V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

LuckyStar

Rádoby pseudomazavé podání ála Lynch, které ve výsledku není nakonec ničím jiným než opravdu oním Lynchem - a totiž, mazanicí bez pochopení a nulovou snahou o něco jiného, než o matení diváka a dělání si z něj králíka bobíka. Protože když se na všechny takhle podobné filmy podíváte z nadhledu, dojde vám, že za tím vším nakonec stojí jen určitá neschopnost tvůrců přijít s originální myšlenkou a vysvětlením (ála Šestý smysl) a stojí za tím schopnost tvůrců hrát si s formální stránkou až maximálnímu přetočení sebe sama. Co je moc, to je moc a tento film jsem nepochopil a za 1) nevadí mi to a za 2) nemám ani potřebu pátrat nebo nedejbože se dívat znovu. Za stránku barev, za Naomi Watts a Ewana a za počáteční jistou naději to na ty dvě hvězdy ovšem stačí. ()

chim.chim

Majstrovské dílo - neuvěřitelný film, to si člověk prostě musí pouštět znovu a znovu, až konečně uvěří, že něco takového opravdu vzniklo. O té nejtenčí hranici na světě, neskutečně křehké. A herci - cha, exhibicionisti jedni - sebevědomé výkony, naprosto perfektní ztvárnění postav, zvlášť Naomi mě hrozně překvapila, do té doby jsem ji znala jenom jako vřískající figurku z nějakého hororu, od McGregora už jsem na solidní výkon zvyklá a to nejlepší nakonec - o Ryanovi jsem slyšela jen samé dobré věci, přesto jeho podání předčilo má očekávání. Precizní, to je to slovo. ()

1945

Ulítával jsem na fantastické architektuře budov, pozoruhodném zařízení interiérů a v neposlední řadě na oblečení postav. Simulace schizofrenie byla dokonalá - chvílemi jsem měl pocit, že z toho všeho tak trochu blázním. Pochopit konec filmu mi dalo dost práce, doufám, že správně... opravdu solidní psycho s krásnou Naomi Watts ()

Milky.

Takhle si s mým mozkem už hodně dlouho nikdo a nic nepohrálo. Dávám plný počet. McGregor dobrý výkon, ale co tady předvádí Gosling je neskutečné. Potkat ho takového někde tak radši přejdu na druhý chodník. Konec se někomu možná může zdát triviální ale já byl nadšen a nejraději bych si to hned pustil znovu. A jsem si jistý, že podruhé bych si to užil ještě víc když bych chápal o čem to je už v průběhu filmu. Navíc ten vizuál a různé přechody...řádné psycho. ()

NJD

Hodně zajímavej příběh, kterej teda alespoň mě hned na začátku chytil a už nepustil. O to větší byly moje rozpaky po rádoby vševysvětlujícím konci, kterej však, musím se přiznat, můj mozek úplně nepobral. Možná když si film pustím podruhý, budu moudřejší. I moje zmatení a nechápavost však paradoxně nic nemění na tom, že se mi film líbil. Doporučil bych ho všem, kteří mají rádi psychologii a baví je u filmů přemýšlet. PS: nechápu, jak je možný, že Stay nedostal Oscara za střih... ()

Santino7

Fantastická snímka, ku ktorej sa mi len ťažko hľadajú vôbec nejaké vhodné slová. Skutočne. Vyjadrovať sa k príbehu ako-takému by bolo nevhodné, čiže prezradím len toľko, že po skončení som ešte pár minút len tak sedel a "vstrebával" to. A tiež som si začal plánovať, kedy si to pustím odznova, pretože toto je jeden z tých filmov, kde ak chcete aby vám všetko zapadalo do súvislostí a do akejsi pomyselnej mozaiky, tak jedno videnie vám na to skrátka stačiť nemôže (teda aspoň mne rozhodne nie). Skvelé trio Gosling-Watts-McGregor, vynikajúca hudba, strih, scenár... no proste (takmer) všetko! Vidím to tak, že na Forsterove snímky si budem musieť ešte trochu viac posvietiť, vo vlastnom záujme. 5/5 ()

Garch

Tolik talentovaných herců. Ta nuda a pseudoart jde na vrub režie. Vzpomínka, jak tenkrát řekl Harrison Ford G. Lucasovi: "To se přece nedá říkat!". Za tolik promrhaného talentu jdou dvě mínus. ()

Geller

Stay je jeden z těch filmů, kde celkový dojem převyšuje zapeklitost a možná i nepochopitelnost příběhu. Je na každým z nás, zda-li mu tento styl filmařiny vadí, či ne. Dalo by se říci, že jsem byl svědkem opět něčeho nového, navíc z mého pohledu zajímavého a to se cenní. ()

krypton22

Lynch? Ani náhodou! Aronofsky? Zcela určitě! Styl rodáka z Ulmu má se stylem jeho vrstevníka společnou "tikající" vizuální stránku filmu, která maskuje relativně plochý děj. Plochý zde nemyslím jako pejorativ, ale je třeba si uvědomit, že vše je zde podřízeno stylu a to, že příběh dává smysl a na konci do sebe všechno zapadne (byť jsem slyšel i ohlasy, že pointa ruinuje zážitek z filmu, což si vůbec nemyslím), je spíš bonus pro pozorného diváka. K dosažení úrovně mistra Lynche v žánru ujetých filmů tedy učedníkům Forsterovi a Aronovskymu pořád dost schází, ale to vůbec nevadí. Fajn zážitek je to i tak a až někdo "něco podobného" natočí u nás, tak se můžeme bavit o konci krize českého filmu (50 mil. $ se tady asi těžko sežene, ale stačí obsadit místo Ewana McGregora třeba Michala Suchánka a už jsme někde jinde :O)). ()

chalp

Prirovnávanie k Lynchovi absolutne zcestné, pri ňom väčšinou pochopím aspoň začiatok a ako tak postavy, tu som nechápal nič. ()

rotel

Skvelé herecké obsadenie a napriek tomu že mám rád psycho filmy, tak tu som mal dojem že vidím režisérove blúznenie vo vysokých horúčkach. ()

TonyM

Takéto psycho proste milujem :) Film, ktorý ma dostal hneď, keď som si uvedomil, že niečo nie je v poriadku. Od polovice som film nechápajúc sledoval s otvorenými ústami. Snažil som sa prísť na pointu, sledoval som detaily, pozorne počúval dialógy, no až do konca mi scenár kládol polená pod nohy. Prestrihy, alebo skôr prechody medzi jednotlivými scénami boli spravené fakt efektne, je tu super soundtrack, no a moja obľúbená Naomi Watts, ktorá však veľa priestoru nedostala. Je pravda, že film ma dostal skôr svojou formou, ale mne to stačí na najvyššie hodnotenie. U mňa špeciálne vyhrávajú filmy, ktoré dokážu pohnúť s mojimi emóciami alebo ich až rozobrať, a je jedno, či je ten film po všetkých stránkach dokonalý alebo nie. ()

Illy

Těžko popsat děj, ale hudební a vizuální stránka jsou fantastické a i herci (Gosling a Watts) nadprůměrní. Bavilo mě to. ()

AndieSpark

Tak tenhle film mi dokonale zamotal hlavu ! Ani jedna z mých teorií neseděla s koncem, trvalo mi celkem dlouho než jsem na princip celého filmu přišla .. po pochopení ale dávám 4 * , hlavně díky báječnému Goslingovi :) ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007