Chlapci a chlapi (TV seriál)

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka, Ladislav Županič, Kateřina Lojdová, Jiří Krampol, Ivana Andrlová, Jiří Štěpnička, Roman Hájek, Jaroslava Adamová, Václav Mareš, Vladimír Javorský, Jiří Kopta, Mário Kubec, Boris Slivka, Peter Pilz, Antonín Hardt, Marcel Rošetzký, Petr Rychlý, Petra Vančíková, Libuše Havelková, Michaela Dolinová, Ivan Vyskočil, Michal Dočolomanský, Monika Žáková, David Prachař, Tomáš Juřička, Mirko Musil, Josef Bláha, Zdeněk Podhůrský, Jitka Asterová, Vladimír Salač, Lída Roubíková, Jana Drbohlavová, Klára Jandová, Rudolf Jelínek, Josef Langmiler, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Vladimír Hrabánek, Jan Faltýnek, Roman Hemala, Ivo Niederle, Zdeněk Ornest, Simona Postlerová, Peter Rúfus, Petr Skarke, Hana Militká, Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Věra Uzelacová, Jana Vychodilová, Miloš Zavřel, Vlastimil Zavřel, František Kreuzmann ml., Peter Marcin, Viktor Maurer, Slávka Hozová, Marta Richterová, Svatopluk Schuller, František Švihlík, Tomáš Vacek, Jiří Valšuba, Eva Čížkovská, Ingrid Timková, Miroslav Zounar, Jiří Rumpík, Dana Bartůňková, Monika Schullerová, Ondřej Malý, Věra Koktová, Ján Gubala, Vlastimil Čaněk, Tomáš Sedláček, Veronika Borovcová, Jindřich Hrdý, Stanislava Jachnická, Milan Duchek, Jakub Špalek, Bohumil Švarc ml., Markéta Valentová, Alena Kreuzmannová, Viktor Vrabec, Svatopluk Mikeska, Antonín Molčík, Antonie Valentová, Jana Vaňková, Silvia Petöová, Richard Genzer, Tomáš Borůvka, Katarína Brychtová, Luděk Čtvrtlík, Bohdan Tůma, Miroslav Babuský, Alexandra Zikešová, Jarmila Vychodilová

Pro mě je to rozhodně skvělý český serál se vším všudy. Vidím zde osudy mladých vojáků na vojně, jejich utrpení, radosti, lásky, trable ... Herecké obsazení je na tom naprosto skvěle. Každý scojí úlohu zvládl dokonale. Funguje zde vše: Nosalgie, skvělá hudba, herecké výkony, zajímavé příběhy a tak dále. Takže nemůžu hodnotit jinak než na 100% = *****(26.11.2012)

Päťročnice splnené na 205%, zelení súdruhovia a súdružky, všadeprítomná propaganda a fanatizmus tvoria pozadie tohto vtipného seriálu. Obsah je reálny tak na polovicu z celej možnej, ale čo sa týka hereckých výkonov a situácií sú takmer všetky zábavné a nenútené. To mi postačuje na najvyššie hodnotenie, vždy sa dá na tomto dielku dobre pobaviť. Keď dostanete k tomu patričný výklad od osôb, ktoré mali s onou "pakárňou" zvanou tiež niekedy aj základná vojenská služba dočinenie, je zaujímavé porovnávať skreslenosť protežovanú filmármi a realitu od detí onej doby. Ide o jeden zo seriálov, ktoré poskytnú oddych, zábavu, zamyslenie a v neposlednom rade dobovú atmosféru a to všetko v jednom kuse.(9.4.2009)

Já zcela nepokrytě přiznávám, že mám rád starší české seriály. Zcela nepokrytě přiznávám, že mi v těchto seriálech nevadí přikrášlování skutečnosti. A zcela nepokrytě přiznávám, že seriál má jisté kouzlo, které však nelze vyjádřit slovy. A zcela nepokrytě také přiznávám, že se rád kouknu na Evu Vejmělkovou, které to před kamerou vždy slušelo a Martin Zounar patří mezi mé nejoblíbenější české herce. Nevkus? Možná. Ale koneckonců ruku na srdce: I když je tohle komunistická propaganda, není to lepší než nějaká přeslazená Ordinace v růžové zahradě? Já bych řekl, že je to milionkrát lepší, než Ordinace. A proto po tomto seriálu rád sáhnu kdykoli znovu.(30.4.2007)

Tenhle seriál si zaslouží maličko delší pojednání. Co se týče scénáře, režie, hudby a hereckých výkonů, bylo by to bez debaty na odpad. Tak proč potom tři hvězdičky? Protože je to tak mile blbé, že se na to musím koukat znovu a znovu.... Asi jsem divnej, ale jak jsem v končícím socialismu prožil prakticky celé dětství, mám pro tyhle výtvory slabost. Pro mladší generaci je to navíc dobrá sonda do tehdejší kultury, mluvy, sociálních vztahů a institucí (namátkou, kolik lidí pod 18 dokáže dešifrovat zkratky ČSLA, ÚVKSČ, OPBH?)(7.4.2008)

• rakovnik

Dokonalé archetypy postav, vymývání mozků a propaganda těsně před tím, než se režim sebezničil...Z trosek se stávají chlapi, z gaunerů řádní muži, z tlusťochů vysportované korby, to vše okořeněné věčnou láskou, která překoná i krize. Děkujeme, naše slavná socialistická armádo - její spravedliví a chápající důstojníci! Zajímalo by mě, jestli ten bordel a plýtvání, které se provalilo (rok 2010), mělo základ už v té době. Z nostalgie na tento seriál koukám... Každopádně, ty kecy a činy důstojníků stojí za odpad. Ale dávám jednu hvězdu za devatenáctiletou Evu Vejmělkovou a druhou za poslední větu seriálu, kterou vyslovila právě ona.(12.9.2010)

• - Kamil Halbich (poručík Bílek zvaný Žloudek) tvrdí že tomuto seriálu ho priviedla túžba objaviť sa čo najskôr pred kamerou bez toho, aby sa zaujímal, čo je to za látku, čo považuje za vlastnú hlúposť. (Raccoon.city)

• - Úvodní píseň k seriálu nazpívala Iveta Bartošová pod titulem „Dva roky prázdnin“. (majky19)

• - Scenár seriálu bol spracovaný aj ako beletria, vydaná roku 1989 nakladateľstvom Naše vojsko a ilustrovaná fotografiami z televíznych záberov. (Raccoon.city)