Hranice života

Hranice života

Stay

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2005, 99 min

Naprostá vizuální a psychologická bomba! Ách, to byl zase jednou úchvatný zážitek!! Na začátku filmu nádherný skleněný džbán, který se rozbil na milion kousíčků a až do posledních vteřin jej divák střípek po střípku slepoval .. a ta hudba. Jeden z nejlepších soundtracků vůbec .. v adrenalinovém tempu trip hopové beaty Massive Attack, když měl divák vyražený dech, tak mu byl nabídnut Damien Rice a jeho Cold Water, nemám slov ..(28.1.2009)

Veľmi vysoko oceňujem vizuálne prevedenie filmu, elegantné vtiahnutie do deja, napätie, atmosféru a celkové kúzlo, ktoré z toho všetkého srší...nejdem sa tváriť, že som ten záver úplne pochopila, ani vyvodzovať vlastné úsudky... film ma zaujal, záver možno trošku prehlušil celkový skvelý dojem z filmu, preto len 4 z 5tich. inak šupa..(30.4.2006)

• Matty

Červený pruh, bílý pruh, prostřih na hnědý pruh, zopakování červeného pruhu, zelený a oranžový pruh paralelně, šedé pruhy prokládané černými, návrat k bílému pruhu, růžový pruh pouštěný ve smyčce, zelený pruh pomalu přecházející v šedý pruh, tři různé odstíny modrých pruhů, spojení fialového pruhu s černým, oranžový pruh nabarvený na hnědo. Pointa? Žlutý pruh. Hranice života je hloupá past na libovolně chytrého diváka a ne, neštve mě, že jsem ji v širším smyslu nepochopil (to bych překvapil sám sebe i pana scénáristu), naopak mi přišlo škodolibě zábavné sledovat, jak tvůrcům neustále "uniká nit". Zajímavé komentáře: Adrian, k212, mm13, Andreiko, LuckyStar, Triple H(11.2.2008)

Snímek, který v první řadě zaujme skvělou vizuální stránkou a hned po té silnou dějovou premisou. Postupně se z toho stává velmi dobrá lynchovina, kde naprosto netušíte na čem jste, kdo je kdo, apod. Velmi dobré obsazení celkovému dojmu silně napomáhá. Jenže Stay má narozdíl od filmů Davida Lynche jasnou pointu... A tou to bohužel jde celé do háje. Naštěstí není doslovná, ale nenechává moc prostoru pro vlastní názor. Nemůžu se zbavit pocitu, že bez závěrečné scény by byl snímek sice nepochopitelným, ovšem krásným zážitkem oplývající "snovým" kouzlem. Takto zůstává jen Forsterova exhibice a ve své podstatě podraz na diváka, protože to nejlacinější vysvětlení, je to jediné správné. Ve výsledku přeplácanější variace Jakubova žebříku.(9.4.2006)

Interesantní formální stylizace je spolu s perfektní akustikou a typickou Forsterovou minimalistikou postavena před kostrbatý a naprosto nepřehledný scénář, kde je závěrečná pointa na celku to zdaleka nejzbytečnější. Postavy jsou zahrané slušně a velice překvapí Ryan Gosling, který předvádí skutečně vynikající výkon. Lehký zmatek ve střihové skladbě se dá ustát bez mrknutí oka a kochat se výtečně naaranžovanou výpravou a do detailu zmáklou technickou stránkou filmu můžeme do sytosti. Bohužel snaha o čistokrevnou "Lynchovinu" se jaksi nepovedla. Na to je Forster až příliš umírněný, korektní a "do masa nejdoucí" režisér/člověk. Solidní a zamotané pokoukání, které však inovaci v jakémkoli aspektu v žádném případě nepřináší.(9.9.2006)

• - Ve scéně, kdy se Henry obrací k lidem, kteří na něj zírají před šperkařstvím, držel kameru v ruce sám Ryan Gosling. (Morien)

• - Jméno Letham (postava Henry Lethama, hraje ho Ryan Gosling) je anagram na Hamleta, který je ve filmu zmiňován vícekrát. (imro)

• - Spoiler: Režisér Marc Forster v rozhovoru pro server MTV.com vysvětloval, proč má Sam po celou dobu filmu příliš krátké nohavice u kalhot - to proto, že Henry ho vidí zespoda dřepícího a v takovém případě se kalhoty jeví kratší. (Morien)