Zuřící býk od uznávaného režiséra Martina Scorseseho je životopisným snímkem boxerského šampiona střední váhy Jakea LaMotty, jemuž se během jeho krátkého pobytu na výsluní přezdívalo Býk z Bronxu. První, co se LaMotta v životě naučil, bylo krást a rvát se – být drsnější než ostatní. La Motta, který byl od přírody samotář a nikomu nevěřil, používal svou agresi v boxerském ringu jako prostředek k potlačení svých hluboce zakořeněných obav a emocionálních úzkostí. Jeho odhodlání a zuřivost, díky nimž se z mladého násilníka stal mistr světa ve střední váze, však zůstaly mimo ring neovladatelné. LaMottův vášnivý zápal pro vítězství mu nakonec zničil osobní život a miliony dolarů, které vydělal, promrhal svým nezřízeným životním stylem a pletkami s ženami, jejichž city sahaly jen tam, kde byla jeho peněženka. LaMottu nakonec opustila jeho krásná manželka Vicki, která už měla plné zuby nekonečného fyzického i duševního zneužívání. Dokonce i jeho bratr Joey, který boxera vždycky obdivoval, byl nyní znechucen. A když pak LaMotta přišel o svůj titul, začal se nezadržitelně řítit ke dnu. Ze zápasníka ve špičkové kondici se tak rázem stal odulý vepř, který skončil jako uvaděč striptérek ve špinavém nočním klubu – a nakonec i jako vězeň ve floridském nápravném zařízení. (Cinemax)

Han22

Fantastický film. De Niro podává jako vždy skvělý výkon - nejen v ringu, kde bojuje opravdu jako zuřící mlátička, ale i mimo. A postavu kterou hraje - násilnický, sobecký, žárlivý, paranoidní zmetek - budete z duše nenávidět, jeho osud na konci mu budete přát, ale jestli tohle byl přesný portrét skutečného La Motty, tak se De Nirovi povedl dokonale. Jinak perfektní výkon podává i Joe Pesci (naproto perfektní je scéna mezi nimi v pokoji, kde paranoidní De Niro podezírá všechny kolem sebe z toho, že píchají jeho ženu), celá atmosféra je fajn. Boje nejsou nijak napínavé, chybí zde jakýkoliv důležitý boj, kde jde o všechno, ale za to jsou divoké a pořádně krvavé. Jedinou výtkou by bylo černobílé zpracování, ale i na to se dá zvyknout. EDIT 2024: Není moc co dodat, jen že černobílé zpracování po letech oceňuji, protože geniálně vystihuje atmosféru 40-50. let; k té patří i různí mafiáni na pozadí, kteří ke Scorsesemu prostě patří. De Niro kromě famózního hereckého výkonu prošel i neuvěřitelnou fyzickou proměnou - od nabušeného boxera po vyžraného tlusťocha. A celkově se jedná prostě o famózní filmařinu. Drama roku 1980. ()

Michelle75

Mám raději barevné filmy, porotože život je už tak hodně černobílý, ale Control a Zuřící býk jsou z těch čb snímků vyjímky a jejich nebarevnost vůbec nevnímám. Výkon Roberta De Nira považuju za vůbec jeden z nějlepších, jaké jsem kdy ve filmu mohla vidět. Komplikovanou osobnost LaMotty náš Bobby Mlíko zobrazil až s dechberoucí samozřejmostí. Tady i neznalec ocení kameru a v neposlední řadě režii. Pro mě nejlepší Scorseseho film, dostal se mi hluboko pod kůži. ()

dudyvan

Zuřící býk na mě působil realistickým dojmem , potom co jsem ho dokoukal jsem byl nadšen,Robert De Niro zahrál Jakea LaMottu tak dokonale,že jsem mu věřil že je on!! De Niro se pro tuto roli oddal a bylo to doopravdy vidět!!!Joe Pesci fungoval jako krásně doplnující článek!!! Film je fenomenální doporučuji ho vidět!!! ()

Ondra16

Scorsese zlehka vykresluje a pomalu nabírá obrátky. Občas si udělá radost propracovanou finesou a zase se vrátí zpět ke do svého tempa. De Niro je tak přesvědčivý jak jen může být. Věříte mu každý úder, každý malý záchvěv a hlavně proto Raging Bull funguje tak dobře. Nepotřebuje složitou zápletku, nepotřebuje plejádu postav nebo triků. Naprosto si vystačí s Joyem, Jakem a Martym. ()

Benedygtus

Zabery vyrazejici dech. Poslednich par minut jiz bylo trochu "navic", ja jsem ve sve hlave skoncil okolo 120 minuty a naslednych 9 jsem spise premital, co jsem jiz videl, nez ze bych se soustredil na ty, s prominutim, kecy. Spousty sprostych slov, ikdyz nejspis autenticke, mi moc nesedly a spis mi prisly trochu usmevne-postupem casu(subjektivni pocit). Citace kinej: "Divák si neví rady, zda La Mottu brát jako kladného, či spíše záporného hrdinu a tento rozpor činí tento film netradiční a unikátní." ()

noctambule

Opravdu dechberoucí. Teď mě jen mrzí, že se u mě dvd takovou dobu hřálo na poličce a já se na to podívala až teď. Je to nepopsatelný zážitek, jen málokdy se mi stane, že film, který vyvolává velká očekávání, je ještě překoná, a toto je ten případ. 100% ()

Mistickzz

Ani neviem ako začať. Už prvá scéna ma dostala. Dovolím si tvrdiť, že ide o herecký koncert Roberta De Nira, ktorý počas filmu prejde dosť veľkými fyzickými zmenami a tesne za ním mu sekunduje taktiež vynikajúcim výkonom Joe Pesci. Film má skvelú atmosféru a De Nirovy som uveril každý podhlad. LaMotta bol proste chorobný žiarlivec a horká hlava, ktorá nemohla dopadnúť inak. Jeden z najlepších Scorseseho filmov, škoda len toho uťahaného konca. 85% ()

Ragdoll

Solidní snímek, který sice pochází z prostředí boxerského ringu, ale ve skutečnosti je o životě psychicky nevyrovnaného muže, jenž si namlouvá, že je úplně normální, i když tomu tak ve skutečnosti není. Četl jsem zde přirovnání k Rockymu, ale ten je přeci natočen úplně jiným způsobem, kde box je opravdu na prvním místě, takže jakákoliv filmová podobnost je vzdálená na míle daleko. Vykreslené a velmi příjemně zahrané charaktery jsou toho důkazem, stejně jako realistický a každou minutou rozkvétající příběh, který vyvrcholí k očekávanému konci: za každým úspěchem přichází pád (v tomto případě poněkud tvrdý, kde si Jake konečně uvědomí, že celou dobu chyboval on). Jen nechápu, proč je film černobílý, vždyť není tak starý :). 90%. ()

jondoe

Tak som si znovu raz pozrel film, ktory som dlho odkladal a znovu som si ho paradne uzil. Mam rad Martina Scorseseho a to hlavne za jeho filmy z de Nirom, Pescim alebo aj z vzdy vedlajsim hercom Frankom Vincentom. Mam ho rad preto lebo vzdy presne vedel co chce tocit. Suhlasim nazormi ze Zuriaci byk nie je najlepsim filmom o boxe. ale najlepsim filmom o boxerovi. Je obdivhodne ako sa dokazal Robert de Niro oddat svojim uloham a co vsetko pre ne dokazal podstupit. A zaroven je mi smutno, ze spolu tento skvely herec a skvely reziser uz spolu moc nespolupracuju. Pretoze ked sa spolu do niecoho pustili vzdy sa jednalo a exceletny filmovi a herecky zazitok na ktory sa nikdy nezabudne. Stopercentny plny pocet hviezdiciek. ()

Chegi

Pošahaný boxer a jeho sen stát se šampionem. I Ranging Bull se zařadí mezi další Scorseseho filmy, které mě naprosto míjejí (jedinou světlou vyjímkou je Aviator, který nemá chybu). Prostě se omlouvám všem filmovým znalcům, ale na jeho režii nevidím nic zajímavého, natož geniálního. Na druhou stranu výkon De Nira má něco do sebe a se svou rolí se popral obstojně -- i když ho o třídu přehrává Joe Pesci. Kolem a kolem je z toho zapomenutelných 130 minut a max. 55%. ()

Zagros

Filmy o boxu mě nikdy moc nebavily. Zuřící býk naštěstí není film o boxu, ale o boxerovi. Navíc se zaměřuje více na jeho život mimo ring. Začátek kariéry, vrchol, sláva a postupné upadávání na dno. Absolutorium si zaslouží herecký výkon DeNira, který ztvárnil LaMottu výtečně. Tato role musela být psychicky i fyzicky extrémně náročná a DeNiro ji zvládl po všech stránkách opravdu bravurně. Čtyři hvězdy, z nichž alespoň tři patří Robertu DeNirovi. Fanoušci boxu si tu pátou mohou doplnit sami. ()

iXtr3m3

Tak trochu iný Rocky. Gangstri sa zišli v úplne inej podobe ale s rovnakým zápalom. Povinnosť pre fanúšika športovým drám. ()

Theraphosa

Jeden z nejlepších filmů o boxu co znám. De Niro předvedl fantastický výkon a k jeho závěrečné vyzáži není co dodat - typickej boxerskej veterán. Hodnotit věrnost zápasů by byla naprostá blbost, takový detailisti snad neexistujou. Joe Pesci a jeho akce s ručníkem - LOL, to bylo senzační:o). Co jsem hodně žral, byl zvuk zuřících býků, kdykoliv se La Motta "rozzuřil". Poznámečku si ale neodpustím. Při tom závěrečným zápase bych té krve trochu ubral. 92% ()

cajke

Moc nechápu, co ostatní přimělo dát tomuto filmu pět hvězdiček. To zas jednou dal někdo pět a ostatní slepě následují, snad aby si nezadali. Lidi, máte snad svůj vlastní rozum, ne?! Prostinký příběh boxera, ve kterém se - zřejmě asi jen já - nedočkám pointy či závěrečního poučení jako např. v geniálním Taxikáři. Portrét hovada, kterej si to pos***? Možná. Lepší boxerské scény než v Rockym? Kde? Přinejmenším jsou stejně málo realistické, ač se právě realističností tady snad všichni zaklínáte. Napadá mě jen jedna opravdu nezapomenutelná: ta vteřina kdy hlavní boxerský soupeř hlavního hrdiny, než mu uštědří finální ránu, vypadá jako olivová socha - pěst osudu - ničící bůh. Ale jinak? Dal bych pět De Nirovi, ale hodnotíme tu film, že. Takže tři a možná půl. Ale abych nebyl labuť, slibuji, že se v brzké době podívám na Zuřícího býka znova a zkusim přehodnotit, protože mi vzácný nesoulad ve vašich resp. mých názorech moc nesedí. ()

cab

Bravurni rezisersky (Martin Scorsese), ale predevsim herecky vykon (Robert De Niro) jsou stavebnimi kameny tohoto syroveho a autentickeho cernobileho boxerskeho dramatu o skutecnem ringovem bojovnikovi Jake LaMotta. 70% ()

Revolver

Obětovat se a nabrat 23 kilo kvůli roli se De Nirovi jednoznačně vyplatilo a pod brilantní taktovkou Scorseseho podal jeden z nejlepších výkonů všech dob. ()

Tery16

Nijak nechci shazovat uměleckou hodnotu filmu (režie Martina Scorseseho je vynikající, kamera taky nemá chybu) ani herecký výkon De Nira. Je to asi jeden z nejlepších filmů, které Marty natočil. Jako objektivní kritik bych musela dát plný počet, jenže pokud jde o můj názor, tak až na pár výjimek mě většina scén nechávala naprosto chladnou. A navíc je těžké oblíbit si film, když vám není ani trochu sympatická žádná z postav. Já se u filmu prostě chci trochu bavit, vžít se do postav a tady se mi to nějak nepovedlo (viděla jsem to ale zatím jen jednou, takže kdo ví...). ()

Dronte

Chyba je zřejmě ve mně. Neviděl jsem "ódu na člověka", ani "psychologickou sondu to do nejtajemnějšího zákoutí lidské duše" ani nic podobného. Ódou to podle mého skromného názoru být nemůže už z definice ódy, k chápání filmu jako sondy mi chybí pátrání po kořenech problému apod. Film třeba technicky zvládlý s nesympatickým, hloupým, ošklivým, divným, špatným,... antihrdinou, který mi připomíná něco jako antiTitanic, bez vizuálních efektů s jediným kladem, že Scorsese z Jakea nedělá ani náhodou fajn chlápka. DeNira mám mnohem radši jako kněze nebo italského mafiána. Často srovnávaný Taxikář mi přišel mnohem lepší. Zuřící býk není ani onou sofistikovanou nudou, za kterou se dávají tři hvězdičky. ()

Saboter

Opravdu mi tento film nesedl a měl jsem hodně co dělat, abych udržel pozornost. Obávám se, že je to film o životě, ale v kterým jsem nenašel nic, co jsem hledal tři hvězdičky asi jenom díky nádechu boxu a posledním pár minutám. Zbytek byl spíš úpadek. Pokus o nastínění situace kolem? Tak k tomu se radši nebudu vyjadřovat. Jistě mi tu pár jedinců milující tento snímek řekne, že nechápu o čem to vůbec bylo, ale myslím si že jsem dostatečně pochopil. Jen v tom nevidím nic tak převratného a ani se mi nelíbilo zpracování. Box to je jediný, co tenhle snímek zachránil v mém srdci před úplným propadákem... ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

23.08.2017

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)