Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Kosmik 1

Když jsem před dvěma lety dával prvnímu dílu Harryho Pottera ještě tři hvězdičky, neměl jsem v něm absolutně žádné zalíbení a nečekal jsem, že se kdy odhodlám shlédnout celou potterovskou sérii. Nechtěl jsem se zúčastnit toho celosvětového boomu, který kolem toho panoval a nijak mě to ani nelákalo a Potterovi jsem se vyhýbal kde to jen šlo. S odstupem času, když ten hlavní tlak lidí, médií, producentů atd. pominul a lidi přestali vyšilovat, jsem se rozhodl, že začnu pěkně od začátku a možná, že zkusím vydržet až do samotného konce. Kámen mudrců mě po těch dvou letech mile překvapil. Nejvíc mi v hlavě zústaly živé obrazy a skvělá šachová partie. Musel jsem (ne však pod nátlakem masy) jednu hvězdičku přidat a uznal jsem svou chybu, že jsem Harrymu Potterovi zpočátku tolik křivdil. Kult pro mě určitě nebude, ale má v sobě jednu pozitivní věc. V dnešní době totiž to, co se pouští dětem, se chce z toho někdy i dospělému blít, natož to pustit malému dítěti. No a Harryho Pottera proto vnímám jako malé zlo a nebál bych se ho pustit právě tomu dítěti i jako pohádku. Protože těch krásných je už opravdu málo. Do začátku dávám 75%. ()

mkubalikova

Slušně odstartovaná série. Malinko dětinské, ale v duchu knihy. Přítomnost JKR na place je cítit z každého záběru. 72% P.S. Za úspěch Kamenu mudrců jsem nesmírně ráda. Neúspěch prvního dílu by tuhle filmovou sérii ukončil rychleji, než bys řekl famfrpál. A to by byla obrovská škoda z těchto důvodů: 1. 8 filmů udržujících standard kvalitní rodinné zábavy, 2. Alan Rickman, Helena Bonham Carter, Maggie Smith, Ralph Fiennes, 3. spousta skvělých britských herců v menších/epizodních rolích, 4. uvěřitelný přerod 3 hlavních hrdinů z dětí v dospělé lidi resp. 3 neherců v solidní herce, 5. vizuální stránka, která bere dech a i dospělého diváka potěší kvalitou a propracovaností triků, 6. báječná hudba, 7. skvělý zábavní park v Orlandu, 8. 10 úžasných let v universu Harryho Pottera. 9. Vězeň z Azkabanu... ()

TheRoller

Pekná, ničím výnimočná ilustrácia výnimočnej knihy.Obstojné efetky, na doplnenie predstavivosti pekné sústo. Slabších 75%. ()

Roseinka

Takže. Momentálně si dělám knižní a poté hned filmový maratón Pottera. Na prvním místě musím říct, že naprosto miluju knihy a od toho se bude moje hodnocení odvíjet. První díl je skvělý a představuje přesně to, co jsem si kdysi já představovala, když jsem to četla poprvé. Chris se skvěle drží knihy, vybral naprosto odpovídající herce a jsem za to nesmírně ráda, protože si je takhle při čtení představuju i dnes. Hlavním rozdílem je, že film je určen i mladším divákům, tudíž tolik nezobrazuje depresivní stránku příběhu. První díl Harryho je krásná ukázka fantasy filmu a perfektní příklad toho, kdy se dá držet knihy. Navíc je to "klasika". A prostě si zaslouží pět hvězd. Jinak 8/10. ()

mcleod

Dlouho jsem se Harrymu Potterovi vyhýbal, vadilo mi davové bláznovství spojené především s jeho knihami, ale i s těmito filmovými adaptacemi. Přesto jsem z jistých důvodů dostal chuť se s nimi seznámit a výsledkem je, že mě Harry Potter už taky svým způsobem očaroval. Musím uznat, že je to opravdu hezký a pěkně propracovaný příběh... v tomto případě ztvárněný a zahraný většinou herců výborně. https://www.youtube.com/watch?v=Tx1XIm6q4r4 ()

Mr.KarlAdler

Columbus to měl těžké, protože musel účinně znázornit, co už čtvrtou knihou žrali lidi všude možně po světě. Jeho verze Harryho Pottera je tvořená pomocí všemožných rekvizit, které obecně připomínají kulisy starých pohádek (slátané jako předloha, takže se vlastně není čemu divit). Problém podle mě je, že ten kouzelný svět působí spíš podobně divně, jako asi musel působit na mudly v knížce - spolek šílenců závislých na alkoholu. Hůlky nejdou pořádně do ruky, košťata i obleky jsou přinejmenším nepadnoucí a celé to vypadá tak chladně, až historicky, že ten pocit "sem bych se chtěl podívat" se na mě z knížky skutečně nepřenesl. Z úplně jiného soudku je casting, který až na Brumbála dopadl fakticky na jedničku - z toho, jakou dal Columbus postavám povahu, pak víceméně těží i zbytek série. A abych nekřivdil, tu pravou atmosféru Kameni mudrců dodává Williamsova hudba. ()

ghatos

Jako, až mě to překvapilo, že 15 let od premiéry Harry nevyčichnul. Má vše, co má mít fantasy rodinného typu. 73%. ()

Autogram

Film nemá žiadnu chybu, len som už asi na neho pristarý. No ak je určený desaťročným, nepochopím, ako môžu vydržať ukrutnú dĺžku. ()

stitch7

/// Posilněn čerstvě dočtenou celou sérií jsem si pustil tuhle dnes už klasiku, kterou se nám HBO konečně uráčilo dopřát i ve 4K. Kámen mudrců má krásně pohádkovou amosféru, které hodně pomáhá i nádherný soundtrack, včetně té dnes už ikonické melodie. Hudba mi několikrát vhrkla slzy do očí. Daniel Radcliffe je fakr prkno, ale to už tak nějak k tomu kouzlu patří. Triky obstojí i dnes. ()

Death

Vzhledem k tomu, ze sem jiz precetl 5 dilu Harryho Pottera, tak mohu objektivne rici, ze cim novejsi dil, tim je lepsi. U filmove serie to zatim vypada podobne, i kdyz tezko rici, jestli se tento trend povede zachovat. Prvni dil je hodne vernou adaptaci knihy. Ke kladnym strankam Kamenu mudrcu patri hlavne docela dobre triky,hudba a celkova atmosfera. Moc me nepotesil ten pribeh, ktery neni nezajimavy, ale kdyz ho srovnam s dalsimi dily, tak preci jen pokulhava. Navic logika dostava v zaveru filmu na frak. Dialogy a herecke vykony take nic extra (ale co bychom chteli od deti). Celkove slusna rodinna zabava k pobaveni-nic zasadnejsiho, mozna v dalsich dilech. ()

LondonGirl

Milujem Chrisove filmy. On to vie spraviť tak svojsky, aby to zaujalo každú generáciu, pridá geniálne efekty a nešetrí zdravým humorom. Prvý a druhy diel Harryho Pottera sa mi páčil najviac. Ktovie, možno to bude práve režisérom. ()

Almásy

nuda jak hovado, columbus totalne nevie narabat s dlzkou, ale spolu s tymto filmom prisla na svet dalsia nezabudnutelna tonina. ta to povysuje na lahky nadpriemer, no nudu tich 152 minut nezakryju. ()

Styxos

Tenhle díl jsem viděl několikrát, ale teprve dneska jsem si všiml těch všech nedostatků, kterými trpí. Předně je to jen slepenec Klovesem vybraných pár minutových scén, které ještě celkem dobře navazují (což se mu pak vymstilo u Prince dvojí krve) a rovněž fakt, že se jedná o rozpohybovanou verzi knihy, byť si oproti předloze dovolí několik změn (první setkání s Malfoyem, "odchod" Norberta z Bradavic, nákup hůlky etc). V tomhle filmu je pak naznačeny cesty všech charakterů, kterými se budou ubírat (na všechno znající odpověď Hermiona, komik Ron a Harry, který se všemu hrozně diví a jehož herecký představitel umí jen dva výrazy v obličeji). Ani ten kentaur se mi tolik nelíbil. I se všemi těmi nedostatky se ale pořád jedná o fajn díl (děkuji ti, nostalgie) s úžasnou atmosférou a hlavně pohádku, takže i ty toporné a úsměv nahánějící dialogy budiž odpuštěny. A Alan Rickman je pořád neuvěřitelně slizký a úžasný. (nakoukáno znova před projekcí sedmého dílu). ()

Richard_Ba

Považujem sa za fanúšika Harryho Pottera, prečítal som všetky knižky a videl som zatiaľ všetky filmy, niektoré v kine, niektoré doma. Harry Potter a kameň mudrcov považujem za kvalitné odštartovanie mainstreamovej série Harryho Pottera. Má pravdaže niektoré chybičky krásy, napr. staršie CGI efekty, nie dokonalá réžia, a poslabší mladý herci. Malým hercom nevytýkam ich kŕčovitosť pri niektorých scenách, je jasné, že v tomto veku už nemohli ovládať svoje remeslo v takej miere ako ich starší-študovaný kolegovia. Každopádne musím povedať , že casting je viac než vydarený, a určite uľahčil prácu režisérov budúcich. Teší ma uprednostňovanie anglických hercov, ktorý sú veľmi dobrý v svojom remesle (Allan Rickman, Maggie Smith, ....) Príbeh mám veľmi rád, keďže je napísaný s láskou a štýlom aby sa každý mohol vteliť do role Harryho. Takže sa každý aspoň na tie 2 hodinky stáva čarodejom. Prvým častiam odpúšťam „detskejší“ výraz, keďže J.K. sa pri písaní snažila osloviť práve toto publikum. Film sa mi až tak nepáčil keď som ho čerstvo po čítaní knihy videl v kine, a chýbali mi niektoré scény z knihy...Pozrel som si ho teraz po niekoľkých rokoch a musím povedať, že sa mi páčil. Nosí v sebe veľmi príjemné pocity. ()

Hruzi

Velice plynulý pohádkový příběh, který rozjíždí nejslavnější ságu všech dob. Radcliffeovi začátky nejsou zrovna chvalitelné, ale zaráží mě hlavně Rupert Grint. Vím, že od dětských herců nemůžeme chtít zázraky ihned, ale opravdu se tehdy nenašlo sympatičtější dítě než Rupert Grint? Štěstí je, že se našla Emma Watson, která je ve všech seriích nadprůměrná a hlavní trojici táhne. Další kdo stojí za zmínku je třeba Tom Felton. Samozřejmě Alan Rickman předvádí ve všech dílech ohromný kus práce a je úžasný od začátku až do konce. ()

Pecival

Na to že to je oplzlé děcko fantasy s hromadou smradů je to docela snesitelné. Může za to hlavně výborná technická stránka věci a .. a .... no snad ještě Rickman. Herci tří hlavních otrapů jsou otravní do jednoho, ale vyniká Ruper Grint, jehož nekňuba je nejen nesympatický, pitomě se pitvoří a je taky navíc neskutečně levý. Postava přehrávájící Emmy Watson je zase protivná až hrůza, ale to je určitě proto, aby jí časem srdce zjihlo a ukázala světu svoji dobrou duší neohrožené Amazonky. Radcliffe, sic hereckého umu prost, z toho nakonec kupodivu vychází docela dobře, protože filmem prostě tupě prochází a nesnaží se udělat nic navíc. Pravda ale, že první půlka se dala, kdy se člověk seznamuje se všemi zákonistori světa, druhá už je slabší. No a ta pofidérní hra co tam předvádí, to je peklo. Děsím se dalších dilů, ale pokud si udrží technický standard asi to přežiju. Pokud se vám zdá tento koment zaujatý - máte pravdu :) ()

Jello Biafra

Z 10 ročným odstupom sa na film pozerám inak ako vtedy. Dnes mi na prvom diele moc vadí jeho infantilita. Skutočne podarné fantasy z tejto série spravili až neskorší režiséri Alfonso Cuarón a David Yates. Nutno ale povedať, že pred 11 rokmi ma táto Harry Potter mánia silno zasiahla. Prvé tri diely som prečítal jedným šmahom, kupovával som si samolepky aj pexeso s potterovskými motívmi a na tomto filme som bol v kine dokonca až dva razy. Podotýkam že som mal len 9 rokov. Dvojka už mala reputáciu lepšiu, ale skutočný zážitok prišiel až s geniálnou trojkou. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood