poster

Na lavici obžalovaných justice (TV seriál)

Drama / Mysteriózní

Česko, 1998, 10 h 57 min (Minutáž: 13x50 min)

Scénář:

Jiří Křižan

Hrají:

Jakub Špalek, Jakub Wehrenberg, Luděk Munzar, Petr Štěpánek, Taťjana Medvecká, Daniela Kolářová, Milan Riehs, Martin Štěpánek, Jaroslav Weigel, Naďa Konvalinková, Jiří Holý, Ilja Racek, Jana Šulcová, Veronika Jeníková, Vladimír Čech ml., Jan Novotný, Stanislav Zindulka, Zita Kabátová, Tereza Brodská, Kamil Halbich, Monika Schullerová, Ernesto Čekan, Svatopluk Skopal, Hana Igonda Ševčíková, Zuzana Bydžovská, Otto Ševčík, Václav Knop, Petr Štěpán, Martin Havelka, Petr Rychlý, Jan Jiráň, Martin Zounar, Filip Blažek, Miloš Vávra, Tereza Chudobová, Veronika Freimanová, Adam Novák, Petr Meissel, Ladislav Županič, Ljuba Krbová, Milan Šimáček, Valérie Zawadská, Josef Abrhám, Ivan Vyskočil, Jan Teplý st., Jan Sedliský, Kryštof Hanzlík, Zdeněk Žák, Věra Galatíková, Lenka Vlasáková, Tomáš Juřička, Ladislav Trojan, Zdeněk Dolanský, Rudolf Hrušínský ml., Vlasta Žehrová, Daniel Rous, Michal Dlouhý, Magdalena Reifová, Jan Kehár, Petr Burian, Jan Vágner, Jiří Vyorálek, Aleš Háma, Bohumír Starý, Kristýna Luťanská, Ivo Novák, Zdeněk Tomeš, Zuzana Fišárková, Miroslav Šnajdr, Jiří Zahajský, Carmen Mayerová, Jiří Kodeš, Jaroslava Obermaierová, Martin Matejka, Roman Hájek, Jaroslava Adamová, Eva Režnarová, Markéta Rajchertová, Marek Taclík, Kateřina Seidlová-Hrušková, Michal Jagelka, Gustav Nezval, Roman Štolpa, Jan Hraběta, Vladimír Kratina, Kateřina Macháčková, Alice Šnirychová-Dvořáková, Jiří Sedláček, René Slováčková, Nikola Votočková, Ivan Jiřík, Martin Sitta, Kryštof Hanzlík ml., Josef Carda, Jiří Wohanka, Blanka Hrdinová, Lucie Domesová, Filip Zafouk, Radim Koliba, Rudolf Pellar, Jiří Zapletal, Jiří Král, Karel Richter, Tomáš Jakl, Jaroslava Pokorná, Ludvík Král, Martin Janouš, Petr Varga, Libuše Pospíšilová, Bohumila Dousková, Mária Dolanská, Tomáš Stibor, Tereza Grygarová-Groszmannová, Jana Matějcová, Oldřich Hrůza, Ivan Gübel, Pavel Zatloukal, Josef Bek, Jakub Saic, Marketa Šmahelová, Marek Ronec, Květa Fialová, Čeněk Koliáš, Jaroslav Sypal, Jiří Štrébl, René Přibil, Jana Břežková
(další profese)
 • xaver
  **

  Z velmi zajímavého námětu vyrovil režisér vcelku slabý odvar. Nedokázal překročit svůj stín a oprostit se od úlitby bohům. Zcela opominul ty nejzásadnější chyby a nedostatky našeho soudnictví, a nejen našeho, kde forma je povyšována nad obsah a soudci mají pramalou autoritu. Ale nejen soudci, celá související mašinerie, státní zástupci, policie, advokáti. Jediný kdo má autoritu jsou bohužel zločinci. Toto vše se autorovi nepovedlo hodnověrně zobrazit.(24.4.2012)

 • Tosim
  *****

  Jiří Křižan, scénárista seriálu, měl s režimem také svou, jak jinak než velice negativní, zkušenost. Děj se odehrává před deseti lety, ke změnám dochází postupně, snaha o realističnost je patrná, slova o agitce zase směšná, jedinou (malililinkatou) výtku bych měl k jazyku dialogů, který mi někdy připomínal "Hostinec u Kamenného stolu." Ale to je opravudu jen drobná vada na kráse...(7.8.2006)

 • HawkeyeSaw
  *****

  V kategorii seriálů a pořadů ze soudního prostředí dílo nedoceněné kvality. Česká televize tímto počinem nastolila porevoluční laťku velmi vysoko. Pohled do skryté podoby pomalu se rozdýchávající české justice devadesátých let má k reálnému předobrazu patrně nejblíže ze všeho, do čeho se produkce ČT pustila na právním poli později. Celkovou kvalitu neubírají ani některé prohřešky proti procesním postupům během vyšetřování a soudních jednání, které však nejsou tak fatální, aby kazily celkový dojem, jako tomu je bohužel u řady pozdějších děl. Devadesátá léta v tomto podání jako prostředí zoufalé neefektivnosti soudního vymáhání civilních rozhodnutí drtící tehdejší podnikatelské prostředí by měl vidět každý odpůrce přenesení výkonu rozsudků do rukou soukromých exekutorů.(23.9.2011)

 • crozet
  **

  Nevím, ale zdá se mi, že v produkci České televize se dlouhodobě projevují její obecné charakteristické neduhy. Z televizních filmů a velké části inscenací čiší podstata jejich anonymního tvůrce. ČT má velmi nejasný, lépe řečeno nepřirozený, status. Jako nesoukromá organizace se utkává v prostředí soukromé konkurence. Vykazuje bezpočet znaků socialistického/státního podniku, kde nic není nikoho, nikdo nemá přímou adresnou zodpovědnost a tímto motivaci a každý (nebo alespoň ti klíčoví, jejichž produkty přímo vidíme) má své místo jisté Je to velmi nepřirozené a můžeme to často ve výsledné podobě vídat např. v nedělních TV filmech nebo též právě v cyklu Na lavici obžalovaných justice. Tento seriál ne úplně provázaných epizod z prostředí českého soudnictví je dalším maskotem podstaty ČT v řadě. Veřejnoprávní funkce se odráží ve volbě tématu a jaksi zodpovědném a vážném přístupu tvůrců. Ostatní projevy „veřejnoprávnosti“ plní roli negativních rysů seriálu Děj je těžkopádný, schodový až mimózní střih, režie je únosná, vystupují-li pouze opravdu dobří herci (např. Taťána Medvecká), všichni se tváří jako o pohřbu, dialogy jsou strnulé a vypravěčská zkratka snad hodná dvoustránkových povídek. Autoři jsou jednotlivě jistě schopní lidé, ale jejich angažmá v ČT je proměňuje v něco jiného. Domnívám se, že jde o systémový problém této stanice. Odstrašující je zároveň fakt, že jakákoliv zřetelnější organizační reforma je téměř nemožná, vzpomeneme-li si na vánoční hysterii před několika lety.(5.7.2006)

 • sportovec
  ***

  Nedoceněný příspěvek České televize k temnějším stránkám polistopadové skutečnosti je právě tak rozporuplný jako ona sama. Snaha - místy i velmi úspěšná - postihnout jak odborná, tak zejména mravní dubióza této části našeho veřejného života sice v některých případech jde k podstatě věci, ale právě tak často sklouzává k neorganickým mystickým vsuvkám, agitačním zkratům, černobílému vidění a planému prvoplánovému ideologizování. Poslední sklon jakoby byl přes kopírák opisován z předlistopadových dotazníků. I tak se ovšem jedná o alespoň náznak snahy oprostit se od překvapivě rychle naduřelých nových frází. Asi nejpravdivější je anatomie justičního mládí: poučeno nakaženou předlistopadovou rutinou starších, vyznačuje se i ono mravním a hodnotovým nihilismem cynismem. Druhým projevem agitačního sklonu jsou některé možná dobře míněné, ale v kontextu veřejného povědomí až neskutečně pohádkově působící judikáty. Existence takových soudců (Monika Křikavová) i judikátů je nezpochybnitelná; co však zůstává nejasným, je jejich skutečná váha v mase desítek a stovek tisíců ročně vynášených pravomocných i nepravomocných judikátů. A tak nabídnuté odpovědi na jeden druh dotazů automaticky indikují další, ještě hůře zodpověditelné otázky.(12.9.2007)

 • - Hala vily, ve které bydlí rodiče soudního čekatele Ondrašíka (Jakub Špalek) je tatáž jaká byla použita Irenou Pavláskovou ve filmu Čas dluhů (včetně většiny inventáře - skříňka, lavice, globus, socha...), kde byl Karel Roden jakožto ekonom Milan podroben "pracovnímu pohovoru" u otce své přítelkyně (Jiří Lábus) a je to stejná hala, která byla později touto režisérkou využita i ve filmu Bestiář, tentokrát již s obměněným interiérem, šlo o scénu kdy hlavní hrdinka Karolína (Danica Jurčová) navštíví Alexe (opět Karel Roden) v Londýně. (#47)

 • - Záhadný muž, který v seriálu působí jako majitel obchodu s fotoaparáty, se jmenuje D.A. Vidlynch (Ilja Racek). Soudci Jurkovi (Jan Novotný) jednou poradil, ať jeho jméno čte "bez těch teček". Jasnější důkaz o autorově inspiraci asi netřeba. Muž z obchodu je navíc Davidu Lynchovi vyjma vousů podobný. (Free_Rainer)

 • - Čerstvě jmenovaný soudce Sojka (Jakub Wehrenberg) osloví v posledním díle advokáta Ondrašíka staršího (Ladislav Županič) slovy "Soudruhu prokurátore", ten však podle mnoha předchozích zmínek působil za komunismu jako soudce, nikoliv jako prokurátor. (#47)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace