Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele otík k tomuto seriálu (70)

Zrcadlo mrtvého muže (1993) (S05E07)

Tentokrát opravdová, vážná detektivka, bez náznaku vtipu a zábavy. Zločin je dokonalý až na jednu maličkost - Poirot je ještě dokonalejší a nikdy se neplete. I když humor chybí, film jako Poirotovská detektivka nemá chybu. ()

Krádež klenotů v hotelu Grand Metropolitan (1993) (S05E08)

Poirot je nemocen a dostane doporučeno, aby odjel z Londýna a odpočinul si někde jinde. A tak Poirot odjíždí do jiného města, kde zrovna shodou okolností hraje poslední představení před svým odjezdem do Ameriky divadelní společnost proslavená tím, že majitelé mají krásný a vzácný perlový náhrdelník. Ten je samozřejmě tajemně odcizen a Poirot, dovolená nedovolená, se vydává na stopu chytrého lupiče. Tentokrát mu stačí název jedné z her Oscara Wilda a jeho šedé mozkové buňky jsou opět doma. Sice průměrnější díl, který však vytahuje k lepšímu hodnocení opětovná přítomnost silné čtyřky - Poirot, Hastings, Japp a slečna Lemonová. Hudba: Christopher Gunning. PS: ten závěr se živou napodobeninou Poirota jsem opravdu nepochopil, to si tvůrci mohli odpustit. ()

Vánoce Hercula Poirota (1994) (S06E01)

Velice hezké setkání s Poirotem o vánocích, kdy pátrá po chladnokrevné vraždě na odlehlém panství. Tradiční pátrání na jednom místě s mnohými podezřeními okořenila účast šéf inspektora Jappa. Výborný díl. ()

Případ v ulici Hickory (1995) (S06E02)

Z počátku pomalé a nezáživné, ale časem se děj velmi rychle rozjede a příběh dostane spád. Mezi Poirotem a vrchním inspektorem Jappem to pořádně jiskří (v dobrém slova smyslu) a jejich humorné narážky jsou kořením při vyšetřování krádeží a vražd na studentské koleji v ulici Hickory. Po dlouhé době se navíc setkáme také se slečnou Lemonovou. ()

Vražda na golfovém hřišti (1996) (S06E03)

Tentokrát Poirot vyšetřuje vraždu bohatého obchodníka, jehož mrtvola se našla (jak jinak) na golfovém hřišti. Poirotova genialita vynikne opět hlavně na závěr, kdy zcela obrátí vyšetřování na ruby a už zatknutého syna mrtvého obchodníka osvobodí a obviní zcela nečekaně toho, koho bych nikdy netypoval. Zvláštností na tomto dílu je to, že Hastings se zamiluje do jedné z podezřelých a Hercule mu pomůže tuto podezřelou z vraždy očistit. A souboj mezi Poirotem a namyšleným francouzským detektivem nemohl dopadnout jinak. ()

Němý svědek (1996) (S06E04)

Jeden z nejlepších detektviních příběhů, film plný humoru, napětí i neobvykle překvapivého vyvrcholení. Hercule Poirot vyšetřuje vraždu tetičky v jedné zámožné britské rodině. Podezřelí jsou všichni a hlavním svědkem pes Bob. Podaří se mu přijít na pravého vraha? Pomůže mu němá tvář? ()

Vražda Rogera Ackroyda (2000) (S07E01)

Hercule Poirot odchází do penze na vesnici, ovšem ani tam nemá klid. V jeho blízkém okolí se stala vražda a Poirot se do toho zapletl, neboť byl přítelem oběti. Opět klasický detektivní snímek, ale přeci jen trošku živější, dokonce na závěr se dočkáme i trochu akční scény a pěkného kaskadérského pádu. Trochu oživení tato série s Davidem Suchetem už potřebovala. Tento díl není znovu předabován, a tak Poirota mluví Petr Kostka místo tradičního Jaromíra Meduny a inspektora Jappa Stanislav Fišer. Starý dabing je poté, co všechny předešlé díly byly předabovány, opravdový nezvyk a postoj ČT k tomuto filmu opravdu nechápu. Pan Meduna k Poirotovi sedí báječně a s panem Kostkou bohužel Poirot ztrácí svou osobitost. ()

Smrt lorda Edgwara (2000) (S07E02)

Remake staršího filmu s Peterem Ustinovem Třináct u stolu (http://www.csfd.cz/film/22231-trinact-u-stolu). Vrací se stará dobrá garda v plné sestavě. Poirot je opět ve službě poté, co v minulém díle Vražda Rogera Ackroyda skončil s důchodem, proto se také vrací slečna Lemonová, aby dala jeho věci do pořádku. Dále je zde opět inspektor Japp a vrací se i po delší době kapitán Hastings, který se v díle Vražda na golfovém hřišti seznámil se svou budoucí manželkou a teď se (zatím sám) vrací z Argentiny, kde mu nevyšly jeho obchody. Díl je to nesmírně ukecaný, téměř 30 minut se opravdu vůbec nic neděje, pak se dlouho chodí kolem horké kaše a až posledních 30 minut, kdy Poirot vyšetřuje, má pořádné grády. Nutno ovšem přiznat, že vyřešení celkově tří vražd dalo Poirotovi pořádně zabrat a divák je až do konce držen v pořádném napětí. I proto dávám nadprůměrné hodnocení, ačkoli by si tento díl zasloužil max. 70%. Opět na ČT vysíláno se starým dabingem, což výrazně pokazilo dojem z filmu. Kromě Kostky (Poirot) mluví Hastingse naprosto nevýrazný hlas Miroslava Středy a inspektora Jappa Stanislav Fišer. ()

Zlo pod sluncem (2001) (S08E01)

Velice dobrý Poirot, který se vydává na ostrov do léčebny léčit se z obezity a setkává se s případem vraždy mladé ženy na pláži. Samozřejmě nic není tak, jak se na první pohled zdá, ale nebyl by to Poirot, aby se po vydatné a chutné večeři mimo léčebnu opět nedostal do formy a bravurně vyřešil tento zapeklitý případ. V tomto díle perlí i kapitán Hastings, kdy má velice dobré postřehy a tentokrát není za moulu, ale za dobrého rádce. Vysíláno v dabingu s Petrem Kostkou. ()

Vražda v Mezopotámii (2001) (S08E02)

Další případ našeho starého dobrého detektiva se odehrává na archeologických vykopávkách na místech dávné Mezopotámie. A máme tu dvě vraždy, sebevraždu, Poirotův kouzelný odchyt komára a samozřejmě geniální vyvrcholení s patřičným komentářem. Jde o epizodu, kde sice chybí trochu toho vzrušení, ale zase je to poutavý díl od začátku do konce, žádné půlhodinové budování příběhu plné nudy. Díl má vše, co k Poirotovi patří až na dabing, který je opět původní z TV Prima s Petrem Kostkou a Miroslavem Středou, což mé velké nadšení nesklidilo. Prostě Kostkův Poirot je pro mně zcela nevýrazný. ()

Pět malých prasátek (2003) (S09E01)

Jeden z nejnovějších dílů o genialitě Hercula Poirota patří k těm nejsmutnějším. Poirot pátrá po pravdě o 14 let staré vraždě a rozkrývání smutné pravdy jen opět odkrývá bolest v srdci. Celková nálada filmu je hodně ponurá a neradostná a také vizuální styl je hodně odlišný od dřívějších dílů. Podle mého názoru to na kvalitě spíš ubralo. ()

Temný cypřiš (2003) (S09E02)

Slabší Poirotovský díl, ve kterém se přes půl filmu opravdu nic neděje, pak se Poirot pomalu dostává do formy, aby závěr byl z jeho strany opět geniální a vypátral téměř až nemožně záhadnou vraždu. Není moc, co by si člověk z tohoto dílu odnesl. ()

Smrt na Nilu (2004) (S09E03)

Klasický příběh úkladných vražd během plavby po Nilu v Egyptě. David Suchet opět dokazuje, že role Hercula Piorota je pro něj jako stvořená. Jen se mi zdá, jakoby už tahle hodně dobrá série poirotovských filmů ztrácela na řemeslné poctivosti a začala být docela rutinní záležitostí. ()

Poslední víkend (2004) (S09E04)

Hercule Poirot opět řeší záhadu vraždy na venkovském sídle, opět je podezřelý téměř každý, každý mohl mít motiv, každý mohl být spolupachatel. Poirot nezapomene na začátku zmínit, že není nikoho, kdo by byl chytřejší než on, přesto ho všichni možní pachatelé dlouho vodí za nos. Jenže známe Poirota - stačí maličkost a chybička je odhalena. Velmi potěší herecké představení Edwarda "Šakala" Foxe, který dává filmu patřičnou důstojnost. Jen se mi tentokrát zdálo, že já jako divák jsem přišel na daleko více možných pachatelů a na daleko více motivací než samotní autoři. Ale tím si nebudu kazit požitek ze sice klasické, ale milé detektivky s oblíbeným hrdinou. ()

Záhada modrého expresu (2005) (S10E01)

Poirot je svědkem vraždy ve vlaku Modrý expres. Zavražděna je dcera bohatého muže. Poirotovi pak jen stačí pozorovat, klást správné otázky a přede všemi podezřelými odtajnit vraha. Díl, který mne příliš nezaujal, snad až jeho pointou. Hodně moderní kamera je spíše ke škodě. Hudba: Stephen McKeon ()

Karty na stole (2005) (S10E02)

"Hercule Poirot se nikdy nemýlí - naposled to bylo před 28 lety". Přirozeně sebejistý a sebestředný belgický detektiv se opět neomylně pouští do vyšetřování podivné vraždy podivného muže, který na svůj karetní večírek pozval čtyři potenciální vrahy a čtyři možné detektivy. Napínavý a dobře rozehraný snímek ani na chvíli neztrácí své tempo a až do konce je příjemným setkáním se starou klasickou detektivkou. Hudba: Stephen McKeon ()

Rodinné sídlo (2006) (S10E03)

Takový ten klasický Poirot, který potěší milovníky Suchetova Poirota, ale zároveň nějak extrémně nenadchne, je tak nějak bez emocí. Poirot svým "suchým" způsobem pátrá ve starém sídle, zda smrt starého pána byla či nebyla vražda, kdo stál za vraždou tety Cory a jak to vlastně je se závětí, která byla nalezena. Poirot to vše samozřejmě vyřeší, bohužel s hodně kamennou tváří. Hudba: Stephen McKeon ()

Čas přílivu (2006) (S10E04)

Především úvodní čtvrtina filmu je tragicky nudná, nezáživná, ztrácel jsem se v postavách i jejich vztazích a motivacích. Zato poslední třetina filmu je naprosto grandiózní, neskutečně napínavá a Poirot je v té nejúžasnější formě. I proto dávám čtyři hvězdy, protože za úvod by si to zasloužilo velké kulové, ale za konec hvězdiček snad deset. Už dlouho jsem u závěru Poirota nebyl tak napnutý a pozorný. Hudba: Stephen McKeon ()

Smrt staré posluhovačky (2008) (S11E01)

Poirot tentokrát svým geniálním způsobem odhalí skrytého vraha a tak zachrání nevinného, který byl "usvědčen" a odsouzen k smrti. Odjíždí do anglického městečka Broadhinny, kde odkrývá tajemství dvou starých fotografií, ztracených dcer a především svým typickým způsobem odhaluje dávno zapomenutou pravdu. Divák musí dávat bedlivý pozor, aby se neztratil ve změti jmen a motivací jednotlivých postav, Poirot však vždy jasně vysvětlí co, kdo a proč. Napínavé pátrání, ve kterém dokonce půjde v jednu chvíli Poirotovi o život. ()

Kočka mezi holuby (2008) (S11E02)

Poirot se ocitá v dívčí škole Meadowbank, kde má své dlouholeté přítelkyni slečně Bulstrodeové poradit, koho vybrat jako svou nástupkyni. Jenže ouha, první vražda na sebe nenechá čekat a tak se Poirot společně s přivolaným detektivem dostávají do víru děje kolem vzácných klenotů, tajné agentce a falešné princezně. Tentokrát uvidíme i trochu krve a asi více obětí než bývá zvykem. Ale Poirot opět své geniální šedé buňky nenechá vychladnout a předvede se v tradiční parádní formě. Chybí zde sice napětí, ale i tak jde o výtečný díl této dlouhé a tolik kvalitní série. ()