Pečovatel

• Belgie De behandeling (více)

Policejní inspektor Nick Cafmeyer vyšetřuje případ, kdy byli matka s otcem spoutáni a zbiti a jejich malý synek zmizel. To v inspektorovi vyvolá vzpomínky na vlastního bratra, který byl v dětství unesen... Zdá se, že inspektorovi Nicku Cafmeyerovi vůbec nic nechybí - přitažlivý zevnějšek, inteligence ani slibné kariérní vyhlídky. Přesto se však nad jeho životem a vztahy vznáší temný stín. Od svých devíti let je Nick pronásledován dosud nevyřešeným zmizením svého mladšího bratra Bjorna. Na základě Nickova svědectví byl vyslýchán jejich soused Plettinckx, známý sexuální delikvent, kterého však brzy propustili. Celá ta léta žije Plettinckx v Nickově blízkosti a obtěžovat ho způsobuje Plettinckxovi ďábelskou rozkoš. Jediná žena, která o této dramatické události ví, je Nickova nadřízená Danni. Ta se proto zdráhá Nicka zapojit do velmi znepokojivého případu, kdy byl pár držen násilníkem celé tři dny v zajetí. Útočník zmizel beze stopy i s jejich devítiletým synkem Robinem. Nick se staví do čela masivního pátrání, které se záhy promění v neúnavný hon. (Cinemax)

Othello

Hrozně mě těší, jak je ten film srovnáván se Se7en, protože ono i přes několikero podobností, zejména světlo, rituální ksicht místa činu, unavené zoufalství postav a v zásadě i pointu pachatelova činu se jedná o něco náročnější zážitek, který ti, co chtějí "na večer nějakou detektivku" si možná budou ještě dlouho vyčítat. Šedivá tíživost předměstského prostředí, neproniknutelnost podezřelých, neustále nasraný a tedy často iracionální protagonista řešící zločiny poměrně dost utržené ze řetězu, stopáž přes dvě hodiny, inu nic o čem budete vyprávět rodičům při obědě. Největší body ovšem Behandeling sbírá za neustálé přehazování štafety důkazů o tom, kdo je pachatel a mimo jiné taky za to, že má poměrně slušný koule. Respektive já jsem ve filmu takhle detailní ohledání umučeného dítěte už celkem dlouho neviděl. ()

JASON_X

O čem jiném může být belgický thriller, než o pedofilech, že? No, o pralinkách nebo vaflích asi těžko... Byl jsem zvědavý a natěšený na starou dobrou evropskou filmařinu, ale ouha, už po chvíli jsem začal netrpělivě pokukovat po časomíře; tohle že má být to působivé filmové představení? Tenhle divácky nevstřícný, těžkopádně a krkolomně vyprávěný příběh, jehož postavy často jednají úplně nepochopitelně a v jehož ději jsem se i přes svou jakous takous inteligenci občas ztrácel? Ale možná to bylo jen těmi otřesnými českými titulky, takže za docela dobrou atmosféru a hudbu dávám zatím provizorně tři do doby, než si to (možná) někdy v budoucnu pustím s lepšími titulky znovu. ()

matestlust

Atmosférická, depresivní, syrová a hodně špinavá, naprosto precizní práce. Předpisový thriller, podle kterého by se mohla učit valná většina hollywoodské squadry. Stopáž možná malinko natažená, najdou se tam místečka, která jen film zbytečně pruží, ale to je asi jediná výtečka, jinak jsem měl husinu a sucho v hubě. 4,5 * ()

Morholt

Tak tohle byla síla. Zmizení je oproti tomu light a ani Sedm se mi takhle nezarylo pod kůži. A není to dané jen námětem, který se zaobírá tím nejhnusnějším zločinem, ačkoliv ten tu samozřejmě hraje velkou roli. Své si odvádí i herci, přičemž hlavní představitel předvedl jeden z nejuvěřitelnějších výkonů, jaký jsem kdy viděl. Podobně depresivně na mě působil Kenneth Branagh ve Wallanderovi. Perfektní byla i atmosféra, které se velice blížila severským kriminálkám. Co však bylo nejhorší, nebo nejlepší, záleží na tom, jak se k tomu člověk staví, byly neviděné naturalistické scény. Jasně, že to tvůrci nemohli přehánět a ani bych si to nepřál, ale to, co ukázali, bohatě stačilo, aby se mi stáhly útroby. Hnus, ale zároveň zatím nejlepší thriller letošního roku. 100% ()

Khalesi

Myslím, že belgičania sa nemusia ani trochu hanbiť za tento tak trochu zvrhlý kúsok. Musím síce priznať, že som chvíľami tak trochu neudržala pozornosť a málinko mi odbiehali myšlienky, ale na koniec som bola rada, že som vytrvala. Záver zostal tak trochu otvorený, čo ma síce nevýslovne iritovalo, ale v konečnom dosledku som zaň vlastne vďačná, nemusia byť všetky thrillery á la Holywood... Za scénu so psíkom, aj keď bola len naznačená, uberám 1*. Inak celková spokojnosť. ()

jhrasko

Nevďačné (a neobľúbené) témou, ale geniálne atmosférou (strih, nasvietenie). Pocitovo na úrovni najsilnejšie zimomriavkových: El Secreto de sus ojos, Zodiac a True detective (na rozdiel od ktorého režisér rafinovane potlačil akúkoľvek milostnú líniu, čím celkovému vyzneniu jednoznačne prospel). ŤAŽIVÉ. ()

Astaroth12

Som otec, a tak na mňa tento film pôsobil silno emotívne, depresívne a frustrujúco. Deje sa to, deje sa to všade vo svete, deje sa to aj na Slovensku a jasné, že podobné prípady sa stali aj v mojom meste. Tak film je šmrcnutý autentickosťou. Príbeh je dokonalo spracovaný, ktorému vynikajúco sekunduje kamera, ktorá bola neskutočne perfektná. Tento film do diváka pumpuje dalšie a dalšie informácie, aby potom prišlo veľké finále zo šokujúcou pointou. Naozaj film nenudí, vobec som sa nepozeral na hodiny, inokedy takáto stopáž je ubíjajúca, ale tu vobec nenudila. Ale hlavne film aj, keď je o pedofilii, vobec to nepojíma drsnou formou ale takou serióznou. ()

schizmo

Po čertech temnej kriminální thriller, který vás nenechá vydechnout od prvních do posledních chvil, na to vemte jed. Pokud jste o něm slyšeli v souvislosti s příbuznými Seven či Prisoners, tak vězte, že je to víc než trefné přirovnání. Snad jen, že tahle belgická perla má díky zemi původu snad ještě trpčí a zlověstnější atmosféru a snad i téma, protože řádění pedofilního vraha je stupeň odpornosti 666, ne-li mnohem vyšší! Díky dost promyšlené zápletce, našlapanému scénáři a především parádnímu obsazení hlavního hrdiny (snad nejvyšší dá a všimne si ho US produkce!), má film ohromné koule a sympatie ne menší než u dua Pitt / Freemen, respektive Gyllenahaal / Jackman, zaručují určitý srdeční srůst :D. Pokud celý příběh krz všechen odpor k činům provedeným ve filmu přežijete, pak samozřejmě čekejte fajnový očekávatelný wtf průstřel na konec. Belgie nastavila lať hodně vysoko!!! ()

maddy

Treatment aka Prisoners (Made in Belgium). Prirovnania z komentárov ku kultovému Fincherovmu Se7en mi síce prídu dosť nadsadené, ale s minuloročnými Prisoners má belgický Treatment spoločné skutočne mnoho. Pochmúrnu atmosféru podporenú sychravým počasím a zasadenie deja do ničím lákavých, sivých obytných oblastí, zdeptané postavy, odporného záporáka, aj podobne nosnú kriminálnu zápletku s retardovaným podozrivým. Film predstavuje dosť ohavne páchaný zločin, a aj keď ani raz nijako explicitnejšie neukáže vykonávané zverstvá, tak neustále budí dojem znechutenia a rezonuje skôr v podvedomí, nakoľko udiera na struny morálky akoby chcel šokovať výjavmi zobrazujúcimi priamo na plátne/obrazovke. Atmosféra hustne každou minútou, postavy konajú po celý čas rozumne a všetko skvele graduje v záverečnej adrenalínovej pol hodine, ktorá síce nie je nijako výrazne prekvapivá, čo sa týka samotného rozuzlenia, ale v rámci príbehu maximálne logická. Navyše sa v nej predstavil ten najnechutnejší záporák za poslednú dobu. Len škoda, že jeho motív nie je odprezentovaný o niečo obšírnejšie ako len v jednej scéne v byte. Vo výsledku ale kvalitný, napínavý, výborne natočený, atmosférický thriller s nepríjemným vyznením a ťaživou atmosférou. Občas jemne predvídateľný, ale stále inteligentný. Nijako strmhlavo sa sneženie dopredu, avšak pozornosť diváka bez najmenšieho zaváhania udrží po celú dvojhodinovú stopáž. Síce mi to neprišlo vyslovene temné, ani výrazne depresívne ako spomínajú niektorí užívatelia, stále však veľká spokojnosť. CELKOVO: 4* (8/10) ()

NinonL

Lehce nadprůměrná kriminálka s velmi nechutným námětem. Srovnání s 8mm nebo Se7en u mně neobstojí, neboť zde chybí temno i tajemno, zůstává jenom hnus. Propletené síti pedofilů, sahající velmi vysoko, se film kupodivu vyhnul a soustředil se na jednoho dva úchyly nejnižší ráže. Škoda, ty dvě hodiny byly pro mně hodně dlouhé. ()

golfoxovox1

Hnusné téma, vydařený film, z hlediska udržení napětí, pozornosti a nejistoty výborný... V podstatě nemám co vytknout, ale vzhledem k tomu, že téma je mi osobně neuvěřitelně odporné a zde je vyjádřeno strašně syrově, plný počet dát prostě nemohu. Nedoporučuji slabším povahám... ()

Freemind

Slabší čtyři. Napínavý, Fincherovsky střižený thriller o honu na pedofilního psychopata. Hromada hollywoodských klišé, nehollywoodský způsob (a míra) znázornění násilí. ()

kaylin

Kruté svým tématem, o tom žádná. Pedofilii je děsivé téma. Tady se povedlo to spojit se skutečně mrazivou atmosférou, kdy se až bojíte, že uvidíte víc, než jste chtěli. A možná že uvidíte. Přesto jsem měl místy pocit, že je to až moc kalkulované a že v některých případech by se naopak hodily jiné delší záběry bez střihů. Nemluvit nizozemsky, myslel bych si, že je to americký film. Ale je to intenzívnější zážitek než v případě "Zmizení". Nikoli nutně ale lepší film. ()

Makky

Výbušný detektív s vlastnými démonmi rozpletá skladačku toho najnechutnejšieho, čoho je človek schopný. Značne nepríjemný a mrazivý thriller, ktorý vďaka bohu postráda explicitnosť. Byť schopnejší scenár a zručnejšia réžia, idem s hodnotením najvyššie. ()

Maq

Hysterické. Tohle slovo podle mého vystihuje film nejlépe. Ty zločiny jsou tak hrozně hrozně ošklivé a postižení tak hrozně hrozně trpí, že se permanentně zmítají a svíjejí úplně všichni, včetně profesionálů, u nichž je to nepřípustné. Nicméně, když se tímhle účelovým (brakovým) nátěrem divák nenechá zmást, zbude velmi standardní detektivní příběh. To přinejlepším. --- Kladem je vyspělá vizuální stránka a celkem vhodná hudba. ()

Duotone28

Po dlhom čase kvalitné krimi, ktoré ma udržalo vo forme plnú stopáž. Pár snímok sa dalo predvídať, ale odpúšťam...:). Vyzdvihujem skvelú atmosféru, kde to temnotou smrdelo od začiatku do konca. Nazdar ()

Trevor

Pri čistení starších nahrávok nielen zo stanice Cinemax 2 som sa dostal k tomuto filmu, od ktoreho ma trochu odrádzala jeho dĺžka, krajina pôvodu a titulky. Najoniec som sa k nemu dopracoval a bola to dobrá voľba. Film je skvelý napriek tomu že zobrazuje ozaj nechutnú tému. Pár nelogickych ktokov sa nájde (azda najväčšimi sú to ako si páchateľ označkoval domy a to že ich obyvateľov nenapadlo si ich nechať vyčistiť) avšak veľmi dobrým spôsobom režisér dokázal zobraziť aj tie najnechutnejšie detaily, ktoré nechal aj na predstavivosti diváka, inak by to ani nemohlo byť zverejnené. Škoda že postava hlavneho hrdinu ostala trochu nevyužitá, ale pri niektorých zaberoch cloveku doslova behá mraz po chtbte a pri záverečnej naháňačke by sa s detektívom človek asi aj vymenil. ()

stuntmanMIKE

Mam rad filmy o frajeroch co si libuju v mladom masku. Este radsej mam filmy, kde ukazuju zivot tychto frajerov v base. Toto vsak ten pripad nie je. Je to film o nie priliz inteligentnom policajtovi, ktory ma traumu z detstva, kedy bol jeho braska s nacelnickou celenkou pouzivany ako pracka na kokoty pre postarsich panov. No a tak policajt patra a patra... Akoze nevravim, ze je to zly film, ale pre mna nicim vynimocny... ani atmosfera ma nejak nebrala a videl som lepsie filmy s touto tematikou... ()