17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

TostTom

Rozjezd velmi pěkný a svižný, přinesl zajímavý pohled na ruskou obranu Stalingradu a představil nám hlavního hrdinu Vasilije, který je skvělý odstřelovač a je třeba kvůli němu povolat nejlepšího německého odstřelovače. Bohužel tak uprostřed filmu to pro mě začalo být hrozně nudné a strašně se to táhlo, přišlo mi to pořád to samé dokola major König mine Vasilije, tak se pak stáhne a další den to samé. No ale je třeba zmínit že major König a Sasha mě celkem bavili a jejich role byly zahrány naprosto skvěle. ()

Amplifier

Skvělé zachycení bitvy u Stalingradu s vybarvením všech hrůz. A v téhle obrovské hrůze se odehrává příběh hrdiny, který se stal pro obrovkou masu lidí idolem, ale není to klasický hrdina, kterého vidíme v jiných amerických filmech je to obyčejný člověk. A ne nějaký neskutečný super voják, který vběhne do řad němců a všechny je s jedním zasobníkem pošle do pekel. Tohle mě na filmu opravdu zaujalo. Dávám 90% ()

lsd

Solidní válečné drama s mnoha silnými a zajímavými scénami, ale k dokonalosti tomuto filmu chybí přece jen větší autentičnost. Pro mě je vojín Ryan silnější zážitek. ()

sandis

Téma velké, provedení slabší, celkový dojem nic extra. Takový lehce podprůměrný válečný film, kterému chybí "více šťávy". ()

Adm.Nelson

Sniperské súboje medzi Zajcevom a Königom berú dych a napätie v nich by sa dalo krájať nožom... Práve kvôli atmosfére v týchto pasážach dávam 8/10. Začiatok a vyvrcholenie filmu sú tiež zapamätaniahodné (uff, to je slovo:). Toť vsjo. ()

Páně

Mohl to být nejlepší válečný film všech dob, však cosi mu do této mety opravdu schází. Možná je to poněkud "americký" přihlouplý konec. Jinak ale skvělé dílo, všechna čest. Spolu s výtečně sedící hudbou jde ruku v ruce vkusně trefená atmosféra Stalingradu skomírajícího pod náporem jedné z nejohromějších bitev v dějinách lidstva. Práce s jednotlivými postavami se také povedla, stejně jako velkolepé bitevní scenérie. Enemy at the Gates se rozhodně směle řadí k lídrům váleného žánru. ()

Lars

Tu romantickou vsuvku mohli klidně vynechat. Jude Law a Ed Harris byli skvělí. Atmosféra rozmláceného Stalingradu taktéž. Ač to není čistých pět hvězd, tak tenhle film si je zaslouží. ()

agassi68

Vyžíval som sa v súboji dvoch ostreľovačov, ktorých fantasticky stvárnili Law a Harris. Kulisa dokonalá, vedľajšie role zvládnuté, hudba tiež. Co více si pánové múžete přát? :) ()

xdutchx

Kamera a výprava moc hezká. Jenomže zkrátka od filmů, které jsou vázány k nějaké historické události, očekávám odpovídající výběr herců, obličeje "rusů" jsou v tomto filmů opravdu velmi mimo (nevím co bylo při castingu záměrem) a pro mě je i nezkousnutelná angličtina z obou válčících stran. Kdyby se to nevázalo k bitvě u Stalingradu dal bych asi lepší hodnocení, ale takhle je to docela zklamání. Úvod filmu byl úchvatný. Skvělý Ed Harris. ()

NGP

Většinou válečné filmy jsou buď hodně povedené, nebo jsou to propadáky. Tento bych zařadila do těch prvních, i když bez chyby také není. Kdyby se mluvilo ve filmu rusky/německy místo anglicky, dala bych jednoznačně pět hvězd. Ale také všichni chápeme, že to udělat také by nebyl nejlepší nápad, stačí že všichni herci vypadají opravdu jako Rusové, a psané věci byli také v ruštině, což nekazí vůbec dojem z válečného Ruska. Nevíme, jestli to o známém odstřelovači je vůbec pravda, hlavní je, že i kdyby ten hrdina byl vymyšlený, tak je to velmi kvalitně natočený snímek, včetně hereckého obsazení a hudebního doprovodu. ()

hazaba

Epický film, s epickými záběry, epickou hudbou a epickou délkou. Nebo taky jinak - hudba vhodně podkreslující, výborné herecké výkony, některé skvělé záběry, především na začátku filmu. Kdyby se to tak o půl hodiny prostříhalo, bylo by to mnohem lepší. ()

Wargoo

Jeden z najlepších filmov z prostredia II. svetovej vojny, dokonale zvládnutá atmosféra, herci hrajúci ako o život, skvelý Jude Law vynikajúci protihráč Ed Harris. Napätie, rešpekt, poznanie krutosti nemcov... Dokonalé headshoty a vyvrcholenie !!! Silný zážitok, ku ktorému sa vždy rád vraciam. 5***** a 91,417% SYMPAŤÁK FILMU: Vasilij Zajcev / Jude Law. ()

GOREGASM

Až na velkolepý úvod velmi komorní válečné drama, čímž rozhodně neztrácí na své působivosti, protože precizně vygradovaný a napínavý duel mezi Vasilijem Lawem a Edem Königem posouvá válečný konflikt do intenzivní a doposud neviděné osobní roviny. Annaud samozřejmě nezapomene na dějepisné ukotvení skrz na skrz příběhem, přesto jde především o dva zmíněné pány, kteří svými headshoty postupně převažují psychologickou misku vah ve Stalingradu. Snímek nezapře své evropské kořeny, zejména svou nepodbízivostí vůči divákovi a realistickým pojetím, které ještě umocňuje Hornerova citlivě komponovaná symfonie. Annaud opět potvrdil své osobité tvůrčí know how a cit pro výběr herců i tématu. Finanční úspěch/neúspěch je potom pochopitelný, protože hlavně za mořem se na podobně civilní a emocionálně bohaté kusy nechodí. 85% ()

BeranSon

Kreativní režisér a propracovaný scénář může souboj dvou elitních odstřelovačů vynést až někam na nebesa. Nepřítel před branami je jeden z nejznámějších filmů s touto tématikou. Velkým plusem jsou vyrovnané herecké výkony, nikdo není lepší ani horší a tutíž se snímek drží někde uprostřed na pomyslné zlaté střední čáře. -7/10- ()

Pavelpi

Přistupoval jsem k tomuto filmu docela s nedůvěrou,protože vím jak američané točí filmy o ruské frontě.Ale tentokrát jsem byl v šoku,protože tenhle film se celkem povedl.Scény ze souboje Zajceva s Konigem jsou napínavé a reálné.A tak jsem dal čtyři body,přestože ve střední části jakoby film trochu ustrnul,ale naštěstí se brzy zase rozjel a držel mě v napětí až do konce. ()

anatheman

Viděno po velmi dlouhé době a stále se jedná o vynikající film (a že jsem jej už viděl snad tisíckrát!). Určitě se dá zařadit mezi top 10 nejlepších snímků o WWII. Historie je podřízena filmovému vyprávění, ale vše funguje tak, aby to odpovídalo charakteru doby. Máme zde nejen střet dvou odstřelovačů, ale i dvou ideologií a v podstatě i dobra a zla. Tím ale nemyslím válku "dobrého" státu proti "zlému". Spíše je tento aspekt napojen na chování postav. Abych byl konkrétnější, mám na mysli především Fiennesova Danilova, na němž je zkrátka dobře ukázána chaotičnost doby. Někdo tu vytýká přítomnost milostného trojúhelníku. I když přiznávám, že je tu tak trochu navíc, rozhodně jeho přítomnost nevadí. Asi tuto skutečnost podporuje Rachel, která je tradičně skvělá. Fenomenální jsou ovšem bitevní scény. S nostalgií vzpomínám na scénu s vyloděním a následným střetem na náměstí. Hlavně bylo skvělé, že jsme si tuto pasáž mohli sami zahrát v prvním dílu Call of Duty. Ach... jsem už starý. :-) No nic. I když se vše přirozeně zaměřuje na souboj odstřelovačů, velmi oceňuji to, že se bokem odehrávají i bitvy řadových vojáků. Což dotváří hodnověrnost díla. Ale ano. Já jsem si vědom, že je tu mnoho kiksů. Například přítomnost T-34/85 apod. Ale co se dá dělat, že? A řešit angličtinu vycházející z úst ruských vojáků? To už by bylo čiré hnidopišství. A Hornerův soundtrack? James si zkrátka vždy vystačil s málo motivy. Jeho práce s variováním však vždy přinášela hudební dokonalost. ()

Wallis3

To jako vážně rudý komouši stříleli do vlastních řad? Jinak koukatelný válečný film, zase trošku jinak. Přišlo mi, že Rusové jeou furt ve špíně a bordelu, kdežto Němci furt jak ze škatulky. ()