Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

klerik

Nezvyčajný zážitok. Film, ktorého vyústenie nemusí stráviť každý. Skvelá Foster by však bez úžasnej réžie nestačila, ale takto... ()

Chrustyn

Nápadem a zpracováním zajímavé ale až zbytečně zdlouhavé a emočně nefunkční. Na kouzelníka Zemeckise příliš obyčejné, ačkoliv kvality jsou nezpochybnitelné a podobná sci-fi tu předtím ani potom nebyla. ()

Scalpelexis

Jsem silný ateista, ale pokud mě něco dokázalo rozvyklat k jakémukoliv náznaku víry, tak to byl právě Kontakt. Musím ocenit Zemeckisovu odvahu pustit se do rozbírání tématu věda vs Bůh, protože bych čekal, že nějaká strana z toho musí vyjít vítězně (anebo jako poražený). Jenže, Robert z toho jemně a elegantně vybruslil, naservíroval divákům spoustu otázek a teď si vyberme, kde je pravda. I přes mnohá klišé je Kontakt natočen s citem a láskou, bez schopnosti urazit, přičemž mírně dojímavý drama by se rádo dotklo srdcí ještě více, než se zdařilo u mě. Nic to nemění na tom, že jsem byl svědkem příjemně inteligentní podívané. ()

evulienka3

Pri tomto filme stále váham medzi troma a štyrmi hviezdičkami. Nakoniec som siahla po tom vyššom hodnotení, ale s odstupem času nevylučujem zmenu k tomu nižšiemu. Tento film má totiž časti ktoré sú prepracavané vynikajúco má však ale aj dejové línie, ktoré prepracované nie sú ani náhodou. Dokonale sú prepracované časti v ktorých ako jednotlivci tak aj spoločnosť reagujú na Elliin objav. Náboženský fanatici, príživníci, zástancovia to všetko bolo vystihnuté výborne. Samotná postava Ellie už však až takú sympatiu u mňa nevzbudzovala. Jej charakter bol pre mňa nepochopiteľný. Vedkyňa ktorá svojou snahou a tvrdohlavosťou dosiahne takýto objav so sebou nachá zametať ako s malým deckom. Slabá ani bezbranná pritom určite nebola, len to tak jednoducho vyhovovalo filmárskym predstavám o vývoji filmu. Nemám rada ak sa ide jednoduchšou cestou. Romantická línia mi prišla absolútne prebytočná a iba mi kazila dojem. I keď Matthew bol výborný. Tajomného dobrodinca som už dokázala stráviť lepšie najmä vďaka jeho elegantnému využitiu v závere filmu. Takže tak...ani z voza ani na voz, ale stále to považujem za lepší štandard sci-fi. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

MontyBrogan

V boji medzi vedou a vierou víťazí pravda... Výborné, inteligentné sci-fi, ktoré by sa malo páčiť aj ľuďom, ktorí tento žáner veľmi neobľubujú. Excelentná Jodie Foster a osvedčená dvojica Zemeckis, Silvestri. To sú dôvody, pre ktoré sa netreba nechať odradiť ani dlhšou stopážou. 85% ()

honajz

Vynikajici, jemna sci-fi bez nutneho mnozstvi trikovych efektu, zamerema spise na vnitrni deni hrdinu, a o to vice pusobivejsi.--- Ačkoli je Kontakt prezentován spíš jako sci-fi, určitě má k čistokrevné sci-fi dost daleko. Nositel Oscara za Forresta Gumpa, režisér Robert Zemeckis ví, že při rozpočtu 90 milionů dolarů musí zaujmout co nejširší publikum, a ne jen pár nadšenců. Proto zde najdeme hodně sentimentu, lidských tužeb a snů, patetických proslovů, smrt blízké osoby, vládní konspiraci, milostné vztahy, Boha a ostatní témata, která táhnou široké masy. To vše je podbarveno všudypřítomnými smyčci. (Chybí jen nemocné dítě a pes bez domova.) Ale ne, Kontakt není zas tak zavrženíhodný, jak to podávám. Je to samozřejmě profesionálně natočený film, který se normálnímu divákovi - a nemyslím to nijak zle - bude líbit. Pojednává o holčičce, která se odjakživa zajímala o astronomii, komunikaci a mimozemské civilizace. Když vyrostla a vystudovala, dostala práci u obřího radioteleskopu, a po nocích poslouchala signály ze vzdáleného vesmíru. Až jednou přijala signál, který dával smysl... Lahůdka! Zatím asi jedno z nejlepších DVD, které se mi dostalo do mechaniky. Perfektně ostrý a průzračně čistý obraz, a zvuk za ním nezůstává pozadu ani o milimetr. Na tomhle disku můžete spolehlivě demonstrovat přednosti technologie DVD svým přátelům. Toto vydání si název "special edition" opravdu zaslouží, takže Warnerům - vzhledem k vybavení - ty vysoce "užitečné" reklamy umístěné na disku odpustím. Vedle nich tam totiž najdeme izolovanou stopu s hudbou, dvě upoutávky, slušně podrobné info o tvůrcích a hercích a střípky o adaptaci původního románu popularizátora vědy Carla Sagana do nynější filmové podoby. Dále je na disku velmi zajímavý dokument o vizuálních efektech. Silnou stránkou dévédéčka Kontakt jsou určitě komentáře. Poslechnout si můžeme povídání představitelky hlavní role Jodie Fosterové, režiséra spolu s producentem, a chlapíků zodpovědných za triky. To poslední si určitě zaslouží vaši pozornost, protože budete překvapeni, co všechno - skoro by se mi chtělo říct: kdejakou prkotinu - vytvořili trikem! Film 3/5 - takhle vypadá sci-fi pro normální diváky DVD 5/5 - bohatá výbava, tři komentáře ()

Ivoshek

Ale jo, Džoudý hraje pěkně, kamera je pěkná.... celé je to pěkné. Akorát šíleně nudné. A konec je pro mně o velký kus za hranicí trapnosti. ()

poz3n

Na poměry hollywoodské popcornové produkce je Kontakt opravdu poněkud více "přemýšlivým filmem" než je obvyklé. Zemeckis je ale už dlouho zárukou toho, že co vám předloží, rozhodně nebude nějaké tupé nebo pitomé. A stejně jako Let, který jsem nedávno viděl, i Kontakt je vlastně dramatem, které se odehrává ponejvíce v hlavě hlavní postavy. Ačkoli by mi kombinace herců Foster - McConaughey přišla v každém jiném filmu skoro až odpuzující, tady jsem s postavami neměl sebemenší problém. Zajímavý a překvapivě myšlenky vzbuzující film. 7/10 ()

Xeelee

Realistická a dobře zahraná inteligentní Sci-Fi o ufounech bez ufounů s filosofickým, sociologickým a náboženským přesahem. Nutno podotknout, že Zemeckis lidstvu nastavil zrcadlo a moc hezký obrázek to není. Nevím jak vy, ale já bych letěl hned. Měli jste poslat básníka… Zakoupil jsem si knižní předlohu a po přečtení se tu ještě trochu rozepíšu. ()

SOLOM.

První půlhodinka se mi zdála sice lehce nezáživná, ale potom jsem i já podlehl onomu osobitému kouzlu scénáře a samotné Jodie Fosterové. Tuhle herečku mám velice rád a ani tady nezklamala. Podává stabilně skvělé výkony a byla jasnou tahounkou filmu. Atmosféra má sice značné výkyvy co se zaujetí týče, ale scénáristův smysl pro vcítění (především toho diváckého) a neskutečná fantazie dokázala prolomit ledy i u mne, odpůrce většiny filmů – které se otírají o mimozemskou civilizaci. Jsem rád, že se nekonalo žádné velkolepé UFO finále, ale vše zůstalo v ukrytí mysteriózního tajemna. ()

Othello

S adaptací Saganova románu si Zemeckis ukousl sousto, které dle mě žvýká ještě teď. Contact má tak obrovský tematický rozmach, že ho nemůže na svých bedrech unést model velkorozpočtového amerického filmu, jakkoli si zaslouží uznání alespoň za to, že se pokusil. Jeho snaha o usmíření esoteriky a vědy v závěru se sice úplně nerozpadne (taky kvůli perfektní Foster), jakkoli se k ní probojovává skrze strašné příběhové konstrukce, nicméně vzhledem k tomu, že doposud byl vědecký aspekt ve filmu znázorňován týmem vytrvalých profesionálů a aspekt náboženský důležitě postávajícím McConaugheyem v pozadí, tak očividně film ze své podstaty nezvládá tak úplně nestranit. Výsledný kompromis "pravda je to, čemu sám věříš, že pravda je", vyznívá v dnešní post-faktické době parádně. Pokud patříte mezi ty, kteří se v science-fiction štourají v logice scén a z myšlenky na to, že se náboženský fanatik opásaný výbušninami dostane přes veškerou ochranku do středu roky vyvíjeného mechanismu za gaziliony dolarů či že si nikdo na světě nevšimne, že se stejná stavba postavila zatím v Japonsku, se mu dělá mdlo, tak tady opatrně. Stejně by mě zajímalo, jak neskutečně ohavně musí vypadat mimozemský organismus, který seznal, že po tom, co protáhne člověka třemi přestupy přes červí díry, bude lepší upravit svoji podobu do postavy MRTVÝHO FOTRA PROTAGONISTKY, aby celou situaci lépe nesla. Lol. ()

Exkvizitor

Dle mého názoru toto dílko absolutně nevyčuhuje z průměru hollywoodských sci-fi filmů. Jsou zde bez větší invence použita klasická schémata (osamělá hrdinka - samozřejmě s problematickým dětstvím - bojuje proti zvůli úřadů, za nitky tahá tajemný vševědoucí pracháč, láska hrdinů je čistá jako padlý sníh...). Krom toho je to celé dosti prvoplánové a naivní. Hrdinové, ač údajně velmi inteligentní a vzdělaní lidé, vedou pouze takové dialogy, které pochopí i ten nejtupější divák ("Slyšela's o Einsteinovi?" ptá se doktor theologie. "Jo," odpoví špičková astronomka.) Zcela konvenčně jsou použity i filmové prostředky (tam, kde očekáváme, že se rozezní dojemná hudba, rozezní se dojemná hudba....). - A hlavně: Kdo někdy četl romány A. C. Clarcka, I. Asimova nebo S. Lema - bude zklamán. ()

ARI50

Filmy dosti ničím nezajímavým, celá akce je založená na signálu a celý děj filmu je uvnitř toho signálu tak proto mě to asi moc nebavilo ()

Mgb21

Tenhle film se nedá zařadit do jedné katulky. Tváří se jako čistokrevné sci-fi, ale není tomu tak pořád. Je tu hledání mimozemských civilizací, je tu trochu romantiky, je tu rozprava nad otázkami víry a nakonec i trochu té čistokrevné sci-fi. Právě těch několik rovin se mi v případě tohoto film líbí. A nebýt toho výlevu Matthew McConaugheyho na konci a těch čekajících dětí na vozíčku (asi na zázračné uzdravení) neměl bych co vytknout. ()

becki_tu

Sci-fi, které se tváří jako obyčejná honba za dobrodružstvím po probádaných či neprobádaných končinách vesmíru, však v sobě skrývá daleko víc. A to od uvědomění si onoho klasického žánrového klišé, že bychom nemuseli být vesmíru sami až po to, že to, co člověku pomáhá překonat prázdnotu je přítomnost jiné bytosti, naděje nebo touhy. Zemeckis umí a díky Kontaktu už to pro mě nebude jen „ten, co natočil Forresta Gumpa“. 85% ()

Beastmaster4

Jeden ze stěžejných sci-fi thrillerů. Dojemný příběh o lidské touze poznávat, ale také neschopnosti přijímat nepředstavitelné. Vynikající scénář a dokonalá Jodie Foster. Při zhlédnutí jsem si párkrát vzpomněl na Ericha von Dänikena. Jediné co mě trochu posmutnilo bylo, že nebyla ukázaná pravá podoba mimozemské civilizace, která vystupovala v podobě Ellienina mrtvého otce. Vždy, když je film o UFO nebo mimozemšťanech a tvůrci je neukáží, ubírají dle mého filmu na realističnosti. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)