Reklama

Reklama

Stíhači, na start!

  • Velká Británie Aces High (více)

S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramatickém příběhu z první světové války. Dramatický příběh z první světové války, v níž se také odehrávaly první letecké bitvy mezi Anglií a Německem. Na osudu malé anglické jednotky, umístěné ve Francii blízko západní fronty, líčí film sugestivně nesmyslnost a zrůdnost vojenského konfliktu i zkostnatělost a absurditu myšlení britských vojenských velitelů, jimž padlo – mnohdy zbytečně – za oběť tolik lidí.
Mladičký Stephen Croft slepě obdivoval snoubence své sestry Johna Greshama už během studií, kdy se připravoval ke vstupu do Královského leteckého sboru. Nyní probíhá třetí rok války, vzdušná střetnutí pohlcují v ohromném počtu nejlepší syny Anglie – na počátku roku 1917 je průměrná „životnost" britského pilota dva týdny! A Stephen přichází jako „rezervista", neboli posila, na vlastní žádost právě ke Greshamově jednotce.
Námět podle hry Journey's End (Konec cesty) Roberta C. Sheriffa (ta již byla předtím zfilmována dvakrát: poprvé jako němý film již v r. 1918 a pak znovu v r. 1930) a románu Saggitarius Rising od Cecila Lewise. (Česká televize)

(více)

Recenze (68)

Radko 

všechny recenze uživatele

Efektné súboje dvojplošníkov na nebi predstavujú len odraz zúfalej atmosféry vedomia stále prítomnej hrozby smrti na zemi. Aby sa nemuselo myslieť na to, čo mnohých stíhacích pilotov čaká, snažia sa zabudnúť. Voľný čas pred letom i po lete tak vypĺňa najčastejšie alkohol. Kopa alkoholu a zase chľast. Hlučné posedenia v dôstojníckej kantíne s kolektívne vyrevovanými oddrhovačkami. Iné riešenie spočíva v panickom strachu z letu a simulantstve. Zabudnutie prinášajú i návštevy neďalekého bordelu. Trvalejšiu lásku nik nehľadá a kto po nej túži rýchlo pochopí, že tu sa na city len hrá. Na miesto zostrelených letcov prichádzajú čoraz neskúsenejšie a čoraz mladšie posily. Ilúzie absolventov vojenských škôl o vedení čestnej vojny sa rýchlo strácajú pri dotyku s frontom. Z ilúzií ostáva len sprievodná hudba v znamení absolventských britských piknikov zasadená do drsnej vojnovej vravy. Britská herecká škola exceluje. Jack Gold nakrúca ďalší zo svojich skvelých sedemdesiatkových filmov. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Není lepšího válečňáku o letcích, o elitě tehdejší společnosti, kteří v tom vzduchu, ve víru nasyceném dusíkem, kyslíkem, oxidem uhličitým a ostatními látkami dokázali sehrát tak vyrovnanou partii, jako Hitler na začátku války ani neočekával při svém rychlé bleskovém útoku na Polsko, Dánsko a tak dále. Stíhači, na start! je dle mého názoru nejlépe ztvárněný příběh letců, kteří jsou filmem často zatracováni ale popravdě i ve vzduchu vznikalo plno napjatých a nervů drásajících scén. To všecko je v tomto filmu nádherně vidět. Neobsahuje nic originálního. On totiž na plnej kotel zobrazuje život lidí, kteří se živili létáním a většinu války prožili ve vzduchu. Jednodušší to ani být nemůže. A nejlepší na tom všem je, že tvůrci si s tím opravdu neskutečně vyhráli a film opravdu vyšperkovali, co se týče akčních scén, tedy leteckých, lepší jsem jakživ neviděl. Ty scény jsou totiž natočené neskutečně poutavě a originálně, opravdu jsem nedokázal upustit oči, a možná právě ty scény tomu filmu dodávají patřičný punc originality. Tohle je prostě Ace of Aces :) ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Životnost pilota nováčka nad západní Evropou v 1. světové válce činila průměrně jeden týden. V tomto filmu se na jednoho takového podíváme. Jmenuje se poručík Croft. Ne, nezvrátí svůj osud, nestane se jedním z nemnoha es. Vyplní beze zbytku svůj čas, který je mu statistikou vyměřen. Velmi silný film, naprosto postrádající patos a heroismus, snad nejlepší letecký a rozhodně jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Výborný Malcolm McDowell jako zlomený major Gresham, který po sedmi dnech už nemá čemu velet. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Film trpí podobnými chybami jako Rytíři nebes, tzn všichni němečtí stíhači mají rudé letouny, a snímek obsahuje i další historické nepřesnosti, ale tentokrát jsem schopen to jednoduše pominout, protože čistě po filmové stránce je film výborný. Příběh je perfektně vystavěný, hlavním hrdinou je nadšený nováček, kterému tak trochu dělá mentora jako-vždy-skvělý Malcolm McDowell, příběh je vyprávěn po dnech a odehraje se v něm všechno; prostě stručná verze leteckých dějin první světové války odvyprávěná v několika málo dnech. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Nádherné autentické letecké drama o smyslu a bezvýchodnosti války s výborným hereckým ansámblem - exceluje zvláště Malcolm McDowell v roli majora Greshama, k zahození není ani voják Croft Petera Firthe. Co se týče předvedených leteckých soubojů - tolik nádherných britských a německých stařičkých dvouplošníků v akci asi již nikdy neuvidíme. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (3)

  • Scéna, kdy mladý pilot Croft následuje francouzskou prostitutku k ní domů, je založena na pravdě. Podobný příběh uvádí ve své knize "Ve znamení střelce" autor Cecil A. Lewis. (ČSFD)
  • Film inšpiroval britskú kapelu Iron Maiden, ktorá zložila pieseň s rovnomenným názvom. (firewind)

Reklama

Reklama