Chlapci a chlapi (TV seriál)

Československo, 1988, 11x60 min

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka, Ladislav Županič, Kateřina Lojdová, Jiří Krampol, Ivana Andrlová, Jiří Štěpnička, Roman Hájek, Jaroslava Adamová, Václav Mareš, Vladimír Javorský, Jiří Kopta, Mário Kubec, Boris Slivka, Peter Pilz, Antonín Hardt, Marcel Rošetzký, Petr Rychlý, Petra Vančíková, Libuše Havelková, Michaela Dolinová, Ivan Vyskočil, Michal Dočolomanský, Monika Žáková, David Prachař, Tomáš Juřička, Mirko Musil, Josef Bláha, Zdeněk Podhůrský, Jitka Asterová, Vladimír Salač, Ludmila Roubíková, Jana Drbohlavová, Klára Jandová, Rudolf Jelínek, Josef Langmiler, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Vladimír Hrabánek, Jan Faltýnek, Roman Hemala, Ivo Niederle, Zdeněk Ornest, Simona Postlerová, Peter Rúfus, Petr Skarke, Hana Militká, Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Věra Uzelacová, Jana Vychodilová, Miloš Zavřel, Vlastimil Zavřel, František Kreuzmann ml., Peter Marcin, Viktor Maurer, Slávka Hozová, Marta Richterová, Svatopluk Schuller, František Švihlík, Tomáš Vacek, Jiří Valšuba, Eva Čížkovská, Ingrid Timková, Miroslav Zounar, Jiří Rumpík, Dana Bartůňková, Monika Schullerová, Ondřej Malý, Věra Koktová, Ján Gubala, Vlastimil Čaněk, Tomáš Sedláček, Veronika Borovcová, Jindřich Hrdý, Stanislava Jachnická, Milan Duchek, Jakub Špalek, Bohumil Švarc ml., Markéta Valentová, Alena Kreuzmannová, Viktor Vrabec, Svatopluk Mikeska, Antonín Molčík, Antonie Valentová, Jana Vaňková, Silvia Petöová, Richard Genzer, Tomáš Borůvka, Katarína Brychtová, Luděk Čtvrtlík, Bohdan Tůma
  • dobytek

Jestli to soudruzi zamýšleli jako reklamu, aby se chudáci odvedenci těšili, že budou sloužit v ČSLA, tak za prvé s tim přišli asi tak 5 minut po dvanáctý a za druhý se jim to moc nepovedlo. Opravdu si nedokážu představit, že se v roce 1988 dokázal nějakej třeba 18-ti letej kluk ztotožnit s některym z hlavních hrdinů. Vezmem to popřadě... Tomáš Soukup (Martin Zounar): Takovej ublíženej, sebestřednej chudáček, kterej se zmůže akorát na to, že hystericky ječí na svou starou, aby se jí v další scéně s plačtivym hlasem dožadoval, jestli se jí může hrabat v pohlavnim orgánu. Jeho proměna za celej seriál je prakticky nulová. Je to pořád stejnej debil, akorát se navíc rozhodne stát se vojákem z povolání. Dost tragickej osud. Kyslík (Vladimír Javorský): Reklama na hlad a připosranej maminčin mazánek. V průběhu seriálu dostane do držky od jednoho mazáka, kterej vypadá taky jako reklama na hlad, a pořád doufá, že se nějak dostane z vojny. Nakonec se mu snad na vojně zalíbí, trochu se vyvlíkne z dohledu svojí maminky a nabrnkne si Dolinovou, která má dítě a neuvěřitelný jogurtovky přes celej xicht. Další tragickej osud. Majkl (Mário Kubec): Bejvalej kriminálník, nyní úspěšnej alkoholik, kterej má v plánu hned po přijímači zdrhnout do SRN. Tento plán mu nevyjde, takže si bude muset pěkně odkroutit zbytek vojny. Navíc vošuká 14-ti letou buchtu, takže je posranej, aby ho znovu nezavřeli. Opět žádný veselý vyhlídky na budoucnost. Vlado Rutkaj (Boris Slivka): Traktorista a vidlák z nějaký prdele kdesi na Slovensku, kterýmu během jeho pobytu na vojně začne zahejbat manželka. Sice se pak nakonec spolu nějak usmířej, ale po návratu z vojny ho bude mít každej za paroháče... Tak teda nevim, jestli tohle někoho přesvědčilo, že je vojna skvělá. Jinak herci v hlavních rolích jsou naprosto tragický. Stačí si jen přečíst ty jména - Zounar, Rychlý, Dolinová, Asterová... Jedinej sympaťák byl Rosťa Kuba z čundrcountry show, kterej v tomhle seriálu hraje největšího frajera široko daleko a balí Vejmělkovou na Escorta, a za něho dávám tu 1 hvězdičku. Jinak režisér Evžen Sokolovský začíná u mě získávat téměř kultovní status a Vejmělková by měla otvírat hubu jedině při felaci, protože ta její ostravština se fakt nedá poslouchat. Ani se nedivim, že v Básníkách jí předabovala Zlata Adamovská.(5.7.2008)

• Bart

Já myslel, že se hodnotí seriál a ne současná tloušťka M. Zounara. Nebo je to jinak Dr. film? Ale co říct? Martin Zounar byl na svůj věk a malé zkušenosti skoro jediným nosným pilířem seriálu. Snad on jediný měl po celou dobu vyrovnaný, téměr civilní výkon. Naopak zkušení filmaři jako Milena Dvorská nebo Míla Myslíková zklamali. Od angažovaného filmaře, jako byl Evžen Sokolovský se nemůže přece nic lepšího čekat. Takže průměr.(1.2.2004)

• MM_Ramone

Pražská, punkrocková kapela Visací Zámek v jednej zo svojich skladieb spieva: "Haló, haló co se stalo, co se mi dnes přihodilo? Nechci věřit svýmu zraku. Přišel dopis od vojáků. Nemáš šanci ani za mák, když ti příjde povolávák. Už je marná simulace. Nemožná je emigrace. Tady už končí legrace. Nezbývá než rezignace. Nemáš šanci ani za mák, když ti příjde povolávák. Nemám šanci, nemám nárok. Příjdu domů nejdřív za rok. Vojna z chlapců dělá muže, tím že duši svlíkne z kůže. Nemáš šanci ani za mák, když ti příjde povolávák!" Taká bola bežná prax v dobách československej ľudovej armády. Prišiel povolávací rozkaz a muselo sa narukovať, často krát na druhý konec republiky. Povinná vojenská služba. Tvorcovia tohoto propagačného, ideologického seriálu to však vykresľujú rýdzo pozitívne. Je to hnusný socialistický odpad!(8.10.2011)

• woody

Milá televize Prima nám opět naservívovala takový pěkný český seriál.Žena za pultem byla známá takže si moji rodiče zavzpomínali jaké to tehdá bylo(spíše nebylo) ale nad tímhle výtvorem který má v sobě víc propagandy než kterýkoli americký snímek jsem si nevěřícně ukroutil krk.Vidět totiž cvičení pana Zounara spolu s ostatními "herci" na spartakiádu a Krampola jako drsňáka s drsnými hláškami typu Je mi to u prdele, chlapečku! je -považte sami- silná káva.(2.11.2003)

• Phobia

Moje starší sestra seriál s nadšením sledovala ještě při poslední repríze (PRIMA TV - 2008 +/-), já jsem nenašla odvahu ani k letmému pohledu. Nejsem nějaký primární odpůrce zelených mozků, ale tahle propaganda Československé lidové armády pro mě byla neškodná za komančů, když jsem byla usoplené mládě. Nyní, v období pravdylásky, bych se z "Chlapců a chlapů" zgrcala a dost možná i pokálela... a nejsem si jistá, že smíchy. Hvězdička s ohledem na režim, kdy seriál vznikl, odpad by tomuhle seriálu pravděpodobně slušel víc - nejde jen o obsah, i zpracování a herecké výkony stály za táhlý, hlasitý prd. Na druhou stranu, ať se mladí levičáci podívají, jakou dobu by chtěli zpátky...19%(4.5.2010)

• - Z hľadiska vynaložených prostriedkov a prejaveného záujmu zo strany verejnosti sa jednalo o najúspešnejší počin propagácie ČSĽA, resp. prezentácie brannej tematiky na TV obrazovkách v československej histórii. (marlon)

• - Ve 4. epizodě 1. série s názvem Nový poručík, se manželé Rážovi (František Kreuzmann ml., Ivana Andrlová) baví s tchýní (Jaroslava Adamová) při televizním sledování komedie U pokladny stál... (1939). (Ganglion)

• - V současné době již prachatický areál neslouží jako kasárny, ale jsou zde obytné domy. Stále stojící bývalá vrátnice se nachází na křižovatce ulic Na Sadech a Rožmberská. (San Miguel)