničit je, „Pochytat je všechny a naházet je do pytle a dusit, dusit, dusit a zase dusit až změknou, tak je občas zalít troškou vařící vody na konci přidat trošku tymiánu a papriky, mírně osolit. Po hodině strčit do trouby a nechat dopíct až bude křupavá kůrčička, pak vyndat a nejlépe podávat s bramborem". Za tento počin z krajiny kreslených Šmoulů a reportéra Tintina dávám nechutných 90%. ()

PetrPan

Smutné, jak odporné téma dokáže zvednout rating na všechny způsoby vykonstruovanému příběhu. Nutno přiznat, že tah na branku má Pečovatel ale opravdu zmáknutý a pokud vás obsah nesrazí na kolena, není s váma patrně něco v pořádku. Bohužel se však ve všem tom hnusu a opájení se temnými stránkami (ne)lidskosti tak trochu místy vytrácí elementární logika. Ale chápu, měl jsem být zdrcený a nepřemýšlet nad takovými detaily jako je třeba modus operandi pachatele. Dál se nevyhnu SPOILERU JAKO KRÁVA, čili kdo neviděl, ať nečte, ale nedokážu si představit, jak se stopadesátikilové prase slaňuje po zdech obytných budov hlavou dolů, aby mlsně nahlíželo do oken dětských pokojů, nebo jak šplhá jako Tarzan po větvích stromů, chce-li si svou oběť někam schovat. Ale to je asi jen ten detail, šlo přeci o něco jiného. Postavu detektiva, léta bydlícího poblíž pedofila a možného únosce jeho bratra, který si z něj dělá, rovněž léta, nemístné šoufky , jsem pak trochu nepochopil. To je skutečně velmi autentické, případně jen detail a šlo přeci o něco jiného. A když už mu bouchnou saze a toho svého démona nechá klidně chcípnout jako psa a projde si dalším peklem v podobě sledování dětského porna, tak pak a opět velmi autenticky couvne před výslechem staré štětky pomocí metody žhavení lebky zvané budík a místo toho jí za důležité informace nabídne úplatek. Ale to je patrně opět jen detail, šlo přeci o něco jiného. Ano, šlo o temnotu, a ta je skutečně autentická, bohužel. V Pečovateli je však jen a jen hysterická. A to až moc a láme jí to vaz. ()

eLeR

Neskutočná atmosféra, výborne natočené, skvelá hudba a výkon Geerta bol bravúrny. Od začiatku do konca som ani nedýchala. Raz od hnusu, inokedy od napätia. Ak som Prisoners dala 5 hviezd, tu to nebude ani o kúsok menej. Odporúčam! Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

Happens

Takový ten typický noir žánr, který jsem si myslel, že tak pěkně dokážou spáchat jen seveřané, ale ne - ejhle, máme tu Belgického adepta na perfektní zastoupení v detektivkách noir atmosféry. Rozuzlení je pravda nechutné, jako de facto celá zápletka, nicméně detektivní práce a ponor do psychologické podstaty hlavního hrdiny - to nemělo chybu. ()

korbitch22

Další důkaz toho, že tady na ČSFD je to samej hloupej Trol.Co na tom, že námět a jeho syrovost budí opravdu obrovské znepokojení, samotný průběh násilností je extrémě zvrhlý a opravdu odporný, když scénář psal vymaštěný kokot.Hlavní hrdina se tady celý film chová jako naprostý idiot, který se nechá seřvat od každý hajzl báby a od každýho slizkýho starečka.Jedná neustále imbecilně a nerozhodně, nevolá posily, nechá dítě ležet a běží dál, ztrácí pistole, neumí žádný bojový chvat (hoši, i dopraváci v Hlinsku umí takový chvaty, že byste leželi na zemi během pěti vteřin a tady vole detektiv se pere jako ženská) a prostě celkově je těch sraček ve scénáři takové množství, že zdejších 80% mluví prostě o jediném, že máte sračky i ve vašem mozku.Logiku nehledejte, v ději se ztratíte po pár minutách.Hlavně nepochopíte, jak může bydlet celou dobu naproti pedofiloj, co mu zabil bratra a celkově vše kolem téhle dějové linky nedává žádný smysl, jedině ten, že hlavní hrdina je opět idiot.Režisér je takový looser, že si všechny ty tupé pičačiny v ději musí vynahradit rádoby drsnýma scénama, aby se všichni diváci kousli do prstíčku, řekli si ježiš to je hlozný a zapoměli na ten scénáristickej bordel.Jinak si zbytečnou scénu s ohledáním děckého tělíčka vysvětlit nelze, takový chabý a ubohý útok na slabomyslné diváky.Pár scén bylo faj, celkově je z toho cítit i dobré řemeslo...místy, kamera ušla.Jinak mi blegická filmová tvorba přimomíná hromadu hoven a jasný důkaz toho, že i Van Damme v šou Jaye Lena říkal, že se u nich doma natočí jeden špatný film za deset let a pak zase nic.Námět chvályhodný, ale jinak zmatená kriminálka, s jedním z nejhloupějších scénářů za posledních 20 let.Hlavní hrdina je imbecil a já nejsem natolik jednoduchý, aby mi stačilo to téma, ve filmu plném hoven.Navíc ten mega depresivní konec tomu nepřidá ani ťuk.Americký film Prisoners na podobné téma asi tak o 200% kvalitnější.Verbal a jemu podobní 5*, giboni s inteligencí larvy opět v akci, 40%. ()

mat.ilda

Do třetice všeho hnusného, chce se mi říct po tom, co jsem těsně za sebou zhlédla snímky, zabývající se zneužíváním dětí, z nichž je De Behandeling tím nejděsivějším, protože tady peklo začíná zaživa a kdo jím prošel, už nikdy nebude jako dřív... Potud námět, který mě psychicky naprosto odrovnal, o to hůř jsem si však vedla s jeho dozvuky, neboť zbrkle podané souvislosti způsobily zmatek, který si v mé hlavě vyžádal zpětný chod a dávat po někom věci do pořádku mě nebaví, tím spíš v kriminálních thrillerech... Hojně se zde zmiňuje loňské Zmizení, bohužel, podoba by tady byla, u obou zabíjel jeden a tentýž - scénář, přinejmenším u oněch dvou vyšetřujících kopyt, ale za to, že jsem s Nickem netrpěla tikem i za originální léčbu impotence tak zápas v bahně vyhrává družstvo Belgie... ()

heyda

Strašně zvrácený film o spoustě zvrácených lidí. Ponurá atmosféra prostředí a skvělý kameraman neskutečně táhnou film nahoru. Naopak chování ústřední postavy a vůbec celého policejního sboru mi přišlo přinejmenším nestandartní. Co mě ale ještě víc štvalo bylo, jak každý svědek furt tutlal nějaké podstatné informace, takže detektiv přiběhl k jednomu svědkovi, z něho dostal polovičatou informaci, pak přejel na druhou stranu města, kde zjistil, že je to všechno divný, pak jel za druhým svědkem, ten mu zas řekl něco jinýho a tak to bylo až do konce. Celá ta prapodivná a poměrně složitá skládačka prostě místy nezapadala, jak bych si přál. I délka filmu měla být aspoň o 15 minut kratší. S hodnocením jsem někde na rozhraní 3 a 4 hvězd, v tomto případě asi zůstanu spíš při zemi, ale za tu neskutečně depresivní atmosféru dávám obrovský palec nahoru. To klobouk dolů před belgičanama. 69% ()

lillien

V první třetině jsem začala poznávat, že už jsem ten samý příběh někde četla. A on z toho vylezl Léčitel od Mo Hyder (v originálu The treatment). Jeden z mála thrillerů od Hayder, který opravdu stojí za to. A kdo nerad čte, tomu lze tuto belgickou krimi chuťovku doporučit, coby absolutně uspokojivou alternativu. Povedlo se jim vycucat z knihy to podstatné a hlavně to výborně natočit i zahrát. Detektiv sympaťák, atmosféra po celou dobu mrazivě pedofilní. Upozornění: Není vhodné pro matky majoritního etnika s dětmi do deseti let. A to si tentokrát nedělám srandu. U otců nejsem míru zhnusení schopná odhadnout, chlapi jsou prasata vesměs všichni. ()

jojinecko

Európsky Seven!? Totálne depresívny, tematicky ťažký film, ktorý sa od prvej do poslednej minúty brodí v sračkách a nenechá diváka "zvolniť", aj zásluhou presvedčivého hlavného vyšetrovateľa. V rámci žánru jednoznačne špička a na logické medzery, ktoré sa nájsť dajú, by sa orientoval iba dáky trol!:) ()

eraserhead666

Uf, silný, tvrdý a drsný příběh. Až toho bylo i na mně moc. O tom žádné pochybnosti. Možná ale trochu překombinovaný, hned s několika dějovými liniemi, se zbatečnými kalkulacemi náhody Nevím, možná už jsem zmlsaný podobnými korejskými a asijskými kousky, ale něco mi na tom filmu prostě nesedělo. ()

SOLOM.

Ač mám hodně rád nejrůznější zvrácené, morbidní, ujeté, bizarní kousky, tak jestli je něco co z duše opravdu nesnáším, tak jsou to pedofilové a filmy na toto téma – chce se mi z nich vždycky zvracet a to jsem celkem silná nátura. V reálu s tím zaplaťpánbůh nemám absolutně žádné zkušenosti a doufám, že nikdo z mých blízkých/známých s nimi taky nebude mít nic do činění, no začne to ve mně vřít i u samotného filmu. Tyhle svině nestačí vykastrovat, nebo zařadit do nějakého registru – to chce rovnou odflágnout. Film má drsný námět a některé scény jsou vážně až nechutně natočené – emočních momentů je taky dost, bohužel mi přišlo, že tu bylo i několik věcí, které nedávali moc smysl, nebo byly jen tak ledabyle nahodilé (jako pěst na oko). Jako tolik úchylů na jednom místě se jen tak nevidí – ten finální a vlastně i hlavní – magor na entou), ženské chcanky jsem z toho cítil i přes monitor, chudák brácha indián – ten dopadl. Drsné to bylo, jen škoda, že se v tom zřejmě ztratil i sám režisér, nešlo si prostě nevšimnout těch tvůrčích přešlapů – lepší průměr. 60% ()