Chlapci a chlapi (TV seriál)

Československo, 1988, 11x60 min

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka, Ladislav Županič, Kateřina Lojdová, Jiří Krampol, Ivana Andrlová, Jiří Štěpnička, Roman Hájek, Jaroslava Adamová, Václav Mareš, Vladimír Javorský, Jiří Kopta, Mário Kubec, Boris Slivka, Peter Pilz, Antonín Hardt, Marcel Rošetzký, Petr Rychlý, Petra Vančíková, Libuše Havelková, Michaela Dolinová, Ivan Vyskočil, Michal Dočolomanský, Monika Žáková, David Prachař, Tomáš Juřička, Mirko Musil, Josef Bláha, Zdeněk Podhůrský, Jitka Asterová, Vladimír Salač, Ludmila Roubíková, Jana Drbohlavová, Klára Jandová, Rudolf Jelínek, Josef Langmiler, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Vladimír Hrabánek, Jan Faltýnek, Roman Hemala, Ivo Niederle, Zdeněk Ornest, Simona Postlerová, Peter Rúfus, Petr Skarke, Hana Militká, Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Věra Uzelacová, Jana Vychodilová, Miloš Zavřel, Vlastimil Zavřel, František Kreuzmann ml., Peter Marcin, Viktor Maurer, Slávka Hozová, Marta Richterová, Svatopluk Schuller, František Švihlík, Tomáš Vacek, Jiří Valšuba, Eva Čížkovská, Ingrid Timková, Miroslav Zounar, Jiří Rumpík, Dana Bartůňková, Monika Schullerová, Ondřej Malý, Věra Koktová, Ján Gubala, Vlastimil Čaněk, Tomáš Sedláček, Veronika Borovcová, Jindřich Hrdý, Stanislava Jachnická, Milan Duchek, Jakub Špalek, Bohumil Švarc ml., Markéta Valentová, Alena Kreuzmannová, Viktor Vrabec, Svatopluk Mikeska, Antonín Molčík, Antonie Valentová, Jana Vaňková, Silvia Petöová, Richard Genzer, Tomáš Borůvka, Katarína Brychtová, Luděk Čtvrtlík, Bohdan Tůma

Kdepak „odpad!“ Neříkám, že to je nejlepší, co v době socializmu vzniklo, ale film je potřeba vidět ve všech souvislostech a především v souvislosti doby. Nelze zrušit, zakázat a zbořit vše, co vzniklo za socializmu. Jistě, dnes už to tak v armádě nevypadá. Ale není právě tento seriál jednou z možností, jak ukázat těm, kteří tuto dobu nezažili, jak to tenkrát vypadalo? Já si myslím, že seriál podává celkem pravdivý obraz o tehdejší vojenské službě. Soudím podle toho, co jsem na vojně zažil já. A že se v seriálu odráží tehdejší politika? No ona musí, bez ní to na vojně nešlo. Kdo ví, jak bude dnešní politika hodnocena za 50 let. A proto Chlapce a chlapi doporučuji všem, kdo si chtějí zavzpomínat na svoji vojenskou službu, ale také těm, kdo chtějí alespoň v nástinu poznat, jak taková vojna tehdy vypadala.(8.6.2008)

• Oktavianus

Tohle bylo ale blbé... katastrofální herecké výkony snad všech zúčastněných, správňák Zounar a padouch Krampol (a přitom už v té době mohli vědět, že právě tihle dva prostě nejsou herci), schematičnost jako kráva a poznání, že v socialistické armádě je vlastně fajn, tak proč utíkat za kopečky. Slátanina jaké není rovno.(22.8.2012)

Jak moc realistický je tento seriál nedokážu, kvůli svému věku a nezkušenostem s komunistickou vojenskou službou, posoudit. Přesto se mi líbí a je na něm trocha nostalgie z doby, která je dávno pryč, mnoho mladých hereckých tváří hned vedle těch zkušených, kteří se zde objevují opravdu po desítkách. Martin Zounar si touto rolí získal jistě mnoho diváků, včetně mě. Většina postav je trefně zahraných a nechybí ani jistý nádech snahy kritizovat nedokonalosti, které v armádě byly. Nebo alespoň mě to tak přijde a nějakou propagandu v tom vážně nevidím.(30.3.2008)

• Sarkastic

Jsem z tohohle seriálu dost rozpačitý. První díly se netvářily špatně a já je se zájmem sledoval, ale pak mě to začalo docela štvát. Jak moc je to reálné můžu těžko posuzovat, protože jsem to na vlastn íkůži nezažil. Ale když jsem se na život díval z pohledu hlavních hrdinů většinou mladých kluků, zjistil jsem s hrůzou, že od života se nedá nic čekat, všude jen nuda, stereotyp, práce (ta by mi nevadila, ale musela by být dobře placená), několikačlenná rodina, kterou si založím ve 20 a pak do ní budu vkládat všechny svoje úspory, nervy, naděje, lásku a vlastně celý svůj život, bylo mi dost na nic. Pak mi konečně došlo, že tohle je naprostá blbost, že by se z toho všichni zcvokli a rozhodně by odmítali žít takový život. Takže jak říkám, jsem z toho dost rozpačitý...(16.2.2008)

• Tosim

Tohle je docela hustý. Seriál se snaží navodit atmosféru filmu "Copak je to za vojáka," (té lehkosti a popisu socialistické vojny, jako nečeho smysluplného), ale dost drsně mu to nejde. Hlavně kvůli chabým a trapným hereckým výkonům. Propaganda to už vlastně taky není, protože co byste chtěli v osmdesátým osmým propagovat, že. 30%.(25.9.2003)

• - Sokolovský do svých seriálů často obsazoval své žáky, nevyjímaje tohoto. "Celý ročník herectví přede mnou klečel, aby byl do této slátaniny obsazen, za odměnu totiž nemuseli na vojnu," říkával. (BoredSeal)

• - Vladimír Javorský spomína na svoju postavu Ctibora Voříšku zvaného Kyslík ako na jeho prekliate. Aj po veľa rokoch sa jej nezbavil a to pôvodne v seriáli účinkovať nechcel a stalo sa tak až na odporúčanie režiséra a herca Petra Scherhaufera. Ten vyzdvihol schopnosti režiséra Sokolovského akého nazval fajn chlapom, od ktorého sa môže veľa naučiť. (Raccoon.city)

• - V současné době již prachatický areál neslouží jako kasárny, ale jsou zde obytné domy. Stále stojící bývalá vrátnice se nachází na křižovatce ulic Na Sadech a Rožmberská. (San Miguel)