My všichni školou povinní

TV spot
Drama / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Režie:

Ludvík Ráža

Scénář:

Markéta Zinnerová

Kamera:

Josef Pávek

Hudba:

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (více)

Epizody(13)

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. I proto se těší takové divácké oblibě filmy a seriály ze školního prostředí. Jedním z nich je i český seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Opět tedy můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, jejich rodiči soudcem Olivou (Jiří Bartoška) a jeho ženou (Jana Šulcová), herečkou oblastního formátu Alicí Povejšovou (Jana Preissová) a jejím manželem, hudebníkem Filipem Povejšem (Václav Hanzlík), budeme sledovat rozvodové problémy rodičů Joklových (Jiřina Bohdalová a Vladimír Brabec). V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), krásně nesympatická nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), nastupující učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka) a nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková), učitelka Zmatlíková (Dana Medřická) a mnoho dalších. Všichni tu prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět. Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat. A přitom si opět zavzpomínat na ta svá školní léta… (Česká televize)

argenson

Ludvík Ráža se od počátků své tvorby věnoval práci pro děti, případně o dětech. Tenhle největší projekt jeho režisérské kariéry pak v sobě spojil obojí, i když snaha o podívanou pro vícegenerační diváctvo je vždy cestou na tenký led. Jasně, celé je to prostoupené dobou vzniku, ale v kontextu tehdejší tvorby se na to dá podívat (vybavuju si například úsměvný dobový detail, kdy Galatíková někoho zve do ředitelny se slovy: "Pojď na chvíli dál, sehnala jsem čerstvý kafe"). Podívat se na to dá už jenom kvůli hereckému ansámblu. Přesněji, herců ve vedlejších rolích. Věřím tomu, že seriál napomohl k růstu popularity Miroslavu Vladykovi, ale postavit značnou část děje na jeho nepřesvědčivém hereckém výkonu byla celkem tragédie. Totéž se týká Veroniky Žilkové. Zatímco dnes je z ní okouzlující šarmantní dáma, tady zamlada s oplácaným ksichtíkem a příšerným účesem rozhodně nebyla sexuální modlou (ano, po svazačce to taky nikdo nechtěl). Jiří Sovák výborný, nicméně jeho čítankový prototyp lidského chápajícího pedagoga je málem těžko uvěřitelný, i když já osobně jsem se s takovým učitelem na základce setkal. To už je pro mě příjemnější role jeho manželky - Blanka Bohdanová nám rozhodně není sympatická, ale pro její konání máme pochopení. Stejně tak působí čítankově manželský pár Šulcová-Bartoška (i když ten, aby jeho postava dostala lidštější rozměr, nechává se svádět letitě provokující Evou Hudečkovou). Jako jejich příjemný protipól pak působí prvoplánově záporná Hrdinovic family (Obermaierová-Augusta a ty jejich dvě příšerný děti). Za zmínku pak stojí rozhodně fenomenální Gabriela Vránová, kterou jsem tady jako dítě zaregistroval poprvé a dlouho k ní pak hledal cestu, aniž bych si nevybavil její famózní kreaci hysterické učitelky Hajské. A přestože řada dalších postav nedostala takový prostor, jejich osobnosti jsou lidštější větší přirozeností a střídajícími se sympatiemi, které k nim chováme (například Jiřina Bohdalová nebo Jana Preissová). Hudba Petra Hapky je sice dobře zapamatovatelná, ale hlavní motiv není nijak nosný. Proto se také sáhlo k běžnému, často používanému a přitom lacinému triku, jak vyplnit seriál hudbou - všimněte si, že jako kulisa v pozadí často znějí výhradně Hapkovy písně. ()

Krt.Ek

Sledování tohoto seriálu mi přinášelo stejná muka jako samotné sezení ve škole. A to už je co říct. :-) 20% ()

blackrain

Tenhle seriál jsem měla strašně moc ráda. Takže hodnotím více méně z nostalgie, ale jeho neustálé opakování ve mě hezké vzpomínky pomalu ubijí, až z nich jednou nezbude absolutně nic. ()

rt12

Seriál o škole s Vladykou no nic moc, ale byl tam Sovák a Vránová. Ovšem po objevení se Žilkové a Pyška na obrazovce, šel zbytek zájmu do kopru úplně. ()

stration

Bohužel nejslabší se mi zdála Žilková a Vladyka. některé vedlejší postavy (odporná, zakomplexovaná učitelka Gabriela Vránová, nebo ostřílený Milan Šimáček) jsou daleko zajímavější. ()

kajas

Nejlepší je asi úvodní znělka :). Ne, je to docela pěkný seriál, ale má své nedostatky a Vladyku s Žilkovou opravdu zrovna nemusím. Takhle vysoké hodnocení dávám jen díky Milanu Šimáčkovi (představitel malého Jirky), který byl prostě k zulíbání. ()

hygienik

Markéta Zinnerová svojim analytickým, no zároveň láskavým a dojemne pozitívnym scenárom po druhýkrát nezmazateľne poznačila môj divácky svet. Pane Dietle, ju ste si mal vziať za ženu a česká scenáristika by v ďalšej generácii mala veľkú nádej, že neupadne. ()

Anglie

Typická ukázka průměrnosti - takhle nějak vypadá dílo, které není ani dobré, ani špatné. Šimáček v roli Jirky Olivy je opravdu legendární a dvojici Galatíková-Sovák role opravdu sedly. Pro ženy obzvláště atraktivní seriál kvůli Vladykovi a Bartoškovi(ten zde hraje s přidělanými šedinami). ()

Carlossss

Jediné, co mi na tomto seriálu vadilo, byly nehorázně nesympatické děti. Od malého Olivy až po tu rozmazlenou kravku Povejšovou. Postavit do řady, seřezat, přeobsadit:-D ()

kagemush

Jedna ujetá soudružka učitelka se vždy následující den po dalším novém dílu dotazovala ,co se jako zase v předcházející části stalo nového.Buď ta kráva neměla televizi,nebo byla nemocná.-Tak takhle jsem vyrůstal. ()

Hennes

V této době vznikaly mnohem lepší české seriály, ale to školní prostředí my v té době přesně sedělo, takže za nostalgii *** ()

rakovnik

Socialistické školství v celé jeho "kráse", aneb seriál o typech učitelů, jejich žáků a také rodičů. Starší generace jistě zavzpomíná, jak realistický seriál je. Mladší by mohla ocenit, jací jsou dnešní učitelé, ve srovnání s těmi minulými. Mnohé dějové zápletky jsou sice poněkud obsahově přestřelené, ale zajímavá plejáda herců nahrazuje někdy unylejší děj. Doby, kdy učitelé byli vážení, jsou prozatím pryč...dívám se s nostalgií a hodnotím přešlapy učitelů a nevhodné vstupy rodičů do školního procesu...nicméně, na rozdíl od současnosti je tento seriál natočen s láskou k učitelskému povolání a určitým obdivem tohoto profesního stavu, podle mého také pravdivěji, než pohled na dnešní učitele. ()

Martin741

Drahi normalizacni sudruhovia, nasrane militantne feministky, militantni katolici, lokalne nazorove autority, klobaskovi inzinieri, samozvani psychologovia, samozvani filmovi kritici, zakomplexovane a zamindrakovane nuly, uspesni - i menej uspesni absolventi VUML, dementali, retardi, blazni, polosalene existencie, prechytrale tlchuby, mentalni invalidi a spiny tlste dementne! Tento prednovembrovy - pred 17. 11. 1989 - svoje kvality mal. Chvalim plejadu znamych hercov, ktori sa tu zisli, dobre vykreslene skolske prostredie, scenaristicku rozvahu, obcas herecke vykony na urovni a dobre rozohrate pribehy. Takze na rozdiel od toho hnoja, ktory sa teraz sinie zo sukromnych TV /VKV, Ordinace a podobny sajrajt/ bol tento serial vybornym zobrazenim reality Ceskoslovenska 80. rokov. Za mna vysokych 74 % ()

cariada

Slušný seriál o jedném roku na základní škole. Poměrně hodně propracované postavy jak dětí ,tak učitelů a rodičů. Ale přílišné opakování to hrozně stráží a pro mě se to stává nekoukatelné. ()

Bay_watch

Před pár desítkami let to možná takhle mohlo vypadat, ale dnes se nad tím můžu jen hodně shovívavě pousmát... Levné herecké výkony, stále stejný "soundtrack" a všudypřítomná pachuť komunistického režimu nezachraňuje ani zasazení do "mého" Liberce. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011