Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Kamkon

Nemám ráda Al Pacina, ale zde je skvělý jako zarostlý pobuda, avšak spravedlivější než mnohý policeman v nažehleném obleku. Průběh filmu je místy natahovaný a konec trochu rozplizle vyšumí a mohl by mít lepší gradaci, ale pokud to tak bylo ve skutečnosti, budiž. ()

Sonnik

Many of his fellow officers considered him the most dangerous man alive - An honest cop. Klasika! Lumet dokáže zaujmout každou vteřinou i když se toho za ty dvě hodiny moc nestane. Velkou zásluhu na tom má samozřemě Pacino, který je excelentní. Není divu, že v současné filmové a televizní tvorbě je označení "Serpico" pro neúplátného docela často používané. To jenom dokazuje, jak vyjímečný film to je. "Frank, let's face it, who can trust a cop that won't take money?" ()

Sfinkter

Pacino byl už za mlada opravdu vynikající, celý snímek stojí pouze na něm. O dva roky starší Panika v Needle Parku je však o stupeň lepší. ()

wer4

Tak to jo. Vážne skvelé. Takýto film môžem vždy a všade. Nehovoriac o charizme a nenormálnom talente Al Pacina .. ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] Serpico je bojový pes - zakousne se a nepustí. Stejně tak i film o něm, Serpico. A náhodou se k tomu nachomítl jeden slušný herec s kariérou v počátcích... a Sidney Lumet. Režisérský král, kterému stačilo jv podstatě jen několik pokusů, aby se nesmrtelně zapsal do zlaté síně té nejryzejší kinematografie. Hail to the King! 90 % ()

tomxxx

S každým dalším filmem, který s Al Pacinem vidím, děkuji bohu, že se někdo takový narodil. Bez něho by to byl poloviční film, i přes propracovaný scénář. ()

Raven0

Ona ta základní premisa "jeden proti všem" je lákavá sama o sobě. To je možno vidět v nesčíselně mnoha filmech. Ale skvělý Pacino, solidní režie a scénář založený na pravdivých událostech tomu dodávají ten správný drsňácký rozměr. Na 5 to sice není, ale je to blízko. ()

elanius

(97/2012, DVDRip) / Rovnako ako pri Dog Day Afternoon musím skonštatovať, že mi Serpico nesadol, celý dej sa odvíja veľmi pomaly, nezáživne, polovicu filmu sa len zoznamujeme so Serpicom, so sitáciou. Dejovo dôležité veci sa riešia až poslednú tretinu. A až vtedy ma začal film ako tak baviť. (6/10) ()

brando

Asi nejlepší US krimi 70.let, která zobrazuje, jako vždy excelujícího Al Pacina jako člověka,který se rozhodl jít proti systému, i když ví, že na své straně nebude mít nikoho, zato proti sobě bude mít všechny. Sidney Lumet se ponořil do látky podle skutečných událostí a vytvořil přesvědčivou sondu do duše spravedlivého člověka, pro kterého je právě ona spravedlnost překážkou začlenit se do celku. V paměti utkví, mimo jiné, vizáž a ošacení hlavní postavy, které je extravagantnější než bývá u jeho představitele obvyklé. Film, který si Pacino střihl mezi Kmotry, je vymazléná záležitost. ()

Tomesh

Znáte ten pocit, kdy jenom sedíte a nepříčetně čučíte, ruce v pěst, totálně nasraný, v některých situacích dokonce pěna u huby a čekáte koho byste při nejbližší příležitosti poslali na zem nebo minimálně hodně drsně slovně insultovali. Tak tyhle stavy jsem zažíval celý film. Serpico je hrdina, který jde proti všem a nemá kam utéct. Nahrbený, zarostlý Al Pacino pod taktovkou nedoceněného mistra Lumeta plní svoji roli naprosto úchvatně. Jenom se čekal, kdy se Serpico nasere do tý míry, že tam někoho brutálně oddělá, protože na tohle bych já nervy tedy neměl. Určitou satisfakcí by pro mě mohlo být, kdyby tam aspoň někdo z těch zkorumpovanejch hajzlů zařval, abych se líp cejtil.. Ještěže přišla časem Zjizvená tvář, kdy si Pacino vylejval zlost nebývalým způsobem a teď po zhlédnutí Serpica, už ho naprosto chápu. i když já bych to asi vyřešil dřív a po svým, tedy návštěva policejního oddělení s mým kamarádem kalachem a to pevně svíraným v rukách. ()

shantim

Tento snímek působí velmi realisticky, což je jeho hlavní devizou. Skvěle přibližuje svět zkorumpované policie, je uvěřitelný v každém detailu, a to včetně perfektního vykreslení postav. 90% hvězdiček ()

Brain-D

Al Pacino je bůh. Serpico- spravedlivý polda, který se snažil prosadit spravedlnost i tam, kde vládla Korupce. Díky ní trpěl pár let a opustili ho tomu dvě přítelkyně. Film je doprovázený nádhernou hudbou a excelentním Al Pacinem. Bohužel je natočený celkem nezáživně. ()

morena.jea

Všetci berú úplatky. Všetci sú zlí. Ja neberiem. Ja som dobrý. Chcú aby som bral. Idú po mne. Pomôžte mi. Čo mám robiť. Naozaj nechcem brať. Vedenie mi nepomôže. Celý systém je zlý. Nevládzem s tým bojovať. Postrelili ma. Vzdávam sa ideálov. Ochádzam. Naozaj som nikdy nebral. ()

fefee

Al Pacino v "netradičnej" roli na druhej strane zákona, no nič nezaostávajúc od svojich hereckých majstrovstiev. ()

Spock

Franco Serpico měl už od dětství jeden velký sen a to stát se policistou, jeho sen se nakonec vyplnil a on byl šťastný, netrvalo to ale dlouho. Záhy zjišťuje, jak moc dokážou být někteří policisté zkorumpovaní. Žádné vznešené poslání, ale zištné důvody spojené zejména s úplatkářstvím, to je pravá tvář policie, jak ji Serpico vidí „zevnitř“. Snaží se proti ní bojovat, jde hlavou proti zdi, proti zaběhlému systému, chce být jiný a lepší, nakonec se mu to podaří a on sám slaví přes četné oběti malé vítězství člověka nad systémem, hrdiny, který se nebál riskovat mnohé, aby naplnil svoje dětské představy o policii a stal se dobrým policistou. Serpico je inspirativním snímkem o odvaze ve světě, který stojí proti vám. V hlavní roli pak přesvědčivě vystupuje Al Pacino, jež jen dokazuje, že patří oprávněně mezi mé největší herecké oblíbence. Filmu bych vytknul jen jednu malou pihu na kráse, na můj vkus byl příliš roztahaný, zkrátit jej o 20 minut, tak by se nic nestalo, ale to je jenom detail. ()

Jacob23

Netradicni kriminalka jejiz namet by se dal uplatnit snad v kazde zemi a dobe.Misty je to trochu natahle a hudba mi moc nesedla,celkove ale velmi zajimavy film s jakovzdy vybornym Al Pacinem ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh