Komentáře uživatelů k filmu (1 075)

Apokalypsa Now aneb " work in progress". Silně depresivní plavba napříč rožhaveným peklem, které nestojí na příběhu ale na pocitech. Tudíž bych to neoznačil jednoznačně jako válečný snímek. Úděsný sen, fascinující barvy, mystifikace, demaskování války, to vše v tomto jedinečném dokonale vizuálním snímku, který ale také směšuje třeba satiru s úchvatnými barevnými psychedelickými orgiemi, ukazuje napalmové ohně za doprovodu skupiny Doors, nálety vrtulníku při Wágnerově jízdě, valkýr, surfující vojáky v bitevní vřavě nebo třeba playgirls v džungli. Celý film pak působí jako jedno velké drogové opojení, a nevadil mi ani ten filozofický konec. v nemž je právě apokalypsa neustále přítomná-odpuzující a fascinující. .(11.5.2006)

Válečné drama, které je však asi tak stejně válečné jako je "Vesmírná odyssea 2001" filmem o letech do vesmíru. Mohl bych říci, že film se ve své poslední třetině rozplyne v morálně-filozofickém oparu, stejně tak jako, že první dvě hodiny filmu jsou jen předehra pro závěrečné existenciální vyvrcholení. Ať si každý vybere sám. Dokonalá filmařina, která ale zejména na žánrově zaměřeného diváka klade už vyšší nároky.(13.8.2005)

Apokalypsa. K tomuhle veledílu mám trošku zvláštní vztah - psal jsem seminární práci na téma srovnání Apokalypsy now a jeho volného předobrazu, Conrádovy legendární povídky Srdce temnoty. Seděl jsem zavřený na samotce na své koleji v Brně a dokola si tenhle film během noci pouštěl... dokážete si představit, co to s člověkem udělá? Začínal jsem mít nepříjemný pocit, že Kurtzovi rozumím a plně jsem chápal Willarda, který jen seděl a naslouchal opojným příběhům o dokonalosti lidské mysli, odproštěné od soucitu a ideálů prohnilé nízké morálky, která je nám stejnak jen podstrkována těmi, kteří ji sami nerespektují a dokáží rozpoutat takové peklo, jakým je válka zuřící všude kolem a pronikající jako duševní nemoc do myslí všech zůčastněných. Kdo je zrůda, kdo je šílený a je v příběhu nakonec někdo kdo není? Šílený je bezesporu pan Coppola, který dle mého názoru touhle příšerností překonal samotného Kmotra a hodil rukavici všem, kdo by se chtěli pokusit natočit válku ještě sugestivněji. Nikdo ji zatím nezvedl... samozřejmě se nabízí srovnání s ostatními špičakmi žánru - Stonovou Četou, Kubrickovou Full Metal Jacket či Lovcem Jelenů... každý z těhle filmů si však bere na zřetel trochu jiný aspekt války, tudíž konfrontace ani není zapotřebí. Přesto si myslím, že Apokalypsa čímsi ční i nad těmihle velikány. Dokonalost formy se snoubí s hloubkou námětu a strašně silnými hereckými výkony (minimalismem v podání Sheena a majestátností poloboha Branda)... 100%(23.6.2006)

Film opředený legendami stejně, jako Vietnamská válka samotná. Nesmrtelná klasika a skutečný horror.(2.11.2004)

Coppola svým zobrazením války ve Vietnamu dokázal ukázat všechny vlivy, které pomalu měnili obyčejné muže v šílené blázny. Temná aura vystavěná kolem plukovníka Waltera E. Kurtze je pohlcující a Coppolův styl v postupném odkrývání jeho osobnosti je dokonalý. Stejně tak je dokonalý i Marlon Brando, který svým herectvím strouhá lidskou podstatu až na samotnou dřeň. Martin Sheen jako kapitán Willard skvěle zachytil proměnu člověka poznamenaného válkou. Jeho dilema a neschopnost žít jako dříve. Dechberoucí zážitek. Mistrovské dílo.(1.12.2006)

• Falko

Najprv som siel na tento film v 90-tych rokoch do kina a kedze sa kazila premietacka, po niekolkonasobnom preruseni ma ten film prestal bavit, tak som asi po 90-tich minutach z kina odisiel. Druhykrat som ho videl asi v roku 2002 na DVD, avsak pamätam si na perfektne natocene sceny bombardovania, ale na ten nehorazne zdlhavy a pekelne nudny zaver som radsej zabudol a dal som 4 hviezdicky. Po tretom pozreti sa moje vnimanie filmu nezmenilo a hlavne kvoli zaveru som teda klesol na 2 hviezdicky, pretoze prave kvoli tomu koncu tento film uz nechcem nikdy viac vidiet. Z vietnamskej vojny som videl viacej filmov, hlavne od Olivera Stonea a boli podla mna omnoho lepsie a zaujimavejsie natocene. Tentokrat som videl Apokalypsu so svagrom a stale sa pytal, odkial braval pravidelne kapitan Willard tie listy, ked boli takmer cely film len na lodi niekde vo vietnamskej dzungli, kde sa mohlo na nich kedykolvek z ktorejkolvek strany strielat. Ze by tam mali na kazdom rohu postu? :-) Proste opät sklamanie od Coppolu, ktory natocil tak skveleho KRSTNEHO OTCA (1972). Prve sklamanie bolo uz vo filme ROZHOVOR (1974) s Genom Hackmanom. _________ Marlon Brando - (Plukovník Walter E. Kurtz) +++ Martin Sheen - (Kapitán Benjamin L. Willard) +++ Robert Duvall - (Podplukovník Bill Kilgore) +++ Laurence Fishburne - (Tyrone ´Clean´ Miller) +++ Harrison Ford - (Plukovník Lucas) +++ Dennis Hopper - (Novinársky fotograf) +++ Scott Glenn - (Poručík Richard M. Colby) +++ Frederic Forrest - (Jay Hicks) +++ Sam Bottoms - (Lance B. Johnson) +++ Produkcia: Francis Ford Coppola +++(19.7.2007)

Uuuuh. Musím si oddechnout pouze před malou chvílí jsem se z této jízdy vzpamatoval. "Apokalypsa" je tříhodinová a hodně dlouhá jízda napříč Mekongem a do hlubiny lidské duše. Hodně dlouhá, ovšem nikoli nudná. Již samý začátek je geniální - záběr na prales na který vrtulníky sypou napalm za zvuků Doorsáckého skvostu The End. Pak tu máme pološíleného kapitána Willarda, kterému schází bojiště, ožralého a pořezaného sklem v jeho hotelovém pokoji. Postupně se dostáváme k pasáži s náletem a surfováním, pak dále podél řeky až nakonec do Kurtzova tábora - skutečného Dantova pekla. Ovšem, je to vůbec tak? Francis Ford Coppola není žádný troškař a dokázal to, že každá scéna z filmu je silná a nezapomenutelná. Ať to byla pasáž s plukovníkem Kilgorem, kterého tak skvostně zahrál Robert Duvall, a jeho nekompromisní helikoptérový nálet za zvuků Wagnerovy Jízdy Valkýr, scéna na lodi, kdy Willard zastřelí umírající vietnamskou dívku, či Kurtzův tábor, vše je geniální. Kromě již zmíněného Duvalla svoji zřejmě životní roli podal Martin Sheen a vynikající byl samozřejmě i Marlon Brando coby plukovník Walter E. Kurtz. Režisér Coppola natočil dílo, které překročilo jakýkoli rámec filmového vyprávění minimálně ve své třídě.(15.9.2007)

Neuvěřitelně silný mystický zážitek, který mě provedl devíti kruhy Dantova Pekla. Společně s hrdinou jsem zažil - dá se říci na vlastní kůži - hrůzostrašnou odysseu lidskou bestialitou, úpadkem morálky a hodnot, filozofií války a šílenstvím, cestu, o které budu ještě dlouhé dny usilovně přemýšlet, pravděpodobně zcela bez výsledku. Jeden apokalyptický obraz střídá druhý, vše je nejisté. Za vším se skrývá obtížně dekódovatelná symbolika. Coppola konfrontuje chaos války a dnešního světa s nevšímavou divokostí přírody, s transcendentální povahou bytí a nebytí, nechává z podvědomí vyplout ty nejtemnější démony, strachy a touhy a halí vše do neproniknutelného rubáše grotesknosti a nepostižitelnosti kosmických mystérií. A co teprve ta forma! Kryptický, netradiční, depresivní, maniakální.(25.9.2008)

Zvláštní film, skoro až hypnoticky depresivní, sugestivní a nepříjemný, ale zároveň nepustí, přiková oči k obrazovce a vleze hluboko pod kůži. Kdo ho vyhledal kvůli Marlonovi (jako já), mohl by být zklamán (ale já nebyla), jelikož se tam zrovna nějak extrémně často nevyskytuje. Ale když už tam je, stojí to za to. Ty monology - nejen jeho, ale i Sheena - si pamatuju doteď. Perfektně zvládnutá a přiblížená psychologie člověka, kterému začne z války harašit v hlavě, ale přitom ho alespoň kouskem duše divák chápe a sympatizuje. On ale vedle Marlona i Sheen hraje skvěle a všichni ostatní herci taky, v paměti z nich utkví zřejmě hlavně šílenec Dennis Hopper. Apokalypsa je film pomalý, přemítavý a těžký, pochybuju, že je pro někoho příjemným zážitkem, ale nemůžu říct, že bych litovala zhlédnutí. A to díky silné myšlence a výpovědi, kterou sděluje.(18.7.2011)

Trošku mám problémy zhodnotiť toto dielo. V kine po zhliadnutiach kratšej verzie som bol nadšený - najmä po prvýkrát som sa z videného dlho spamätával, ochromený ohromnou vizuálnou stránkou a celkovým vyznením filmu-cesty priamo do pekla vietnamsko-kambodžskej džungle, a zároveň do duše hlavného hrdinu. S odstupom asi dvoch rokov to bolo poslabšie ale stále, veľmi pôsobivé. Tešil som sa na komplexné vychutnanie neskrátenej verzie. Výsledok: úvodná scéna podfarbená koncom od Doors zostala rovnako fascinujúca ako kedysi, rovnako bombardovanie a lá Wagner, no pomerne veľká časť sa zdĺhavo vliekla. A tak si myslím, že s témou vietnamskej vojny sa podľa mňa umelecky oveľa lepšie vyrovnal Michael Cimino v Lovcovi jeleňov, ktorý je ale viac dokonalou štúdiou vplyvu vojny na život obyčajných ľudí ako vojnovým filmom. Coppolov pokus je obrazovo opulentný, sú to farebné orgie, do dokonalosti mu niečo chýba. Skôr podivná halucinačná cesta ako silná výpoveď.(3.8.2004)

V roku 1979 natočil renomovaný americký režisér Francis Ford Coppola veľkolepú, vojnovú drámu "Apocalypse Now". Film voľne inšpirovaný poviedkou "Heart of Darkness" anglického spisovateľa poľského pôvodu Josepha Conrada je plnohodnotným umeleckým dielom. Získal dve sošky Oscara. Za zvuk a kameru. No a tá kamera, ktorú mal na starosti Vittorio Storaro, je teda vskutku úžastná. Dokonalá práca. Ja by som pridal tomuto snímku ešte minimálne jedného Oscara. Pre herca vo vedľajšej úlohe. Ocenenie pre skvelého Marlona Brando. Šialený plukovník Walter E. Kurtz bol v jeho podaní doslova mrazivo desivý. *****(9.4.2010)

• kulyk

Filmové zklamání desetiletí. Dá se přirovnat k ostřejšímu tripu. Nájezd jako svině, Morrison, absurditky, hravý plukas, co rád chytí svou ohnivou vlnu. Pak nějaká ta zadumaná vata, aby se nám děj stále více a více převaloval do halušek. Je zbytečné šádvelovat, jeden vytuší, co tím chtěl Kopule říci (a pokud ne, Matty to vcelku blbuvzdorně sepsal), a za dobrý úmysl zaslouží samozřejmě hudlana. Když však po tříhodinovém výletu přichází bolestivý dojezd, nezbývá než poznamenat, že tenhle matroš už vícekrát ne-e. Snad v šestnácti, to jsem byl takový artově zaměřený čuráček, co se rád poslouchal a pohazoval kolem sebe básně nebo morální imperativy, to bych byl asi nadšen. Já vůl však Apokalypsu odkládal. Říkal jsem si - vydrž, chlapče, až vyzraješ! No, tak jsem evidentně přezrál.(10.1.2016)

Měl jsem možnost vidět speciální prodlouženou verzi a přiznávám se, že mi oči občas trochu selhávaly. Snímek plyne pomalým tempem, ale rozhodně nenudí (Až na část s Francouzy). Už od úvodní sekvence má snímek skvělou atmosféru a Martin Sheen vás vtáhne. Potěší i začínající "ucha" Laurence "Larry" Fishburne a Harrison Ford. V hlavě mi ale nejvíce utkvěly sekvence s nálety vrtulníků a pološíleným Duvallem, který si chce zasurfovat a pak pochopitelně konec s nepřehlédnutelným Marlonem. Apokalypsa si zcela po právu odnesla oscara za kameru a vyzdvihnout musím i Coppolovic hudbu. Tahle válečná road-movie si mě nezískala hned na poprvé, ale utkvěla mi v hlavě a v budoucnu se k ní určitě vrátím.(27.9.2008)

85% - Tento film mému vkusu sice zrovna nelahodí, ale přesto mě velmi oslovuje svým geniálním řemeslným zpracováním, zničujícími nadčasovými symbolismy a skvělými hereckými výkony. Viděl jsem ho třikrát, a líbí se mi čím dál víc. Zvuk, kameru a hudbu (v tomto pořadí) považuji za hlavní klady Apocalypse Now – jakéhosi válečného „road movie“, jehož děj se sice možná trochu táhne, ale o to víc z něj člověk šílí.(31.10.2007)

Hodnotím Redux verzi. Je opravdu zdlouhavá a některé scény jsou tam jaksi nastrčeny navíc (Francouzi), přičemž závěr filmu je rovněž velmi diskutabilní a je výsledkem spíše Coppolovy bezradnopsti, než geniality. Ale Apocalypse Now je geniální snad i ve svých chybách. Obrazová stránka je neskutečně krásná a působivá, zvuk špičkový, herecké výkony na jedničku a obsah hypnotický a tíživý. Brilantní UMĚLECKË dílo kombinující perfektní filmařinu s myšlenkově hlubokým, filozofickým obsahem.(12.8.2007)

Miluji vůni napalmu po ránu! ... ve Vietnamu se kupily sračky tak rychle, že jste potřebovali křídla, abyste se nad nima udrželi ... Ostřelování z vrtulníků a úžasné vlny k serfování ... A vůně napalmu ...(1.3.2014)

Velké dobrodružství si zaslouží (či přímo vyžaduje) rozsáhlou délku a tento film je toho důkazem. Je strašně silný, svým způsobem jedinečně cynický a ukazuje krutou realitu a nesmyslnost války i prožité šílenství hlavních hrdinů, kteří se dostali v nesprávný čas na nesprávné místo. Apokalypsa je prostě absolutní špička a to nejen ve svém žánru a zároveň podívaná, u které mi vůbec nevadilo těch 194 minut (redux edice). Snímek plný nezapomenutelných scén (neuvěřitelná je hned ta úvodní, kdy američtí vojáci shazují napalm a do toho zní píseň od skupiny The Doors) a vynikajících hereckých výkonů (Sheen, Duvall, Brando, Hopper). Nejlepší film o Vietnamu.(30.12.2010)

(director's cut) Připadá mi trošku nespravedlivé, že v pekle jsem se ocitla já coby divák, zatímco hrdinové filmu si jen ukrutně pomalu kráčeli/pluli krajinou sladkých barev a přeestetizovaného násilí. Samozřejmě mi bylo jasné, že od Coppoly nemůžu čekat emotivní nálož typu The Deer Hunter, ale tohle přece jen už kapku přehnal. Můj respekt jako režisér stále má, sympatií už moc ne.(7.9.2009)

Vientnamské peklo pro mojí zadnici, která strávila tři a půl hodiny na sedačce ve velkém sálu Thermalu. Autenticita za 5, dojem za 3(25.7.2003)

This is the end, beautiful friend. This is the end, my only friend. The end of our elaborate plans. The end of everything that stands. The end ... A tahle píseň nejlepe vystihuje celý film, kde není místo ani na kouzek pozitivní nálady, tedy kromě výstupu Roberta Duvalla. Film je jedním slovem úžasným mistrovským dílem.(7.9.2006)

Panove, tento snimek jsem rozdychaval jeste hodne dlouhou dobu. Snazi se rozebrat valku ve Vietnamu z trohu jinych pohledu, ale pritom nijak nove. redux verze trva dele jak 4h, ale ani na vterinku se u ni nenudite. Ch.Sheen pusobi neuveritelne suverenne, R.Duvall uz divaka desi na samem zacatku (a pripomnel mi jeden dil South Parku, kde pan Garrison vzpominal na Vietnam jako na misto kde s ostatnimi vojaky jezdili na kolotocich a skluzavkach ;)), mladicky L.Fishburne pusobi velmi opravdovym dojmem. Nejvetsi poklonu si ale vyslouzi pan Coppola, ktery po celou dobu filmu divaka napina, pripravuje ho na desive setkani s plukovnikem Kurtzem, prodluzuje tuto dobu az na pokraj snesitelnosti a ke konci vytahuje sve nejvetsi reziserske trumfy a z jeho hry svetel , stinu a barev by se mohl ucit kazdy filmar. M.Brando jako Kurtz pusobi tak majestatnym a charismatickym dojmem, ze clovek by pod nim v te dzungli nejradeji slouzil take...urcite nejlepsi film o Vietnamu a klenot hollywoodske kinematografie.(17.3.2004)

1 2 3 4 5 6 7 14 28 41 54