Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (12)

Chlapci a chlapi (1988)

Na rovinu, je to propagandistický produkt, ktorým pravdepodobne chceli súdruzi poľudštiť budúcim obetiam mužského pohlavia a ich blízkym krádež dvoch rokov z mladosti. Vojenská služba je tu zobrazovaná ako síce tvrdá, ale potrebná a charakter formujúca záležitosť. Lampasáci sú inteligentné ľudské bytosti, síce prísni, ale spravodliví a keď treba aj chápaví. Šikana vôbec nie je systémová záležitosť, jej veľmi ojedinelý výskyt je samozrejme odhalený a vinník exemplárne potrestaný. Spartakiáda sa nacvičuje na úkor voľna, počiatočný interes za sľúbené výhody prerastie do skutočného nadšenia. Na druhú stranu v porovnaní s podobným seriálom Velitel (1981) je vidno, že už prebiehalo perestrojkové uvoľnenie, vojaci sú vcelku otvorene nasratí, sem tam sa ozve za normalizácie nevídané vulgárne slovo a mierne odhalí niektorá herečka. Pre mňa osobne je tento mix propagandy, naivného scenára, nechceného humoru a zachytenia ducha doby vynikajúci guilty plezír (vinovatý možno aj za to, že som držiteľom modrej knižky) a prvotriedna zábava. Viac v komentároch k jednotlivým častiam. ()

Povolanci (1988) (E01)

"Vojenskejm doktorům nevěř, ty uznaj i nebožtíka, že je schopnej bez vady, aby měli plnej stav!" Prvá epizóda ešte v civile, hlavní hrdinovia nie sú žiadni intelektuáli a každý sa s civilom rozlúči po svojom. Sústružník Tomáš si chce konečne vrznúť s frajerkou stredoškoláčkou pod plagátom Nikiho Laudu. Tučko Guláš z mäsiarskej rodiny odpracuje šichtu na stavbe rodinného domu a teší sa na vojnu bez permanentnej rodičovskej buzerácie. Citlivý opravár televízorov Ctibor absolvuje tréning na šikanu od oprsklých kolegov za neprinesenie fľašky na rozlúčku a užije si náreky chudery ovdovelej matky. Traktoristu a budúceho otca Vlada z južného Slovenska alebo Záhoria (inde na Slovensku vínne sklepy nemajú), kde nikto nemá ani maďarský ani záhorácky prízvuk, si uctí domovské JRD celonočným bašavelom s cimbalovkou a v deň odchodu ho k autobusu vyprevadí spievajúci sprievod s alegorickým vozom. Vyhadzovač a budúci emigrant Majkl poslednú noc preflámuje s pochybnými kolegami z nočného baru a ráno radšej zaspí. Zobrazenie dobových mládežníkov je miestami dosť mimo, najviac ma pobavila predstava vlaku plného povolancov, spievajúcich na konci osemdesiatych rokov svorne pri gitare "čobogaj nebogaj". Slušný rozbeh, zábava preveliká. Štyri zmeškané kŕmenia v hydinárni. "Na takovýdle v Hrádku se těšej nejvíc!" (Hambatý bonus: Lojdovej bradavky v zrkadle) ()

Od budíčku do večerky (1988) (E02)

"Já dostanu frčku a ty chceš zůstat doma?!" Naši hrdinovia sú ostrihaní, oholení, vystrojení a dostávajú do tela za hlasitého kriku otrepaných hlášok slobodníka Kloučka. Ctiborek smoklí, nestačí s dychom, nadobúda prezývku Kyslík a hltá pirule, aby to mal za sebou. Spasí ho kriminálnik Majkl, inak cynicky neveriaci v lásku, prezentovanú lýbesbrýfy píšucim Tomášom. Ostatní len klušú a šúrujú. Veliteľ má ofučanú manželku s negatívnym postojom k armáde, ktorá sa nebaví na lampasáckej tancovačke. Pre slovenských divákov je ako pridaná hodnota politruk podplukovník Danko. Štyri nahryznuté špekáčky. (Vulgárny bonus: Petr Rychlý povie "Jestli si někdo myslí, že co je mokrý, to je čistý, tak mě neojebe!!!") ()

Tak přísaháme (1988) (E03)

"V životě jsem neměl tolik ženskejch jako na vojně." "Ale táto, to už jsi mě přece znal!" "No jo, ale povrchně." Po zvládnutí prvotného drilu sú naši hrdinovia vyfešákovaní do slávnostných uniforiem a prisahajú vernosť vlasti za prítomnosti slziaceho príbuzenstva. Po absolvovaní cirkusu sa žerie, chlastá a smilní. Teda až na prípady, kedy polovička nepríde alebo sa okúňa. Kyslík skoro príde o samopal, traktorista Vlado o vieru v lásku, veliteľ Ráž najskôr čoskoro príde o ženu. Objavia sa aj mazáci a hádžu chlieb do koša. Štyri stratené lopatky. "Ať si mě zastřelej, mně to je jedno!" (Žiadne nahotinky ani vulgárna mluva.) ()

Nový poručík (1988) (E04)

"Pohoštění je zdarma, zbyly na to nějaký fondy za brigády. Ty jsi byla na nějaký brigádě?" "Ne." "Já taky ne. Tak kde se vzali ty fondy?" Nočný poplach končí ukážkovým fiaskom, lampasáci sa opúšťajú na porade. Traktorista Vlado absolvuje tragédiu v rodine a pobije sa v šenku. "Vojna je kolektiv, malér jednoho je malér všech!" Nový chápavý pomocný politruk/pianista Bílek stojí na jeho strane a vo voľných chvíľach vyšetruje celý incident. Tomášova milá zatiaľ odoláva inžinierskym zvodom. Šikany od Hasmana nenápadne pribúda. Štyri děsně promáčené ponožky. "Klavír na rotě?!"  ()

Zelené Vánoce (1988) (E05)

"Myslím, že jsem už jednou jasně řekl, že slova jako mazák a bažant nechci slyšet!" "A zvlášť ne na svazácké schůzi!" Nácvik masových prostocvikov nie je v centre záujmu, čo sa zmení po záväzku "Boj o značky" a falošnom prísľube sviatočného voľna. "Na bráně, na ošetřovně, v kuchyni, v oficíně, všecko je skrátka důležitejší než celá spartakiáda!" Samotné Vianoce a Silvester majú od šťastia, pokoja, mieru a rodinnej pohody ďaleko, nechýbajú výčitky, hádky, žiarlivostné scény a udania za opilecký crossdressing. "Na ten civilní bordel se už nemůžu koukat!" Bílek síce s vojakmi pohodovo hrá fláky od Osvobozeného divadla, ale pri prvej príležitosti sa mení na gumu, Hasman zacieli šikanu už len priamo na Kyslíka a Gulášovi sa zajedá hospodárenie v kuchyni. "Vůbec si nezasloužíš, aby takovej kuchař jako já seděl s tebou u jednoho stolu!"  Solídny a hláškami oplývajúci diel. Štyria přihlásení kluci, kteří nejsou v SSM. (Vulgárny bonus: Petr Rychlý použije výraz "zjebe".) ()

Supermazák (1988) (E06)

"Proč nám vojáci neříkají pravdu? Proč Voříšek lže?" Kyslík sa stáva pomocníkom Amora, dobrovoľne posiela za iného zamilovaný telegram a nedobrovoľne dohadzuje rande násilníkovi Hasmanovi, ktorý sa navyše vo voľných chvíľach plne venuje jeho maličkosti. Politruk Bílek si dáva na moment pauzu od skladania budúceho víťazného popevku pre súťaž politickej piesne a zahajuje pátranie po pôvodcovi šikany, toho ojedinelého javu v ľudovodemokratickej armáde, ktorý je po rýchlom odhalení samozrejme odsúdený na schôdzi celoútvarového straníckeho výboru a vinník pohotovo poslaný pred prokurátora. Nadporučík Ráž si stále menej rozumie s manželkou v novom byte, navyše sleduje zásadový rozklad vlastného otca, toho času v službách OPBH. Štyri harmančekové čaje od Venuše. "Je to skrátka pořádná ostuda roty, praporu a nakonec i celého pluku, že se něco takového vůbec stalo!" ()

Zimní zkoušky (1988) (E07)

"Já přece nechci nic jinýho, než si pořádne zasportovat..." Naši hrdinovia vyrážajú užiť si snežné tankistické radovánky, Kyslík hysterčí, Vlado kolabuje, Guláš zachraňuje teplú stravu a Majkl kradne samopaly. Dedko opatruje vnuka, na Tomášovu milú s materským schválením doráža inžiniersky seladón, Kyslík to skúša na knihovnicu. Štyri plné ešusy. (Hambatý bonus: Žákovej bradavka pri nezhasnutom svetle.) ()

Samopal (1988) (E08)

"Docela se na to dalo koukat." "Ale moc se tam pracovalo, já mám radši jiný filmy." Spravodlivý súd s šikanistom Hasmanom. Na slovenskom vidieku stále šijú na šľapacej Singerke a doma na stene im visia sväté obrázky a polmetrový krucifix. Kyslík má frajerku. Guláš má frajerku. "No přece nám celej pluk nerozloží jedna jediná ženská?!" Majkl dostane nakladačku za neodcuzenie strelnej zbrane. Krampol najprv drsniak v koženej bunde, potom mafiózo v klobúku a dlhom kabáte. Vejmělková samodruhá. Hoši z bronzu sú zárukou úspešnej spartakiády. Akcia, spravodlivosť, romantika a nečakané zvraty. Štyri agarky pre nočnú návštevu. "Co by člověk neudělal pro naši armádu?" ()

Trápení (1988) (E09)

"Na spartakiádě můžete cvičit několikrát za život, od mateřský školky až po domov důchodců, ale jako vojáci můžete cvičit jen jednou." Účasť na masových synchronozovaných prostocvikoch v pozícii púhych náhradníkov otrasie sebavedomím našich hrdinov. Výlet do Prahy si aj tak užijú. Nešportová sekcia vystupuje na armádnej súťaži umeleckej tvorivosti so svojim unylým angažovaným popevkom, o ktorého kvalite vypovedajú najviac zábery na apatické tváre pravdepodobne reálnych vojakov v hľadisku. Vejmělková skončí ako tehotná bezdomovkyňa s maturitou. Pri emotívnom rozhovore slovenských manželov musí v pozadí hrať cimbálovka. Nadporučík Ráž pochybuje o svojich dezertérskych úmysloch. Štyri igelitky s civilom ukryté v kope sena. (Vulgárny bonus: Mário Kubec povie "Pěkně s náma vydrbali.") ()

Řádná dovolená (1988) (E10)

"A víš ty co já musím prodat bůčku, aby mi tohle všechno lidi sehnali?!" Odchádza sa na dovolenky, niektorí plánujú svatbu, niektorí sa knihovníckej slobodnej matke starajú o choré dieťa, niektorí spájajú vilové rody. Tí čo zostali aspoň prznia nezletilé devy za tranzistor. Nadporučík Ráž sa pred plánovaným odchodom ešte na všetkých ukážkovo odbavuje pri príprave na previerky. Odhalenie rezňovej záhady. Cenu za najafektovanejšie trepanie hlavou získava Monika Schullerová. Štyri tringelty u holiča. (Hambatý bonus: nezletilé Laurinovej pozadie) ()

Prověrky (1988) (E11)

"Takže vy jste chtěli podvádět?! Vyhrát švindlem?!" Rozčúlený Kamil Halbich evokuje Arnolda Rimmera. Ráž sa vrhá do plameňov a prichádza o manželku. Plukovnícke previerky zostanú na Bílkovi. Nechýba obľúbený motív pána režiséra, hromadný spev "Klobouku ve křoví" pri táboráku (rovnaká scéna je aj v Okrese na severu). Prebieha svatba s hysterickými scénami a ponukami bývania. Traktorista Vlado je žiarlivý debil a jeho žena Mária má tiež svoje muchy. Kyslíkovi otrnulo z šikany, asi následky vyženenia knihovníčkinej panghartky. Tomáš sa pri rezni od lampasáka konečne rozhodne, že tiež bude guma a zároveň sa teší na svetový mier. Štyri lístky na labute. ()