Na lavici obžalovaných justice

• Slovensko Na lavici obžalovaných justícia
Drama / Mysteriózní
Česko, 1998, 10 h 57 min (Minutáž: 50–51 min)

Scénář:

Jiří Křižan

Jakub Špalek, Jakub Wehrenberg, Luděk Munzar, Petr Štěpánek, Taťjana Medvecká, Daniela Kolářová, Milan Riehs, Martin Štěpánek, Jaroslav Weigel, Naďa Konvalinková, Jiří Holý, Ilja Racek, Jana Šulcová (více)

Epizody(13)

Autor využil svých zkušeností z oblasti justice a nechal se částečně inspirovat případy, které vzrušily veřejnost na konci devadesátých let, kdy seriál vznikal. V soudních příbězích reflektuje i další vážné společenské problémy našich dnů. Tvůrci seriálu přinesli pohled na základní instituci soudního systému, kterým je okresní soud. Je zobrazen ve své každodenní činnosti i patrně typickém personálním vybavení, jak rozhoduje v občansko právních sporech i v trestních řízeních. Soudci a soudní čekatelé, státní zástupci a obhájci, vyšetřovatelé a policisté, viníci i nevinní a další lidé okolo, ti všichni jsou hlavními postavami třinácti příběhů z prostředí, kde vládne, či by měla vládnout spravedlnost. Pojďme se tedy podívat, jak se jí daří v Bójanech, kam právě přijíždějí dva čerství absolventi právnické fakulty. (Česká televize)

HawkeyeSaw

V kategorii seriálů a pořadů ze soudního prostředí dílo nedoceněné kvality. Česká televize tímto počinem nastolila porevoluční laťku velmi vysoko. Pohled do skryté podoby pomalu se rozdýchávající české justice devadesátých let má k reálnému předobrazu patrně nejblíže ze všeho, do čeho se produkce ČT pustila na právním poli později. Celkovou kvalitu neubírají ani některé prohřešky proti procesním postupům během vyšetřování a soudních jednání, které však nejsou tak fatální, aby kazily celkový dojem, jako tomu je bohužel u řady pozdějších děl. Devadesátá léta v tomto podání jako prostředí zoufalé neefektivnosti soudního vymáhání civilních rozhodnutí drtící tehdejší podnikatelské prostředí by měl vidět každý odpůrce přenesení výkonu rozsudků do rukou soukromých exekutorů. ()

crozet

Nevím, ale zdá se mi, že v produkci České televize se dlouhodobě projevují její obecné charakteristické neduhy. Z televizních filmů a velké části inscenací čiší podstata jejich anonymního tvůrce. ČT má velmi nejasný, lépe řečeno nepřirozený, status. Jako nesoukromá organizace se utkává v prostředí soukromé konkurence. Vykazuje bezpočet znaků socialistického/státního podniku, kde nic není nikoho, nikdo nemá přímou adresnou zodpovědnost a tímto motivaci a každý (nebo alespoň ti klíčoví, jejichž produkty přímo vidíme) má své místo jisté Je to velmi nepřirozené a můžeme to často ve výsledné podobě vídat např. v nedělních TV filmech nebo též právě v cyklu Na lavici obžalovaných justice. Tento seriál ne úplně provázaných epizod z prostředí českého soudnictví je dalším maskotem podstaty ČT v řadě. Veřejnoprávní funkce se odráží ve volbě tématu a jaksi zodpovědném a vážném přístupu tvůrců. Ostatní projevy „veřejnoprávnosti“ plní roli negativních rysů seriálu Děj je těžkopádný, schodový až mimózní střih, režie je únosná, vystupují-li pouze opravdu dobří herci (např. Taťána Medvecká), všichni se tváří jako o pohřbu, dialogy jsou strnulé a vypravěčská zkratka snad hodná dvoustránkových povídek. Autoři jsou jednotlivě jistě schopní lidé, ale jejich angažmá v ČT je proměňuje v něco jiného. Domnívám se, že jde o systémový problém této stanice. Odstrašující je zároveň fakt, že jakákoliv zřetelnější organizační reforma je téměř nemožná, vzpomeneme-li si na vánoční hysterii před několika lety. ()

#47

Vynikající seriál z prostředí soudu, který výborně reflektuje dnešní zkorumpovanou dobu, navíc i podle skutečných případů. Po osmi letech jsme se konečně dočkali reprízy a jsem za to moc rád. ()

Kakho-oto

Jeden z našich nejlepších polistopadových seriálů. Ani se nedivím, že ho zatím dávali pouze dvakrát. Vůbec nerozumím, jak v tomto díle někdo vidí agitku či prokapitalistický seriál... Sice je zde kritizována polistopadová justice na základě toho, že v ní převládají lidé, kteří byli horlivými přisluhovači za komunistů a podle toho to pak vypadá. Jenže kdo tohle všechno připustil? Řekl bych, že vlády po roce 1989 a také jistá osoba, která prominula komunistům jejich zločiny... Spousta důležitých dokumentů dokazujících komunistické zločiny a zvěrstva byla spálena na přelomu let 1989-1990 za naprostého nezájmu nastupující polistopadové politické garnitury... Po herecké stránce je seriál dosti nevyrovnaný, výborně zahrané jsou záporné role (Martin Štěpánek, Luděk Munzar, Tatjana Medvecká nebo Rudolf Hrušínský ml.). Chci věřit existenci takových postav, jakou zde hraje Jan Novotný. Reprízovat znovu prosím! ()

ihonzik

Opravdu zajímavý scénář Jiřího Křižana, který popisuje i skutečné připady a ukazuje, že ne vždy je rozsudek tak zřejmý. Z odborného hlediska je to velmi dobře napsaný a Jakubové Špalek a Wehrenberg jsou hodně příjemní průvodci. Musím ale souhlasit s Geminim, že je justice vykreslena možná až přiliš negativně a někteří soudci až jako moc velký svině. ()

donkocicak

Mírně nadprůměrný český seriál, který si ale své čtyři hvězdičky zaslouží. Pro někoho lákavé, pro jiného nudné prostředí soudní síně, ve které se odehrávají nejen spravedlivé soudy (těch je v seriálu spíše minimum), ale i kruté soudní omyly. Na lavici obžalovaných justice se zabývá polistopadovým československým soudnictvím a nastavuje i zrcadlo komunistickým netvorům, převlékačům kabátů a různým prospěchářům, kteří profitují za každých okolností. Seriál je zajímavě obsazen, zaujal mne především Jakub Špalek, Luděk Munzar, Rudolf Hrušínský ml., Martin Štěpánek a Taťjana Medvecká. Snad jen ten sen se sokolníkem, který ve dne byl a nebyl vidět, byl podle mě přitažený za vlasy, ale na druhou stranu vnášel do seriálu maličko mystiky a také polemiku o tom, zda soudce má či nemá svědomí... Já jsem s napětím sledoval každý díl a každá epizoda mě ještě více zneklidňovala. Zkrátka chce to mít štěstí na soudce a peníze na hodně dobrého advokáta... ()

ChickenPate

Neonacistický skinhead v riflové vestě s nášivkou Dead Kennedys, kterou má oblečenou přes bombera jak fakt k nakousnutí, taky to když zpívají písničku ke které nezná ani jeden herec pořádně slova je známka kvality. Ale když pominu takovéhle chyby, kterých si téměř nikdo nevšimne, tak to bylo ucházející. ()

offlineman

Vynikající seriál, jehož kvalitu poznáváme až s odstupem let!!! Martin Štěpánek a Rudolf Hrušínský ml. jako advokáti suveréni! ()

kiararaftl

Je mi velmi luto 3 veci. 1. Ze tento vynikajuci serial, zachytavajuci takmer realnu realitu, je tak velmi podhodnoteny. 2. Ze sa nenatocila druha seria. 3. Ze Bohuzial, stav justicie slovenskeho naroda je tu aj po 20 rokov stale zachytena verne a obrazne, plna klientelizmu, korupcie, uplatkarstva, dohod, vitazstiev vinnych a prehier obeti. Tento serial patri medzi najlepsie, co som videla z ceskoslovenskej tvorby ()

rytir1

Jeden z nedoceněných seriálů České televize, často bohužel díky lidem, kteří jej hodnotí více pro období, kdy byl točen než pro prostředí, které tak krásně v naší justici vystihuje. Skvělé příběhy ze soudního prostředí, s ještě skvělejšími výkony pánů Špačka, Wehrenberga, Štolpy a zejména Novotného, kterého jako charismatického a jediného spravedlivého soudce Jurku si snad stejně jako musí zamilovat každý. Škoda jen pozadí se sokolníkem a jeskyněmi, které mi nepřišlo ani tak špatné, jako spíš nepropracované. I tak ale super seriál. Žádná agitka. Ale právo a pořádek. Či spíše pro naši justici výstižnější termín nepořádek. ()

zekon

Mrazivě skutečné a patrně velmi pravdivé. Nedělám si iluze že se to dodnes nějak extrémně změnilo. ()

Cigalone

Odhliadnuc od depresívnej úvodnej (a záverečnej, rozpočet je malý) zvučky, veľmi viazaného jazyka (s ktorým je právo späté), viditeľného a najmä počuteľného nevcítenia sa niektorých hlavných postáv do svojej role, je to skvelý seriál, ktorý možno mohol pokračovať aj v niekoľkých sériách a sokol tam nemusel byť vôbec. Je v ňom krásne ukázané prostredie, niekedy spomenutý žargón a mravnosť, odbornosť a odhodlanie soudce Jurky nemá chybu tak, ako Budla či Křížalka stvárnení vynikajúcimi hercami Martinom Štěpánkom a Rudolfom Hrušínskym ml. To je factum ! Žiaľ, na Okresnom súde Bojany, štátnom zastupiteľstve či v advokátskom stave, by som si nevestu nevybral... ()

Noc17 odpad!

Dialogy jsou naprosto děsivé, kteří soudci budou používat slovo trzák opravdu nevím a ty objevné formulace v latině ...zkoprnělé výrazy herců a dodělala mě soudkyně, která měla na zdi doma obrovský krucifix a pod ním lavici z kostela..to snad ani nikdo nemůže brát vážně..... ()

Šefča

Škoda že takových seriálů není víc. Jakožto právník bych něco podobného ocenil. Jediné, co mi v kinematografii u seriálů a filmů z právnického prostředí chybí (např. cyklus ČT Podle práva), je i něco jiného než jen trestní řízení (kdy tam konečně zařadí něco z civilního soudnictví). Nakonec nutno říct, že každý díl jsem hltal s napětím. Objevilo se i pár luxusních hlášek. ()

melica

Skvělý seriál, který si raději znovu nepouštím, protože "jeden kousek mi nikdy nestačí" a abych dávala všech 13 za noc, na to nemám čas. Urputně fandím těm "hodným", přestože soudce Jurka je až příliš vzorový (nenaplněným vztahem s kolegyní si to ale pokazí), a vysloveně mě blaží konec, kde to čerstvě jmenovaný soudce alias Jakub Špalek těm "zlým" pořádně natře. Skvělá hudba, komentáře v jeskyni dost k zamyšlení. Při shlédnutí po letech musím ocenit, že role slizkých záporáků jsou mnohem náročnější než role klaďasů, zde vynikající výkony T. Medvecké a L. Munzara. Advokáti Hrušínský ml. a Štěpánek jsou taky neodolatelní. Velmi lituji, že se nerealizovalo plánované pokračování od krajského soudu - zřejmě autoři někomu šlápli na kuří oko. ()