Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

Jeand´Boa

Film nejen o boxu a nejen o Alim...film o kusu historie...a o až možná přehnaném přesvědčení o neporazitelnosti, která byla zřejmě půlkou úspěchu... ()

kersten

Čakala som od toho viac. Viac o boxe, majstrovstvách, súkromí..... slabé. Will mi do tejto role vôbec nesadol. Proste na zápasnika v ťažkej váhe ...to rozhodne nie. Celé to bolo také nedôveryhodné. ()

Ondr@932

Film má úplně zbytečně dlouhou stopáž. Životní příběh je rozhodně zajímavý, ale bylo to moc dlouhé. Will Smith je super herec. 55% ()

Critic

Nechápu proč je u takhle autenticky působícího snímku tolik věcí jinak než jak ve skutečnosti byly. Ale vadilo mi spíš ono podivně neuspořádané tempo filmu. Will Smith však dokonale imituje Muhammada Aliho, nejen stylem boxovaní, ale i mluvou. ()

Torgal

V prvých dvoch tretinách dostáva na môj vkus prehnane veľký priestor riešenie otázok rasovej segregácie a náboženstva a do ringu len nakukneme. Skrátka o Alim ako o boxerovi je tento film len okrajovo a určite sa mu nepodarilo ma svojimi kvalitami knokautovať, ba nemôžem s istotou povedať či vôbec vyhral na body. Je na to až príliš rozťahaný a ani scény z pamätných zápasov nemajú taký dopad ako napríklad z nedávnej doby Southpaw. A Smith mi tiež tak super neprišiel. 6/10 ()

tranquill

Tak po zhlédnutí tohoto filmu jsem ztratil své iluze o Alim. Prostě další velkohubý boxer. Sorry, ale tenhle životopis mne nebavil ani nezaujal. ()

geek.ondra

Mohlo být lepší to ano ale Mannovi se podařilo zachytit nejdůležitější aspekty boxerského žánru a vytvořit skvělou a místy kulervoucí žánrovku se Smithem který předvádí životní výkon (nominace na Oscarech a Glóbech). Za opravdovými vrcholy žánru to ale stále výrazně zaostává. 7,5/10 ()

kwaicheng

Float like a butterfly, sting like a bee. Nejlepší vyjádření ďábelsky rychlého kousavého stylu boxerské legendy Muhammada Aliho - Cassius Clay opět ožívá na filmovém plátně. Byli to všichni do jednoho bombarďáci, Muhammad Ali, Joe Frazier, George Foreman, Sonny Liston, Floyd Patterson i ti ostatní. Ali moc dobře věděl jak je dobrý, jeho osobnost a sílu prostě nejde neobdivovat. Co se ženských týče tak byl kanec čtyřikrát ženatý a myslím že má asi 7 nebo 9 dětí, inu, kdo ví.:) Trefně okomentoval jak to chodí v Americe, když hovořil o svém odmítnutí povolávacího rozkazu, poukázal na paradox tehdejší společnosti, a taky na její pokrytectví a nesnášenlivost. Stejně si ale myslím, že se zase tak moc od tý doby nezměnilo, alespoň co se způsobu amerického uvažování týče. Ti se jednou tou svojí svobodou utlučou, jak kdysi výstižně poznamenal pan Donutil. Will Smith zahrál extra klasa borce extra klasa způsobem, nejdde nic vytknout, jde jen chválit a obdivně zírat. Film mohl být klidně o půl hodiny kratší, ale opravdu se mi líbil. Zkrátka a dobře 4*. ()

Tamten

Průměrný boxerský film, na který se poměrně dobře dívá (i když kratší stopáž by neuškodila), ale do dalšího dne toho v paměti moc nezůstane. ()

teddinka1

na imdb.com to má jen 6.6 - holt to není patriotická postava, ale rozhodně tento film je o zajímavé osobnosti, kterou ztvárnil charismatický Will Smith. Film nenudí, přestože se tam poměrně často bojuje. Zajímavý pohled na tehdejší válku ve Vietnamu apod. Rozhodně žádné klišé a rádoby dojemný příběh jako ve Fightetovi nebo ve Wrestlerovi. ()

Likan7

Mám slabost pro autobiografické snímky. A Ali patří v tomhle odvětví ke špičce, alespoň tedy u mne. Nádherná hudba a skvělé boxerské scény. Shodou okolností jsem Aliho viděl pár dní po Legendě o slavném návratu, a je mi líto, že Will Smith dostává především kraviny typu MIB, protože je to nesmírně nadaný herec pro vážné postavy. Jeho herecký repertoár zvládá téměř vše. Michael Mann nezklamal. ()

aLCaP0Ne

Pre mňa ako fanúšika boxu je Ali neskutočný zážitok. Naozaj som netušil, čím všetkým musel Ali prechádzať okolo kariéry. Je to také Dejavu, keď sa tam objaví promotér "Larry King", ktorý ma nezameniteľnú úlohu v súčasnom boxe. Will sa naozaj chytil tejto úlohy famózne, a to klasické prepletanie nôh pre Muhammada Aliho je vo filme perfektne vystihnuté. Možno to je pre niekoho nezáživne, pomalé, ale ten príbeh čo sa nesie celým dejom si zaslúži plný počet bodov, a ja to "Ali-mu" naozaj dám. Je to nezabudnuteľná postava boxu a jeho súboje s Foremanom, Frazerom stoja za to! Bol by som rád keby som s dočkal podobného snímku aj o mojom obľúbenom boxerovi a.k.a. killermachine a.k.a. Mike Tysonovi.. Pre mňa 90% ()

balcazar

V podobných situáciách, aká nastala v prípade spracovania života Muhammada Aliho, to je extra ťažké. Je tam jednoducho príliš veľa elementov: osobnosť, súkromný život, povaha, výnimočný štýl boxovania, politika ovplyvňujúca kariéru príliš výrazne. Ak nechcete, aby trval film 3 hodiny, čím zariskujete utopenie sa v minutáži, musíte selektovať, vyberať najdôležitejšie veci zo života spracovávanej osobnosti. A tu ma trochu film sklamal, mohol sa vo viacerých častiach zamerať na iné veci, než aké si zvolil. Zo Smitha som mal spočiatku dojem, že mi absolútne nesedí, ako plynuli minúty, môj dojem sa dokázal obrátiť na pozitívnu stranu. ()

danny_21

Nebýt skvělého Willa, buhví, kde by Mannův Ali skončil. Film o nejlepším boxerovi všech dob mohl vypadat trochu jinak, těch 160 minut je sem tam bez tempa, oživují ho jen dobře natočené scény v ringu, ale dobrou práci u Manna v této disciplíně očekáváme. Škoda, jak říkám šance vstoupit do dějin byla veliká, ale promarnila se - 70% ()

Aress

Obdivuju Aliho slychal jsem jeho příběhy uz od mala takze jasnych 5 hvezd a Will Smith tomu dal sarm ktery by zadny herec tomu filmu nedodal takze 99% ()

john.h

Mám rád box, mám rad Aliho, mám rád Mannovu režii bez pozlátek v podobě speciálních efektů, mám rád Smithe a mám rád filmy podle skutečné události. Pět věcí co mám rád, pět hvězdiček. ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)