Trigun

Japonsko, 1998, 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Jasuhiro Naitó (komiks)

Scénář:

Jósuke Kuroda

Kamera:

Hisao Širai

Hudba:

Cuneo Imahori

Šó Hajami, Hiromi Curu, Sacuki Jukino, Masaja Onosaka, Tošihiko Seki, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Hirotaka Suzuoki, Iššin Čiba, Džúróta Kosugi, Ken'iči Ogata (více)

Epizody(26)

Vash the Stampede, Člověk-Tajfun, ničitel měst a postrach pojišťoven. Vash nejenom děsí, ale i láká, neboť kdo by nechtěl odměnu 60 miliard DoubleDollarů? Inu, třebas taková urostlá Milly a její šéfová Meryl nechtějí. Vashe hledají z jiného důvodu. Jakožto oddané zaměstnankyně Bernardelliho pojišťovny ho touží přemluvit, aby už tolik neničil, jinak přijde pojišťovna na buben. Vyzbrojeny informací, že Vash je chlapík v červeném plášti, jdou po jeho stopách v podobě zdemolovaných měst. A když ho konečně dostihnou, nevěří vlastním očím. Tenhle moula, který si ani neumí nabít svůj kolt, který nedokáže ublížit ani mouše a bezchybně zvládne přinejlepším spořádat krabici koblih, má být Tajfun? Těžko... Ale kdo tedy může za ta zničená města a proč je na Vashe vypsána taková šílená odměna? Vydáme-li se na cestu s tímto netradičním poslem Míru a Lásky, tak snad časem odpovědi skryté v jeho minulosti odhalíme. Love and Peace! Rabu endo Píso! (Subjektiv)

kirmakX6on

Trigun je výborné anime a to hlavně díky postavě Vashe. Jeho osobnost mi vskutku byla po chuti a po dlouhé době jsem se u anime opakovaně řehtal... Anime přitom pozvolně a plynule graduje: Vash je tak zdatný, že několik prvních dílů prostě nemá za potřebí vystřelit ze zbraně ...vše vyřeší svým postřehem a obratností. Následně zase začne upoutávat něco jiného: s postupujícími díly začne být zjevné mysteriózní pozadí příběhu ...napřed anime vypadá jako celkem obyčejný western z jakéhosi alternativního (a poněkud nevyspělého) světa, ale pak se z ničeho nic v jedné scéně objeví Vash se sluchátky v uších... eh?! něco tu nehraje. Záhy je divák svědkem dalších podivných scén ..a mysteriózní opar začne houstnout. To je perfektně načasováno do okamžiku, kdy se člověk nejen dost nasmál a nabažil ztřeštěnosti Vashe i dalších postav, ale měl i tu čest zhlédnout něco z jeho bojových schopností; jakmile se člověk nabaží něčeho, hned mu anime nabídne něco dalšího. Teď trochu kritiky -- anime se snaží i lehce agitovat. Filozofická agitka je sice decentně schována vždy do cca minuty až po závěrečných titulcích, kdy Vash sděluje vážným tónem své myšlenky, což slouží jako úvod k dalšímu dílu ...ale -- tyto myšlenky jsou poměrně plytké a hlavně to zásadní téma celého anime -pacifismus- je prodáno poněkud nepřesvědčivě: Vash je proti zabíjení kohokoliv, ok (souhlasím), ale fér by bylo, aby teda nějak vyřešil ten vysoce pravděpodobný případ, kdy se jím poražený zloduch bude neustále vracet a znovu a znovu zabíjet. Nepřijde mi správné, že zloduch si vlastně může dělat co chce, jen mu jednou za čas Vash nakope prdel a vyhubuje, ale jinak ho nechá být, dokonce ho ani nepředá policii k uvěznění. Krom toho ...v poslední pětině anime se tento motiv přetřásá neustále spolu s tím, jak se Vashovi se vzrůstající silou a sofistikovaností protivníků přestává dařit být efektivním ochráncem slabších. Z tohoto důvodu se mi pozdější díly tolik nelíbily, protože velkou část děje řeší dilema "buď zemře zloduch nebo zemře větší skupina nevinných", ale místo toho, aby svou filozofii rozvinul či obhájil, tak spíš jen brečí a stále opakuje, že přece musí jít zachránit všechny. Nakonec tím začne nudit a otravovat. Tento nedostatek je nicméně vyvažován slušnými souboji, ale hlavně tím, že je celý příběh i se všemi reáliemi postupně vysvětlován. Celkově vřele doporučuju. 82% ()

darthvader77

Jedno z nejlepších anime aneb jak Naruto měl vypadat xD. Předně ocenit výbornou atmosféru v tom si to v ničem nezadá s Cowboy Bebopem (těžko říct, kdo inspiroval koho obě jsou z 98) Hlavní postava je naprosto fantastická, ať už dělá skopičiny či honí holky nebo truchlí či střílí dodává to Vashovi výbornou dynamiku, kterou skvěle doplňují pravděpodobně nejbizardnější pojišťovačky, které jsem měl možnost vidět. Jinak samozřejmě Aizen v roli Nicholas D. Wolfwooda též vynikající hlavní důvod, proč jsem se na tohle hrozně těšil. Hlavní poselství o pacifismu, zachrańování a jestli má někdo právo vzít něčí lidský život bylo též podáno velice dobře a s vynikajícím finále. Tleskám. ()

DMRaper

Jedno z mojich naj anime... Vtipne, akcne, dojimave...Hlavna postava Vash The Stampede sa sprava ako totalny idiot, takze je na zaciatku tazke uverit, ze on je ten "Ludsky Tajfun"...Ale postupom casu zacina - aspon trocha :) - dostavat rozum a dej sa plynule stupnuje az dospeje ku krasnemu koncu... ()

LuKiss

Asi nechápu proč je Trigun tak vysoce hodnocený... Děj se začne rozjíždět až po 10. dílu a potom opět na 2 díly úplně utichne, načež se děj začne zase rozjíždět světelnou rychlostí kupředu a snaží se zbytek příběhu narvat do zbytku kapitol... Vash je totální idiot, kterej mě absolutně neoslovil a krom jeho kabátu, brejlí a revolveru se mi vlastně ani nelíbí... Ze zbytku postav mě oslovil jen Wolfwood, kterej si jako jeden z mála zachoval něco z klasického anime a nechoval se jako ztroskotanej póvl, kterej se snaží všechny zachránit a dává do příběhu aspoň trochu logiky z normálního světa (spoiler) aspoň do chvíle než ho sejmou... ()

JackStrange

Tento seriál mě opravdu nebavil, s masochistickým potěšením jsem ho ovšem dodíval do konce. Prvních pár minut seriálu mě navnadilo, aby se mohlo vzápětí dostavit zklamání. (Pozor spoiler) Vash je totiž pacifista, který má u pasu kolt a počkáte si 6 dílů než z něj poprvé vystřelí. Nejhorší na tom všem, ale je neustálé opakování se situací a z toho vyplývající jednoduchá předvídatelnost (alespoň pro mě). Kladně hodnotím povedené prostředí a hudbu, jinak si musím nezdvořile zívnout a prohlásit: "Nuda." ()

Fanfán

u tohohle jsem se fakt bavil, nemůžu si pomoci... na anime seriálech jsou nejtěžší konce a často může celej seriál na konci vyhořet. Tady konec fungoval, aspoň pro mě jo ()

RoyBatty444

S drsnými zabijakmi sa tento hrdina nedá porovnávať jednoducho ním nie je. Anime je založené na jednej veci spraviť tú správnu vec v správni čas jednoducho neide dá sa len rozhodnúť a nechať plynúť čas. Rozhodnutie samozrejme v podaní Vash the Stampede je uchovať život a samozrejme do tej miery ako si to zaslúži. seriál prichádza s posolstvom, ktoré si v ňom každý nájde. Jedno je ale pravda musíte mať radi trochu trhnutý humor aby ste sa vedeli so seriálom vysporiadať. Mne priniesol dobrú zábavu, akciu a už spomínané zamyslenie nad svojimi rozhodnutiami. Čo chýba v popise že sa jedná taktiež o Sci-Fi. ()

Uroboros77

Love and Peace. úplně první anime které jsem viděl a shlédl až do konce, díky němu jsem se nechal přilákat k Japonské tvorbě a už jsem v ní totálně uvízl. Předevčírem jsem dokoukal po třetí a je to fakt výborný příběh s povedeným koncem. Ideály hlavního hrdiny VtS se vymykají realitě tak moc až jsou obdivuhodné. ()

GemBirD

Uff dalsia klasika, ktora ma riadne minula. Ano Vash je neskutocne sympaticky hrdina, kt. vie byt drsny a zaroven srsi humorom na vsetky strany (musim priznat, ze ten humor mi sadol), ale co mam na anime rad je prepracovany pribeh a postavy. A prave tu Trigun zlyhava najma v prvej polovici, ktoru tvoria epizody pripominajuce mi tie najhorsie fillery z velkych anime serii. Situacia sa lepsi az prichodom Legata na scenu (cca 12 diel) kedy sa konecne zacina rozvijat poriadny pribeh a co to sa dovzieme aj o Vashovej minulosti a jeho motivoch. Nebyt slusnej druhej polovici Trigun ani nedopozeram, takto hodnotim celok ako cisty priemer. PS: hodnotenie upravene na ** kedze som si uvedomil, ze pri niektorych castiach som doslova umieral nudou ()

zbynek.poliv

Také se musím přidat na stranu těch, kteří nechápou, jak Trigun přišel k tak vysokému hodnocení. I když sleduji celkem hodně asijských anime a většinou mě baví, Trigun mě první polovinu vyloženě štval, přechody hlavního hrdiny z ultra-trouby na ultra-maséra, nejasný příběh a další vývoj ve mě vzbuzovali jen touhu spíše seriál vypnout. Naštěstí druhá polovina, řekněme od 12 dílu, už se dala sledovat daleko lépe a sem tam člověk narazil na scény, které byly skvělé a na některé postavy, které byly z mého pohledu mnohem lépe napsané, než Vash. Na příklad Kněz je skvělá postava. Nebýt první nudné a utahané poloviny seriálu, možná bych hodnotil lépe. Takhle je pro mě Trigun síše slepým výstřelem. ()

draxus

Tohle anime mi kombinací sci-fi a westernu připomínalo Cowboy Bebop. Navíc je i zde hrdina, kterého nějakým způsobem stíhá minulost. Začátek anime mě do sebe vtáhl. Bylo to svižné, dost vtipné a ústřední postavy sympatické. Postupně se seriál dostává do mnohem temnější, vážnější a filozofičtější roviny a veškerá vtipnost a nadsázka mizí. Vzhledem k tomu, že úplně nesouhlasím s Vashovou filozofií, ale spíše se kloním k filozofii Wolfwoodově, tak mě poslední epizody s Vashem v agonii nechávaly poměrně chladným a celkové vyvrcholení série mi přišlo poměrně slabé. Celkově je anime zpracováno dobře, celý svět je pěkně vykreslen a doplněn pasujícím soundtrackem, který vytváří úžasnou atmosféru. Za mě čtyři. ()

Lujna

Ze začátku ztřeštěné, ale ke konci seriál působí úplně jinak než na začátku. I přes tu nestejnorodost se mi líbil velice.. ()

Tionois

Prvních pár dílů na mě působilo neslaně nemastně, ale dala jsem seriálu šanci a i když jsem dokoukala, do mých oblíbenců se Trigun nezařadí. Trigun má skvělého hlavního hrdinu, který dokáže střídat okamžiky čisté debility s naprostou vážností, rozpláče se při každé příležitosti a navíc má dobrý účes. Celý děj se navíc odehrává ve světě, který vzbuzuje zvědavost - kde to jsou? jak se tam dostali? jak to celé funguje? A teď zápory. Celá série je napsaná nějakým podivným způsobem, který střídá vcelku dobré epizody s okamžiky, kdy jsem zírala na obrazovku a nevěděla, jestli mám věřit vlastním očím. Zajímavé prostředím, ve kterém se vše odehrává, není pořádně využito. Řekla bych, že zhostit se materiálu někdo jiný, mohlo to celé dopadnout jinak, ale takhle pro mě z průměru vystupují tak dva tři díly a zbytek s klidným srdcem zapomenu. ()

DarkDRAGONS

Zo začiatku sa mi celkom pačili humorne scény, no postupom času to aj mňa omrzelo, keď trebalo byť hustý on robil hovadiny ,niekedy to tak veľmi preháňal, až mi to liezlo na nervy. Radšej ani nezačnem písať o tom jeho "kódexe" nikdy nikoho nezabiť, pretože nikto nema právo zabijať hocikoho nech už spravil čokoľvek, to mi príde ako riadna hlúposť a ako som si všimol kvoli tomu ,že on nedokazal zabiť pretože bol takto fanatický zamerany, zomrelo tak veľa ľudi, bolo to naivne a úprimne nevedel som sa dočkať konca........ Všimal som si symboliku ,ktorú tam napchali, nebolo jej veľa ale posledna časť ako bojoval proti svojmu bratovy bolo poukázane o čo tam išlo, jing a jang (v zle je kus dobra a v dobre kus zla) bolo to vtedy čo tam buchli do seba svojimi zmutovanými rukami. Ano pochopil som o čo tam išlo no nepozeralo sa to dobre, nehovorim, že to bolo zle ale chybala mi tam pravá akcia ktorá sa bez zabíjania neobíde. Vash the Stamped-ovy by snaď závidel aj Ježiš toľku milosrdnosť. (5/10) ()

H.T.

Toto anime je snad můj opravdu nejoblíbenější seriál. Vypráví o muži s odměnou na hlavu $$60 000 000 000 jménem Vash the Stampede. Příběh je tu podaný nadmíru zajímavě, přičemž je čím dál tím zajímavější jak postupují díly dále - a tak to má být. Souboje jsou opravdu velmi dobře udělané, stejně jako nepřátelé, kteří mají vždy velice zajímavé schopnosti a často jsou to velice charizmatické postavy. Jako jeden příklad uvedu Legata, který na mě opravdu silně zapůsobil - hlavně způsobem, kterým se rozhodl "donutit Vashe the Stampeda trpět". Ale dále už raději o příběhu nic, protože by to byly nejspíše spoilery. Dále musím zmínit hudební doprovod, který podle mě překonal naprosto všechno co jsem kdy viděl nebo slyšel nejméně o mílový krok. Kresba by samozřejmě mohla být lepší - také to je 15 let staré, ale já bych ji neměnil, protože dokonale dokresluje to pouštní a "westernovské" prostředí. Jediné co tomuto skvostu můžu vytknout je poněkud pomalý rozjezd - komediálních dílů, kde se o hlavním příběhu, nebo minulosti Vashe dozvídáme jen pramálo je tu možná trochu moc. Ale i tyto díly jsou vysoce nadprůměrné a baví. Hodnocení 95% ()