V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

fannah

Velmi dobrý film, na to že jej natočil dobrý scénárista a mizerný režisér v jedné osobě, Randall Wallace, byl jsem velmi příjemně překvapen. Zazářil nejen Mel Gibson, kterému vojenská role sedla, ale i skvělá Madeleine Stowe a Greg Kinnear. Jak říkám, kvalitní válečné drama z oblasti Vietnamu, kterých opravdu není mnoho. ()

Rosana odpad!

Huh! Co to mělo být? "Jsem rád, že mohu položit život za svoji vlast...a vyřiďte mojí ženě, že jí miluju" - prohlásil jeden statečný vojín a zdechnul a já doufala, že zdechnu s ním. Bohužel musela jsem přetrpět dalších několik desítek minut pekla a utrpení plných nacionalistických keců, srdcervoucích amerických tragédií a to vše v pravé křesťanské víře. Jděte do prdele s takovými slátaninami, nulový příběh, nulové ponaučení a maximální nuda. Kdo se vyžívá v nekonečných hbojových scénách plných pseudohrdinů za miliony dolarů, nechť si film užije! ()

MartinezZ

Wow, Mel v roli dvojitého blázna (slušně řečeno), věřícího katolíka a zeleného mozku. Věřící, co cvičí k zabíjení a voják v aktivní službě, co testuje padáky a má přitom pět dětí - být manželkou, tak ho snad zmrzačím, abych měla jistotu, že zůstane alespoň na základně. ~~~ Válečný film na motivy skutečných událostí, zbytečná jatka kvůli přiblblé politice, prošpikovávané pohledy domů a na manželky a děti, díky čemuž se napětí naprosto bortí a divák žasne, jestli to někdo vážně myslel... vážně - když se vdám za vojáka a povolají ho do akce, co ty nány asi čekaly? Nakonec všichni pochcípali naprosto zbytečně. Kdyby alespoň lokace dění nepřipomínaly "zahradu za barákem". ()

Ozo

Jeden ze slabších snímků o válce ve Vietnamu, toho vlastenectví a patosu je tu už příliš. Naštěstí to celé drží nad vodou perfektní výkon Mela Gibsona. ()

ArsenalEagle

Válečné drama není těžké natočit, stačí si vzít nějakou opravdovou bitvu.. Mel Gibson mi zde neuvěřitelně sedl, nevím kdo by to mohl zahrát lépe než on. Chris Klein v roli čerstvého otce a mladého důstojníka.. Krásný příběh ()

Davson

Je to průměrný válečný film, který, dle mého názoru, skončí v propadlišti dějin. Tvůrci nepředvedli nic moc zajímavého (kromě drsných hlášek starého seržanta :-)) a bohužel zde nechybí výjimečnost a nezranitelnost hlavního hrdiny Gibsona i jeho serženta, který v pohodě stojí a kolem sebe se ohání jen ubohou pistolkou. I tak ale slušná zábava. ()

Orlau32

Velmi emotivní film. Byla jsem překvapena. Film vypráví o skutečné události, která se stala 14.listopadu 1965 ve Vietnamské válce. Někomu se možná zdá, že je to velmi drasticky natočeno. Já si myslím, že to bylo ve skutečnosti daleko horší. Tolik mladých životů zmařeno zbytečně na obou stranách válečného konfliktu. Můj názor je, že to byla vlastně vzpomínka na podplukovníka Hal Moora jako na statečného vojáka, na správného chlapa, který stál u svých chlapců do poslední chvíle. Film na mě hluboce zapůsobil a divím se, že neobdržel žádnou filmovou cenu, zatímco některé naprosto plytké smyšlenky jsou ověnčeny Oscary. ()

fragre

aneb Pobožný střelec ve Vietnamu. Silně propagandistický film, plný hraného chlapáctví, kterému kdyby jeden věřil, věřil by i tomu, že Američané tu válku vyhráli. Už jen ty manželky - hotové Stepfordské paničky. Nemluvě o té citově vyděračské scéně, kdy je malému roztomilému děvčátku vysvětlováno, proč musí tatínek jít zabíjet zlé žluťáky, to nezůstane jedno oko suché. Na druhou stranu zde neuvidíte jedinou vietnamskou ženu, jediné vietnamské dítě (na které válka dopadala drtivěji než na důstojnické paničky), jen masu zavilých zbolševizovaných žlutých makaků. A hlavní hrdina, toť reinkarnovaný John Wayne - jak mimoděk, chladnokrevně a elegantně odstřelí útočícího Vietnamce a ještě přitom telefonem řídí boj, leč na konci se ukáže, že není bez citu a projeví ten neokázalý chlapský sentiment. Jinak, technicky zvládnuté, obrazy často zpomaléné - heroizující (což mocně podporuje i hudba). Téměř bezprostředně po shlédnutí tohoto filmu, shlédl jsem Full Metal Jacket, takže ten propagandismus tohoto snímku obvzláště vynikl, zvláště když si jeden připomene to, že výsledek té války je ten, že američtí kapitalisté čile obchodují s vietnamskými komunisty. ()

Wolodja

Po procteni ruznych diskuznich for jsem sel na Udoli stinu s tim, ze konecne zas uvidim v kine spatny film. A svete div se, ono to zas tak strasne nebylo. Je pravda, ze Wallace neni zrovny nejzkusenejsim reziserem, podle toho vypadaji valecne sceny. Take by neskodilo, kdyby strihac hodil do kose trochu vic filmu. Mira patetismu je tak na hranici snesitelnosti. Pravda, v nekterych scenach jsem se musel smat. ()

gogos

Filme je to pomerne povedeny, solidni scenar, dobra kamera, dobry Gibson, paradni efekty a boje. Rozhodne se jedna o jeden z nejlepsich valecnych filmu poslednich let... ()

Makky

Unikátny pohľad na vojakov a ich veliteľa Hala Moorea. Niekoľko neuveriteľných akčných, ale aj dojímavých scén poskladaných do vojnovej drámy mi pripravili fantastický filmový zážitok. Výnimočne aj so slovenským dabingom je tento snímok skvelý. ()

blackrain

Film je o lidech, kteří ve válce bojovali a o jejich rodinách, které doma čekají s napětím, že jednou příjde zpráva o jejich úmrtí nebo se vrátí domu zdraví. Pro mě velmi kvalitní válečný film. Dovolím si citovat plukovníka Moora, který promluvil ke svým nastoupeným vojákům: "Nemohu slíbit, že se vrátíte živí domů, ale slibuji, že budu první, kdo vejde na bojiště a poslední, kdo z něj odejde." Většina z těch vojáků byli mladí kluci. ()

kaylin

Válka ve Vietnamu je téma, které je v podstatě nevyčerpatelné. Je možné na ni natočit klasické, dramatické válečné filmy, ale také psychedelické horory a vlastně i komedie. "Údolí stínů" je variantou dramaticky válečnou, kdy nejde jen o akci, která je nasnímána nadprůměrně, ale také o to, jak akce dopadá na ty, kteří zůstali doma. Tisíce kilometrů, přes které nejde nic ovlivnit. Silný příběh, který je přece jen vyprávěn s přemírou patosu, ale tahle válka si ho zaslouží. Anebo aspoň ti vojáci, co do ní byli nahnáni. ()

stration

Hrozná, americká opravdu sračka. Propaganda v každém záběru, sprýávní američtí vojáci. Válečný film by měl mít alespoň něco společného s realitou. Toto toho mělo společnýho hooooooodně málo. ()

Aiax

Klasická hollywoodská velepatriotická průměrnost, jenže zároveň lahůdkově natočená válčená akce, takže o jednu hvězdu víc. ()

salalala

Poměrně zdařilý válečný film, který má výborné válečný scény. Wallaceovi se většinou podařilo natočit velmi přesně a efektně bojové scény, místy zaváhal, což se dá odpustit. Co se ale odpustit nedá, je fakt, že do filmu zařadil naprosto zbytečnou a nuceně srdceryvnou rovinu s manželkami vojáků, to kdyby si odpustil, tak natočil výborný válečný film. Gibson je dostatečně charismatický, na druhou stranu už jiní herci moc nezáří, mluvit můžeme už jen o Barrym Pepperovi, který po svém příchodu celý film oživí. Madeleine Stowe nemá co hrát, přesto film nenudí. Dávám čtyři hvězdy a 70%. Jde o to se přenést přes věčný americký patriotismus, kterého tu ale není zas nějak přehnaně mnoho. ()

Kuzlo

Vojnové filmy môžem všeobecne. Bežne dávam 5* filmu, ktorý si rád pozriem znovu. Údolie tieňov som videl už 3x a určite mi nebude vadiť pozerať sa naň znovu, ale napriek tomu nemôžem dať viac ako 4*. Po opätovnom zhliadnutí hodnotenie zvyšujem. ()

dee-key

Opravdu pěkný film o válce ve Vietnamu.Vytknout se dá jen Gibsonovo "hrdinné" chování (hasení granatometu vlastní močí když mu nad hlavou létají nepřátelské projektily a telefonování při střelbě).Jinak dost dobře ztvárněno okolí,povedená je i scéna bitvy s bajonety. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?