Roman.Ticka

Když je někdo JINÝ, ostatní z něho mají strach a neví, jak mu dát lásku. Outsider má zase strach z ostatních a neví, jak si získat jejich lásku. Nejsou to jediné emoce, jak řekl Donnie, ale jsou podstatné v životě i v tomto příběhu. Lidská psychika je složitý mechanismus a pokus zfilmovat její pochody a zvraty, je už sám o sobě chvályhodný. Každý z nás řeší od pradávna CO je "nicota" mezi životem a smrtí, otázky dobra a zla, a pachtí se za hledáním odpovědí. Každý jedinec má také obrovský potenciál, a pokud se naučí nebát se mít rád sám sebe, tak snadno pochopí, že láska je radost i bolest a odpověď... Protože každý živý tvor na zemi umírá sám. ()

rikitiki

Au. Na tenhle film jsem musela myslet ještě dlouho po zhlédnutí. Podle mne je to horečnatý sen pravděpodobně choré mysli. A jako sen nemá logiku, jedině tu svoji - snovou, temnou, zmatenou. Možná je to chvilková představa, která zapulzuje umírajícím mozkem. Se sílou, představivostí, která divákovi dokáže fyzicky procítit, co se děje v hlavě Donnieho Darka. Možná je to cvičení na téma možnosti volby a rozhodnutí. Je to o tom, že volba je vždy svobodná, ale tak předurčená vztahy a okolnosmi, že je ta svoboda hodně osekaná. A i když probíhá mnohem víc emocí než strach a láska, tak ve finále právě tyhle dvě hrají hlavní roli a Donnie si mezi láskou a strachem dokáže vybrat. Byť tak uzavře některým správným volbám cestu. Zvolí racionálně a přesto srdcem větší dobro na úkor menších dober. /24. 4. 11/ ()

Ivoshek

Skvělé, působivé, dobře zahrané.... navíc úžasná hudba. U mně jednoznačně patří do top 10 toho nejlepšího, co jsem viděl. ()

MM11

Horentní sumy se vyhazují ven oknem jen pro zředění aspoň trochu svěžího námětu. A přitom ve Virginnii chodil po ulici mladík, co v hlavě nosil tak složitou spleť osudů a myšlenek, že Vaše realita je naráz tak nudná a všední. Donnie Darko není laciná vize člověka, co není úplně ready. Je to absolutně hutná autobiografie s dětskou naivitou a fantazií a přitom dospělou naléhavostí. Jake Gyllenhaal si střihnul své psychoidní alter ego s naprostou přesvědčivostí. Jeho postava není vypravěčem v klasickém smyslu slova. Sám neví, kde vězí realita a divák až do konce s ním. Protože v tomhle atmosférickém a zábavném podobenství plném vtipných poselství a připomínek realita není důležitá, protože Patrick Swayze dostal nejlepší roli od Hříšného tance, protože Darko je magor a přesto přítel každého z nás, protože tenhle film je jen zvrácený svět mladého režiséra. A tím baví drtivou většinu, pro Kellyho životní dílo. ()

GigaPudding

Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu, krom toho, že jsem teda čekala, že to bude jakože nějak bizarně ujetý nebo něco, ale nečekala jsem něco takového, co jsem nakonec viděla :). Donnie Darko je totiž něco jako manifest všech weirdos a misery chicks a jiných černých ovcí té "normální" společnosti v 21. století a taková Daria by z toho byla nadšená, protože hlavní postava Donnieho Darka je spojením všeho odlišného v lehce absurdně "normálním" městečku. Ono je docela i těžké rozhodnout se co si o tom vlastně myslet, protože se v žádné chvíli filmu nedá odhadovat jestli jde o nějaké apokalyptické scifi nebo jenom výlet do mysli narušeného puberťáka odtrženého od reality nebo něco úplně jiného, ale každopádně je to po celou dobu velmi zvláštní s chvílemi absurdní a chvílemi šílenou atmosférou a Jake Gyllenhaal toho Donnieho zahrál fakt dobře, protože umí nasadit takový zvláštně frustrovaný výraz a k tomu takový ten puberťácky vzdorovitý úšklebek a to se tu hodilo fakt dobře :). Na konci jsem si ani nebyla zrovna dvakrát jistá jestli to vůbec dává celé smysl nebo ne, ale určitě jsem se nenudila a čekala jsem, co z toho nakonec vylezlo, protože přinejmenším všechny ty představy o králíkovi Frankovi a jeho promluvy s výborně zkresleným hlasem a taky všechny ty zvláštní detaily a události kolem Donnieho byly fakt zajímavě zvláštní. Taková trochu lynchovina no :). Jo a mělo to výborný hudební doprovod se spoustou padnoucích a známých songů, prostě výborný film pro dospívající, kteří se cítí, že všichni jejich vrstevníci jsou výrazně hloupější než oni a tím pádem jsou odtržení od veškeré takzvaně "normální" společnosti :). A Director's cut jsem neviděla, takže čekám, že ten je asi trošku srozumitelnější nebo možná trošku míň srozumitelný? :). ()

Pítrs85

Pokud je schizofrenie tak cool jako Donnie Darko, tak chci být schizofrenik. Tedy v případě, že byl Donnie schizofrenik, páč jak píše TheRoller- viděl jsem film, co měl dvě hodiny, a vůbec si nejsem jistý, že jsem jej pochopil. Film, kterej vás prostě přinutí zamyslet se, i kdyby jste nechtěli. Chtěl bych toho napsat tolik, ale vůbec se mi nedostávají slova, takže sorry za tenhle shitty komentář. Tudíž budeme jen chválit- Jakea za to, jak skvěle ztvárnil puberťáka s naprosto rozervanou duší, Setha Rogena, protože to byl dickhead už tenkrát :-), Maggie, páč je to kočka odjakživa, režiséra, za to, že natočil něco, co má smysl a bude ho mít i za sto let, hudbu, protože Joy Division, you cunt!, kostým králíka, protože z něj budu mít krásný noční můry... Už vím- ten film jsem nepochopil a jsem za to rád. "Deus Ex Machina!" ()

ad-k

Donnie Darko je sympaťák. Trochu snílek, trochu oběť scénáristických peripetií, trochu magor. Má můj obdiv. Stejně jako Richard Kelly jakožto režisér celého toho králíkovského dramatu. Od filmu jsem čekal leccos, přátelé mi ho neustále doporučovali (jistě přesvědčeni, že se v Donniem najdu a že těch pár záběrů mi připomene Lynche... jak jsou naivní, ale musím říct, že mimořádně chytří ;) a jednou jsem byl nucen opravdu ho shlédnout - to abych se pak na téma Donnie Darko mohl vésti debatu. Film je to v technických ohledech mimořádná podívaná, zvuk a hudba vytváří nezaměnitelnou atmosféru (pro mě osobně působí hodně intenzivně např. scéna, kdy Donnie jde s Gretchen ze schodů svého domu a vše podbarvuje skladba od The Church - vůbec jsem byl hrozně rád za 80s hudební reminiscence), kamera, určité trikové sekvence a střih vše jen dokonává. Důležitý je však příběh, není pravdou? Ten není tak jednoduše systematicky řazen, servírován a neuspořádaná časová posloupnost má jistě za úkol vrtat, motat a případně zanechávat v údivu (a co ta kvantová fyzika...). A výsledek? Na některé věci je možno nahlížet z několika perspektiv, utvářet vlastní závěry, některé jsem naopak sledoval jen jako součást příběhu a hlubší podstatu a sofistikovanost nehledal - neboť jsem nevěřil, že vůbec existuje. Ale co... film mě zkrátka bavil a nejeden moment strhl. To přeci bohatě stačí... 80% ()

AlfaNumerO

Jednoho bude nejasnost zakončení snímku těšit, druhé srát. Mě sere i těší. Mě seší (kombinace obého)? Co mě těší ale maximálně jsou herecké výkony. Přes lehkou dezinterpretaci v závěru 74%. ()

SLOTH

Jake Gyllenhaal v životní roli a naprosto dokonalá hudba dělá z Donnie Darka nejzajímavější film všech dob. ()

Necrotongue

Donnie Darko je mimořádně vyvedený film. Příběh mě vtáhl od samého začátku a když skončil, musel jsem o něm ještě chvíli intenzívně přemýšlet. Snímek má po celou dobu znepokojivou atmosféru, události se neustále zaplétají a rozplétají a vše souvisí se vším. Potěšilo mě herecké obsazení i výkony, nejvíc mě překvapila Drew Barrymore, tato role byla pro ni dost netypická a mě bavilo, jak ji naprosto civilně zahrála, absolutně vedlejší postava učitelky na mě díky tomu působila dost výrazně. Film jsem si opravdu užil, kdybych ho ocenil méně než pěti hvězdami musel bych se sám před sebou stydět. ()

Jenda

Tohle si budu muset pustit ještě hodněkrát, abych to nakonec nějak pochopil... Takhle z toho mám neposatelný, ale emnocionálně velmi silný zážitek ()

Dharter

„Donnie Darko, co je to za jméno? Zní to jako nějaký superhrdina.“; „Jak víš, že nejsem?“ // No, pokud se dostanu někdy k prodloužené verzi, tak možná napíšu mnohem víc k tomuto filmu... ✔ ()

JASON_X

(Viděl jsem pouze verzi Director's Cut) Vedle komerčních a duchoprázdných sračkofilmů nejtěžšího kalibru a nejhrubšího zrna se v USA točí i filmy z protilehlé části spektra, a toto je prosím jeden z nich. Je skvostný nejen svým obsahem a obrazem, ale i svými herci, respektive výraznými a dobře napsanými postavami, které ztvárňují. Třeba pohodářští a osvícení Donnieho rodiče, kteří mluví a chovají se jako bývalí hipíci, ale přitom volí konzervativní pravici. Osvícený učitelský pár Barrymore - Wyle (hlavně postava učitelky byla skvělá). Navenek osvícený guru, uvnitř však úchyl a podvodník Patrick Swayze (kterého kdysi lidé vyslovovali "švajce" a na jehož existenci jsem už málem zapomněl). Bába Smrt, bývalá jeptiška, později osvícená metafyzická fyzička a ještě později bláznivá stařena. Hezká a oduševnělá dívka Jena Malone se slabostí pro podivíny, tedy jistě ideál valné většiny pubertálních introvertních heterosexuálních outsiderů. A jeden z nejnezapomenutelnějších paranoidních schizofreniků filmového světa - Donnie Darko (excelentní Jake Gyllenhaal). Mysteriózní zápletka snímku se mi nejevila nikterak složitou nebo nepochopitelnou, na rozdíl (nepochopitelně) od některých zdejších pisatelů, a určitě bych ho taky neoznačil nálepkou sci-fi, stejně jako nejsou sci-fi třeba knihy a povídky Raye Bradburyho (na něhož jsem si v průběhu filmu vzpomněl). Takže tedy řekněme "filmový magický realismus" ? ()

veru_needy

Neuvěřitelný film s ještě neuvěřitelnějším koncem. Na tomto filmu se mi nejvíce líbí, že si nehraje s odkazy na jiné filmy a knihy. Nemusíte vědět vůbec nic, stačí umět přemýšlet o životě a věcech kolem. Je jednoduchý i složitý zároveň a má perfektní temnou atmosféru. Jsem ráda, že je děj zasazený do 80. let, protože výběr písniček na dokreslení děje a situací je naprosto výborný. Donnie Darko je sympaťák, trochu snílek, trochu oběť scénáristických vychytávek a taky trochu magor. Film je to v technických ohledech mimořádná podívaná, zvuk a hudba vytváří nezaměnitelnou atmosféru, kamera určité trikové sekvece a střih vše jen dokonává. Důležitý je však příběh. Ten není tak jednoduše řazen jak bychom asi chtěli a jak bychom chápali. Servírováná a neuspořádaná časová posloupnost má jistě za úkol vrtat, motat a případně v nás zanechat údiv, to se myslim povedlo na jedničku. Hlavní roli dostal tehdy ne moc známý Jake Gyllenhaal, který zde předvedl zatím podle mě svůj nejlepší výkon v kariéře. Jeho hypnotyzující úsměv mě ještě teď děsí, a jeho hereckému výkonu do zajista kraluje. Rozhodně stojí za to, tento originální film vidět, udělat si názor a vzít si z něho co chcete. Myslím, že zařadit ho do nějakého žánru se nedá, na každého tento film působí jinak a mě se líbil, už jen proto, že je hodně nevšední. Co ale nakonec musím vyzdvihnout, je kostým králíka, ten byl příšerný (v dobrém slova smyslu). Ale co se mi víc než onen kostým zarylo do hlavy, byl králíkovo hlas. Z toho opravdu mrazilo. - "I just hope that when the world comes to an end, I can breathe a sigh of relief. Because there will be so much to look forward to." ()

MáŠa

Co k tomuto říct. Tady si prostě někdo řekl, že natočí umělecký film, což se mu tedy jaksi i povedlo, ale všechno je to stavěný na sci-fi pointě, čili je to nereálný, takže to sráží celkové hodnocení dolů. Pointa je zajímavá, ale dala se vytušit o minutku dřív. Hrdinova přítelkyně je slušná žába, ale nevím, nevím, jestli by si s ním v životě začala, kdyby byl taky takový podivín. No, rozhodně je to zajímavý film, ale najdou se prostě lepší, postavené na reálnějších základech, nebo třeba se sympatičtějším hlavním hrdinou, než je Donnie. Toť asi vše. ()

becki_tu

Donnie Darko je bezesporu kvalitním a zajímavým filmem, který mě bavil svou psychedeličností a který mi dal silný podnět k přemýšlení. Pokud budete po celý film pozorní a soustředění, dostane se k vám význam hlavní pointy ještě před koncem závěrečných titulků a tím pádem se tak nemusíte bát další čárky v kolonce zhlédnutých filmů s titulkem "Tohle šlo mimo mě" nebo "Tohle jsem nepochopil/a". Ikdyž zase netvrdím, že jsem pochopil všechno a ještě k tomu správně, protože si myslím (stejně jako většina), že vysvětlení může být hned několik. S jistotou však můžu říci, že žánrovou srdeční záležitostí pro mě i nadále zůstává Osudový dotek. ()

mm13

Kruté, ale skutočné... a nad tým všetkým - krásne! Malý filmový zázrak, výtrysk tých najvnútornejších pocitov, ktoré stále ešte rezonujú, ale je už po búrke a všetko, napriek pretrvávajúcemu smútku, jasnejšie. Dá sa tomu preto rozumieť, je čo zdieľať... Po všetkých tých oslavách som nečakal, že budem takto bezprostredne oslovený (veď to poznáte) a že sa tak stalo, je pre mňa najväčším dôkazom sily tohto snímku. [100%] ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz