Chlapci a chlapi (TV seriál)

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 11x60 min)

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka, Ladislav Županič, Kateřina Lojdová, Jiří Krampol, Ivana Andrlová, Jiří Štěpnička, Roman Hájek, Jaroslava Adamová, Václav Mareš, Vladimír Javorský, Jiří Kopta, Mário Kubec, Boris Slivka, Peter Pilz, Antonín Hardt, Marcel Rošetzký, Petr Rychlý, Petra Vančíková, Libuše Havelková, Michaela Dolinová, Ivan Vyskočil, Michal Dočolomanský, Monika Žáková, David Prachař, Tomáš Juřička, Mirko Musil, Josef Bláha, Zdeněk Podhůrský, Jitka Asterová, Vladimír Salač, Ludmila Roubíková, Jana Drbohlavová, Klára Jandová, Rudolf Jelínek, Josef Langmiler, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Vladimír Hrabánek, Jan Faltýnek, Roman Hemala, Ivo Niederle, Zdeněk Ornest, Simona Postlerová, Peter Rúfus, Petr Skarke, Hana Militká, Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Věra Uzelacová, Jana Vychodilová, Miloš Zavřel, Vlastimil Zavřel, František Kreuzmann ml., Peter Marcin, Viktor Maurer, Slávka Hozová, Marta Richterová, Svatopluk Schuller, František Švihlík, Tomáš Vacek, Jiří Valšuba, Eva Čížkovská, Ingrid Timková, Miroslav Zounar, Jiří Rumpík, Dana Bartůňková, Monika Schullerová, Ondřej Malý, Věra Koktová, Ján Gubala, Vlastimil Čaněk, Tomáš Sedláček, Veronika Borovcová, Jindřich Hrdý, Stanislava Jachnická, Milan Duchek, Jakub Špalek, Bohumil Švarc ml., Markéta Valentová, Alena Kreuzmannová, Viktor Vrabec, Svatopluk Mikeska, Antonín Molčík, Antonie Valentová, Jana Vaňková, Silvia Petöová, Richard Genzer, Tomáš Borůvka, Katarína Brychtová, Luděk Čtvrtlík, Bohdan Tůma, Miroslav Babuský, Alexandra Zikešová, Jarmila Vychodilová
  • Oktavianus

Tohle bylo ale blbé... katastrofální herecké výkony snad všech zúčastněných, správňák Zounar a padouch Krampol (a přitom už v té době mohli vědět, že právě tihle dva prostě nejsou herci), schematičnost jako kráva a poznání, že v socialistické armádě je vlastně fajn, tak proč utíkat za kopečky. Slátanina jaké není rovno.(22.8.2012)

• MM_Ramone

Pražská, punkrocková kapela Visací Zámek v jednej zo svojich skladieb spieva: "Haló, haló co se stalo, co se mi dnes přihodilo? Nechci věřit svýmu zraku. Přišel dopis od vojáků. Nemáš šanci ani za mák, když ti příjde povolávák. Už je marná simulace. Nemožná je emigrace. Tady už končí legrace. Nezbývá než rezignace. Nemáš šanci ani za mák, když ti příjde povolávák. Nemám šanci, nemám nárok. Příjdu domů nejdřív za rok. Vojna z chlapců dělá muže, tím že duši svlíkne z kůže. Nemáš šanci ani za mák, když ti příjde povolávák!" Taká bola bežná prax v dobách československej ľudovej armády. Prišiel povolávací rozkaz a muselo sa narukovať, často krát na druhý konec republiky. Povinná vojenská služba. Tvorcovia tohoto propagačného, ideologického seriálu to však vykresľujú rýdzo pozitívne. Je to hnusný socialistický odpad!(8.10.2011)

• insurgentes

Prorežimní vepř Sokolovský dostal za úkol natočit agitku o tom, jak vojna dělá z kluků správný chlapy, jenže mu přitom evidentně radily stejný hovada jako on sám a ke všemu ještě s mozky vymytými do zelena. Výsledek je ovšem nechtěně docela zábavný. Tak například chcípá vám žena a dítě v nemocnici? No jo, jenže ještě je tu plán bojové připravenosti. Co bude mít přednost je nasnadě. Teprve když někdo natáhne brka, je nárok na opušťák. Neuvěřitelný, jak se ta hovádka brala (a jistě dodnes berou, jenže už to neni povinný) směšně vážně. Nakonec největší perla zazní z úst nějaké hnusné tchyně: Vy si jen pořád hrajete na válku, a přitom tvrdíte, že žádnou nechcete.(18.3.2014)

Podle me vyborny serial, ktery me bavil kdysi a bavi me i dnes. Myslim, ze ukazuje realny pohled na vojaky zakladni vojenske sluzby. Slusne vykresleni postav, sledujeme jejich osudy, prani, sny, lasky, chlastani. Slusna sonda do nasi byvale socialisticke armady, zpracovane tak, ze se na to koukal ve sve dobe se zajmem kazdy. A vy, co davate odpady se jdete bodnout a kochejte se dnesni serialovou produkci...(26.2.2011)

Vojenská služba v 80tých letech se vším všudy aneb stovky let stará tradice pro každého mladého hocha, je už jen a jen na plátně. Taktéž i plačící matky na Hlavním nádraží, ale také veškeré těžkosti vojenské služby, které jsou zde krásně naivně znázorněny, v postupně se rozvíjejících individuálních příbězích. Zmíněná naivita celého seriálu mně prostě baví, snaha vychovávat, směšná, politická angažovanost, která na tuto mládež popíjející coca-colu už stejně nemohla zabírat, naivní podivování se nad početím děcka :) i nekompromisní způsob natáčení. Vypadá to, jako by se všechno točilo na jednu dobrou. Ovšem je zde také skutečný obraz toho, co k vojně patřilo, a jestliže je to jediný seriál z podobného prostředí, které si dnešní mládež umí asi stěží představit, chce to přece jen dost zamhouřit oči. V dnešním pojetí by byl seriál ještě směšnější. Tohle mam prostě rád a nedám na to dopustit. Líbí se mi scénář i celkový, umělý projev herců, nebo spíše v tomto případě dabérů, kteří zde převážně hrají. I když to někomu může připadat primitivní hlavní síla tohoto seriálu je v neuvěřitelné přirozenosti.(6.11.2011)

• - V současné době již prachatický areál neslouží jako kasárny, ale jsou zde obytné domy. Stále stojící bývalá vrátnice se nachází na křižovatce ulic Na Sadech a Rožmberská. (San Miguel)

• - Martin Zounar (Tomáš) musel hneď po natočení seriálu nastúpiť na základnú vojenskou službu, takže seriál z vojenského prostredia bol preňho dobrou prípravou. (Raccoon.city)

• - Závěrečnou píseň k seriálu nazpíval Michal Penk pod názvem „Má daleká“. (majky19)