Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

Vitason

1984 je rozhodně věrná a zdařilá adaptace. O tom žádná... Jenže filmový přepis Orwellovy knihy je neuvěřitelně komorní a to takovým způsobem, že si nejsem jist, jestli bych film bez předchozí znalosti knihy vůbec pochopil. Svět, ve kterém musí Winston přežívat, zde není vysvětlen a o takovém Ministerstvu lásky se člověk dozvídá až v samém závěru filmu. A pak si člověk začne uvědomovat lehké změny vůči příběhu knihy, kdy mi obvzláště vynechání jedné smrtelně důležité repliky div nezpěnilo krev a to nemluvím o pokroucení samého závěru, ale abych jen nehanil... Vizuál filmu je nádherný a společně s ponurou hudbou vytváří tu správnou kulisu totalitního, div nehnijícího Londýna. A zmínit se ještě musím o hercích. Především John Hurt předvádí divy a Burton si i na malém prostoru odvádí to své. Suma sumárum, 1984 je kvalitní a zdařilá adaptace, ale větší zasvěcení diváků do děje by ji určitě neuškodilo. ()

Chrustyn

Hodně zdlouhavý a upovídaný film, který po celou dobu vydrží bez jakékoliv "akce". Film stojí za vidění převážně díky totalitní atmosféře vševidoucího "Velkého bratra", výbornému výkonu Johna Hurta a poslední půlhodině s Richardem Burtonem. ()

klerik

Ošumelý a neuveriteľne statický film. Nedokáže vyvolať pocity ako skvellá kniha, ale je to dobre odvedená robota. Komorná špinavá atmosféra necháva pekne vyniknúť pár prírodným scénam. THX 1138 sa mi pačil o dosť viac, ale toto je tak brutálne seriózne, že kydať na tento film by bol hriech... ()

Crocuta

Rok vzniku dokonale ladí s předlohou - jedním z mezníků literatury 20. století, dílem autora, který moc dobře věděl o čem píše a jehož varování jsou stejně aktuální dnes jako v době vzniku knihy i filmu. "Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá současnost, ovládá minulost" - mějme to na paměti a varujme se konců jichž se dožil Winston Smith. Každá totalita má pro každého jeho "čínskou krysu." ()

heyda

Po obsahové stránce se nepochybně jedná o zdařilý film, jenže ten největší dík patří Orwellovi. Tak tedy co vychválit na filmu? Líbily se mi herecké výkony, líbila se mi ta špinavá, totalitní atmosféra a dostalo mě pár opravdu silných momentů. Největší problém jsem měl s tím, že jsem se docela nudil. Ne, že by mi byla totalita lhostejná, ba naopak, vždycky když se jedná o komunismus či nacismus nebo i tento supertotalitní režim, tak to ve mně vře jak voda v rychlovárce, ale tentokrát mě to tolik nesejmulo. Mnohem zajímavější mi přišel film Náš vůdce (2008) z německé produkce. Každopádně, aby to nevyznělo špatně - rozhodně si tento film pusťte, protože zajímavý je a má v sobě hodně symboliky jak do minulosti, přítomnosti, tak budoucnosti. 65% ()

Stanislaus

Orwellův dystopický román jsem (zatím) bohužel nečetl (shame on me), takže v tomto případě nemohu posuzovat, do jaké míry se filmovým tvůrcům podařilo přenést na plátno hlavní myšlenky z knižní předlohy. Co se filmu týká, rozhodně musím na prvním místě pochválit výpravu - pochmurná atmosféra šedošedého města, které střeží oči Velkého bratra, se povedla. Za nejsilnější moment filmu považuji závěrečnou konfrontaci mezi uvědomělým individuem a nelítostným systémem. Na druhou stranu mi však přišel film strnulý, podobně jako herecké výkony v průběhu děje. Osobně si myslím, že abych mohl naplno posudit film, musel bych nejprve přečíst knihu - tudíž je nutno brát toto hodnocení s rezervou. ()

Pejpr

První film, u kterého změním hodnocení. Při prvním pokoukání jsem ho ocenil 2* bez znalosti literární předlohy. Pak jsem si ovšem přečetl 1984 a na film se podíval znova a líbil se mi o mnoho víc. Na film 1984 se nejde prostě koukat bez znalosti předlohy, jinak se toitž stává nesrozumitelných chuchvalcem pojmů. ()

Flego

Nič vám to nepripomína ? Ošarpané budovy a príbytky, ideovo zmanipulované deti, potieranie jednotlivca, neustále zbrojenie, prekračovanie plánov v celom hospodárstve, nedostatok základných potravín, atmosféra strachu... K tomu obrazovky na každom kroku, ktoré neustále masírujú vlastných občanov propagandistickými rečami. Svet Georgea Orwella, ktorý stvoril v roku 1949 ( !!! ) je neuveriteľne podobný totalitnému systému, ktorého sme boli svedkami pred rokmi. A že sa podarilo vystihnúť v tejto obžalobe moci najpodstatnejšiu myšlienku, je viac ako jasné. Ovládať ľudí je jedna vec, ale ovládať ich myseľ druhá... Téma manipulácie je rozohraná do neuveriteľných scén, kde diabolsky chladný Richard Burton a obeť represálií John Hurt vydolovali zo seba celé herectvo. ()

poz3n

Tenhle film je podle mě pro člověka, kterej nečetl knížku nekoukatelnej. Musí se v něm ztratit a bejt z toho docela zmatenej. Pro mě je to takovej průlet dějem v knížce, jakoby se snažil režisér udělat stručnej výtah z díla. Taky asi záleží hodně na tom, jak si kdo celej děj v knížce vykreslil, jak si co představoval, tim pádem můžou některý scény působit divně. Je škoda, že se dneska zfilmovává ledaco ale o 1984 se s dnešníma prostředkama (myslim tim třeba po roce 2000) zatim nikdo nepokusil. To je podle mě velká škoda. I tak je to dobrej pokus o zfilmování tohodle úžasnýho díla. ()

Roman.Ticka

Tolik zničující deprese najednou se jen tak nevidí. Vynikající výkon především Johna Hurta i Richarda Burtona, ale ten na pozici síly a moci to měl o dost snazší, se snoubil ruku v ruce s šíleným hnusem odporného hnijícího až hmatatelného prostředí se samotnými (ne)žijícími postavami, coby figurkami na šachovnici bez vlastní vůle a špetky svobody. Nevím, jak to autoři dotáhli až k absurdní preciznosti, knihu jsem bohužel ještě nečetla, a váhám takto učinit, i když se to díky filmu a silnému dojmu z něj samo nabízí. Každopádně bych film doporučila jako povinnou četbu pro všechny dnešní nespokojence a ještě větší varování před hrozbami, jež se otvírají v různých částech Země. Film je snad největší symbiózou (doslova) odporností z historie (války, epidemie, rozklad těla i osobnosti) jaké si lze vůbec představit a rozhodně se nemají nikdy povrchně zapomínat. Kniha přišla na řadu vzápětí. ()

Ivoshek

Dobře a věrně na plátno převedená kniha, navíc s působivým vizuálním ztvárněním a supr soundtrackem (Eurythmics). ()

Pítrs85

Těžko nějak hodnotit film, když jeho knižní předloha je jednou z vašich nejoblíbenějších knížek, tam, kde Orwellovi literární hrdinové skutečně trpí pod zrakem Velkého bratra a jeho totalitní Strany, je to tu ve filmu podáno velmi instantním způsobem, Winstona Smithe vám asi bude líto, ale... Vím, že to není nejlepší, dívat se na filmové 1984 tímto způsobem, leč nedá se. Tím nechci říct, že by bylo toto dílko slabé, John Hurt, to je opět herecký koncert, jenže ono mrazení v zádech, znechucení a vůbec deprese líznutá depresí se tuten jaksi nedostavilo. Což se knížce dařilo ob stránku... Tudíž film doporučuji na vlastní nebezpečí, a knížku vlastně taky, leč v jiném slova smyslu. ()

eraserhead666

„Jestliže vůbec existuje nějaká naděje, spočívá v prolétech. Kdyby si dokázali uvědomit vlastní sílu, nemuseli by konspirovat. Historie pro ně nic neznamená.“ Vizuální rozměr bezmocnosti, zmaru, deprese, chmur, tísnivosti a odcizenosti Orwellovy knihy. Nahlédnutí za oponu diktatury (a je jedno, jestli té bolševické, fašistické nebo jakékoliv jiné, např. diktatury kapitálu), která má vždy stejný základ, bez ohledu na ideologie, kterými se zaštiťuje – moc, ta totiž není prostředek, ale cíl. Kolik z toho, co Orwell ve své době popisoval jako zlo, se dneska stalo běžnou součástí života? Koho dneska překvapí kamery v ulicích, odposlechy, podrobné spisy a shromažďování informací o komkoliv, to že vás na ulici v cizím městě zastaví policajti a aniž by jste se jim legitimoval, znají vaše jméno? Velký bratr má mnoho tváří, ale jednu mysl. Jak snadné je v dnešní době nahradit zde ztvárněnou stranu vládou nebo finanční korporací.... Dnes by Winston zřejmě pracoval v PR agentuře, nebo v médiích financovaných ucelenými finančními skupinami pro své účely (vždyť ty nedělají nic jiného, než co dělal on). Skvělý film držící se ducha knihy, obdivuhodné vizuální zpracování upadající společnosti, chlubící se svými hospodářskými úspěchy. ()

Xeelee

Skvělá adaptace geniální předlohy, akorát Radford pracuje s tím, že divák knihu zná. U 1984 je její přečtení kvůli orientaci v příběhu a prostředí prakticky nutnost. Navíc vás pak syrová depresivní atmosféra filmu naprosto pohltí. ()

Ilicka

Ačkoli nechci puritánsky odsuzovat tento film s tím, že knížka je lepší, knížka je vážně lepší. Ve filmu chybí údernost a síla knihy, a ačkoli některé scény vyznívají působivě a mrazivě, a herecky je 1984 na výši, především Hart působí pesvědčivě, dost často jsem se nudila, hlavně první hodinu. Něco mi prostě chybělo (podobně jako u Vendetty ) a navíc mi nesedlo vykreslení totality Angsocu. Závěr: Orwell z rychlíku. ()

Exkvizitor

Pro mne osobně zklamání. Pokud pominu již některými ostatními kolegy zmíněná fakta, že řada scén je oproti předloze změněná a některé jsou bez přečtení knihy těžko pochopitelné (což bych ale tvůrcům zase tak nezazlíval - proč by adaptace měla být nutně věrná a polopatická?), je tu pak zejména problém se samotnou režisérskou vizí. Orwellův geniální vypravěčský talent dokázal v knize vytvořit velmi hutnou a věrohodnou atmosféru, hlavně díky řadě do detailu promyšlených a popsaných fikcí (newspeak, denní rutina na ministerstvu lásky, apod.). Z filmu naproti tomu čiší studiovost (že by nízký rozpočet?) a vykonstruovanost, způsobená zřejmě převážně silnou dějovou redukcí. Zkrátka podle mne jde jen o průměrnou adaptaci úchvatné knihy. A to je málo. ()

kajda.l

Nečekaně působivá v mezích snesitelnosti osekaná "nezfilmovatelná" adaptace výjimečného Orwellova díla. Atmosféru totalitního Londýna podtrženou všudypřítomnými nevkusnými plakáty Velkého Bratra a neutichající hudbou narušovanou nejen válečným zpravodajstvím Strany dokázal vystihnout režisér Radford téměř dokonale. Stejně fantastické bylo herecké ztvárnění a to především Winstona Smithe (Hurt), u zbylích dvou hlavních postav O'Brien (Burton) a Julie (Hamilton) mám problém nikoliv s jejich herectvím, ale s určitou změnou charakteru vůči předloze. O'Brien byl od úvodního záběru pouze ďábelský a chybělo mi zde ono vykreslení jeho charismatu, kterému Winston v předloze podlehl (v podstatě to samé platí i o Charringtonovi...v knize se pro mě jednalo o šokující zvrat). Právě obdiv a důvěra, kterou vedl Winston vůči O'Brienovi a počáteční absolutní nenávist k Julii mi ve filmovém zpracování nejvíce chyběla a když k tomu přidám, že Julie zde byla okradena o svou živočišnost, drzost a odvážnou opatrnost, tak musím být zákonitě malinko zklamán s výrazným osekáním nejen jejího charakteru, ale samotného aktu jejich vzájemného sbližování, to také byla patrně nepříjemnější část předlohy. A podivnému zakončení už raději remcat nebudu. Slabší 4* ()

Mgb21

Knihu jsem bohužel nečetl. Ale v nejbližší době to musím napravit. Film je deprese sama. Totalitní vize zde je zhmotněna až děsivě. ()

becki_tu

Orwellovi jeho "totalitní vizi" vůbec neberu, ale co se týče filmu, tak ten na mě působil dost nevyrovnaně. Silné scény (například Smithovo mučení) střídají nudné pasáže bez obsahu, které film zbytečně natahují. Téma totality je zde v mnoha případech hnáno do extrému, aby i ti méně znalí z toho něco měli. Nemůžu říct, že se mi 1984 nelíbila, ale na druhou stranu mě ani nijak nenadchla. Takže sečteno podtrženo 3*. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)