Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

JanHavelka

Líbí se mi zdejší, v tomto případě vlastně celkem přiléhavý, hon na čarodejnice, ze kterého usuzuji, že určitá část diváků má problém především s myšlenkou paralelně existující "reality", která je hlavním nosníkem filmu. Poněkud vtipně zní pobouřené recenze o popírání fyzikálních zákonů od kritiků, kteří hodnotí kladně slátaniny od Marvelu. To už je ale jiný příběh... Zpracování je poněkud "americké". To se projevuje kýčovitou hudbou, často až agresivně přehlušující zbytek filmu, na druhou stranu - dostatečně chytlavou natolik, aby si ji snad skoro každý divák na světě bez váhání spojil právě s Harry Potterem. Je škoda, že tajuplné scény v zapovězeném lese působí na první pohled studiově. Tím ale z mé strany kritika končí. Harryho Pottera podle mého názoru není možné řadit do kolonky fantasy. Ta se vyznačuje s trochou nadsázky tím, že bere všechny možné i nemožné bytosti a stvoření moc vážně - hmotně. Tím Harry Potter netrpí - naopak, celý film (a navazující díly) jsou velmi detailně propracovaným jinotajem o mnoha úrovních, plným metafor, které však jsou zřetelné jen sečtělejším divákům. To pravděpodobně vede k časté kritice za "plitkost/infaltilnost" až přímočarost příběhu. Jsem rád, že svět tolik okouzlil příběh který ukazuje, že hranice zdánlivě nemožného lze snadno překročit (když víte, na jakou cihlu zaklepat hůlkou), že Kámen mudrců lze získat jen z touhy po poznání (nikoli po moci) a že je potřeba bojovat se zlem, jakkoli šíleně a beznadějně to může vypadat. ()

hmyzovrah odpad!

Děcko na koštěti, Famfrpál, bo jak se to píše a je zaděláno na nejtrapnější filmovou sérii všech dob. Dokonce i jako dítě by mne tohle nebavilo. Ale řekněme, že je to fakt pro děti, ale dospělej chlap na koštěti? To už je tak infantilní, trapné, že i kdyby herci podávali extrémní výkony, házím tohle jednoznačně do odpadu. ()

SNCIS odpad!

Obsahuje spoilery: "Škoda, že už se nepoužívají starý tresty. Bejvaly doby, kdy školní trest znamenal pověšení za palce ve sklepeních... To ječení mi vážně chybí." Nechápu, co všichni na tom Potterovi mají... Děcko na koštěti, Famfrpál, bo jak to bylo. Absence logiky, a k tomu vykrádání všech literárních témat, které kdy vznikly. "Neexistuje dobro a zlo, existuje jen moc a lidé příliš slabí na to, aby o ni usilovali." Rowlingová vydělala miliony za tuhle strašnou pohádku, kterou já nežeru. Herecké výkony nelze hodnotit, protože ty tam žádné s výjimkou pana Alana Rickmana nebyli. - odpad! ()

C.i.k.a.k.a

Harry Potter to je moja srdcovka a vždy bude a hlavne kameň mudrcov :) ,vyrastal som pri ňom, všetky knihy som prečítal, na každú časť som bol v kine a hltal som každú scénu a musím povedať že to vomne zanechalo neskutočnú emóciu ktorá stále pretrváva. Púšťam si ho stále na Vianoce , ale aj počas roka si ho rad pripomeniem , každému filmu sa dá niečo vytknúť ,ale harry je pre mňa Number 1 a veľmi veľmi sa teším až si to pozriem prvýkrát s mojou dcérkou keď bude mať nato dostatočný vek. ()

P3rcy

V podstatě celá série Harryho Pottera má jeden ohromný problém. K čemu jsou hlavní hrdinové děti, když se jako děti 95% času ve většině dílů nechovají? Dětské postavy jsou přemoudřelý, vědí všechno nejlíp a chovají se jako dospělí. V momentě, kdy by se měly zachovat jako dospělí, se začnou chovat jako usmrkaní haranti. To mohli z Bradavic rovnou udělat Vysokou školu, a přemoudřelost studentů by pak nikoho nepřekvapovala. Konkrétně tento díl byl alespoň ve své době dost nápaditý, dočkali jsme se i nějakého toho zvratu, nakousl se záporák celého příběhu a tak tento díl patří k těm lepším. Nicméně bych i v tomto díle (i ve všech ostatních) uvítal trochu toho dětského, nevinného "mám_v_pí*ismu" aby všechny postavy nabraly trochu reálnějších a lidštějších obrysů. ()

Flammarion odpad!

První setkání aneb s bleskem na ksichtě do prdele dojdeš. Dále se dozvíme, jak bleskosvod k rektální rource přišel a další kýčoidní fuze. K největším momentům patří osedlání smetáků a zábavné honění, nikoliv klacků, ale zlatých kuliček. ()

Overlord_04

První zfilmování série s názvem Harry Potter a Kámen mudrců vám po shlédnutí může zanechat pár rozporuplných myšlenek. Vlastně je to skoro RUTINA. Předloha knihy je dobře vykreslená, hudba od Johna Williamse je geniální, herecké výkony jsou O.K. ( A. Rickman zvládl svou roli výborně, R. Grint a E. Watson zvládli svoje role velice dobře), co se týče Harryho Pottera ( D. Radcliffe), tak si myslím, že jeho role byla ve všech filmech nejhůře zahraná. Jako celek je film dobrý. Pokud by tento film hodnotil ,,POTTERHEAD,, mohla by mu chybět ve filmu scéna (Půlnoční souboj & Snapeova hádanka). Tenhle film režíroval Ch. Columbus. ( v některých případech rutina) Jinak za mě spokojenost. 8/10 ()

mistr97

Harry Potter a Kámen mudrců je povedený úvod mé oblíbené série. Poprvé se ve filmovém zpracování objevuje rozsáhlý, promyšlený svět se spoustou postav. Herci v hlavních rolích podávají slušné výkony a nenapadá mě nikdo, kdo by se do role vyloženě nehodil. Na začátku filmu nechybí představení hlavní trojice a úvod do kouzelnického světa, poté už se děj ubírá k dobrodružství, které nabízí poměrně velkou porci napětí. Nejen na tomto filmu, ale na celé sérii obdivuji to, že i když se jedná tak trochu o pohádku pro mladší publikum, drží si opravdu vysokou kvalitu po všech možných stránkách a nudit se tak nebudou ani dospělí (samozřejmě ne každému se musí tyto filmy líbit). 85 % ()

dragon'88

Vela veci je vo filmoch tazko pochopitelnych a nevysvetlenych. Cela Harry Potter seria je zhoda nahod a kuzelnickych deus ex machina. Postavy su vedene autorkou za ruku k neodvratnemu koncu, main story arc na mna neposobil emocionalne, zabavne a endearing momenty vo filmoch zvacsa chybaju a snazi sa to nahradit thrilling akciou (alebo im na ine nevystacil cas). Ako kniha to mohlo fungovat, mat medzi tym hlavnym pribehom viac vysvetlovaciek a dalsich momentov, ale takto su to ploche postavy, ktorych vyvin si ma clovek domysliet a vacsina filmov nevybocuje z priemeru. Subjektivne od najhorsieho asi takto: (2, 7), (5, 4), (8, 1), 6, 3. Iba dva mi ako celok prisli ako nadpriemerne a mozno aj rewatch value. 2 s hadom: plne eskapad a nebezpecnych misii, dlhe a casto nebavilo, otravny dobby. 7 nazi a les: pomale a temne (pripravte si zlte okuliare). 5 phoenix: viac studentov a Luna, ale otravna jezibaba. 4 goblet turnaj: cela zapletka mi vadila, odlahcene momenty boli ok, koniec wtf. 8: checklist ako zabit voldemorta za 1 hodinu (na toto sa 10 rokov cakalo). 1 turban: dost otravne hlavne zo zaciatku, ale este celkom mile. 6 prince: celkom vyvazene a putave. 3 prisoner: nebolo to uplne nepredvidatelne, nebolo to ani uplne vtipne, ale pribeh bol podany celkom putavo a koherentne, pekny vizual a exteriery ulahodili a koniec sa velmi nenatahoval. ()

Elanornegra

Rozprávkové, prvé, dosť detské ako knižka, ktorú som pozrel pred 2 týždňami, škoda štopaž mohla byt kratšia aj keď vďaka nej sa tam toho udialo veľa. Perfektný casting, aj ten Dumbledore sedel na rozprávku. Hudba tiež výborná, len trikovo už cítiť rok výroby. Ale nostalgia funguje stále 80% ()

ezop1012

Nemastné neslané a nemastné neslané a príliš anglosaské, v podstate je to vykrádačka z rôznych kultúr, keby autorka žila v 16. storočí tak ju upália, mimochodom neinšpirovala sa autorka československou saxanou? ()

MatyRock

Jako dítě jsme to viděl úplně jinak. Ale i nyní, když jsem to viděl, tak si myslím že se jedná o kvalitní rodinou podívanou. V dnešní době už kultovní. A není divu. Nejedná se o dokonalý film. A ani o nejlepší ze série. Jenže s nostalgií, skvělou hudbou a dobrými vizuálními triky (na danou dobu) se radši podívám na tenhle film, než na nějakou dnešní rodinou fantasy. 8/10 (díky nostalgii) ()

Janie83

Vzhledem k tomu, že miluju knižní předlohu, tak mám k filmům určité výhrady. Kámen mudrců si ale podle mě nejvyšší hodnocení přece jen zaslouží. Drží se pořád poměrně věrně knihy, dokázal navodit správnou atmosféru a k tomu ještě úžasný soundtrack Johna Williamse. Jen teda ústřední trio tady fakt neumí hrát. Ale oči přimhouřím, to zase jo, jsou to přece jen děti, že. ()

Jurys

Po zhlédnutí po několika letech mohu objektivně prohlásit, že film se mi líbil více, když jsem byl jeho cílová skupina :) Chápu, že knížka a film jsou dvě rozdílná média, avšak zpracování šlo určitě udělat lépe. Je mi jedno, jestli film zachová 100% stejné informace z knížky, ale vadí mi, když některým příběhovým linkám schází smysl. Vynecháním či zkrácením určitých částí vznikají díry v příběhu (nutno však říci, že některé chyby se přenesly i z knížky). Harryho výkon také chvílemi škobrtá, ale nelze taky čekat oskarový výkon od 11letého kluka. Co se týče pozitiv, mezi největší patří jednoznačně soundtrack (dnes už ikonický), grafické zpracování, herecké výkony již zkušených herců a i fakt, že i přes délku filmu jsem se nenudil. Ještě bych vystihl šachovou partii, byla skvěle zpracována, rozhodně nejlepší scéna z filmu. ()

JC_Gucci

Příjemná pohádka vzbuzující ve mě sentimentální pocity a vzpomínky na pohádky, na které jsem koukal jako dítě. Atmosféru čar a kouzel kromě nádherné scénografie dělají i krásné efekty, jak CGI, tak praktické a hlavně skvělá hudba, která hraje prakticky bez přestání po celý film. Dětské obsazení se dá přežít a dospelým není co vyktnout. Za vypíchnutí určitě stojí Alan Rickman v roli Snapea, kdy některé záběry na jeho výraz jsou pro mě nejvíce zapamatovatelné záběry z filmu. Líbí se mi i práce kamery, obzvláště malé detaily, jako například, když se Dudley zastaví na schodech a o kousek vrátí, aby mohl Harrymu zadupat nad hlavou, tak kamera jakoby jede ještě chvilku dolů, jakoby kameraman nečekal, že to Dudley udělá, podtrhujíc, jak je Dudley ochotný udělat něco extra, jen kvůli naschválu. Takových detailů si všímám až na několikáte shlédnutí a jsem rád, že mám ve filmu stále co objevovat. ()

borec_01

7,5/10 První díl a pokaždé taková nostalgie! Tento díl nastartoval celou Harry Potter ságu a já sám myslím, že se mu to povedlo na výbornou! Režisér tohoto filmu Chris Columbus odvedl svouj práci na výbornou a to měl nejtěžší úkol - představit mnoho věcí (jako např. Bradavice, Příčnou ulici..) ve filmové podobě a proto má můj respekt. Herecké výkony jsou dobré, vybraní herci se parádně hodí na své postavy. Také se mi líbí, že tento díl je ještě takový „pohádkový“. Skvělý film! ()

MatoPalkes

Samotný film určite nie je na 5*, ale som súčasťou generácie. ktorá so svetom Harryho Pottera vyrastala, vekovo mi to pasovalo ku každému dielu a objavil som lásku na celý život. ()

eliza56

Já nevím. Nemůžu tohle objektivně hodnotit. Když jsem to poprvé viděla bylo mi 10 let a hltala jsem to jako divá. Pak jsem dostala do ruky první 4 díly knih tuším, že víc jich v té době ani nebylo. Vyrůstala jsem s Potterem takže pro mě je to srdcová záležitost. Miluju hudbu a miluju knihy a miluju i filmy. Mám v plánu si jednou dát maraton a opět si všechno připomenout... jen škoda, že asi ty pocity nebudou takové jako když jsem to viděla v dětství. Jediné co si pamatuji, že mi velmi vadilo byla změna Brumbála ale je fakt, že nikdo nemohl předpokládat, že jeho představitel zemře. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood