17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Darth Kedr

Výborně obsazený film, moc často se nestává, aby většina herců tak dobře zapadla do svých rolí. Opravdu si je dokážu představit jako bojovníky Rudé armády, speciálně Rona Perlmana, který si tu střihnul skvělou epizodní roli. Film je to zdařilý, s výborným úvodem, ale přece jenom, není to ono. Ke špičce válečných filmů to nemůžu řadit hlavně kvůli naprosto zbytečné a rozptylující milostné zápletce, tak typickou pro mnohé americké filmy. Bez ní už by k dokonlosti nechybělo mnoho. ()

Dextwer

Zajímavý náhled do historie 2.světové války na východní frontě. Kvalitně zpracovaný příběh o jednom z nejlepších ruských odstřelovačů a náhled do hrůz války odehrávající se na frontě v Stalingradu. Musely to být opravdu neskutečný jatka, které snad nejdou ani reálně zfilmovat. Zajímavosti: * Většina postav vychází z reálných lidí * Ve skutečném životě neměl vztah Vassili a Tanii šťastný konec. Jak se blížil konec války, oba mysleli, že ten druhý již nežije. Tania později zjistila, že je Vassili nejen živí, ale oženil se * Skutečný Vasilij Grigorjevič Zajcev (1915-1991) zneškodnil od října 1942 do ledna 1943 celkem 242 ověřených cílů. 11 z nich bylo elitních nepřátelských odstřelovačů, ostatní byli většinou důstojníci wehrmachtu. S velkou pravděpodobností má na svém kontě cílů ještě mnohem víc, ale počítají se jen doložené zásahy * Vasilij Zajcev žil na Uralu, kde byla jeho vášní lov zvěře. Díky této praxi byl po vypuknutí války zařazen ke střelcům. Již za první měsíc se mu podařilo dostat 32 německých vojáků a proto byl pověřen řízením školy pro odstřelovače. Jeho svěřencům se říkalo "zajčata" a během války se jim podařilo zasáhnout více jak 3000 cílů. Moje hodnocení: 80% ()

BenchPress

Film mého mládí, který se mi zaryl pod kůži. Tady nedávám plné hodnocení za kvalitu filmu, ale proto, jak na mě film zapůsobil, když mi bylo asi 13 let. Ed Harris je jako sniper vynikající a Jude Law mu zdatně sekunduje. 5/5 ()

-VINCE-

Bitva o Stalingrad. Toto témá mě vždy jako milovníka historie a 2. světové války zajímalo a imponovalo. Pamatuji se když mi tento film jako malému klukovi pujčil brácha na VHS v půjčovně a řekl mi: ,, tohle se ti bude líbit". A on měl pravdu. Stal se jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Vynikající a strhující příběh a herecké obsazení z obou stran barikády. Law, Weisz, Fiennes. Harris je zde velmi charakterní záporák, který Vás inponuje a svým způsobem ho máte i tak trochu rádi. Hudba má náboj a celkově tak dodává filmu temnou atmosféru nebezpečenství. Film není až tak moc akční jako BHD nebo SPR, ale přece jenom je to film o ostřelovačích. Je více temný a chladnokrevný než otevřený boj. Začal souboj na život a na smrt. Vítěz je vždy jen jeden. ()

davistercz

Válečný rubák, jak se patří. První půl hodiny byly fantastické a zbyvajicí, už trochu nudné. Samí odstřelovači a žádná pořádná akce i ten konec stál za nic... ()

cunicekb

Můj pohled je možná trochu zkreslený ženským vnímáním, nicméně si myslím, že to není typický americký "válečňák". Působí velmi realisticky také velmi neamericky spíš až sovětsky což mě překvapuje ipřesto, že se jedná o boj německého a sovětského odstřelovače. ()

swinevenca

Výjimečně zachycená bitva sniperů v troskách hlavního města druhé fáze druhé světové války, stejně tak je krásně vidět role propagandy dvou proti sobě válčících totalitních režimů. A neviděl jsem moc fimů, kde by byla tak jasně demonstrovaná dvojakost ruského odhodlání bojovat do posledního muže. Místama se to ale moc vleče, zápletka s Weisz, stejně jako Weisz sama, je trochu zbytečná, naopak Harris na plátně a Horner v pozadí, to je jistota. ()

Odpocivadlo

100%-ne najrozumnejši vojnovy film aky som kedy videl. Myslim že aby bol takyto film úspešný nepotrebuje rečnícke otazky (čata) alebo náborovu príchuť (Save private Ryan). Stačí chlap ktorému netrebalo v detstve nič viac ako les pušku a múdre slová, vypracoval sa aj s "5 nábojmy". Dokazal sa systematicky orientovať v teréne. Film nám ukázal že 2.svv nebola len obrovská grupa vrieskajúcich chlapov ktorý sa hnali napiek guľometom, nie. Toto je o psychyke o výťazstve samého nad sebou a halavne o vypočítavosti a šikovnosti Vasilija Zajceva (Jude Law). Law ma v tomto filme presvedčil o charaktere herca ktorý (žiaľ) dokáže zatieniť ostatné herecké vykony (viď. Rachel Weisz). 100% ()

ajaju

Nikdy opravdu nikdy,jsem neviděl a asi ani neuvidím lepší dílo o sniperech ve WW2. Lovec vlků proti lovci medvědů,wauu. ()

IZFNP

Váhám mezi 3 a 4 hvězdami. Klišé se celým filmem pralo s mrazivou filmařinou. Válečné Rusko bylo zobrazeno výborně a zajímavě, ale angličtina kazila dojem. Herecká banda odvedla kus poctivého řemesla, příběh sám o sobě byl taky fajn, ale nevím. Nějak tomu nemůžu dát víc než 60 %. Ale i to je moc dobré, když uvážím své nenadšení pro válečné filmy. ()

garry

Tomu holywoodskému fešákovi (Jude Law) jsem toho sověta Zajceva věřil. Velmi silné a napínavé válečné drama. Parodická figurka Chruščeva jako politruka obrany. ()

Marty_cz

Válečný film, který má zvláštní formu nejdřív vás vcucne do děje a neodpoutá, pak vás zase vyplivne a když se to stane, tak po 4. už se začnete docela i nudit, ale pořád to chcete dokoukat. ()

dudo24

Veľmi dobré. Kvalitných filmov o druhej svetovej vojne v Európe nie je nikdy dosť. Pozdvihnúť musím určite kulisy, rekvizity a zvuk. Všetko vyzeralo veľmi realisticky. Do toho sa stále ozývali výbuchy, streľba a chaos z ulíc. Neuveriteľne dobre stvárnená atmosféra vojny. Teda takto si aspoň ja predstavujem ako to vtedy bolo. Herci tiež výborný. Chémia medzi postavami fungovala. Mňa film celkom dostal. Určite odporúčam. ***SPOILER***Jediné čo mohlo byť inak bol ten šťastný koniec. Nehodilo sa to moc do pochmúrnej nálady celého filmu. Ja by som nechal Taniu zomrieť a Zajcev a König sa mali navzájom zastreliť. Bol by to pochmúrny koniec pochmúrneho filmu.***END SPOILER*** Aj napriek tomu čo som spomenul v spoilery, dávam za päť. Je to pecka. edit (27.7.2016): Stále super film. Aj keď niektoré dialógy mi tento raz prišli menej záživné ako pri prvom vzhliadnutí. Stále ešte trvám na tom, že to išlo spraviť viac pochmúrne. Nechávam ale hodnotenie päť hviezd. Naozaj si to film zaslúži. ()

Taron

No na to, že jsme ve Stalingradu a bojují spolu Rusové a Němci, tak Amerika je tady cítit na sto honů. Film má určitě co nabídnout, především co se týče výpravy a kamery, ale scénář je plnej americkýho klišé, škoda, člověk by to ani od převážně evropskýho filmu nečekal. Milostná linka mně vyloženě pila krev a hereckej výkon Weisz tomu taky moc nepomohl. Obstojnej film, to jo, ale parádní velkofilm, kdepak. ()