V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

zelda82

Tenhle je film je hodne zvlastni - prostrihy, deja vu, podivne nahody a prekvapive rozuzleni (aspon pro me). Rozhodne to neni film pro kazdeho a pokud mate zrovna depresi, tak se mu obloukem vyhnete. I presto se jedna o zajimavy kousek, ktery si s vami poradne pohraje a podniti vasi predstavivost. ()

Libby

Mírně chaotické, ale ten chaos ze samého přemýšlení nedá člověku spát. Originální myšlenka s originálním pojetím. ()

Va55ago

Skvely snimek, u ktereho dokonce newite, co se vlastne deje... a i kdyz to skonci, tak stejne newite ;) Newim jestli to byl opravdu plan tvurcu, nebo ani oni sami newedli co vlastne natocili ... ;) Co se mi opravdu, jsou prechody do ruznych scen, kamera proste uplne COOL :) ()

Puol

Príjemné strávená hodinka a pol sledovaním niečoho úplne nepochopiteľného. Mierne objasňujúci záver ešte stále necháva priestor na fantáziu a rôzny výklad. Evan McGregor aj Naomi Watta su sympatický ako ostatne vždy. A Ryan Goslingovi som toho psychouša uveril. ()

Lindushka

Celý film nuda a chaos a prečo to všetko? Kvôli záverečnému dvojminútovému intelektuálnemu orgazmu v úžasnom opojení, že ja som ten, ktorý to pochopil (ktorému sa to páčilo aj keď to bolo nudné), áno som intelektuál a netopím sa v tom odpornom popcornovom marazme? Nie ďakujem, radšej sa budem sprosto a vulgárne celý film zabávať... :) Príliš dlhá cesta k vyvrcholeniu nie je proste to pravé, pretože prestávate myslieť na to, kvôli čomu to celé vlastne robíte. A ak najbližšie budem mať chuť vidieť sériu krásnych nesúvisiacich obrázkov, otvorím si Dejiny umenia. Iste, myšlienka spraviť film len o tom, čo Vám asi tak prebehne mysľou ak umierate je tiež skvelá, ale nepatrí to na nezávislý filmový festival? Na čo sa už potom človek ako ja, hľadajúci vo filme - umení pre masy, púhy oddych po práci, môže spoľahnúť? :)) ()

FilmWave

Vykrádačka Davida Lynche. Průhledná pointa příliš brzy odhalí, že tento příběh je vlastně o ničem. Forster ale velmi zručně režíruje a obsazení je také velmi dobré. ()

merigieren

Šílený dílko, když vynehám mé propásnutí šance na nejlepší výtvarné dílo v 21 letech, zůstane zvláštní slepenec, který v jednotlivých scénách navazuje, zároveň vás nechá za sebe navazovat děj, který v mém případě na konci došel do bodu absolutního nepochopení, v okamžiku kdy jsem se na to podíval jako na celek. Ta poslední scéna mi vzala naději, že vím o čem to bylo a přece to bylo tak koukatelné. Už se těším až si to pustím nekdy znovu :-) ()

Ippolito

Můj komentář bude především obhajobou obsahu, protože na formu už tady bylo napěno chvály až dost. Film nebyl pouze po vizuální stránce dokonale zpracován, ale měl divákovi co říct i po stránce myšlenkové, takže zmínky o bezobsažnosti snímku jsou opravdu neopodstatněné. Co je to život? Co je realita? Co je minulost? Jak věrně zachycuje uplynulé dění paměť? Můžeme se spolehnout na naše vzpomínky? A k tomu všemu magický trojúhelník život-smrt-sen; kde je hranice života? Na to film neodpovídá, naopak klade otázky, vede nás k zamyšlení, a to je obsažné až dost. ()

amarth

Styl, jakým je film natočen odkazuje v mnohém na velikána Lynche a po většinou jsem se od této myšlenky nedokázal odpoutat a neustále jsem srovnával. Odprostím-li se však od této skutečnosti, Stay má silné podhoubí z něhož na povrch vyvěrají střípky rozbitého skla, které díky cestě, jež nám Forster ukazuje, postupně slepujeme, dokud není váza celá. Tímto momentem chápej vyvrcholení filmu, kdy si divák pomocí retrospektivy uvědomí onu pomyslnou hranici mezi živým a mrtvým / mezi snovým a reálným / mezi zásadním a nepodstatným / daným a nahodilým; Výtečný a pohlcující výkon předvedl Ryan Gosling, díky němuž dávám plnou palbu! ()

mala_kea

Lynch? Ani náhodou! Aronofsky? Zcela určitě! Styl rodáka z Ulmu má se stylem jeho vrstevníka společnou "tikající" vizuální stránku filmu, která maskuje relativně plochý děj. Plochý zde nemyslím jako pejorativ, ale je třeba si uvědomit, že vše je zde podřízeno stylu a to, že příběh dává smysl a na konci do sebe všechno zapadne (byť jsem slyšel i ohlasy, že pointa ruinuje zážitek z filmu, což si vůbec nemyslím), je spíš bonus pro pozorného diváka. K dosažení úrovně mistra Lynche v žánru ujetých filmů tedy učedníkům Forsterovi a Aronovskymu pořád dost schází, ale to vůbec nevadí. Fajn zážitek je to i tak a až někdo "něco podobného" natočí u nás, tak se můžeme bavit o konci krize českého filmu (50 mil. $ se tady asi těžko sežene, ale stačí obsadit místo Ewana McGregora třeba Michala Suchánka a už jsme někde jinde. ()

Rokle

Výplachová záležitost v tom nejhorším možném kabátu. Nevadí mi a častokrát se i rád podívám na film, kde vizuální forma vítězí nad obsahem, leč kde nic není, ani smrt nebere. Příšerná nezajímavá koláž tvářící se jako umění, to už jsem dlouho neviděl. A to mám pět filmů, které jsem od Forstera zhlédnul, ve velké oblibě. ()

Adm.Nelson

Toto je film, ktorý mi pripomenul, že Gosling je výborný herec, a tiež to, že často sa vám páčia veci, ktorým vôbec nerozumiete. Netuším, či je ten film taký chytrý, ako sa tvári, jeho pointa mi unikla a radšej som sa nad ňou ani nesnažil zamýšľať, každopádne mi to v tomto prípade vôbec nevadí (a neviem prečo, pretože väčšinou vadí). 9/10 ()

agassi68

Musím sa sa priznať, že napriek enormnému úsiliu som sa v tomto diele stratil a už nenašiel. A McGregor s Naomi Watts napriek svojej sympatickosti nestačili na na vyššie hodnotenie. Možno to raz celé pochopím a hodnotenie zvýšim. Možno.. ()

mourinho

K Lynchovi to má skutečně hodně blízko a protože mám jeho tvorbu rád, byl jsem i tady velmi spokojen. A vůbec nevadí, že v tom rozuzlení nemám stále úplně jasno. V diskuzi k filmu je nastíněna celá řada vysvětlení, bohužel ani jedno nepovažuji za úplně přesvědčivé. Prostě mám pocit, že nám všem stále něco uniká... ()

Heroine

Na takovou psycho mozaiku musím být dobře naladěná, a musí mne zaujmout. To se celkem vydařilo. Potom je tu ale další, ne-li ještě podstatnější věc, musím být taky spokojená s “velkým vysvětlením”, a musí být velice přehledné. Tady na tom bodě už film poněkud zklamal. V závěru jsem už jenom čekala na to rozuzlení, ale přišlo jenom pár zmatených záběrů, zbrkle natočených, a bez nějaké hlubší logiky. Ale má to zajímavou kameru, a dobré herce. ()

hazaba

Zpočátku jakoby normální příběh se s přibývajícími minutami mění v něco neskutečného, co vás nutí se zamýšlet, co je a co není realita... a posledních deset minut člověka přibije do křesla a vyrazí vám dech... Neuvěřitelná kamera. Výborně podtržené hudbou. Tohle z hlavy jen tak nezmizí... ()

Rockerman

I já mám teorii, o čem to vlastně bylo. Ale ani já ji neprozradím, protože si nejsem jist, jestli je to správně. Těžko uchopitelný a ještě hůře pochopitelný film mě přikoval k sedačce a zíral jsem nevěřícně na obrazovku. Závidím těm, kteří to celé prokoukli, protože odměna za to je jistě sladká. Já bych to potřeboval vidět ještě jednou, ale nějak se mi nechce to martýrium znova podstoupit. Každopádně velmi zajímavý a neotřelý příběh, u kterého nelze ani okem mrknout, aby vám něco neušlo. Já jsem asi několikrát mrknul, bohužel. ()

Iwiiik

Obdivuhodně udělaný snímek. Celou dobu se jen kocháte plejádou různých, více či méně ohraných, režijních efektů (nejhezčí jsou všechny ty střihové prolínačky) a skvělými výkony, především Ryana Goslinga a Naomi Watts. Musím bohužel přiznat, že Ewan se mi do role Sama typologicky příliš nehodil (ač je to můj oblíbený herec) a tak nějak mi to podvědomě vadilo celou dobu sledování. Díky skvělé formě, si Foster mohl dovolit obsah v některých místech značně odfláknout, ale koncovka filmu, profilujícímu se v mých očích celou dobu jako pětihvězdičková parádička, nevyhnutelně jednu červenou fešandu ubrala. Čekal jsem opravdu originální rozuzlení a nesnáším, když jsem po skoro hodině a půl nadšení, zklamán posledními pěti minutami. To už tady přece bylo mockrát. Škoda. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007