Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Soweek

Vidět zpětně první díl je vlastně jako koukat na prequel. Což je možná výhoda, protože pokud si představím, že Harryho a jeho světv ůbec neznám, tak bych hodnotil pravděpodobně daleko hůř. ()

JADIM

NAJLEPŠÍ FILM ROKU 2001! (Dokiaľ sa nenájde lepší) K prvému dielu som prečítal aj knihu. Z filmu som doteraz videl iba útržky. Teraz ako som si to konečne celé pozrel, musím usúdiť, že film a kniha sú kvalitou na tom podobne, aj keď musím uznať, že kniha bola asi o čosi lepšia. Film obsahoval pútavý začiatok a celkom solídne pokračovanie s efektami, ktoré aj v dnešnej dobe stoja za to. Celkom dobrý úvod do Fantazíjneho dobrodružstva ságy Harryho Pottera. A to fantasy veľmi nemusím. 8,5/10 (Videné 13.8.2019, CZ dabing) ()

Melios

/BEZ SPOILEROV/ Harry Potter je rovnako ako v knižnej verzii veľmi rozporuplné dielo. Na jednu stranu je to séria ,ktorá prilákala k čítaniu aj totálnych zabednencov ako ja ,vďaka čomu sa zo mňa stal knihomol. Okrem toho vám ponúkne výborný príbeh ,ktorý vás chytí za srdce a ak ste veková cieľovka budete príbehom o mladom čarodejníkovi priam posadnutí. No na druhú stranu to má jeden obrovský problém ,s ktorým sa spisovateľka do dnešného dňa nedokázala vysporiadať. Ten problém je časté protirečenie a fantasy svet vystavaný za pochodu. A keď sa tieto dve veci spoja vo fantasy tak to má zámienku pre poriadny prúser. Tu sa to ale našťastie naplnilo len z polovičky. Ak patríte k ľuďom ,ktorím vadí ,že svet nedáva zmysel ,alebo nie je presne ustálený potom bude pre vás táto séria neskutočným utrpením. Zbytok tento fakt dokáže prehliadnuť a užiť si film taký aký je pokiaľ nerobí blbosti ako kriesenie dávno mŕtvych postáv. Takže aby som to zhrnul - Harry Potter je po Každej stránke podarená filmová adaptácia knihy ,ktorú si určite vynachvália aj samotní knižní Potterheadi i keď film samotný (rovnako ako zbytok série ) trpí závažnými fantasy neduhami ,ktoré sa dajú na svoju dobu a na vtedajšie skúsenosti autorky prehliadnuť. Osobne som si tento diel užil rovnako ako celý zbytok série ,ale trojka je moja najobľúbenejšia. Na Potterovi je zaujímavé ,že naň funguje akési kúzlo ,ktoré na nás muklov / mudlov ( je na vás aký preklad preferujete ) funguje úplne perfektne a ,ku ktorému sa s radosťou vraciame. Preto prvému filmu udeľujem Známku: A- a 75%, dalo sa aj lepšie spraviť ,ale to čo má byť správne ,správne aj ostalo. A i keď máte proti Potterovi veľa výhrad ,nič to nezmení na tom ,že kniha je jedna z najpredávanejších a film vytvoril novú filmovú kategóriu - Young Adult...Stále si neviem zvyknúť na ten český dabing. Nebelvír? Ako vážne? :D ()

Firebug

Tenhle filmek je primárně pro děcka. Knižní předloha rozsekána na jednotlivé (asi "důležité") anekdoty, které jsou naházeny na hromádku bez výraznějšího pojiva ve formě budování vztahů a charakterů. Ron s Hermionou nepůsobí, jako Harryho "náhradní rodina", ale jako 2 spolužáci, které občas potká na hodinách. I přes rychlý sled událostí, to působí rozbředle a stráááášlivě nudně. Triky jsou ubohé a korunu tomu nasazuje famfrpál, který je stejně pitomý, zdlouhavý a zbytečný, jako tomu bylo v předloze. Některé scény jsou vyšperkované, ale film jako celek na mě nefunguje. Vůbec. ()

PALINO

HARRY POTTER predstavuje bezpochyby zrodenie nového filmového fenoménu, ktorý si (podobne ako napr. STAR WARS) získa mnohých fanúšikov. Film ponúka fascinujúci svet kúzelníckej školy, z ktorej sála veľmi príjemná atmosféra. Geniálnu prácu odviedol spoľahlivý John Williams, ktorého potterovskú hudbu možno už dnes označiť za kultovú. Jediným negatívom sú miestami slabšie triky, ktoré bijú do očí hlavne počas Quidditch zápasu, verím však, že s nasledujúcimi dielmi sa ich kvalita bude zvyšovať. Tvorcovia filmu jednoducho vytvorili nesmrteľnú klasiku, ktorá sa stane súčasťou nejedných Vianoc. ()

Red Meat

Kdybych byl ve věku hlavních hrdinů, tak si film zřejmě užiju, nicméně dnes je to pro mě téměř nesledovatelné... ()

Baffer

Poprvním shlédnutí, se mi film líbil a to hodně. Po pár letech jsem si přečetl knihu a na film se podíval podruhé. Bohužel i zde platí pravidlo, že kniha je mnohonásobě lepši než film. Proto jsem musel ubrat hvězdičku. Co mi vadilo ze všeho nejvice je, že herci sve role nehrali, ale pouze odříkavali text (hlavně Hagrid a občas taky Harry). Film mě ani moc nevtáhnul do děje a občas jsem se docela nudil. Naopak se mi libily digitální efekty (například zapas ve Famfrpálu se opravdu povedl). - 50% - ()

Rudinsky

Časom to kúzlo vyprchá, ale nemáme to za zlé... Čo sa celej ságy týka, treba podotknúť, že kniha, rovnako ako filmy, rastie so svojim čitateľom. Je to ešte rozprávkovo ladené, a tak sa nemožno čudovať stvárneniu prvého dielu. Áno, poviete si, celé to má brutány horrorovo-rozprávkový potenciál. Ale nechajte tak, už predsa vieme, že čím sa číslo za nadpisom zväčšuje, tým to dostáva väčšie grády... ()

see_sawandrew

Objevování kouzelného světa je v první části Harryho Pottera zpracováno s jakousi zvláštní, ale kouzelnou Columbovskou jemností, což potěší především malé diváky, pro které potterovské začátky skutečně jsou. Kvalita filmu se tak téměř rovná kvalitě knihy, která však nevybočuje z průměru, protože v porovnání s komplexní zápletkou pozdějších dílů je velice strohá a povrchní - i když také to má svůj účel - celá HP sága má omezenou naraci (víme jen to, co hlavní postava). 65% ()

Torimmer

Kdysi jsem se na Harryho Pottera jedničku pořád díval, ale to jsem byl menší... Nyní jsem změnil názor (pochopitelně). Protože jde o studenty dětského věku, tak se série HP pořád potýká s trapnými momenty. Těch trapností spíš postupem času s přibývajícím věkem žáků ubývá. Ale zde jde o první díl, tím pádem se tu cílí na ještě dost malé diváky a trapností je tu dost. Ale přecejen i hlavní protagonisté tu mají ještě hodně nízký věk. Takže se to úplně v poho dá odpustit. A i přesto, že to může vypadat jako pohádka, má to chvílemi temný a někdy až hororový nádech. Zápletka je taky v pohodě a celkově film zabaví. Jedná se o prima oddychovku. ()

Ragdoll

Asi nejznámější a pro většinu lidí i nejúspěšnější filmová série odstartovala právě tímto dílem. Ze spousty dětských představitelů se staly velké hollywoodské hvězdy, protože na světě neexistuje nikdo, kdo by nezahlédl úryvek nějakého z filmů nebo alespoň nezaslechl, že něco takového existuje. Bavíme se tu o snímku zejména pro mladší diváky, který jsem poprvé shlédl v útlém věku a jako milionům dalším lidem se mi líbil, a proto se na něj kdykoli rád podívám. Jako jediný je tenhle díl kouzelný a velmi pohádkový, časem mysterióznost i strašidelnost roste (i když u scény v lese jsem se bál neskutečně), takže pokud by jsem měl vybrat nějaký čistě dětský film, s rozhodnutím bych dlouho váhat nemusel. Columbus je ze všech režisérů, kteří kdy na Harrym pracovali nejtalentovanější a tohle je důkaz, Williamsova legendární hudby má na úspěchu také zásluhu a prostředí, ve kterém by se někdy chtělo objevit každé normální dítě, hovoří samo za sebe. Jen škoda, že herec, co ztvárnil Brumbála, se objevil pouze v tomto díle, byl totiž mnohem sympatičtější, než jeho nástupce. ()

Nemik96

Krásný fantazi příběh který si zamilujou nejen děti, ale i dospělí. Jelikož tenhle koment píši dlouho potom než spatřil světlo světa už vím, že se pro některé stal kultem. Daniel Radcliffe už v prvním díle dokazuje, že byl pro roli Harryho skvělou volbou. Je možné, že kdybych četl knížky a příběh znal předem, tak hvězdičku přidám, nebo bych zjistil že filmová verze je horší a hvězdu bych ubral takhle to jsou 4****. ()

666Carnage

Když jsem na to koukal poprví bylo mi jako jim. Takže pro mě to byla velice zábavná pohádka, kterou jsem viděl Xkrát. A idkyž se na to podívám dnes baví mě to stejně. 85% ()

Zagros

Po více než deseti letech jsem se rozhodl doplnit si další mezeru ve filmovém vzdělání a podívat se na celou ságu o Harry Potterovi. Hned na začátku se přiznám, že jsem nezatížený předlohou, hodnocení pro mě bude o to jednodušší. První díl se vcelku vydařil. Jde o příjemnou pohádku především pro děti. Rozepisovat se moc nemá cenu, vše funguje jak má. Občas je to lehce naivní, ale takové již pohádky bývají. Pěkné tři hvězdy plus jedna navrch, neboť se film a celá sága stal minimálně pro jednu generaci kultovním. ()

Nassau

Now if you two don't mind, I'm going to bed before either of you come up with another clever idea to get us killed - or worse, expelled. (6/10) ()

HiddenDragon

Harry mi nikdy nesednul tak, jako napr. "Pan prstenu" nebo "Hobit", protoze proste do jejich epicnosti nikdy nemel. Ono taky srovnavat Rowlingovou s oxfordskym profesorem ani nejde. Na druhou stranu Potter odstartoval velkou vlnu novodobych fantasy pribehu casto "hamburgerove" kvality (at uz jim vydavatele cpou pridomek "bestseller" nebo ne) a musim uznat, ze jako jeden z mala ma na stribrnem platne velmi dobrou atmosferu a osobite kouzlo. A treba takovou filmovou "Narnii" s prehledem strci do kapsy. Prvni dil je navic dost roztomily mladosti vsech detskych hercu (Harry ma mit 11 let). Poznavame jeho nejlepsi kamarady, Rona a Hermionu, ucitelsky sbor v cele s majestatnym Brumbalem i skvele zahranym Snapem (zesnuli R. Harris a A. Rickman). Pribeh se toci nejen kolem poznavani Bradavic, Famfrpalu a dalsich podivnosti, ale uz je natuknuta hlavni linka o...vy vite o kom, no jasne Voldemortovi :), ktery se tu snazi nabyt zpet sve podoby pomoci legendarniho Kamene mudrcu. To vsechno je zabaleno do slusivych triku a i kdyz treba u Trola nebo Trojhlaveho psa je silne znat pocitacova animace (holt rok 2001), takove ty mensi triky, jako napr. pohyblive obrazy na stenach, jsou i dnes kouzelne a skvele dotvari celkovou atmosku. Tvurcum se povedlo tenhle pomerne detsky prvni dil Harryho Pottera zpracovat asi nejlepe, jak se tehdy dalo, vcetne krasneho motivu J. Williamse. [co se tyce Extended verze, pridava spis sceny vcelku postradatelne; az na jednu zajimavou, kde Ron mluvi o Grindelwaldovi, ze ho Brumbal porazil v r. 1945 :) tak uvidime, jestli to ve Fantastickych zviratech dodrzi, nebo pozmeni] ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood