Jason Bourne, bývalý zabiják CIA trpící ztrátou paměti, se domnívá, že se mu podařilo utéct před vlastní minulostí a se svou přítelkyní Marií si užívají klidu v jejich dočasném domově v zapadlé indické vesnici. Ale i tam jsou vystopováni. Jason s Marií místo kvapně opouštějí. Mezitím byli v Berlíně zavražděni dva agenti CIA a vše nasvědčuje tomu, že je zabil právě Bourne. Znovu se tak kolem něj začne stahovat smrtící smyčka a Jason se opět vydává na cestu. Je odhodlán vypátrat strůjce falešného obvinění a přitom postupně objevuje i svou ztracenou minulost. (TV Nova)

Dement

Minimálně stejně dobrý jako Bourne Identity, akční scény mají šmrnc a jsou doplněny perfektní hudbou. Atmosféra je trochu temnější než v prvním dílu a celkově mi to přišlo svižnější, také díky "1st person" kameře, která, jak už tady lidi zmiňovali, občas scény kazí. Pokud se natočí další díly ve stejné kvalitě, máme se na co těšit..trochu zamrzelo, že nesejmul tolik lidí. ()

derek007

Jedním slovem - vynikající. Celý film sem si připadal uvnitř všeho dění. Není jich moc, těchle chytrých thrillerů, tak si jich musíme vážit. ()

elCampo

Takto ma vypadať akčný, špionážny thriller. Proste nárez. Filmu nemožno nič vytknúť a herecký výkon hlavného predstaviteľa bol výborny. Absencia Franky Potetnte mi tam trochu chýbala ale vynahradila ju skvele Joan Allen a tak isto hlavný záporak Karl Urban. Už sa tešim na 3 diel... ()

Adm.Nelson

Môj najobľúbenejší diel trilógie, pohoda spoločného života s Marie sa po prvej akčnej scéne ihneď končí a dynamická akčná jazda nepoľaví ani na chvíľu (mimoriadne tomu ale pomáha John Powell), pričom ak som bol pri prvom dieli vtiahnutý do deja, tak tu som bol vývojom príbehu priam pohltený. Obsahuje imho najlepšiu filmovú naháňačku na autách. 9 - 10/10 ()

tragos

Jednoznačně nejslabší díl série, ve kterém -- nezlobte se na mě -- se vlastně vůbec nic nestane. Akce dobrá, kamera roztřesená, naháněčka v Moskvě... hmm... klobouk dolů. Více viz Ultimatum. 7/10 ()

Wargoo

Rovnako ako Doug Liman v jednotke, aj tu nám režisér Greengrass dokazuje, že je majstrom vo svojej práci, a neuťal sa tu ani jedenkrát... Mat Damon opäť famózny, znovu som mu to žral aj s navijákom ! Roden za zasa klasicky zhostil úlohy zazobaného rusa (RockNrolla), Brian Cox, Joan Allen, Karl Urban - len príjemné spestrenie hereckého obsadenia. Pre mňa stále jednoznačne najlepšie 3 diely, a ak bude aj štvrtý, nepohrdnem... Pokiaľ bude režisér Paul, nemám obavy, ale ak má na jeho miesto usadnúť nejaký podivýnsky "klipár", ktorý do nás bude chcieť nahučať niečo iné, ako ostatné 3 časti, radšej nech 4ka ostane ta tam... Najlepší akčný film, spolu s jednotkou a trojkou a opäť všetko geniálne reálne... 5***** a 100% PS: Použiť ako zbraň zrolovaný časopis, tak to už čo je... :) ()

bery71

Bourn po druhé a trochu jinak. Čas který byl v jedničce věnován přemýšlení a hledání pronásledovatelů je tentokrát investován do čiré akce a to znovu prvotřídní akce. Zvláště kamera a režie jsou na akční film naprosto úchvatné. Mně osobně sedí víc jednička, ale tohle je pořád skvělé (na akční film). ()

Rokle

Napoprvé mezi 3 a 4*, napodruhé 4* a zbytek si už asi domyslíte. Chvíli mi trvalo než jsem si na tu rychlou a třesavou kameru Paula Greengrasse zvyknul, ale poté jsem ocenil tu vskutku vynikající práci s dynamikou a Matt Damon se prostě pro roli Jasona Bournea narodil. ()

Andronikos

Z toho, čo pútalo v The Bourne Identity, sa v The Bourne Supremacy vytratilo iba odhaľovanie toho, ako to s mužom, vyloveným z mora, predtým bolo (resp. snaha filmu vyvolať vysokú mieru diváckej zvedavosti). Divák si však naďalej môže užívať napätie a dynamiku diania na obrazovke (ktoré - paradoxne - vyslovené akčné scény skôr narúšajú, najmä posledná naháňačka, tá moskovská, bola pre mňa už skoro nudná). A zostáva aj ucelený príbeh, tentokrát takmer umelecky rámovaný: na začiatku sú slzy Bournea, ktorý niekoho stratil, na konci slzy istej moskovskej devušky a Bourneova ľútosť nad jeho niekdajším profesionálnym krstom. Čo chcel povedať "básnik", ktorý preložil The Bourne Supremacy ako Bourn(e)ov mýtus, neviem. Ale príbeh to je naozaj bezmála mýtický a mýtických kvalít. ()

Heroine

Udělala jsem dobrou věc, a totiž, nezjistila jsem si předem, kdo tam hraje. Takže jsem se u filmu bavila svým "fuuuuuuuuuj, Karl urban!", nebo "je to? Ne, není. Ale ne, je to Michelle Monaghan!", a "jeeeeeee, Rodeeeeeen!", a tak podobně. Což pro mne bylo asi zábavnější, než zbylý film. Nevím co na tom lidi tak neskutečně bere. Já jsem čekala nějakou neuvěřitelnou, skládačkovitou pointu, neprokouknutelnou a napínavou. Nic takovýho se ale nestalo, jedná se totiž o celkem průměrnou zápletku, a ještě navíc přesně všichni víme, jak co dopadne. Matt Damon se mi nelíbí, a nebaví mne. Ale prát se umí dobře. K tomu navíc mne automobilová honička nesmírně nudila, žádná postava mi není sympatická, a celkově mne to nějak nebere. ()

RedDuck

Nic moc. V pokračování se toho zas tak moc neděje. Tady už začínali kameraman a střihač prodělávat epileptické záchvaty, takže se na to v některých pasážích nedá koukat. Potěší naturalistické boje zblízka bez digitálních triků a zajímavé prostředí evropských velkoměst. ()

Akana

Opravdu výrazně nadupanější než Agent bez minulosti. Akční jízda s minimem oddechových časů, taková realističtější a zamračenější obdoba bondovek. Oceňuju třeba i to, že lokální policajti (v Německu, Rusku) tady nejsou za neschopné mamlasy, naopak dávají Bournovi docela zabrat. A narozdíl od drtivé většiny akčňáků se tenhle bonbónek hned tak neocucá. 90% ()

GOREGASM

Damon až zde plnohodnotně dorostl do role Jasona Bourna a jeho sebevědomě přirozený výkon dovoluje Paulu Greengrassovi nakopat veškeré široké i daleké konkurenci zadek. Greengrass je pověstný svou prací s ruční kamerou a vysoce kadentním střihem a obojí zde uplatňuje v míře vrchovaté. Přičemž nemusí jít pouze o akci (všehovšudy 3 scény v celém filmu?) a řada dialogů je nasnímána v hektickém sledu událostí s tak ohromující dynamikou, že Powellovi se jeho hudba musela skládat sama. Přestože jde více o hru na kočku a myš, než o přímou konfrontaci, nenabízí Greengrassovo pojetí ani chvilku oddechu a závěrečné autohonička schová tu Limanovu z Bourne Identity hravě do kapsy. Režie Paula Greengrasse, to je čistokrevný adrenalin, a když si k tomu navíc přičtete tak psychologicky a příběhově propracovanou adaptaci Ludlumova díla, kterou spáchal Tony Gilroy, dostanete právě zrozenou ikonu spy žánru, která donutila Jamese Bonda vstát z mrtvých. 100% ()

Rockerman

"Mýtus" je rovnocenným "partnerem" "Agenta". Možná o fous lepší. Nejvíce mě bavila automobilová honička, kdy ruští policajti honí Bourna v žigulících, to bylo vtipné a také účast Karla Rodena, který se však asi nezbaví rolí ruských gaunerů. ()

Nerd4Dreaming

Bourne má zase problémy se svojí pamětí i s evropskou policí. Z mýho pohledu strašně podobný jedničce ve všem pozitivním i v několika málo mouchách, ale z toho logicky vyplývá že ne tak originální. Chválím ale bobky z toho nekálím EDIT... rozležel jsem si to v hlavě, je to neskutečná jízda :D 5* ()

Raziel_cz

Bournův mýtus jsem viděl dvakrát. Poprvé jsem u něj usnul, podruhé málem. A může za to jediná věc – kamera. Se změnou režiséra přišlo nutkání natočit to nějakým strašně cool způsobem, třeba jako by to někdo zabíral na mobil. No, v roce 2004 možná na ruční kameru. Každopádně to dopadlo naprosto tragicky. Je sice hezké, že je tu poměrně dost akčních scén, ale díky deseti střihům na vteřinu a obrazu třesoucímu se, jako by vedle kameramana startovalo Apollo 13, z ní je vidět míň než ve found-footage hororech. Navíc si nemyslím, že by tenhle film měl lepší scénář než Agent bez minulosti. Spíš mi to evokuje Mission Impossible 2, včetně snahy být víc špiónský než předchůdce a mizerného provedení. Předvídatelný záporák, klišé, samoúčelné zvraty a vrcholně nesympatické postavy. Včetně Jasona Bournea, který tu vypadá jak lowbudgetová verze Nea. Tohle fakt ne. ()

merigieren

hodně podobné jako jednička, chlápek, co s klidem provádí přesně naplánované akce, dík nimž jsou akční scény hodně zábavné. A v tom krátkém čase, mezi nimi, stihne posunout příběh o pár krůčků dál. Vlastně jen zabije jednoho hlavouna a získá simpatie vyšetřovatelky. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

30.07.2014

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (více)